Skip to content

Když se k moderní medicíně připojí ta tradiční

Vědecká studie z konce roku 2021 ukazuje, že rostlina Psychotria insularum v tradiční medicíně Samoa by mohla být stejně účinná jako ibuprofen.

Psychotrie je velký rod rostlin z čeledi mořenovité. Foto: Bpierreb / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0,2.5,2.0,1.0

To však není vše, specialisté navíc tvrdí, že listy této rostliny by mohly být potenciálně použity k léčbě rakoviny, cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění.

Běžná a přitom jedinečná

Nová studie zjistila, že listy z rostliny, kterou lze nalézt prakticky na všech dvorcích po celé Samoe, by mohly být stejně účinné jako ibuprofen při snižování zánětu a mohly by být dokonce použity k léčbě nemocí, jako je Parkinsonova choroba a rakovina.

Po staletí se listy rostliny Psychotria insularum, na Samoe místně známé jako matalafi, používaly v tradiční medicíně k léčbě zánětů spojených s horečkou, bolestmi těla, otoky, elefantiázou a respiračními infekcemi.

„Při výzkumu jsem byla zpočátku skeptická,“ uvedla Seeseei Molimau-Samasoni, autorka studie a manažerka divize rostlin a posklizňových technologií ve Scientific Research Organization of Samoa.

blank
Jsou to převážně keře a stromy s jednoduchými vstřícnými listy se zpeřenou žilnatinou a drobnými květy, uspořádanými v květenstvích různých typů. Foto: Kenraiz / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Velké překvapení pro vědce

Kolem této rostliny bylo mnoho pověr, dokonce i v tradiční medicíně, vědci však chtěli zjistit, zda mohu poskytnout také nějaké vědecké hodnoty. „Nyní můžeme potvrdit nejen potenciál rostliny jako protizánětlivého činidla, ale také jako určitou možnost pomoci při léčbě rakoviny, neurodegenerativních onemocnění, cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění apod,“ sdělila Molimau-Samasoni.

Nálezy Molimau-Samasoniové a jejích kolegů byly publikovány v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America.

Jak na to?

Listy se nasekají a vymačká se šťáva, kterou tradiční léčitelé používají jako nápoj pro své pacienty. Někdy také používají samotné listy k potírání člověka, kterému není dobře, nebo je přikládají na ránu, která se potřebuje zahojit.

Problémem podle vědkyně je, že mezi moderní medicínou a tradiční medicínou jsou případy, kdy se lidé soustředí pouze na jeden typ léčby, než vyhledají druhý. Lidé často vyhledávají protirakovinnou léčbu u tradičních léčitelů a až později se dostaví do nemocnice, když už je rakovina ve čtvrté fázi a je příliš pozdě na to, aby moderní medicína cokoliv udělala.

blank
Rod Psychotria má komplikovanou taxonomickou historii a na základě výsledků molekulárních analýz došlo k četným přesunům druhů do příbuzných rodů a naopak. Foto: KATHERINE WAGNER-REISS / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

„Vím, že mnoho lidí si myslí, že tradiční medicína je jen to, že lidé mačkají listy dohromady a že ji lidé berou jen kvůli placebo efektu, ale musíte si uvědomit, že tradiční medicína významně přispěla do světa moderních léčiv, jejichž příklady zahrnují aspirin,“ dodala Molimau-Samasoni

Chce to čas

Pokud jde o matalafi, Molimau-Samasoni řekla, že bude pravděpodobně trvat roky, než bude k dispozici jako schválený lék. „Věřím, že jsme právě začali odhalovat potenciál matalafi. Ale zde na Samoe jsou také stovky dalších tradičních léků k prozkoumání.

Nyní máme laboratoř věnovanou antimikrobiálním přínosům v tradiční medicíně, laboratoř zkoumající antidiabetickou aktivitu v tradiční medicíně a laboratoř zabývající se protirakovinnou aktivitou v tradiční medicíně, takže teprve začínáme.“

blank
Psychotrie obsahují pestrou paletu účinných látek, zejména alkaloidů různých typů. Z lékařského hlediska je nejvýznamnější hlavěnka dávivá (Carapichea ipecacuanha). Foto: David Stang / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Foto: Úvodní foto: BotMultichillT / Creative Commons / CC-BY-3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč Vánoce v „ohni přicházejí“?
enigmaplus.cz

Proč Vánoce v „ohni...

Vánoce mají oheň jako povinný atribut. Svíčky na adventních...
Brokolicový krém s krutony
tisicereceptu.cz

Brokolicový krém s krutony

Jemný brokolicový krém s brambory a...
Zemřel profesor František Sehnal, významný český entomolog
21stoleti.cz

Zemřel profesor František...

V pátek 26. listopadu 2021 zemřel ve...
Dala herečka sbohem svému zajíčkovi?
nasehvezdy.cz

Dala herečka sbohem svému...

Svoje soukromí si...
Klíč k apokalypse: Existuje červené tlačítko?
epochalnisvet.cz

Klíč k apokalypse: Existuje...

Dramatická hudba hraje na plné pecky. Diváci v...
Rozdělí je mladý milenec?
nasehvezdy.cz

Rozdělí je mladý milenec?

Herečka Marika Šoposká (31)...
Koření, která možná neznáte
panidomu.cz

Koření, která možná neznáte

Na málo známé druhy koření můžete narazit ve...
Monstrum z Bowmanského lesa: Uprchlý šílenec, nebo podivný kříženec člověka?
enigmaplus.cz

Monstrum z Bowmanského lesa:...

V březnu 1907 poblíž městě Buena Vista v Kentucky...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...
Letecké hodinky Laco s povrchovou patinou
iluxus.cz

Letecké hodinky Laco s...

Pražský hodinářský ateliér Chronoshop proslul...
Penzionem bloudil nebohý chlapec
skutecnepribehy.cz

Penzionem bloudil nebohý...

Při cestě na Slovensko...
Plzeň: Nádech dějin, provoněný pivem
epochanacestach.cz

Plzeň: Nádech dějin,...

Vydejte se vstříc...