Domů     Napoleon Bonaparte & Josefina: Jejich sňatek schválil bývalý milenec Beauharnaisové
Napoleon Bonaparte & Josefina: Jejich sňatek schválil bývalý milenec Beauharnaisové
23.11.2021

„Je sedm hodin ráno. Probouzím se a má první myšlenka patří tobě. Tvůj obraz a vzpomínka na opojnou atmosféru včerejšího večera nedopřály mým smyslům klidného odpočinku,“ píše Napoleon Bonaparte Josefině de Beauharnais po jejich setkání. Nemůže na ni zapomenout.

Francouzská smetánka se roku 1795 schází v pařížském salonu madame Thérésy Tallienové (1773–1835), manželky politika Jeana-Lamberta Talliena (1767–1820).

Objevuje se tu i půvabná vdova Josefina de Beauharnais (1763–1814). Její první manžel Alexandre de Beauharnais (1760–1794), předseda Ústavodárného shromáždění, skončil za jakobínské diktatury pod gilotinou.

Dokonce i ona se na krátký čas ocitla ve vězení. Nepříjemná zkušenost jí ale nezabránila v tom, aby si po návratu z temné kobky opět užívala života. Není už sice v rozpuku mládí, ale dokáže se dokonale líčit a mistrně koketovat s muži.

Poohlíží se totiž po ochránci, jenž by jí jako vdově se dvěma dětmi umožnil sladký život na vysoké noze, na který je zvyklá…

Josefina de Beauharnais Napoleona nenadchne naporvé. FOTO: Musée national du Château de Fontainebleau/Creative Commons/Public domain
Josefina de Beauharnais Napoleona nenadchne naporvé. FOTO: Musée national du Château de Fontainebleau/Creative Commons/Public domain

Schopný muž se hodí

Nakonec se stává milenkou Paula Barrase (1755–1829), nejvlivnějšího člena francouzské vlády – tzv. direktoria. K madame Tallienové tou dobou dochází i generál Napoleon Bonaparte (1769–1821).

„Všímej si ho, je to schopný muž a mohl by nám být užitečný,“ pobídne Barras Josefinu, která okamžitě do okruhu svých zájmů zařadí také pomenšího vojevůdce.

„Bonaparta se jí však nepodaří okouzlit hned napoprvé,“ míní francouzský spisovatel André Castelot (1911–2004). Zdá se, že se Napoleon zatím neodváží ani pohlédnout na dámu, o níž se šušká, že má s Barrasem poměr.

První muž ve státě ale dobře odhadne, že se mu budou Napoleonovy služby hodit. Monarchisté se během podzimu 1795 bouří a Barrasovi teče do bot. Vzpomene si proto na Bonaparta a povolá ho do svých služeb.

4. října 1795 Napoleon v Tulerijích s pomocí svých vojáků a 40 děl zničí stoupence monarchie.

Nejdříve se Josefina stane milenkou Paula Barrase. FOTO: Hilaire Le Dru (1769-1840), dessinateur du modèle. Pierre-Alexandre Tardieu (1756-1844), graveur.Hilaire Le Dru (1769-1840), dessinateur du modèle, Pierre-Alexandre Tardieu (1756-1844), graveur/Creative Commons/Public domain
Nejdříve se Josefina stane milenkou Paula Barrase. FOTO: Hilaire Le Dru (1769-1840), dessinateur du modèle. Pierre-Alexandre Tardieu (1756-1844), graveur.Hilaire Le Dru (1769-1840), dessinateur du modèle, Pierre-Alexandre Tardieu (1756-1844), graveur/Creative Commons/Public domain

Syn může mít šavli

Josefina a Napoleon se tehdy znovu potkávají v salonu madame Tallienové.

„Snad teprve na začátku nebo dokonce až na sklonku vendémiairu (první měsíc francouzského revolučního kalendáře – trvá do 22. 9. do 21. 10.) se počne rozvíjet vztah mezi veselou vdovou a »králem žebráků«,“ předpokládá Castelot.

Barras už tehdy věnuje více pozornosti Thérése Tallienové než Josefině. Koketující vdova proto hledá další kořist a ve hře je právě Napoleon. Za svůj vojenský úspěch dostává od Barrase odměnu – velitelství pařížské posádky.

Chce zabránit dalším protestům monarchistů, a proto obyvatelům Paříže zakazuje nosit zbraň. Eugène de Beauharnais (1781–1824), Josefinin syn, se proto objednává u nového velitele ke slyšení.

Má přece šavli po otci… Napoleon dobře ví, kdo je jeho matka, a proto mu povoluje zbraň nosit. Josefina neváhá přijít Bonapartovi osobně poděkovat. Hned další den jí Napoleon návštěvu opětuje v jejím domě na ulici Chantereine.

Eugénii Desirée Clary generál Napoleon Bonaparte kvůli Josefině opustí. FOTO: Robert Lefèvre/Creative Commons/Public domain
Eugénii Desirée Clary generál Napoleon Bonaparte kvůli Josefině opustí. FOTO: Robert Lefèvre/Creative Commons/Public domain

Vdova mu dá košem

Mladému generálovi sice setkání lichotí, ale zatím o Josefinu ještě nejeví veliký zájem. „Polib za mne Eugénii,“ píše 9. listopadu 1795 svému bratru Josefovi (1768–1844) do jihofrancouzské Marseille.

Pro Napoleonovu snoubenku Eugénii „Désirée“ Clary (1777–1860) vzkaz znamená tečku za jejich vztahem. Pragmatická úvaha Bonaparta nutí hledat jinou nevěstu.

Désirée opouští a nabízí sňatek vdově madame Panorii Comnène, které bývala jeho bytnou v dobách, kdy studoval na vojenské akademii. „Napoleone drahý, tušíte vy vůbec, kolik je mi let? Mohla bych být vaší matkou,“ odmítne ho žena.

Krátce poté ale generál dostává lístek od Josefiny. „Již dlouho jste nenavštívil svou přítelkyni, která vás má nesmírně ráda… je vám stále něžně oddána. Přijďte zítra se mnou posnídat.

Potřebuji vás vidět a promluvit si s vámi o vašich zájmech.“ Bonaparte neváhá a vydává se na cestu.

Cítí se jako balík

Vdova Beauharnaisová ho při návštěvě přesvědčuje, že navzdory všem klevetám nemá už s Barrasem nic společného. Řeč přijde i na Napoleonovy zájmy. „Žádal jsem o velení francouzské armádě v Itálii. Neúspěšně,“ poznamenává Napoleon zklamaně.

V její přítomnosti se cítí jako venkovský balík. Josefina umí udržovat konverzaci, říká to, co chtějí lidé slyšet, je milá a nenucená. V pravou chvíli dokáže pochválit jeho vojenské schopnosti. Zmatený důstojník jí podlehne. „Byla to dokonalá žena.

Měla v sobě něco, co muže přitahovalo,“ přizná mnohem později ve vyhnanství na ostrově Svatá Helena, v čem spočívalo její kouzlo.

„Josefina se pravděpodobně Napoleonovi vzdala již jednoho lednového večera krátce po jejich setkání, aniž by jej to stálo příliš mnoho úsilí,“ domnívá se Castelot.

Milence dává košem

Už v lednu 1796 má zamilovaný muž jasno. Josefinu si vezme za ženu. Své snoubence Désirée dává definitivně košem a vyřeší to mazaně. Chce po ní, aby si sama vymohla souhlas rodičů k okamžitému sňatku. Dobře ví, že to nemůže splnit.

První krok musí vždy učinit muž, společenské konvence nedovolí ženě, aby věci vzala do vlastních rukou. Teď už je konečně volný pro Josefinu… Barras mu ale vyčte, že Josefině dává dary. Peníze, které za ně utrácí, by prý mohl věnovat své vlastní rodině.

„Moje dary jsou svatební a můj vztah k ní je vážný,“ tvrdí Napoleon. Vůdce direktoria tedy jeho úmysly podpoří.

„Beauharnaisová je ochotna podporovat starý i nový režim, její postavení ti dodá na vážnosti, její dům patří v Paříži k nejlepším,“ řekne prý na rovinu o své bývalé milence. Sňatku nic nebrání.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: palaces-of-europe.com/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn