Domů     Proč se co říká? Sovy v Athénách, Medardova kápě i smutný osud Lotovy ženy
Proč se co říká? Sovy v Athénách, Medardova kápě i smutný osud Lotovy ženy

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Dnes se podíváme, proč je zbytečné nosit sovy do Athén, zjistíme něco víc o Medardově kápi, oidipovském komplexu i historii jednoho ryze českého pozdravu. A taky si povíme, proč se muž jménem Lot stal vdovcem poněkud netradičním způsobem.

… nosit sovy do Athén

Každý ví, co znamená, když se mluví o nošení dříví do lesa. Je ho tam víc, než dost, takže naopak si z lesa lidé dřevo odnášejí. Znamená to zkrátka dělat něco docela zbytečného. Stejně pošetilou činnost popisuje rčení o nošení sov do Athén.

Tam prý jich bylo vždy spousta, zejména na návrší Akropoli, kde měly svá hnízda. Athéňanům nijak nevadily, právě naopak.

Epocha objasňuje:

Sova byla totiž pro obyvatele řecké metropole symbolem moudrosti, velmi ji uctívali. Svědčí o tom i to, že její podoba zdobila nejenom znak města, ale také mince a řadu dalších důležitých věcí i budov.

Takže pokud sečteme sovy živé i neživé, nosit do města jakoukoliv další by byl čirý nesmysl. A sova jako symbol moudrosti svým způsobem skutečně k Athénám patří.

Ve starověku bylo město centrem vzdělanosti a domovem řady vzdělávacích institucí a učenců, předávajících svou moudrost žákům.

Dávní Řekové si sov vážili natolik, že mnohým předmětům dávali jejich podobu.(Foto: Jastrow / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Dávní Řekové si sov vážili natolik, že mnohým předmětům dávali jejich podobu.(Foto: Jastrow / commons.wikimedia.org / volné dílo)

… oidipovský komplex

Pokud uslyšíte toto slovní spojení, mluví se v něm o muži, který cítí ke své matce hlubší city, než by měl a než se považuje za běžné.

S tímto pojmenováním problému přichází slavný psychoanalytik Sigmund Freud (1856-1939) a inspiruje se přitom v řecké mytologii.

Báje, která vypráví o mladém muži Oidipovi, který nicnetušící zabil svého otce a poté se oženil se svou matkou, patří k těm smutnějším řeckým legendám.

Epocha vysvětluje:

Když se manželce thébského krále Laia narodí chlapec, panovník požádá sluhu, aby ho odnesl v koši do hor a nechal ho zemřít. Dávná věštba totiž tvrdí, že by ho syn jinak usmrtil.

Ale dítě se nakonec dostane ke králi Korintu a ten ho vychová jako vlastního syna. Mladý muž se jednou vydá na cesty a při náhodném sporu usmrtí svého otce, aniž by věděl, o koho jde. Řízením osudu si vezme svou matku a zplodí s ní čtyři děti.

Když vše vyjde najevo, královna spáchá sebevraždu a Oidipus si vypíchne oči, žije pak jako opuštěný vyhnanec.

Problém, jehož název čerpá z mytologie antického Řecka, popsal Sigmund Freud.

(Foto: Max Halberstadt / commons.wikimedia.org / volné dílo)

… Medardova kápě

Mnoho červnových pranostik mluví o květech, dozrávajícím ovoci a nadcházejícím létě. Název měsíce je podle jazykovědců odvozen právě od toho, že se mnoho rostlin a plodů v tomto období „červená“, tedy dozrává a kvete. Teorií je ale více.

Dříve se toto pojmenování používalo až pro sedmý měsíc a ten šestý se nazýval „malý červen“.

Epocha dodává:

Stará pranostika tvrdí, že když bude pršet o svatém Medardovi (8. června), pak se deštivé počasí udrží po dalších 40 dní. Přesně zní „Medardova kápě čtyřicet dní kape.“ a hrozí tak, že déšť pokazí začátek léta.

I když to není každoročním pravidlem, naši předkové si změn počasí v tomto období dobře všímali a toto pozorování potvrzují i meteorologové. Často k nám totiž počátkem června dorazí vlhký oceánský vzduch a přináší s sebou větší počet srážek.

U zrodu českého pozdravu „nazdar“ stála sbírka na Národní divadlo.(Foto: Lynx1211 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
U zrodu českého pozdravu „nazdar“ stála sbírka na Národní divadlo.(Foto: Lynx1211 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

… stát jako Lotova žena

Stát jako solný sloup nebo Lotova žena znamená strnout, žasnout, být kvůli tomu neschopen pohybu nebo jakékoliv reakce. Tato dáma svého času doplatila na svou neukojitelnou zvědavost. Její příběh líčí Bible v souvislosti se zničením měst Sodoma a Gomora.

Bůh už totiž dál nehodlá snášet hříšné chování zdejších obyvatel. Nic jim není svaté, o morálce se mluvit vůbec nedá a neštítí se ničeho. A tak se Stvořitel rozhodne obě města zlikvidovat a to včetně všech lidí. Až na jednoho muže jménem Lot.

Epocha popisuje:

Jen Lot a jeho rodina mají být zachráněni, protože Lot je spravedlivý a ničím se neprovinil. Mohou opustit město a začít nový život.

Jenomže Lotova manželka místo toho, aby kráčela vstříc světlým zítřkům, se cestou z města ohlédne a za to se promění v solný sloup. Některé výklady to líčí jako trest za přílišnou zvědavost, jiné za to, že se chtěla potěšit cizím neštěstím. A další tvrdí, že kdo příliš lpí na minulosti, není schopný se hnout kupředu.

… nazdar!

I když používáme řadu různých pozdravů, často přejatých z cizích jazyků, slovo „nazdar“ je původní český výraz.

Pochází z léta roku 1851, kdy je vyhlášena sbírka na vybudování Národního divadla a dobrovolníci, kteří s kasičkami chodí po Praze a dalších městech, mají na těchto pokladničkách nápis „Na zdar Národního divadla.“

Epocha přibližuje:

Sbírka je tehdy rozsáhlá a výběrčí toto heslo také nahlas vyvolávají. Slovo se vžije a stane se dokonce sokolským pozdravem. Pozdrav se ujme i u skautů a při vojenských přehlídkách.

Proslaví ho také jednotka českých dobrovolníků během 1. světové války, působící ve Francii a pojmenovaná „Nazdar“, která slavila bitevní úspěchy včetně vítězství v bitvě u Arrasu v květnu roku 1915.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Bairyna / Pixabay)
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz