Skip to content
reklama
reklama blank

Jantarová komnata: Je legendární poklad už navždycky ztracen?

blank

Potápěči prohledávají vrak lodi křížem krážem, než jim skoro dochází kyslík, takže se musejí vydat na hladinu. Dělají to už poněkolikáté, ale výsledek je stejný. V plavidle žádný poklad není. Jedno je ale jisté – jejich předchůdci něco hledali a možná si i odnesli.

Co pro ně ale bylo tak důležité? A kam to ukryli?

V roce 1711 si v berlínském zámku nechává pruský král Fridrich I. Veliký zařídit skvostnou místnost, obloženou překrásnými kusy jantaru. Stěny jsou složené z jantarové mozaiky a už tehdy se jedná vlastně o nejdražší tapetu na světě.

Jenomže tento panovník umírá o dva roky později a jeho militantní syn Bedřich Vilém nemá pro místnost využití. Věnuje ho proto jako dar svému spojenci Petru Velikému. Od té doby se nachází celá komnata v Zimním paláci.

Carova dcera Alžběta dává ještě celý unikát vylepšit. Celý pokoj dává opět demontovat a s novou výzdobou ho rozkazuje instalovat v Carském Selu – dnešním Puškinu u Petrohradu. „Teprve tady, v Kateřinském paláci, zazářila Jantarová komnata v plném lesku, dozdobena benátskými zrcadly i mistrovskými díly ruských řezbářů.

Její cena byla o sto let později již nevyčíslitelná a toto unikátní umělecké dílo bylo považováno za další div světa,“ vysvětluje záhadolog Vladimír Liška.

blank
Snímek původní jantarové komnaty pochází z roku 1931. FOTO: Branson DeCou / Creative Commons / volné dílo

Navždy mizí

„Ale když nacistické armády během 2. světové války oblehly tehdejší Leningrad, byl další osud Jantarové komnaty zpečetěn,“ pokračuje Liška. Celá komnata i s vybavením je v Carském Selu zabavena, stržena a odvezena ve 24 bednách do dnešního Kaliningradu.

Zde je carská rarita opět vystavena na bývalém hradu řádu německých rytířů. Poslední stopa o pokladu končí v roce 1944, kdy Königsberg (Kaliningrad) prodělává ničivé bombardování. Není známo, zda byla během leteckého ostřelování města komnata nějak poškozena, ale podle některých dokonce shořela.

Nicméně správce carské sbírky Alfred Rohle píše na konci roku, že kolekce je v pořádku a může být odvezena do Německa. 15. ledna v dopisech synovi už zmiňuje, že byla transportována do bezpečí. Vzhledem k tomu, že krátce předtím navštěvuje Sasko a Durynsko, je možné, že zde hledal úkryt pro poklad.

Každopádně se vrací do Královce, kde je ale zajat Rudou armádou, a nakonec umučen k smrti NKVD, jež se marně snaží dopátrat cenného artefaktu.

blank
V Kateřinském paláci zazářila Jantarová komnata v plném lesku. FOTO: jeanyfan / Creative Commons / volné dílo

Všechny úkryty

Podle Rohleho sekretářky jsou ale bedny s Jantarovou komnatou uloženy v Königsbergu ještě 15. ledna 1945 a potom odvezeny speciálním vlakem neznámo kam. Nacistický válečný zločinec Erich Koch pro změnu tvrdí, že rozebraná místnost byla naložena na loď Wilhelm Gustloff, již, jak známo, potopila ruská ponorka.

Po objevení vraku tu ale nejsou po pokladu známky. Jedno je ale jisté – někdo už předtím vrak navštívil. Mohl si tedy jantarovou cennost také odvézt neznámo kam. Ale kde se poté nachází a kam ji nálezci ukryli?

Jednou z horkých stop je například šachta ve Volpriehausenu u Göttingenu, ale zde dochází v září 1945 k výbuchu, který pohřbívá celou šachtu. Operuje se i s možností uložení carských pokladů někde na území Protektorátu Čechy a Morava, protože se jedná o poslední území, kam válka zasáhla.

Jednou z variant jsou dokonce proslulé Štěchovice u Hradištka. Problém je v tom, že o takové záchranné akci v posledních měsících 2. světové války kolem Prahy není dostatek informací a indicií. Dnes se můžeme zatím kochat replikou jantarového umění v Kateřinském paláci, jež je zde umístěna od roku 2003.

Foto: jeanyfan / Creative Commons / volné dílo, Branson DeCou / Creative Commons / volné dílo,
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Další chlap nevydržel
nasehvezdy.cz

Další chlap nevydržel

Ani tentokrát se Agátě...
Smetanový dezert crème brulée
tisicereceptu.cz

Smetanový dezert crème brulée

Miluje ho celý svět. „Krém brilé“, jak se...
Dal mi lásku a pocit bezpečí
skutecnepribehy.cz

Dal mi lásku a pocit bezpečí

Do svých třiceti let jsem byla tou...
Pobyt ve vesmíru ubírá na kostní hmotě, zjistili vědci
21stoleti.cz

Pobyt ve vesmíru ubírá na...

O jistých tělesných změnách spojených s...
Přijde nakonec Burešová úplně o vše?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Burešová...

Jako by toho nebylo v životě...
Zajímal se Bill Clinton o UFO a Oblast 51?
enigmaplus.cz

Zajímal se Bill Clinton o...

Jeden z blízkých spolupracovníků...
Proč zemřela slavná Marilyn Monroe?
enigmaplus.cz

Proč zemřela slavná Marilyn...

Slavná, krásná a prokletá. Tak by se dala...