Když v červnu 1976 unesli dva Němci z teroristické organizace Rudé brigády a dva Arabové let společnosti Air France do Tel Avivu a přinutili ho odletět do diktátorským režimem ovládané Ugandy, Izraelci pro jejich osvobození podnikli jednu z nejriskantnějších operací v dějinách.
Operace Blesk, později přejmenovaná na operaci Jonatan podle velitele izraelského komanda, který při ní přišel o život, vstoupila do historie.
LETADLO UNESLI DOPROSTŘED AFRIKY
Vše začalo 27. června 1976 při letu společnosti Air France z Paříže do Tel Avivu. Tři muži a jedna žena pronikli s pistolemi a granáty do kokpitu a přinutili piloty změnit kurz a přistát v Libyi.
Tam doplnili palivo a odletěli i s rukojmími do středoafrické Ugandy, kterou v té době ovládal diktátor Idi Amin. Za propuštění rukojmích požadovali propuštění padesátky spřízněných teroristů z Rudých brigád.
Cíleně však na letišti v Entebbe zadržovali pouze Židy a zbylá rukojmí po několika dnech propustili. Izraelci se tak od nich dozvěděli podstatné informace o poměrech na letišti a začali plánovat akci na osvobození zbylých rukojmích.
ODVÁŽNÁ OPERACE SE ZDAŘILA
Plán, se kterým přišli, je neuvěřitelný. Čtyři vojenská letadla přeletěla z Izraele do Ugandy, ale tak, aby zůstala utajená před radary okolních, většinou znepřátelených, arabských států. Nad celým Rudým mořem tedy formace letěla jen několik desítek metrů nad vlnami.
Do Ugandy doletěli okolo půlnoci a na pro civilní provoz nepoužívaném letišti přistáli bez povšimnutí. Letiště sice střežili ugandští vojáci, ale izraelské komando je zneškodnilo.
Pak vojáci pronikli do letištní budovy, postříleli i únosce a osvobodili všechna rukojmí. Tři lidé při akci přišli o život, všechny zbylé přepravila letadla zpět do Tel Avivu.
Idi Amin sice Izrael obvinil z vpádu na své území, hlavně proto, že mu Izraelci při ústupu zničili prakticky celé vojenské letectvo, které mělo v Entebbe základnu, ale pro odvetný úder neměl ani prostředky, ani podporu.
Jeho vojáci však zavraždili ženu, kterou únosci nechali před akcí převézt do nemocnice.
Sám Idi Amin byl u moci do roku 1979. Poté však prohrál dvouletou válku s Tanzanií a jeho režim byl svržen. Zemřel v Saudské Arábii v roce 2003. Éru „Řezníka z Kampaly“ údajně zaplatilo životem až 300 tisíc lidí.