Skip to content
reklama

SAB Aerospace slaví nejúspěšnější rok ve své historii novým kontraktem s ESA

Nový kontrakt s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA) na vývoj a výrobu pokročilého typu zařízení pro hladké vypouštění družic ve vesmíru získala brněnská firma SAB Aerospace. Jedná se o tzv. low shock separační zařízení, které se dosud v Evropě nevyrábí.

Ke svým dosavadním prvenstvím na poli kosmického průmyslu si tak Česká republika připisuje další.

O renomé České republiky na poli světového kosmického průmyslu se tak nemalou měrou zapsala právě firma SAB Aerospace, jejíž kosmické aktivity dnes činí 15 % z celkového podílu vesmírného průmyslu ČR. Foto: Insight Com. s.r.o.

Unikátnost low shock separačního zařízení spočívá v použité technologii, která zajistí dokonale hladké uvolnění družic ve vesmíru. Zatímco dříve se k odpojení družice od rakety používaly pyropatrony, které mohly při svém výbuchu ohrozit stabilitu družice, low shock separační zařízení pracuje na bázi přednapjatých pružin.

Díky tomu, že jsou pružiny nastaveny přímo na konkrétní satelit, dojde k jeho odpojení od rakety plynule a bez jakýchkoliv otřesů. SAB Aerospace ve spolupráci s ještě další českou firmou ATC Space navíc dodá zařízení v 5 velikostech uzpůsobených pro 5 váhových kategorií satelitů.

Plánované dokončení vývoje a výroby produktu je za dva roky. „Díky tomu, že jsme kontrakt získali, si budou moci společnosti kupovat toto zařízení za zlomek ceny v Evropě, a nikoliv pouze v Americe, jak tomu bylo dosud.

Jedná se tak o další krok za posílením nezávislosti Evropy v kosmickém průmyslu a Česká republika bude u toho,” vysvětluje Petr Kapoun, CEO SAB Aerospace.

blank
Výjimečné je také množství kontraktů, které firma od svého založení v roce 2014 získala. Foto: Insight Com. s.r.o.

SAB Aerospace přispěl k otevření potenciálu českého vesmírného průmyslu

Jedním z přelomových okamžiků bylo na cestě za upevněním samostatnosti v kosmickém průmyslu nejen pro tuto brněnskou firmu, ale i pro Českou republiku získání zakázky od ESA na vývoj a výrobu dispenseru (nosiče pro satelity) pro raketu Vega a Vega C. Díky tomu ČR ještě více posílila svoji pozici rovnocenného partnera pro ostatní státy na poli kosmických aktivit a ESA se přesvědčila, že jsou české firmy schopny udělat kompletní a kvalitní zařízení, které doručí včas a pošlou do vesmíru.

Investice 200 milionů korun, kterou skrze ESA poskytlo Ministerstvo Dopravy na vývoj tohoto zařízení se vyplatila i po ekonomické stránce. Jeho komerční potenciál se naplňuje a již generuje zisky. V nejbližších letech dosáhne návratnosti ve výši 1 miliardy korun.

Jen v loňském roce se podíleli inženýři z firmy SAB Aerospace na dvou startech rakety Vega. Další starty jsou již naplánované na tento rok.

Kromě dispenseru a již zmíněného low shock separačního zařízení dodává SAB Aerospace pro raketu Ariane 6 i tzv. sequencer – komplexní zařízení obsahující hardware, software i elektroniku, které dá impuls do motorů v momentě, kdy má dojít k odpojení satelitů od rakety a separační zařízení poté zajistí hladké vypuštění družice.

blank
Z celkového počtu 22 uzavřených smluv jich 6 připadá na loňský rok, ve kterém firma navíc dosáhla dosud největšího obratu od svého vzniku o výši 130 milionů Kč. Foto: Insight Com. s.r.o.

Na ISS a ještě dál

Vůbec nejkomplexnější mise, na které se SAB Aerospace podílí, je vědecká mise PLATO, jejímž úkolem je objevování a výzkum planet podobných Zemi mimo naši Sluneční soustavu. SAB Aerospace má na starosti kompletní konstrukci a vývoj servisního modulu, ze kterého se sonda PLATO skládá, a který drží při životě nejdůležitější část sondy – 26 kamer.

Pod ESA pracuje SAB Aerospace také na unikátním, českém projektu SLAVIA, jehož cílem je ověřit technologie mapování nerostného bohatství a přispět tak k hlubšímu prozkoumání vesmíru. Projekt spočívá v systematickém mapování prvkového složení meteorů a analýze meziplanetárního prachu z oběžné dráhy, čemuž se zatím nikdo nevěnuje.

V neposlední řadě se SAB Aerospace stala v uplynulém roce první českou firmou, která je součástí kosmických experimentů na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v rámci projektu Biomission 2019.

Společně jsme silnější

Další krok pro upevnění pozice České republiky v oblasti kosmického průmyslu představuje i Memorandum o porozumění ohledně spolupráce v kosmickém výzkumu a mírovém užívání kosmického prostoru, které podepsali předsedové vlád států Visegrádské skupiny na společné prosincové schůzce v Budapešti.

Cílem dokumentu má být užší spolupráce mezi firmami států V4 a akademickou sférou, která může vyústit ve vznik nových produktů.

blank
Celková výše kontraktů, které firma uzavřela s ESA od doby svého vzniku, činní 600 milionů Kč. Foto: Insight Com. s.r.o.

„Uzavření memoranda kvitujeme a považujeme ho za důležitý krok, který kosmické firmy států V4 posune k tomu, aby zákazníkům nabízely systémová řešení. Zatímco samostatně by malé firmy nemusely uspět, společně jsou silnější,” říká Petr Kapoun a dodává: „I tato myšlenka byla za zrodem Brno Space Cluster, u jehož založení jsme loni stáli.

Nastartovali jsme také sekci SPACE při Asociaci Leteckých a Kosmických výrobců (ALV). Společně se tak snažíme, aby byl náš průmysl sjednocený a maximálně vytěžený, a aby se o kosmických aktivitách, které v Česku děláme, mluvilo po celém světě.

Už nyní má Česká republika v kosmickém průmyslu vybudované dobré jméno a věřím, že její zápis na poli kosmických projektů se bude dále zvětšovat.”

Foto: Úvodní foto: Insight Com. s.r.o.
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Manžel zpřetrhal mé kořeny
skutecnepribehy.cz

Manžel zpřetrhal mé kořeny

Narodila jsem se v Praze, studovala jsem v Praze...
Nenápadně kouzelná Mimoň
epochanacestach.cz

Nenápadně kouzelná Mimoň

V podhůří Lužických hor,...
6x nejděsivější městské legendy, které jsou založeny na skutečných hrůzných událostech
enigmaplus.cz

6x nejděsivější městské legendy,...

Měl to být příběh sloužící pro pobavení či spíše postrašení....
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Váš favorit nevyhrál mistrovství světa? Možná mu nepomohlo dost čarodějnic
epochalnisvet.cz

Váš favorit nevyhrál mistrovství...

Velké turnaje jsou vždy vítaným svátkem pro milovníky...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Zakazuje Evě Decastelo fotograf, aby se odhalovala?
nasehvezdy.cz

Zakazuje Evě Decastelo...

Zdálo se, že EVA DECASTELO...
Daniela Písařovicová má v životě konečně jasno. Dítě, nebo konec!
nasehvezdy.cz

Daniela Písařovicová má v...

DANIELA PÍSAŘOVICOVÁ (44)...
Přivítejte jaro ve Four Seasons Hotel Prague
iluxus.cz

Přivítejte jaro ve Four...

Oslavte ve Four Seasons Hotel Prague...
Čekanka je skvělá zimní zelenina
panidomu.cz

Čekanka je skvělá zimní...

Mnozí ji znají a nedají na ni dopustit,...
První počítačové programy tvořily ženy
21stoleti.cz

První počítačové programy...

První počítače spatřily světlo světa ve třicátých...
Kočka: Záhadný tvor, který možná skrývá víc, než si myslíte!
enigmaplus.cz

Kočka: Záhadný tvor, který možná...

Ve starověkém Egyptě byly kočky uctívané, ve středověku...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha