Domů     S ústní vodou lidé myli podlahu! Které vynálezy původně sloužily k něčemu jinému?
S ústní vodou lidé myli podlahu! Které vynálezy původně sloužily k něčemu jinému?
15.2.2022

Dnes jsou to naprosto běžné věci, které aspoň jednou použila většina z nás. Jejich vynálezci ale s nimi měli docela jiné úmysly!

Tušili jste, že létající talíř nejen připomíná základní nádobí, ale původně skutečně talířem byl? A že cvičení na běžeckém pásu je tak vyčerpávající možná proto, že šlo zpočátku o mučicí nástroj?

Horší než trest smrt

Co: BĚŽĚCKÝ PÁS

Dostat se do vězení v 19. století vůbec není od věci. Hlavně chudí pro jídlo či střechu nad hlavou klidně spáchají menší zločin. Veškerá legrace ovšem končí v roce 1818, kdy anglický inženýr William Cubitt (1785-1861) vynalezne běžecký pás!

Dlouhý rotující válec, který se pohání šlapáním do pedálů, se hodí jako pohon mlýnu na obilí či na čerpání vody, ale někdy se na něm šlape i jen tak. Prostě za trest!

A muka jsou to pořádná – vězni šlapou minimálně 6 hodin denně, bez vody a jídla, a zastavit nemohou, jinak je zařízení umístěné ve výšce shodí dolů. Mnozí to označují jako trest jen jeden stupeň pod popravou, i když následek je pro mnohé stejný. Není totiž výjimkou, když vězeň během mučení zemře na infarkt.

Trestanci si odchylnou až v roce 1889, kdy jsou podobné praktiky ve věznicích zakázány, ovšem konec šlapacího zařízení to rozhodně neznamená.

V 60. letech 20. století přijdou americký inženýr William Staub (1915-2012) a lékař Kenneth Cooper (*1931) s nápadem, že by se chodil i na běžné cvičení! I když běžecký pás, na kterém se mučíte sami doma nebo v posilovně, zatím prošel řadou inovací.

Běhací pás, anglicky treadmill („šlapací mlýn“), nejprve skutečně sloužil i na obilí. Foto: profivideos / Pixabay.
Běhací pás, anglicky treadmill („šlapací mlýn“), nejprve skutečně sloužil i na obilí. Foto: profivideos / Pixabay.

Sbohem bakterie!

Co: ÚSTNÍ VODA LISTERINE

Neviditelné bakterie jsou zdrojem mnoha infekcí!“ zamává světem po polovině 19. století objev francouzského biologa Louise Pasteura (1822-1895).

Další velký krok učiní anglický chirurg Joseph Lister (1827-1912), který v roce 1865 provede první operaci za použití antiseptika – protimikrobiální látky, díky které mají pacienti konečně větší šanci zákrok přežít!

Samozřejmostí je také sterilní prostředí, na což myslí obdivovatel obou vědců, lékař Joseph Lawrence, a roku 1879 vyvíjí speciální čistící roztok. Na počest Listera ho nazve Listerine a sloužit má především k čistění chirurgických nástrojů.

Brzy se však stane tak trochu univerzální vodičkou na všechno! Hodí se k dezinfekci ran, proti plísním, jako deodorant, voda po holení či lék na kapavku. Na přelomu 19. a 20. století se Listerine dokonce prodává i jako účinný čistič na podlahu.

Když se v roce 1923 objevuje populární reklama, na které se dívka odklání od dechu svého snoubence, úkol Listerinu už je jen jeden. Stává se ústní vodou!

Léčivá limonáda

Co: COCA-COLA a 7UP

Ta bolest je prostě nesnesitelná! John Stith Pemberton (1831-1888), veterán v Americké občanské válce (1861-1865), prostě po těžkém zranění nemůže jinak, než tlumit ji morfinem. Až se na něm stane závislým!

