Domů     Jan III. Sobieski: Turkobijec psal svojí ženě něžné dopisy
Jan III. Sobieski: Turkobijec psal svojí ženě něžné dopisy

„Nejlíbeznější, nejpůvabnější a nejmilovanější Maryšenko, jediná paní mého srdce,“ píše v červenci 1675 polský král Jan III. Sobieski své ženě Marii Kazimíře. I po deseti letech manželství trpí při každém jejich odloučení.

Touží po ní jako první den po sňatku, a svůj dopis proto končí slovy: „Líbám vás na všechny půvaby vašeho nejkrásnějšího tělíčka.“   

Když se francouzská šlechtična Ludovika Marie Gonzagová (1611–1667) v roce 1646 provdá za polského krále Vladislava IV. (1595–1648), chce se v novém domově obklopit krajany.

Proto do své družiny přizve jako dvorní dámu i francouzskou šlechtičnu Françoise de la Châtre (1615–1672), která si s sebou bere i svoji malou dcerku Marii Kazimíru d’Arquien (1641–1716).

Nikdo tehdy netuší, že tímto krokem rozhodne o budoucím osudu sotva pětileté holčičky. Právě na polském královském dvoře se totiž Marie Kazimíra setká se svým budoucím ženichem.

Ale nepředbíhejme… Poté, co roku 1648 umírá bezdětný král Vladislav IV., královna vdova si krátce poté bere jeho bratra Jana Kazimíra II. Vasu (1609–1672), jemuž spadne do klína polská koruna.

Ludovika Marie proto dál zůstává i se svým doprovodem v Krakově. Malá Marie Kazimíra prožívá v královnině družině šťastné dětství. Strojí se, dovádí na palácových chodbách a roste z ní krásná mladá žena.

Udatný bojovník Jan III. Sobieski vítězí v bitvách. FOTO: Andreas Stech/Creative Commons/Public domain
Udatný bojovník Jan III. Sobieski vítězí v bitvách. FOTO: Andreas Stech/Creative Commons/Public domain

Manželská idylka se nekoná

Jednoho dne roku 1655 se na krakovském dvoře objeví i 26letý polský šlechtic Jan III. Sobieski (1629–1696). Je hezký. Ženy ho milují a obletují na každém kroku a on na oplátku miluje je. Navíc má i patřičný původ.

Pochází z jedné z nejstarších polských šlechtických rodin. Přesto Jana zaujme právě Marie Kazimíra, tehdy 14letá dívka, u které se právě začíná probouzet dívčí půvab. „Tu chci a žádnou jinou,“ pomyslí si Jan. Vypadá to, že i ona cítí něco podobného.

„Padli si do oka a zdálo se, že nic nebude stát v cestě jejich sňatku,“ líčí vývoj událostí současný autor Dušan Uhlíř. Jenže nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Královna Ludovika Marie má s členkou své družiny jiné úmysly.

V jejích 17 letech ji provdá za bohatého polského šlechtice Jana Zamoyského (1627–1665). Manželská idylka se však nekoná. Marie sice svému choti rodí jedno dítě za druhým, jak se tehdy žádá od poslušné ženy, ale spokojená není.

Navíc všechny čtyři děti, které přivede na svět, umírají jako maličké. Mezitím prožívá i několik nešťastných potratů.

Marie Kazimíra rodí manželovi jedno dítě za druhým. FOTO: Henri Gascar/Creative Commons/Public domain
Marie Kazimíra rodí manželovi jedno dítě za druhým. FOTO: Henri Gascar/Creative Commons/Public domain

Milencům pomůže osud

Ani jako vdaná žena nedokáže Sobieského vymazat ze své paměti. Pořád ho má před očima. A čím víc na něj myslí, tím silněji si uvědomuje, jak je ve svém manželství nešťastná. Vypadá to, že Sobieski je na tom podobně.

Zůstává svobodný a vzpomínek na ni se také nemůže zbavit. Proto za ní jednoho dne přijíždí do jejího sídla v Zamošči na východě Polska. Tady už odhodí všechny konvence. Zamilovaný páreček si přísahá věrnost navěky. Má to ale jeden háček.

Zatímco Jan je svobodný, Marie je stále vdanou ženou. Jejich vzájemná náklonnost se samozřejmě neutají a skandál je na spadnutí. O všem se dozví dokonce i sama královna Ludovika Marie. Naštěstí milencům pomůže osud.

V dubnu 1665 Zamyoski nečekaně umírá a čerstvá vdova na nic nečeká. Mrtvola jejího manžela ještě ani nebyla pohřbena, a ona už jede za svou vysněnou láskou.

Berou se tajně už v polovině května 1665 (podle některých pramenů sňatek nařídila sama královna Ludovika Marie, aby nedošlo ke skandálu). Druhý, oficiální sňatek proběhne 14. července téhož roku.

Milovanou manželku oslovuje láskyplně Maryšenko. FOTO: Jan Tricius/Creative Commons/Public domain
Milovanou manželku oslovuje láskyplně Maryšenko. FOTO: Jan Tricius/Creative Commons/Public domain

Potichu a nenápadně…

Marie Kazimíra má s Janem postupně 13 dětí, ovšem jenom čtyři z nich se dožijí dospělosti. Některé umírají ještě v kojeneckém věku. Sobieski se v době sňatku pyšní funkcí královského maršálka, ale vypadá to, jako by teprve teď začala jeho skutečná kariéra.

Není pochyb o tom, že za vším stojí právě Marie Kazimíra. Mladá, energická a ctižádostivá žena touží po tom, aby její manžel získal v království co nejvyšší postavení. Pozvolna, potichu a nenápadně začíná řídit jeho konání. Jan se nebrání, naopak.

O rok později povýší na polního hejtmana a tím nic nekončí. Brzy dosáhne ještě vyššího postavení.

Dopisy z dob odloučení

Uplynou dva roky od jejich svatby a Jan je stejně šťastný jako v den, kdy si řekli své ano. „Jediné potěšení mé duše a srdce, nejlíbeznější Maryšenko, veškerá má na tomto světě radosti,“ oslovuje ji něžně dopisem ve chvíli, kdy se musí odloučit.

„V dnešní poště jsem nenašel žádné psaní od vás, paní mého srdce, to musí tuze zarmoutit člověka, který při svém tak těžkém soužení v tom nachází jedinou útěchu…,“ píše své ženě ze Lvova (na západě dnešní Ukrajiny) v srpnu 1667. Podobných něžných dopisů, ve kterých svoji ženu oslovuje roztomile Maryšenko, vzniká celý svazek.

Většina z nich se rodí v letech 1665–1683. Obvykle buď proto, že Jan musí trávit čas na válečných taženích, nebo když se královna vydává na cestu do své vlasti, na návštěvu Paříže. Jan se svými listy zapíše i do dějin literatury.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Po Henrim Gascarovi/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml