Krev stéká z rukou muže, který ještě před chvílí visel na kříži. On ale v duchovním vytržení nevnímá bolest.
Těch, kteří na Filipínách chtějí na Velký pátek zakusit Kristovo utrpení na vlastní kůži, nebo se alespoň zmrskat důtkami, je navzdory nelibosti katolické církve stále dost. Oslavy Velikonoc mají ve světě různou podobu…
Austrálie: Bazar pochoutek
Díky velkému množství přistěhovalců z nejrůznějších koutů světa jsou i velikonoční tradice v Austrálii rozmanité. Jedno však mají všechny zdejší komunity společné.
„Jednotlivé farnosti, v nichž se pietně dodržují tradice předků, spojuje ryze australský fenomén – pořádání dobročinných bazarů,“ píše současná historička Valburga Vavřinová. Doma vyrobené velikonoční pochoutky se na něm draží za symbolické ceny.
Norsko: Zločin místo pomlázky
Nordahl Grieg (1902–1943) a Nils Lie (1902–1978), spisovatelé z Bergenu, potřebují v roce 1923 rychle peníze. Proto sepíší vyprávění o přepadení vlaku, jehož pachatelé zmizí z místa činu na běžkách.
Tenkrát je v Norsku zvykem vydávat nové knihy pouze na podzim. Nordahlův bratr Harald Grieg (1894–1972) ale pracuje v nakladatelství a pomůže jim, že kniha vyjde toho roku už na Bílou sobotu.
Novinku doprovází reklama na titulní straně norských novin Aftenposten. Titutek Noční přepadení vlaku do Bergenu zní lákavě. Čtenáři článek doslova hltají, ale už jim nedojde, že to není skutečnost.
Tato epizoda pak odstartuje každoroční detektivní šílenství, kdy Norové na Velikonoce hledají vrahy a lupiče.
USA: Vejce v politickém boji
Easter Egg Roll neboli koulení barevných vajíček z kopečka přivážejí do Nového světa němečtí a britští přistěhovalci. V prvních desetiletích 19. století se provozuje na washingtonském pahorku Jenkins Hill, kde stojí Kapitol.
Mezi milovníky této hry patří třeba Dolley Madisonová (1768–1849), manželka prezidenta Jamese Madisona (1751–1836). Jenže spoustě lidí vadí, že se při tom ničí trávníky, a proto kongresmané radovánky zakážou.
V roce 1878 se ale sejde protestní demonstrace „vajíčkářů“ proti zákazu. Prezident Rutherford B. Hayes (1822–1893) proto koulení nakonec povoluje na jižním trávníku u Bílého domu.
Filipíny: Podstupují Kristovo utrpení
Do filipínského města San Fernando se sjíždějí davy věřících. Kříže už jsou připraveny pro ty, kteří se na ně nechají přibít a podstoupí Kristovo utrpení.
„Za starobylou tradici, udržovanou zvláště na severu země, vděčí Filipíny španělským kolonizátorům, kteří v 16. století christianizovali domorodé obyvatelstvo,“ píše Vavřinová.
K přibití rukou a nohou křižovaných slouží 7–10 cm dlouhé hřeby s kulatou hlavou a ostrou špicí. Přibíjení provádějí poučení dobrovolníci, kteří vědí kam umístit hřeby, aby nedošlo k nevratnému poškození tkání a šlach.