Protože je však Pemberton zároveň lékárníkem, nenechá to jen tak a snaží se sám sobě na závislost vymyslet lék. Výsledkem je černý sirup s extraktem z lístků koky, stejnou ingrediencí, ze které se vyrábí kokain.

A z něj umíchaný nápoj Coca-cola je roku 1886 vypuštěn do světa jako posilující lék proti vyčerpání!

Při závislosti na morfinu nakonec nepomáhá, ale jako limonáda se ujme. Jen kokain je v roce 1903 z receptury odstraněn a nahrazen kofeinem.

Podobnou cestu má i limonáda 7UP, která původně obsahuje lithium. To se totiž používá psychiatry jako lék proti bipolárním poruchám a v nápoji zůstane až do roku 1950.

Do roku 1903 Coca-Cola obsahuje kokain. A je propagovaná jako povzbuzující lék. Foto: Lernestorod / Pixabay.
Do roku 1903 Coca-Cola obsahuje kokain. A je propagovaná jako povzbuzující lék. Foto: Lernestorod / Pixabay.

S čím si hrát na lodi?

Co: MAGICKÁ PRUŽINA

Budete ji jen přehazovat z jedné ruky do druhé, nebo ji rovnou pustíte ze schodů? Populární hračka, pro větší efekt často v duhových barvách, vám možná připadá jako naprostá zbytečnost. Na začátku však byl její úkol důležitější!

Tzv. magická pružina, v angličtině známá pod jménem Slinky, se zrodí v roce 1943 pod rukama amerického lodního inženýra Richarda Jamese (1941-1974).

Pravidelně kroucený drát má původně chránit drahé přístroje na lodi – zavěšené na pružinách plavbu přes rozbouřené moře přeci jen přečkají mnohem lépe!

Jednou však Jamesovi při práci pružina upadne. „Ksakru!“ Zatímco vynálezce čeká, jak se pružina hned skutálí přes palubu a utopí se v moři, nestane se tak. Pružina si jen tak elegantně hopsá podél okraje lodi!

Byla by to úžasná hračka!“ napadne tehdy Jamese a jeho manželka Betty se hned chopí slovníku, aby našla to správné jméno. Vítězí Slinky, což doslova znamená „půvabně se vinoucí“, a zanedlouho už novinka útočí na hračkářství po celém světě.

Známá barevná hračka byla původně z kovu a měla stabilizovat přístroje na lodi. Foto: Gpeltier / Pixabay.
Známá barevná hračka byla původně z kovu a měla stabilizovat přístroje na lodi. Foto: Gpeltier / Pixabay.

Chytej koláč!

Co: LÉTAJÍCÍ TALÍŘ

Američan William Russell Frisbie (1848-1903) si přeje mít vlastní pekařství. Roku 1871 nakonec zakoupí část firmy Olds Baking Company v Bridgeportu a podnik si přejmenuje po svém. Frisbie Pie Company!

Obchody jdou skvěle a hlavní specialita, kulatý ovocný koláč neboli „pie“, všem chutná ještě dlouho po Frisbieho smrti.

Když se podnik v polovině 20. století dostává na vrchol, peče 80 tisíc koláčů denně! Ať si koupíte kterýkoliv z nich, dostanete ho na tenkém plechovém tácku, kterému se říká Frisbee Pies.

A co s tím táckem potom, když už jste po svačině? Studenti Yaleovy univerzity si s ním začnou házet po univerzitním kampusu. Létá obstojně, a aby váš protihráč chytal, zavoláte „Frisbie“!

Létající talíře, dnes už prodávané bez koláče, se na většině míst světa jmenují přesně tak.

Létající talíře milují všichni. A málokdo dnes tuší, že se jmenují po výrobci koláčů. Foto: herbert2512 / Pixabay.
Létající talíře milují všichni. A málokdo dnes tuší, že se jmenují po výrobci koláčů. Foto: herbert2512 / Pixabay.
Foto: Pixabay Úvodní foto: kreatikar / Pixabay.
Související články
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
reklama
záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina