Domů     Prominentní vězni: Měli dánští Židé v Terezíně zvláštní protekci?
Prominentní vězni: Měli dánští Židé v Terezíně zvláštní protekci?

Další vlak zastavuje v Terezíně 5. října 1943. Tentokrát přiváží 83 Židů z Dánska. „Schnell, schnell!“ pobízejí je Němci rázně k výstupu. Následujících deset dnů přijíždějí nové a nové soupravy. Vystupují z nich opět dánští Židé.

Panuje mezi nimi nervozita a strach. Co je čeká?

I když Dánsko v dubnu 1940 obsadili Němci, u moci formálně zůstává král Kristián X. (1870–1947) a vláda, která vztahy s okupanty udržuje na diplomatické úrovni.

Nacisté se snaží přinutit dánské politiky, aby i oni přijali zákony namířené proti Židům. Dánové ale odolávají. Teprve když v roce 1943 vláda v Kodani abdikuje, zdá se, že nacistická perzekuce dopadne i na zdejší židovskou komunitu.

Dánský král Kristián ale proti plánované deportaci Židů ze své země ostře protestuje.

Probíhají jednání s civilním správcem okupovaného Dánska, zplnomocněncem třetí říše a nacistou Wernerem Bestem (1903–1989), který chce otázku tamních Židů řešit.

Bestův atašé Georg Ferdinand Duckwitz (1904–1973) pak předává Dánům informace od Němců na plánované vyhoštění Židů. V tu chvíli se do akce pouštějí dánští odbojáři, kteří se snaží dostat místní Židy do sousedního Švédska.

„Německá správa neměla zájem brzdit útěk Židů do Švédska. Chtěla, aby Dánsko bylo judenrein, zbaveno Židů. Bylo jí jedno, jestli utečou do Švédska, nebo jinam.

Hlavně šlo o to, ať nejsou v Dánsku“ objasňuje tehdejší německou politiku současný dánský historik Hans Sode-Madsen. Gestapo zasahuje proti dánským Židům jenom tehdy, když je někdo udá.

Dánský král Kristián X. ostře protestuje proti perzekuci Židů ve své zemi. FOTO: Bundesarchiv, Bild 102-00102A / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE
Dánský král Kristián X. ostře protestuje proti perzekuci Židů ve své zemi. FOTO: Bundesarchiv, Bild 102-00102A / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE

Večeři už nestihnou

„Dánskému hnutí odporu se v říjnu 1943 podařilo přepravit na lodích do neutrálního Švédska 7000 z nich.

476 osob však nacisté chytili a s předem daným záměrem deportovali do Terezína,“ vysvětluje současný ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát. „Bylo to v pátek večer, takže babička s maminkou prostřely k večeři.

Maminka šla vyzvednout tatínka na německou civilní správu. Chtěl nás dostat do Švédska, ale někdo ho udal a zavolal gestapo. To se na schodech potkalo s rybáři, s nimiž jsme se měli domlouvat,“ vzpomíná na osudné události Birgit Fischermannová.

Tehdy pětiletá holčička se i se svými rodiči  roku 1943 stává jednou z necelé pětistovky dánských Židů, které nacisté odvezou do ghetta v severních Čechách.

Rybářský člun, kterým byli dánští Židé pašováni do Švédska v expozici památníku Jad vašem v Izraeli FOTO|: אני יצרתי, Attribution/Creative Commons/Public Domain
Rybářský člun, kterým byli dánští Židé pašováni do Švédska v expozici památníku Jad vašem v Izraeli FOTO|: אני יצרתי, Attribution/Creative Commons/Public Domain

Ponižující značkování

Židům, kteří vystupují v Terezíně z transportů a míří do budov tábora, svítí na šatech žlutá Davidova hvězda a na ní do dálky křičí nápis „Jude“. Dánští Židé ji zatím nemají, ale krátce po příjezdu už se cejchování, podobnému značkování zvířat, nevyhnou.

Nejde jenom o označení hvězdou, přiděluje se jim i transportní číslo. Nacisté tak chtějí postavit příslušníky rasy, kterou nenávidí, na úroveň dobytka číslovaného na porážku. Takovou ztrátu lidské důstojnosti dánští Židé těžce snášejí.

Přesto si uvědomují, že je to nevyhnutelné, aby přežili. „Moje maminka mi vysvětlila, že si musím svoje transportní číslo zapamatovat.

Měla bych být schopná ho říci okamžitě, jakmile se mě na něj kdokoli zeptá… I když mě třeba vzbudí uprostřed noci, musím si číslo vybavit a říci ho. Jinak by mě mohli Němci zastřelit,“ vzpomíná Jytte Borsteinová. V době příjezdu do Terezína jí bylo osm let.

