Byť se to nezdá, myš nebyla vždy samozřejmou součástí počítačových sestav. Poprvé se užitečná pomůcka objevila na veřejnosti v roce 1968.
Prezentace, která se uskutečnila v San Francisku 9. prosince 1968, vstoupila do historie výpočetní techniky pod přezdívkou „matka všech ukázek“.
Pracovník Stanfordova výzkumného institutu Doug Engelbart na ní skupině počítačových vědců prakticky předvedl několik hypertextů, práci v oknech či základy e-mailu.
A také malou krabičku, s jejíž pomocí bylo možné po obrazovce posunovat brouka, což nebylo nic jiného než kurzor.
K dnešním elegantním různobarevným myším měla její pramáti celkem daleko. Byla dřevěná a měla tvar kvádru. Ve spodní části krabičky byla dvě vzájemně kolmá kolečka, která se při pohybu myši po podložce otáčela.
Jedno kolečko indikovalo jízdu vpřed a vzad, zatímco druhé se otáčelo při pohybu myší do stran.
A proč vlastně myš? Kabel, vycházející z jeho zadní části vskutku připomínal myšku s dlouhým ocasem. A nic se na tom nemění ani nyní, kdy jsou zcela běžné myši i bezdrátové.
Jak bylo zmíněno, první myši byly hranaté a nepohodlné. Ty novější jsou ergonomicky tvarovány pro pohodlné držení, ale ani to není dostatečná obrana před nemocemi, které při nadměrném používání myši hrozí. Tou nejčastější je zánět šlach.