Domů     Pomocník účetních i studentů. Vědecká kalkulačka slaví padesátiny!
Pomocník účetních i studentů. Vědecká kalkulačka slaví padesátiny!
24.1.2022

Profesor pomalu kráčí kolem svých žáků. Ti mají nos zabořený v testu a hbitě píšou. Jeden z nich vyděšeně čte zadání. „Logaritmus, odmocnina a do toho sinus,“ říká si potichu pod vousy.

V nestřežené chvíli vytahuje podlouhlý stroj a složitý příklad do něj zadává. Má štěstí, kantor ho nevidí a kalkulačka je opět v roli zachránce.

Počítačka, jak se matematickému stroji občas říká, je s námi už od začátku novověku. Od těžkých a drahých mechanismů lidstvo postupně přejde na malé a elegantní přístroje.

Zlom nastává 1. února 1972, kdy americká společnost Hewlett-Packard odhaluje model HP-35, první vědeckou kalkulačku na světě!

Pro tatínka cokoliv

Než se podíváme mezi složité obvody a rozzářené diody, ohlédněme se do historie, protože první mechanický sčítací stroj má na svědomí Němec Wilhelm Schickard (1592–1635).

Na začátku 17. století naváže přátelství s Johannem Keplerem (1571–1630) a právě někdejšímu astrologovi posílá nákresy svého stroje. „Dá se využít v astronomii,“ uvádí Schickard horlivě. Jeho pra-kalkulačka umí sčítat a odečítat až šestimístná čísla.

Sám Kepler reaguje s obdivem, protože si často stěžuje, kolik času mu zaberou složité výpočty. Nezahálí ani francouzský kolega Blaise Pascal (1623–1662), který v roce 1642 zkonstruuje Pascalinu.

Složitý stroj má ulehčit práci otci, který je výběrčím daní. Kalkulačky patří mezi vzácné a těžko dostupné komponenty. To platí jen do roku 1820, kdy si Thomas de Colmar (1785–1870) nechává patentovat tajemnou věc, kterou nazve Arithmometr.

Po dlouhých třiceti letech zlepšování konečně zaplaví trh. Prakticky nemá konkurenci, protože dokáže pracovat až s osmimístnými čísly! Stroj sice odstartuje éru kalkulaček, ale drtivá většina lidí na podobné výstřelky nemá peníze.

Do kalkulačkového byznysu fušuje také Blaise Pascal, který sestrojí Pascalinu.(Zdroj: Anton Lefterov/ wikimedia.commons.org/ CC BY-SA 3.0)
Do kalkulačkového byznysu fušuje také Blaise Pascal, který sestrojí Pascalinu.(Zdroj: Anton Lefterov/ wikimedia.commons.org/ CC BY-SA 3.0)

Kalkulačka v pronájmu

Situace se rapidně mění po dvou světových válkách, svět přechází do nové éry. Americká firma IBM představí model číslo 608. Veškeré komponenty jsou uloženy v několika skříních a stroj pracuje na tranzistorovém principu, čímž vyvolá pozdvižení.

Dech bere i úctyhodný výkon, vehikl zvládne na 5 tisíc sčítacích operací za vteřinu. Překážkou je cena, která atakuje 100 000 dolarů! IBM dokonce nabízí i pronájem, ten je samozřejmě levnější.

Současně narůstají tendence odlehčit účetním a podobně dokonalý přístroj vměstnat do něčeho menšího. Díky tomu svět poznává ANITU, první stolní elektronickou kalkulačku. Na trh dorazí v roce 1961 a stává se obrovským hitem.

Přestože způsobí boom, pořád jsou kalkulačky těžké a velké. Hozenou rukavici zvedá společnost Busicom, která do drobného přístroje zabuduje čip a malý procesor.

Kalkulačka ale zvládá jen základní matematické operace, čehož se pro změnu chytá Bill Hewlett (1913–2001). Už v 70. letech popohání výzkum, chce, aby nový model uměl počítat logaritmy.

Stolní elektrická kalkulačka dostává pracovní název ANITA, postupně se z něj stává i jméno modelu.(Zdroj: Malta/ wikimedia.commons. Org/ CC BY-SA 3.0)
Stolní elektrická kalkulačka dostává pracovní název ANITA, postupně se z něj stává i jméno modelu.(Zdroj: Malta/ wikimedia.commons. Org/ CC BY-SA 3.0)

Velká investice

Po dvou letech se realita stává skutečností a HP-35 je na světě. Výrazně převyšuje tehdejší nabídku. Zájemci pořídí kalkulačku za 395 amerických dolarů. V čem je ale stroj tak revoluční?

Kromě složitějších výpočtů poskytuje LED displej, na který se vejde až patnáct čísel. Po třech letech výroba končí a první vědeckou kalkulačku nahrazuje nový model.

Krátce nato přebírá pomyslné žezlo společnost Casio, ta posouvá hranice zase o kousek dál a v 80. let zkonstruuje produkt s větším monitorem, který zobrazí i grafická vyjádření.

Vrcholem veškerého snažení je přístroj HP-35, první vědecká kalkulačka světa!(Zdroj: Holger Weihe/ wikimedia.commons. Org/ CC BY-SA 3.0)
Vrcholem veškerého snažení je přístroj HP-35, první vědecká kalkulačka světa!(Zdroj: Holger Weihe/ wikimedia.commons. Org/ CC BY-SA 3.0)
Foto: wikimedia.commons titulní stránka: (David Tribble/ wikimedia.commons/ CC BY-SA 3.0)
Související články
Věda a technika
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Věda a technika
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Věda a technika
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Věda a technika
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
reklama
věda a technika
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
Miniroboti zrychlí a zkvalitní výrobu piva
Česko je pivní velmocí, o tom není pochyb. Ovšem s výrobou piva je spojeno nejedno úskalí, které může práci sládků zmařit. Čeští vědci proto nyní přišli s takzvanými beerboty – minirobůtky, kteří mají výrobu piva urychlit, a zároveň zabránit tomu, aby při ní bylo znehodnoceno. Jak fungují? Tradici vaření piva přinesli do Českých zemí pravděpodobně Slované během […]
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
reklama
záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky