Domů     Žirafí zákony: Extrémní tlak, boj s gravitací a málo dlouhý krk
Žirafí zákony: Extrémní tlak, boj s gravitací a málo dlouhý krk
8.3.2022

Úžasný výhled, rychlé nohy a africké slunce na hlavou. Máme závidět žirafám? V životě to rozhodně nemají jednoduché! Zkusme se na chvíli vcítit do jejich flekaté kůže.

Kdybyste byli žirafou, spoustu věcí okolo vás by bylo rozhodně jinak, než jste zvyklí! Jaké, pro nás možná podivné „zákony“, jsou pro tato úchvatná zvířata samozřejmostí?

Dívej se dolů

Ve výšce okolo 5,5 metrů, do které žirafy běžně dorůstají, totiž příliš živých tvorů nepotkáte. Samice jsou o trochu menší, i ony však hrdě nosí titul nejvyššího savce na Zemi.

Už jen jedna jejich noha je vyšší než člověk! A i když se zdá tenká, žirafí kopyto by zakrylo velký jídelní talíř o průměru 30 cm.

Jedny z největších „chodidel“ živočišné říše mají také bránit tomu, aby se více než tunové tělo nepropadalo do písku či jiného měkkého povrchu.

Stůj za všech okolností

Žirafu popisujeme jako zvíře s dlouhým krkem, oproti nohám ho má ale příliš krátký! Když skloní hlavu, rozhodně nedosáhne na zem.

Co když se však chce třeba napít? To pak musí doširoka rozkročit nohy a případně i trochu pokleknout. Pokud by se zrovna blížil predátor, v takové poloze bude žirafa v nebezpečí! A co teprve, kdyby ležela na zemi!

Pro žirafy je zkrátka nejlepší zůstat stát, a většinou si tedy nelehnou, ani když spí! Není to nepohodlné? Naštěstí žirafy nepatří k velkým spáčům. Často se říká, že jim stačí 5 až 30 minut denně, i když dle posledních výzkumů je to prý o trochu více.

Žirafí skvrnitý potisk má podobnou funkci jako lidské otisky prstů. Nenajdeme dvě žirafy, které vypadají stejně! Foto: TheOtherKev / Pixabay.
Žirafí skvrnitý potisk má podobnou funkci jako lidské otisky prstů. Nenajdeme dvě žirafy, které vypadají stejně! Foto: TheOtherKev / Pixabay.

Vyplazuj jazyk

Na dlouhém žirafím těle je dlouhé vlastně všechno. Třeba zhruba půlmetrový jazyk! Žirafa ho musí pořádně vypláznout, aby ještě více prodloužila své tělo a dosáhla na listy vysokých akácií – jedné z hlavních položek jejich jídelníčku.

Protože průměrný žirafa spotřebuje za den až 30 kilogramů potravy, jazyk má vyplazený takřka neustále. Nespálí se jí od slunce? Žádný strach, před škodlivým zářením je chráněn tmavým, fialovo-černým zabarvením.

Včas uteč!

Žirafy možná vypadají nemotorně, od malinka jsou však výbornými běžci. Mláďata se rozběhnou už 10 hodin po narození a dospělí jedinci dosáhnou rychlosti až 56 km/h!

Jejich hlavní predátor lev by je asi dohonil, protože ten údajně běží i nad 60 km/h. Žirafy však díky skvělému zraku a dobrému výhledu nebezpečí zmerčí včas. A většinou tak utečou s předstihem.

Hlavu žirafy zdobí růžky porostlé srstí, tzv. osikony. Samci je používají v divokých bojích o samici. Foto: AndreasGoellner / Pixabay.
Hlavu žirafy zdobí růžky porostlé srstí, tzv. osikony. Samci je používají v divokých bojích o samici. Foto: AndreasGoellner / Pixabay.

Překonej gravitaci

Jak se dostane okysličená krev ze srdce do mozku, když ji čeká zhruba třímetrová cesta do kopce? Gravitační sílu překoná díky pořádně silnému srdci o hmotnosti kolem 11 kilogramů.

A také vysokému krevnímu tlaku, dosahujícímu u žiraf nejvyšších hodnot mezi zvířaty (až 220/180)!

I krev vracející se ze spodních částí nohou čeká pořádná dřina. K srdci se vyšplhá díky svalnatým cévním stěnám a také silné kůži na nohou, která funguje trochu jako kompresní punčochy. NASA se žirafíma nohama dokonce inspiruje při výrobě obleků pro astronauty.

Pít stačí skromně

A když předkloněná žirafa pije, jak se voda dostane nahoru do žaludku? Silné rty jednoduše vcucnou vodu do zadní části úst, kde ji zadrží jícen. Tam zůstane tak dlouho, dokud se zvíře znovu nenarovná.

Pití je pro žirafu po všech stránkách složitým obřadem. Naštěstí ho nepodstupuje příliš často – stačí jí napít se jednou za několik dní!

Z dehydratace strach mít nemusí, velkou část tekutin totiž přijme v listech stromů, které díky hlubokým kořenům nasávají mnoho vody.

Mohlo by se zdát, že žirafy jsou němé, ale není to tak! Vydávají tak nízké zvuky, že je lidské ucho často nezaslechne. Foto: Sponchia / Pixabay.
Mohlo by se zdát, že žirafy jsou němé, ale není to tak! Vydávají tak nízké zvuky, že je lidské ucho často nezaslechne. Foto: Sponchia / Pixabay.

Nepohrdni kostmi

Žirafy jsou jednoznačnými býložravci. A díky tomu, že na jejich potravu nikdo jiný nedosáhne, mají jídla pořád dost.

Zelená strava jim poskytuje většinu živin, něco ale přeci schází – dostatek vápníku pro velké kosti! Žirafy ho doplňují tak, že olizují a žvýkají kosti mrtvých zvířat! Zvláštnímu zvyku se říká osteofagie a typický je třeba i u medvědů nebo u želv.

Nebuď sám

Žirafy jsou společenští tvorové. Žijí ve skupinkách, které čítají nejčastěji 10 až 20 členů, samic, samců i mláďat.

Společenský život je výhodný i jako ochrana před predátory. Když některé žirafy zrovna pojídají listí, pijí nebo se starají o potomky, jiné sledují, zda se neblíží nebezpečí. Tedy především hyeny nebo lvy.

Samy o sobě jsou žirafy mírumilovná zvířata. Pouze samci někdy svedou boj o partnerku, přičemž do sebe šťouchají za pomoci svých krků. K vážnému zranění však dojde málokdy.

Žiraf bohužel na světě ubývá. Okolo roku 1985 jich po planetě běhalo 155 000, dnes počet nedosáhne asi 100 000. Foto: hbieser / Pixabay.
Žiraf bohužel na světě ubývá. Okolo roku 1985 jich po planetě běhalo 155 000, dnes počet nedosáhne asi 100 000. Foto: hbieser / Pixabay.

Neotálej s mateřstvím

Jak samec pozná, která samice už je zralá na páření? Většinou svým dlouhým jazykem ochutná její moč. Žirafa ovuluje každé dva týdny zhruba od svých 5 let. Samce, který vyhrál „krční souboj“, přijme s radostí – dá totiž silné geny jejím potomkům.

Když se vše podaří, samice je březí přibližně 15 měsíců a své mládě samozřejmě ve stoje! Kdyby ležela, mohla by ho rozmáčknou či poškodit jeho dlouhý krk.

Žirafí novorozenec již měří okolo 2 metrů a téměř o centimetr pak roste každý den.

Važ si života!

O mláďata se žirafa pečlivě stará. A často se i kamarádí s ostatními matkami, aby si předávaly své zkušenosti či navzájem pomáhaly s hlídáním.

Malé žirafy jsou extrémně zranitelné a lákavé pro divokou zvěř a ve volné přírodě se jich asi jen 20 % dožije dospělosti!

Ve věku okolo 15 měsíců už potomek matku nepotřebuje a jde si svou cestou. A jak dlouho ona žirafí cesta trvá? V průměru 20 až 25 let.

Foto: úvodní foto: antonytrivet / Pixabay 1 – 4: Pixabay
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.