Domů     Sanatorium Beelitz: Vyhlášená léčebna se změní v ruiny plné děsu!
Sanatorium Beelitz: Vyhlášená léčebna se změní v ruiny plné děsu!

Kdysi jde o výstavní nemocnici s moderním vybavením a pokrokovými medicínskými postupy. Léčí se tady Adolf Hitler, sovětští důstojníci i němečtí komunističtí pohlaváři. Když ze sanatoria odejde poslední pacient, změní se v ráj pro okultisty a lovce duchů. Paranormálních jevů je tady prý více, než je zdrávo a taky se tady vraždilo!

Kdysi vyhlášené sanatorium, pak ideální kulisy pro strašidelný film. Ponurá atmosféra tohoto místa, vzdáleného asi 60 kilometrů od Berlína, filmaře ostatně docela láká.

Interiéry opuštěné nemocnice jsou vidět v oscarovém filmu Pianista (2002) a sanatorium se kromě jiných objevuje třeba také ve známém a úspěšném snímku Valkýra (2008).

Líbí se zde i fotografům, ale také milovníkům urbexu, lovcům duchů, okultistům nebo sprejerům. Příběh tohoto léčebného ústavu by přitom vydal na román.

Sanatorium jako soběstačné městečko

Dnes už nepoužívaný nemocniční komplex o zhruba 60 budovách je postupně vystavěn mezi lety 1898 a 1930. Slouží především pacientům s plicními chorobami, léčí se tady i tuberkulóza, která je hlavně počátkem 20. století v Berlíně na vzestupu.

Léčbu podporuje nejenom čerstvý vzduch, ale také blízkost přírody. Během první fáze v letech 1898 až 1902 vznikne zařízení s velkými, na jih orientovanými balkóny, kde mohou nemocní lidé odpočívat.

Druhá fáze výstavby v letech 1905 až 1908 přidá další důležité stavby a infrastrukturu, takže komplex se mění v jakési samostatné městečko s vlastní poštou, restaurací, školkou, kuchyní, prádelnou, řeznictvím či pekárnou a stájemi. Nechybí zde dokonce ani teplárna, zásobující objekt elektřinou a teplem.

Architektura sanatoria místy připomíná alpské penziony.(Foto: Doris Antony / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Architektura sanatoria místy připomíná alpské penziony.(Foto: Doris Antony / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Výkladní skříň moderní medicíny

Během 1. světové války slouží komplex jako lazaret pro raněné vojáky, které sem z fronty přivážejí zvláštní vlaky. Mezi 17 500 rekonvalescenty, kteří se zde vystřídají v letech 1914 až 1918, je i budoucí nacistický lídr Adolf Hitler (1889-1945).

Ten se v Beelitzu od 9. října do 4. prosince 1916 léčí se zraněním v horní části stehna, které utrpěl v bitvě na Sommě, jedné z nejkrvavějších operací tohoto válečného konfliktu.

Berlín se pak okolo roku 1920 rozroste, což v kombinaci se sociální a ekonomickou nejistotou poválečných let přinese prudký nárůst počtu pacientů.

Poslední fáze budování proběhne v období let 1926 až 1930. Středobodem nové výstavby je budova chirurgie, která demonstruje medicínský pokrok v léčbě TBC pomocí operačních technik.

Jako vojenská pevnost

Sanatorium se opět mění ve vojenský lazaret během 2. světové války. Tvrdí se, že zde jsou v té době prováděny i děsivé pokusy na lidech. V tomto období ho také zasáhne spojenecké bombardování. Některé budovy to odnesou více, než jiné.

Například místní kostel je tak těžce poškozen, že musí být zbourán.

Poválečná léta mění Beelitz-Heilstätten v uzavřenou zónu, která po modernizaci slouží jako hlavní nemocnice pro sovětská vojska, umístěná ve zdejším regionu a léčí se zde také vysoce postavení němečtí komunističtí představitelé.

Jedním z nich je v letech 1990 a 1991 i Erich Honecker (1912-1994), bývalý prezident Německé demokratické republiky, který tady hledá pomoc během vážného onemocnění jater před svou emigrací do Moskvy.

Do roku 1994, kdy odtud odejde sovětská armáda, jde o území, kam nemají běžní Němci vůbec přístup.

Velké balkóny sloužily k odpočinku ležících pacientů na čerstvém vzduchu.(Foto: Doris Antony / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Velké balkóny sloužily k odpočinku ležících pacientů na čerstvém vzduchu.(Foto: Doris Antony / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Konec slávy a nový vzestup

Po odchodu sovětských vojsk jsou v roce 1997 části areálu přestavěny na lékařské školící zařízení a rehabilitační centrum pro léčbu neurologických onemocnění. Přesto řada budov stále více chátrá a komplex je krátce po přelomu milénia definitivně opuštěn.

Po letech stagnace a dalšího zhoršování stavu se v roce 2015 začne díky novým investorům s postupnou renovací areálu. Navíc je tady téhož roku otevřena první cesta korunami stromů v Braniborsku a brzy jsou v některých budovách vybudovány byty.

V okolí sanatoria nyní probíhá intenzivní výstavba a kolem historických budov má vzniknout nová obytná čtvrť. Na nové byty, které se staví přímo v renovovaných historických objektech, už nyní čekají budoucí nájemníci v pořadníku.

V zatím nezrekonstruovaných stavbách se čas od času točí filmy a hudební klipy a letos se zde uskutečnilo také fotografování v rámci německé verze televizního pořadu Next Top Model.

Kdysi rušné chodby jsou dnes pusté, kromě návštěv nezvaných hostů.(Foto: Chad W. / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Kdysi rušné chodby jsou dnes pusté, kromě návštěv nezvaných hostů.(Foto: Chad W. / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)

Smrt v ruinách

I když se zdá, že sanatorium čeká nová světlá budoucnost, v jeho minulosti se vyskytlo několik hodně temných událostí. Na přelomu 80. a 90. let minulého století řádí v okolí tohoto místa sériový vrah Wolfgang Schmidt (*1966).

Jen 800 metrů od sanatoria zavraždí v roce 1991 čtyřiatřicetiletou manželku sovětského lékaře ze zdejší kliniky a jejich tříměsíční dítě. O 17 let později se v jedné z budov odehraje další vražda.

Tehdy 37letý amatérský fotograf usmrtí 20letou dívku, se kterou se seznámil na internetu, během fotografování série snímků se sadomasochistickou tématikou. V roce 2010 vypadne mladík z okna ve čtvrtém patře, jen o několik dní spadne další do hluboké šachty.

Zatímco první lovec dobrodružství na následky zranění zemře, ten druhý má větší štěstí a přežije. O rok později se v jedné z budov oběsí bezdomovec, který zde předtím několik let žil.

Příroda zvolna vítězí nad výdobytky civilizace.(Foto: Doris Antony / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Příroda zvolna vítězí nad výdobytky civilizace.(Foto: Doris Antony / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Doris Antony / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhady a tajemství
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Záhady a tajemství
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
reklama
záhady a tajemství
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
Tajemství Hitlerova obřího soukromého majetku: Neplatil daně
Velká část Hitlerova finančního úspěchu spočívá v tom, že si jako spolupracovníka vybral Hjalmara Schachta. Bankéř si vydobyl výbornou pověst už v roce 1923, kdy se podílel na nahrazení znehodnocené měny tzv. rentovou markou Němcům v té době chyběly zásoby zlata, proto byla měna kryta průmyslovým a zemědělským pozemkovým vlastnictvím. Hjalmar Schacht (1877‒1970) se poprvé setkává s Hitlerem […]
Kdy a kde se narodil Jiří z Poděbrad? Historikové tápou
Datum narození Jiřího z Poděbrad je pro historiky trochu záhadou. A to přesto Daniel Adam z Veleslavína v roce 1578 ve svém kalendáriu tvrdí, že se prý Jiříkův „křik novorozence ozval v 17 hodin a 24 minut“. Nezmiňuje ale, který den Jiří z Poděbrad (1420–1471) přišel na svět, ani kde tak přesný časový údaj vlastně našel… Zřejmě ho převzal […]
reklama
zajímavosti
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.