Která hromadná sebevražda drží to smutné privilegium být vůbec největší v moderních lidských dějinách? Bezesporu ta, která se odehrála v jihoamerické Guyaně v roce 1978. Možná byste se divili, ale ve své podstatě nebyla dobrovolná.
Fanatický kazatel Jim Jones k ní své ovečky donutil pod pohrůžkou násilí ozbrojenců. Tak se to aspoň tvrdí.
Celá tragédie začíná vlastně mnohem dříve. Jim Jones se stal kazatelem v roce 1948 a o osm let později v Indianapolis zakládá komunitu jménem Křídla vykoupení, kterou o rok později přejmenuje na Chrám lidu.
Ta má propagovat myšlenky náboženské i rasové tolerance a míru. Jones se svou manželkou jako vůbec první bělošský pár v Indianapolis adoptují černošského chlapce.
Od druhé poloviny 60. let počet přívrženců Chrámu lidu strmě narůstá. Postupně jich bude až 10 tisíc.
CHCE VYBUDOVAT SOBĚSTAČNOU KOMUNITU
Jones později přichází s velikášským plánem. Chce vybudovat komunitu nezávislou na okolním světě a kupuje proto rozsáhlé pozemky v Kalifornii. Tady se ale začíná věc zvrtávat.
Jones nutí členy Chrámu lidu prodávat majetek a navíc zavrhne Bibli a přemění Chrám lidu na sektu kombinující náboženství s komunismem. Toho si samozřejmě všimnou noviny, které píší o vymývání mozků, ponižování a znásilňování.
Jones proto dostane strach z úřadů a rozhodne se v Kalifornii vyklidit pole. S asi tisícovkou lidí, kteří mu uvěří, zmizí do malého státu Guyana v Jižní Americe, kde uprostřed džungle vybudují osadu jménem Jonestown.
Osada ale víc než cokoliv připomíná vězeňský tábor – vstupy hlídají ozbrojenci, kteří nikoho nepustí dovnitř ani ven.
NÁVŠTĚVA KONGRESMENA SE ZVRHNE V MASAKR
Teprve v květnu 1978 se jedné ženě podaří utéct a po návratu se spojí s kongresmanem Leo Ryanem, který se rozhodne celou věc vyšetřit. 17. listopadu se s několika příbuznými členů sekty a novináři vydá do Jonestownu. Tam zdánlivě běží vše jako na drátkách.
Nikdo si na nic nestěžuje a vybraní členové sekty dokonce dávají rozhovory novinářům.
Pak ale na Ryana jeden člen sekty zaútočí nožem a kongresmanovi se sotva podaří utéct. U letadla ho ale dostihnou ozbrojenci z Jonestownu. Většinu návštěvníků, včetně samotného Ryana, bez slitování postřílejí.
V osadě mezitím Jones tvrdí, že vražda kongresmana odstartuje odplatu amerických úřadů, a krátce nato nařídí všem, aby vypili nápoj se směsí kyanidu a sedativ. Nejprve se musí napít děti, pak rodiče, potom ostatní. Ti, kteří odmítnou, jsou postříleni. Za několik málo minut leží v Jonestownu stovky mrtvých těl.
Několika málo lidem se ale ve zmatku podařilo uprchnout a zalarmovat policii. Když se ale do Jonestownu dostanou policisté, mohou už jen počítat mrtvé. Spolu s delegací Leo Ryana zemřelo toho dne 918 lidí, z toho přes 250 dětí.
Sám Jim Jones po sobě předtím, než si prostřelil hlavu, zanechal čtyřicetiminutovou nahrávku s průběhem sebevraždy.
Americké úřady po tragédii zahájily kontrolu všech sekt, které se podobaly té Jonesově. Přesto se odehrály v budoucnu ještě další tragédie, jako masakr ve městě Waco.
Žádná z nich se však už ani nepřiblížila naprostému šílenství uprostřed jihoamerické džungle v roce 1978…