Velká synagoga v Kodani. FOTO: ERRYE & ROY KLOTZ MD/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Velká synagoga v Kodani. FOTO: ERRYE & ROY KLOTZ MD/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Do transportů nemusejí

Dánští Židé zažívají šok. Dosud s nimi nikdo nezacházel jako s méněcennou národností. Přesto se snaží co nejrychleji zapadnout mezi ostatní vězně a moc nevyčnívat. Dostávají to samé jídlo jako druzí, bydlí s nimi ve stejných barácích.

Také pracují jako všichni ostatní. Zdánlivě se ničím neliší, přesto je jejich postavení jiné. Na rozdíl od ostatních dostávají od podpůrných dánských organizací, hlavně Červeného kříže, balíčky s jídlem. Potraviny ale neslouží na přilepšenou jenom jim.

Stávají se artiklem, který mohou v táboře vyměnit za další věci. Podle očitých svědků se chovají přátelsky a o potraviny se navíc dělí s ostatními. Mají ale jedno privilegium.

Pokaždé, když se plní transporty mířící na východ, nezazní mezi vybranými ani jedno transportní číslo, které náleží některému z dánských Židů. Všichni tuší, že odjezd znamená téměř jistou smrt, i když nevědí, že cílem je vyhlazovací tábor Osvětim.

Dánským Židům se ale tenhle osud jako zázrakem vyhýbá. „Jsou to prominenti,“ šeptají si mezi sebou ostatní terezínští vězni, když je nikdo neslyší.

Werner Best se za dánské Židy zuřivě bije. FOTO: Bundesarchiv, Bild 183-B22627 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE
Werner Best se za dánské Židy zuřivě bije. FOTO: Bundesarchiv, Bild 183-B22627 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE

Hodí se na reklamu

Proč dánské Židy nezařadí do transportů? Werner Best pro ně vyjednal takové podmínky v listopadu 1943 přímo s architektem holokaustu Adolfem Eichmannem (1906–1962). Jde ovšem o hru něco za něco.

„Nacisté chtěli rozptýlit varovné zprávy o vyhlazování Židů a zinscenovali falešný obraz Terezína jako místa, kde je o Židy dobře postaráno,“ uvádí Pavlát. Dánští Židé se jim k tomu hodí. Mezinárodní Červený kříž naslouchá informacím o tom, co se s nimi děje.

Probleskují zprávy, že Židé obecně jsou vyhlazováni, a tak se rozhodne jejich situaci prověřit. Pracovníci organizace chtějí navštívit terezínské ghetto. Nejde ovšem o žádnou nečekanou „přepadovku“, ale naplánovanou návštěvu.

Velení Terezína je předem informováno. „V narychlo zkrášleném ghettu návštěva proběhla podle přesně secvičeného scénáře a zpráva delegace, v níž byli i dva dánští zástupci, vyzněla pro nacisty příznivě,“ poznamenává Pavlát.

Vůni necítí

Delegace zavítá i do místností, kde Dánové v Terezíně bydlí. Tam před jejím příjezdem vyrostla doslova Potěmkinova vesnice v podobě nových a opravených ubikací. V každé bydlí jenom několik osob.

„Několik dnů před návštěvou delegace stojím v dílně, kde se vyráběly dřevěné nohy ke stolům a židlím, a myslím si:

Komise přece musí ucítit, že nábytek je úplně nový, neboť ještě voní čerstvým borovicovým dřevem,“ vzpomíná dánský vězeň Alex Eisenberg.

Nervózní čekání

„Sbalte si zavazadla a dostavte se do Mysliveckých kasáren,“ dostanou 13. dubna 1945 příkaz dánští Židé v Terezíně. Dozvědí se, že prý mají z tábora co nejdříve odjet. Všichni jsou vyděšení. Šíří se různé fámy.

Z očí mnoha z nich je možné vyčíst nevyřčenou otázku: „Čeká i nás cesta na východ?“ Mezi seřazenými osobami panuje obrovská nervozita a strach. 15. dubna 1945 opravdu odjíždějí z tábora.

Když pochopí, že nejde o nacistický trik a nečeká je cesta na smrt, nýbrž putování přes Německo a rodné Dánsko až do Švédska, oddechnou si.

Za jejich propuštěním stojí švédský diplomat a viceprezident švédského Červeného kříže Folke Bernadotte (1895–1948). Zpátky domů se ale podívají až po kapitulaci Německa.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Txllxt TxllxT, Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
reklama
historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn