Domů     Titanic versus Wonder of the Seas: Může plovoucí luxus potkat stejný osud?
Titanic versus Wonder of the Seas: Může plovoucí luxus potkat stejný osud?

Konverzaci pasažérů Titanicu přehluší zvláštní zvuk. „To byl kohout!“ křičí jeden z mužů a na tváři se mu rozprostírá vyděšený škleb. Pochází z Walesu, kde věří, že kokrhání věští zkázu a smrt.

Báchorky mají výjimečně pravdu, ocelový kolos půjde pět dní po vyplutí ke dnu a vezme s sebou na 1 500 lidí!

Zaoceánské parníky patří mezi nejluxusnější dopravní prostředky. Titul největšího plavidla všech dob si chvíli užívá také Titanic Pomyslnou štafetu začátkem roku 2022 přebere Wonder of the Seas (Zázrak moří).

Jak moc se od sebe oba mořští obři liší? Vydejte se s EPOCHOU na paluby majestátních parníků!

Rychlý jako blesk

Příběh Titanicu začíná v Belfastu, tamní dělníci startují se stavbou koncem března 1909. Úmorná dřina trvá dva roky, poté je obří loď spuštěna na vodu. Délkou o několik centimetrů překonává dosavadního rekordmana a své dvojče, parník Olympic.

Nový vládce moří měří 269,9 metru. Úctyhodná čísla se týkají také další parametrů, šířku konstruktéři zastavují na cifře 28 metrů! Společnost White Star Line poukazuje na rychlost, parník může plout až 24 uzlů (tedy 44 km/h).

Plavidlo, jehož váha se pohybuje kolem 46 000 tun, disponuje 29 parními kotli. Ty mají jediný úkol – uvést stroj do pohybu. Achillovou patou celého projektu jsou záchranné čluny.

Celková kapacita Titanicu činí 2 500 pasažérů, o jejich pohodlí se stará 900 členů posádky. Když loď ztroskotá, pomoci se dočká pouze jedna třetina šťastlivců. Na parníku bychom napočítali 20 záchranných člunů, každý z nich pobere jen 150 lidí!

Lodě Olympic a Titanic brázdily moře před první světovou válku, Titanic byl o pár metrů větší než jeho starší sourozenec.(Zdroj: Robert Welch/ wikimedia.commons.org/ volné dílo)
Lodě Olympic a Titanic brázdily moře před první světovou válku, Titanic byl o pár metrů větší než jeho starší sourozenec.(Zdroj: Robert Welch/ wikimedia.commons.org/ volné dílo)

Třídní rozdíly

Jak je to s vybavením Titanicu? Majitelé parníku barvitě líčí, co výletníky na palubě čeká. Na svou dobu je loď moderně vybavená, minimálně pro ty, co si to mohou dovolit. Lístky se prodávají do třech různých tříd.

Zatímco v té první na vás čeká soukromá kajuta a večeře o deseti chodech s rozličnými laskominami, třetí poskytuje slamník se slabou dekou. I na nejnuznější ale čeká překvapení v podobě pomeranče, který je servírován jako dezert.

Na Titanicu najdeme parčík pro psy nebo operační sál. Výletníci mohou během plavby využít knihovnu či holičství. Mezi oblíbené patří kavárna Le Café Parisien, kde servírují lahodnou kávu.

Movitější zákazníci jako miliardář John Astor IV (1864–191) či novinář William T. Stead (1849–1912) mají k dispozici turecké lázně, bazén nebo hřiště na squash. Několik hodin před osudnou srážkou nechává kapitán Edward J. Smith (1850–1912) sloužit bohoslužbu.

Katastrofě nezabrání a parník se na prahu půlnoci tříští o ledovou kru. Náraz vnímá každý jinak, prominenti cítí drcnutí, topiči padají z postelí. Okamžitě začíná evakuace, protože voda vniká do lodi.

Všudypřítomný chaos zničí jeden z člunů, na další plavidla nasedne pouze 706 lidí. Ostatní čeká mrazivé peklo.

Hrůzný pohled

Lidé končí ve vodě, jejíž teplota je dva stupně pod nulou. V oceánu vydrží maximálně deset minut. Po dvou hodinách končí pod hladinou také Titanic. Zprávy o jeho potopení zachytí parník Carpathia a spěchá na místo.

