Skip to content
reklama
reklama

Když se k moderní medicíně připojí ta tradiční

blank

Vědecká studie z konce roku 2021 ukazuje, že rostlina Psychotria insularum v tradiční medicíně Samoa by mohla být stejně účinná jako ibuprofen.

blank
Psychotrie je velký rod rostlin z čeledi mořenovité. Foto: Bpierreb / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0,2.5,2.0,1.0

To však není vše, specialisté navíc tvrdí, že listy této rostliny by mohly být potenciálně použity k léčbě rakoviny, cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění.

Běžná a přitom jedinečná

Nová studie zjistila, že listy z rostliny, kterou lze nalézt prakticky na všech dvorcích po celé Samoe, by mohly být stejně účinné jako ibuprofen při snižování zánětu a mohly by být dokonce použity k léčbě nemocí, jako je Parkinsonova choroba a rakovina.

Po staletí se listy rostliny Psychotria insularum, na Samoe místně známé jako matalafi, používaly v tradiční medicíně k léčbě zánětů spojených s horečkou, bolestmi těla, otoky, elefantiázou a respiračními infekcemi.

„Při výzkumu jsem byla zpočátku skeptická,“ uvedla Seeseei Molimau-Samasoni, autorka studie a manažerka divize rostlin a posklizňových technologií ve Scientific Research Organization of Samoa.

blank
Jsou to převážně keře a stromy s jednoduchými vstřícnými listy se zpeřenou žilnatinou a drobnými květy, uspořádanými v květenstvích různých typů. Foto: Kenraiz / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Velké překvapení pro vědce

Kolem této rostliny bylo mnoho pověr, dokonce i v tradiční medicíně, vědci však chtěli zjistit, zda mohu poskytnout také nějaké vědecké hodnoty. „Nyní můžeme potvrdit nejen potenciál rostliny jako protizánětlivého činidla, ale také jako určitou možnost pomoci při léčbě rakoviny, neurodegenerativních onemocnění, cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění apod,“ sdělila Molimau-Samasoni.

Nálezy Molimau-Samasoniové a jejích kolegů byly publikovány v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America.

Jak na to?

Listy se nasekají a vymačká se šťáva, kterou tradiční léčitelé používají jako nápoj pro své pacienty. Někdy také používají samotné listy k potírání člověka, kterému není dobře, nebo je přikládají na ránu, která se potřebuje zahojit.

Problémem podle vědkyně je, že mezi moderní medicínou a tradiční medicínou jsou případy, kdy se lidé soustředí pouze na jeden typ léčby, než vyhledají druhý. Lidé často vyhledávají protirakovinnou léčbu u tradičních léčitelů a až později se dostaví do nemocnice, když už je rakovina ve čtvrté fázi a je příliš pozdě na to, aby moderní medicína cokoliv udělala.

blank
Rod Psychotria má komplikovanou taxonomickou historii a na základě výsledků molekulárních analýz došlo k četným přesunům druhů do příbuzných rodů a naopak. Foto: KATHERINE WAGNER-REISS / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

„Vím, že mnoho lidí si myslí, že tradiční medicína je jen to, že lidé mačkají listy dohromady a že ji lidé berou jen kvůli placebo efektu, ale musíte si uvědomit, že tradiční medicína významně přispěla do světa moderních léčiv, jejichž příklady zahrnují aspirin,“ dodala Molimau-Samasoni

Chce to čas

Pokud jde o matalafi, Molimau-Samasoni řekla, že bude pravděpodobně trvat roky, než bude k dispozici jako schválený lék. „Věřím, že jsme právě začali odhalovat potenciál matalafi. Ale zde na Samoe jsou také stovky dalších tradičních léků k prozkoumání.

Nyní máme laboratoř věnovanou antimikrobiálním přínosům v tradiční medicíně, laboratoř zkoumající antidiabetickou aktivitu v tradiční medicíně a laboratoř zabývající se protirakovinnou aktivitou v tradiční medicíně, takže teprve začínáme.“

blank
Psychotrie obsahují pestrou paletu účinných látek, zejména alkaloidů různých typů. Z lékařského hlediska je nejvýznamnější hlavěnka dávivá (Carapichea ipecacuanha). Foto: David Stang / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Foto: Úvodní foto: BotMultichillT / Creative Commons / CC-BY-3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...