Německé pozemní jednotky zahájily svůj útok. Padal jeden britský střelec za druhým. Náhle se však zpoza kopce vyřítil muž s ostře řezanými rysy. Na tváři mu hrál potměšilý úsměv. V ruce třímal meč a místo uniformy oblékl kilt!
Zatímco se na všech frontách soutěží, čí výzbroj a výstroj dříve posune hranice zabíjení, vůdce Commandos si s novinkami hlavu nelámal.
„Šílený Jack“, jak byl podplukovník Jack Churchill (1906–1996) přezdíván, měl rád dobrodružství a „staré dobré způsoby“. Mezi municí pro podřízené totiž ležel jeho luk a toulec plný šípů.
Musíte se smát!
„Když se smějete, je menší šance, že na vás lidi začnou střílet,“ tvrdil podplukovník, který za svůj život velel bezpočtu přepadů a účastnil se několika válek. Jeho neortodoxní bojové techniky se zapsaly do dějin.
Jen málokdo se cítil v bitvě sám sebou jako Jack Churchill, který si dokonce po skončení druhé světové války, před cestou na bojiště v Palestině, střihl roli ve filmu Ivanhoe.
Až na světový šampionát
Vojenská kariéra mu byla souzena. Oba starší bratři Šíleného Jacka mířili do armády a stejná dráha čekala i jeho. První bojové nasazení přišlo v Barmě, kde sloužil v letech 1930 až 1932 během povstání.
Po návratu si dal od válek klid a věnoval se řadě koníčků i nespočtu vylomenin. Naučil se hrát na dudy i střílet z luku.
V obou oborech byl tak úspěšný, že se roku 1938 v soutěži dudáků umístil na druhé příčce a o rok později reprezentoval Velkou Británii v lukostřelbě na světovém šampionátu v Oslu.
Jediný svého druhu
Není se tedy co divit, že obě záliby si s sebou přinesl i na bojiště druhé světové války. Již na jejím počátku zamířil coby důstojník do Francie k Maginotově linii, kde uplatňoval své vlastní vojenské postupy.
Kde ostatní Spojenci ustupovali, Šílený Jack se svou jednotkou, a za všech okolností v čele, pořádal nájezdy na nacistické vojáky.
Když provrtal šípem německého poddůstojníka, incident se zapsal jako jediný potvrzený případ druhé světové války, kdy britský voják takto zneškodnil nepřítele.
Bez meče ani ránu
Plukovník měl vskutku tradiční názory. „Důstojník, který jde do akce bez svého meče, je nesprávně vybaven.“ Tak znělo jeho motto.
Pravidelně se tak na nepřátele řítil se svým mečem v ruce, jindy zase oděn v kiltu střídavě hrál na dudy a střílel na protivníka šípy.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že působí spíš jako postava z akčního snímku, Jack Churchill byl ve skutečnosti velmi schopným vojákem. Za některé ze svých hrdinských kousků obdržel vyznamenání – Řád za vynikající služby se sponou a Válečný kříž se sponou.
V čele Commandos
Roku 1941 byl jmenován velitelem Commandos. Stál v čele přepadových akcí po celé Evropě. Od Norska přes Sicílii až po Jugoslávii. Tady byl také zraněn a padl do německého zajetí.
Nacisté ho deportovali do Berlína a odtud putoval do koncentračního tábora Sachsenhausen. Ze zajetí se však dostal a vrhl se zpět do bojů. Znovu se tak měl ocitnout v Barmě, ale jakmile dorazil do Indie, výbuch atomových bomb zastavil válku.
Ještě není konec
„Nebýt těch proklatých Amíků, mohli jsme válčit ještě dalších deset let,“ postěžoval si bojechtivý muž. Poválečné boje v Palestině mu aktivní vojenskou kariéru prodloužily, staly se ale jeho poslední akcí.
Jack Churchill však nezapomínal na dobrodružství až do své smrti v požehnaném věku 90 let.