Konečně mají oba chvíli volno. Po dlouhých týdnech velkého pracovního vytížení mohou být chvíli spolu sami. Udělat si výlet do míst, kde nebudou příliš na očích veřejnosti, se zdá jako ideální nápad.
Přece jen se o jejich vztahu sice šušká, ale zatím se ho snaží držet v tajnosti. Když vystupují z letadla, netuší, co je čeká.
Hollywoodský sympaťák Matthew Broderick (*1962) vystupuje na letišti v Belfastu a s lehkým pousmáním se podívá na svůj doprovod.
Má za sebou hlavní roli v poměrně úspěšné komedii Volný den Ferrise Buellera, která pro něj znamená i nominaci na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší mužský herecký výkon. I když nominaci nakonec nepromění, film mu přece jen přinese něco navíc.
Během natáčení se totiž seznámí s o dva roky starší Jennifer Greyovou (*1960). Ta se sice objeví už v Cotton Clubu, ale na svůj největší úspěch teprve čeká. Má přijít už za pár měsíců, jenže chybí málo a nepřijde.
Za poznáním Severního Irska
Na veřejnosti se společně moc neukazují, ale jejich vztah pomalu nabírá na obrátkách. Teď jim po dlouhé době konečně vychází čas na společnou dovolenou.
Broderick má čerstvě za sebou natáčení filmu Biloxi Blues, který bude mít premiéru následujícího roku, a v němž hraje postavu Eugene Morrise Jeromeho.
Také Greyová má jedno natáčení za sebou, ten film se jmenuje Hříšný tanec a ona má za pár dní vyrazit na propagační šňůru. Ještě neví, že přesně to je film, který z ní udělá obrovskou hvězdu. Má se ovšem stát něco, co její kariéru pořádně přibrzdí.
Ale zatím se píše srpen roku 1987 a tradičně nevlídné počasí na britských ostrovech vypadá slibně. Dvojici se zdá, že má před sebou krásnou společnou dovolenou, při níž chce poznávat krásy Severního Irska.
Kdo ještě jezdí vlevo?
Vzhledem k tomu, že nechtějí budit příliš pozornosti, rozhodnou se pro pronájem auta. Na letišti v Belfastu si vypůjčí menší sportovní BMW 316 a vydají se na cestu. Vše vypadá skvěle, jen jedna záludnost na řidiče přece jen čeká.
Doby, kdy vlevo jezdila všechna auta, jsou už dávno pryč. Dnes bychom země, kde ještě tahle tradice přetrvává, spočítali téměř na prstech. Velká Británie lpící na tradicích mezi ně pochopitelně patří.
Takže už na letišti si musí herec sednout na opačnou stranu, než je zvyklý. Nemá s řízením na druhé straně moc zkušeností, tak se musí více soustředit. Ale zdá se, že mu to zatím docela jde. Jen to chce pořád na to myslet.
Dobrá rada nad zlato
Onoho osudného dne, 5. srpna 1987, mají v plánu vyrazit z Irvinestown a směřují do Maguiresbridge, vesničky v severoirském hrabství Fermanagh.
Mnoho lidí si jej spojuje především s vraždou příslušníka policejní Royal Ulster Constabulary Dereka Breena (1957–1986) Irskou republikánskou armádou rok předtím.
Na začátku 20. století je ale Maguiresbridge jednou z nejdůležitějších železničních křižovatek v Ulsteru. Těžko říci, proč si jej slavný pár vybere jako cíl toho dne. Dozvíme se to ale už jen těžko. Nikdy sem totiž nedorazí.
Ve tři hodiny odpoledne se totiž nachází v městečku Enniskillen, asi 130 kilometrů od Belfastu. Mají pocit, že se ztratili, na okraji města tedy zastaví na benzinové pumpě. Zde se setkávají s policistou, kterého poprosí o radu. Ten na ně nechápavě zírá.
„Tudy chcete jet do Maguiresbridge? To je poměrně hloupý nápad,“ odpoví a nabídne jim, že je navede na správnou cestu.
Bloudění jej zřejmě vyvede z koncentrace
Jenže Broderick odmítá, nechtějí budit pozornost, nebo se možná chce předvést před svou dívkou. V každém případě si nechají cestu vysvětlit a vyrazí sami. Nespěchají, policista jede za nimi ještě pár mil a potvrdí, že jedou poměrně pomalu.
„Jeli maximálně šedesátkou,“ uvede později ve své výpovědi. Jenže najednou se zatáhne, nebe potemní a z mraků začne hustě pršet. Orientace v dešti je ještě horší, a tak se dvojice rozhodne, že zastaví na pumpě a pro jistotu se ještě jednou zeptá na cestu.
Ostatně pauza přijde k duhu, společně s jízdou na druhé straně, než je Broderick zvyklý, a špatným počasím, je řízení poměrně únavné. Nakonec dokonce přestane pršet, takže vše vypadá nadějně. Pár po krátké přestávce sedá do auta a vyráží na cestu.
Bože, co tady dělají
Všechno vypadá v pořádku, silnice je téměř rovná a dobře přehledná. Oba se těší, až budou konečně na místě. Najednou se ale podívají před sebe a krev jim ztuhne v žilách. Přímo proti nim jede Volvo! Sedí v něm dvě ženy.
Těžko říct, jestli si herec stihne uvědomit, že zřejmě omylem jede po špatné straně. Vůbec netuší, jak se ocitne v pravém pruhu, ale jasné je jediné: Čelní srážce již nedokáže zabránit. Její důsledky jsou doslova hororové.
I když se jejich menší BMW střetne s robustním a bezpečným autem, oba vozy jsou zcela zdemolovány. Když na místo dorazí místní hasiči, musí všechny účastníky nehody z aut vystříhat.
„Museli jsme odstranit celou pravou stranu auta,“ popisuje jeden ze zasahujících hasičů Ken Ramsey.
Dva zmařené životy
V době srážky řídí protijedoucí Volvo Anna Gallagherová (1958–1987), která je se svou matkou Margaret Dohertyovou (1924–1987) na cestě domů. Bohužel, už tam nikdy nedojedou.
Ramsey ve své pozdější výpovědi uvede, že ačkoli je Matthew Broderick velmi vážně zraněn, zajímá se především o ženy v nabouraném autě. Obě jsou bohužel po rychlém převozu do Erneovy nemocnice prohlášeny za mrtvé.
I sám herec utrpí velmi vážná zranění, má zlomenou nohu i žebra, těžký otřes mozku a protrženou plíci. Jeho život není ale v ohrožení a Greyová má dokonce jen lehčí zranění. Oba jsou ale v obrovském šoku.
Pokuta za neopatrnou jízdu
Policie nakonec uzavře případ jako obyčejnou nehodu a Broderick dostane pokutu asi 4000 korun za neopatrnou jízdu. Pro rodinu zabitých žen je to zprvu obrovský šok. Za dva zmařené životy!
V roce 2003 se prohlásí Martin Doherty, syn Margaret a Annin bratr, že herci odpouští. Vyčítá mu sice, že s rodinou nijak nekomunikuje, ale zloba už je minulostí.
„Matku a sestru už mi nic nevrátí, ale chtěl bych mu odpustit a promluvit si s ním,“ řekne Doherty novinářům. Jenže herec se do jejich setkání zřejmě tak úplně nehrne. Podle všeho se už nikdy nesetkají.