Původně si psychiatrii vůbec nevybral. Jan Janský toužil po chirurgické praxi, ale osud ho nakonec zavál do Kateřinské ulici na pražském Novém Městě. Obor, na který mnozí ještě pohlížejí skrz prsty ho ale chytne.
Jan Janský (1873–1821) Zavede třeba pracovní terapie u duševně nemocných a slaví s tím úspěch – jeho pacientům to opravdu pomáhá.
Začne mu vrtat hlavou otázka, jestli hlavou otázka, jestli má srážlivost krve nějaký vztah k výskytu duševních poruch. Přiměje ho k tomu příhoda s jednou duševně nemocnou ženou, která si podřeže žíly a život jí zachrání krevní transfuze od manžela.
Hledání souvislostí
Jaký je vztah krve a duševního zdraví? Může charakteristika krve nějak souviset s duševním zdravím člověka? Psychiatr tento problém několik let zkoumá a nakonec dochází k závěru, že mezi oběma vlastnostmi neexistuje žádná souvislost.
Sepisuje o tom vědecké pojednání a v listopadu 1906 o této problematice rozsáhle přednáší ve Spolku českých lékařů.
Prozkoumá 3160 vzorků
Mýlka v jeho předpokladech ale přináší jiné zjištění. Na vzorcích odebraných od skupiny 3160 pacientů se překvapivě ukazuje jiná vlastnost, a sice, že některé z nich se s ostatními snášejí lépe než jiné – zkoumá tzv.
aglutamaci, shlukování červených krvinek, Na základě svého výzkumu rozdělí lidskou krev do čtyř odlišných skupin pojmenovaných římskými číslicemi. Dnes se označují (0, A, B, AB). Vytvoří tak mezník v dějinách medicíny.
Transfuze krve je teď možné provádět bez rizika, že dojde ke srážení krve způsobené nevhodným dárcem.
Přizná prvenství
V roce 1901 ale podobné členění popsal už rakouský lékař Karl Landsteiner (1868–1943), ten ale charakterizoval pouze tři krevní skupiny, protože měl příliš malý vzorek pacientů.
Životodárnou tekutinu ke zkoumání mu totiž poskytlo jenom 28 jeho kolegů. Přesto Janský málem o své prvenství přijde – ve světě medicíny se v souvislosti s krevními skupinami hovoří o Lansteinerovi.
Naštěstí americký lékař William Lorenzo Moss (1876–1957) dospěje ke stejným výsledkům jako Janský a jakmile se dozví, kdo ho předběhl, českému psychiatrovi jeho primát přízná.