Zachrání pasažéry člunů, dalších 1 500 osob takové štěstí nemá. Zajímavé je, jak o celém neštěstí informuje tisk. Američtí novináři čekají na připlutí Carpathie a píší o stovkách mrtvých.

Britové, kteří nemají ponětí, co se stalo, tvrdí, že všichni přežili. Na vině velkého počtu obětí je nedostatek záchranných člunů. Někteří přeživší ze třetí třídy také vypráví, že nedostali instrukce, co mají v ohrožení dělat.

Ani netuší, kde jsou únikové cesty. Katastrofa nakonec zapříčiní zlepšení v oblasti zaoceánských parníků. Je aktualizováno a upraveno několik nařízení. Mezi novinky patří nutnost cvičení opuštění lodě, to se v případě Titaniku neděje.

Nenápadný ledovec, který stojí za jednou z největších námořních tragédií.(Zdroj: Steward z lodě Princ Adalbert/ wikimedia.commons.org/ volné dílo)
Nenápadný ledovec, který stojí za jednou z největších námořních tragédií.(Zdroj: Steward z lodě Princ Adalbert/ wikimedia.commons.org/ volné dílo)

Mořský zázrak

Čeká podobný osud na Wonder of the Seas? S největší pravděpodobností ne! Kolos vážící 230 000 tun aktuálně kotví ve Francii. Od dubna 2019 na něm pracují dělníci v docích Saint-Nazaire. Nebýt koronavirové pandemie, už dávno by brázdil světové vody.

Kvůli tomu vypluje až na jaře 2022. Firma Royal Caribbean má ve své flotile několik bývalých rekordmanů. S novým přírůstkem ale vynáší pomyslný trumf. Loď plující pod bahamskou vlajkou je dlouhá 362 metrů.

Na šířku naměříme 64 metrů, což je o 4 metry více než má Václavské náměstí! Pokud naplní veškerou kapacitu, plavidlo bude domovem pro 6 988 cestujících, jejichž potřeby plní 2 394 členů posádky.

Přestože zaoceánská loď Titanic překonává skoro ve všem, jednu disciplínu parník uhájí. Wonder of the Seas má maximálku na 23 uzlech, a tak by čtyř komínovému plavidlu nestačila.

Wonder of the Seas má k dispozici velký počet záchranných člunů.(Zdroj: Ken Nomura/ wikimedia.commons.org/ CC BY-SA 4.0)
Wonder of the Seas má k dispozici velký počet záchranných člunů.(Zdroj: Ken Nomura/ wikimedia.commons.org/ CC BY-SA 4.0)

Ráj na vodě

Pokud by nějaký přeživší vstoupil na palubu nové největší lodi světa, nestačil by se divit. Loď je rozdělena na několik čtvrtí, které návštěvníkům poskytují vše, na co si vzpomenou.

Na zádi najdeme obří vodní amfiteátr, o několik metrů dál můžete zajít na pizzu nebo karaoke. Pro teenagery nechybí ani kavárna Starbucks. Personál samozřejmě myslí i na děti, a tak jedna z čtvrtí je speciálně pro ně.

Bezpečnost na moderních lodích patří mezi nejdůležitější prvky. Royal Caribbean dokonce obdrží výjimku ze zákona, protože podle regulí může být v jednom záchranném člunu pouze 150 lidí. Firma vyvine dvoupatrovou novinku, do níž se vejde na 370 pasažérů!

Wonder of the Seas jich má 18, a tak dokáže zachránit drtivou většinu cestujících. Myslí i na posádku, na starší Oasis of the Seas najdeme záchranné vory. Ty jsou uložené v barelech a po dopadnutí na hladinu se rozevřou.

Lidé se do nich dostávají za pomoci oranžové skluzavky. Ta je terčem kritiky, protože při nacvičování odnese několik zaměstnanců zraněnými kotníky. Díky ní ale nikdo nemusí zůstat napospas…

Foto: wikimedia.commons tituka: (Zdroj: Francis Godolphin, Osbourne Stuart/ wikimedia.commons.org/ volné dílo)
Související články
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Historie
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Historie
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
reklama
věda a technika
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
reklama
historie
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na […]
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz