Domů     Hitlerův Berghof: Kino pro zakázané filmy i přímé dveře k milence
Hitlerův Berghof: Kino pro zakázané filmy i přímé dveře k milence
9.11.2021

Wachenfeld je malá venkovská usedlost, ve které má Adolf Hitler (1889–1945) zařízený pronájem již od roku 1928. Když se v roce 1933 stává z nemajetného pohublého řečníka vlivný muž, použije honoráře z prodeje své knihy Mein Kampf (Můj boj) a stavení i s dvorem od vdovy po jistém průmyslníkovi koupí.

Od té chvíle čas klidu ve zdejší krajině končí. Hitler odstartuje rozsáhlou rekonstrukci. Na jejím konci bude stát místo Wachenfeldu Berghof, jak novou usedlost pojmenuje. Ten se postupně stane ostře střeženou pevností, do níž mají přístup jen vyvolení.

V této době jsou ze všech Hitlerových sourozenců naživu už jen tři – vlastní sestra Paula (1896–1960) a nevlastní sourozenci Alois (1882–1956) a Angela (1883–1949). Právě s Angelou má Hitler skvělý vztah.

Nastěhuje ji na Berghof a nechá jí správu domácnosti včetně řízení zaměstnanců. Hitlerovští nohsledi prohlásí rezidenci i s okolím za vůdcovu zakázanou oblast a bez povolení se sem nedá dostat.

A zatímco Hitler se zalíbením pochoduje liduprázdným berchtesgadenským údolím pod svou haciendou, okolí se mění k nepoznání. Aby byly blízko vůdci, stěhují se sem totiž i nacistické elity.

Do oblasti městysu Berchtesgadenu se postupně přesunuje zakladatel gestapa a vrchní velitel německého letectva Luftwaffe, Hermann Göring (1893–1946), Hitlerův dvorní architekt Albert Speer (1905–1981) i hnědá eminence – vůdcův osobní tajemník Martin Bormann (1900–1945).

Chráněný vjezd do rezidence. Hlavní dům s výhledem na hory je k vidění v pozadí. FOTO: Bundesarchiv, Bild 183-1999-0412-502 / CC-BY-SA 3.0
Chráněný vjezd do rezidence. Hlavní dům s výhledem na hory je k vidění v pozadí. FOTO: Bundesarchiv, Bild 183-1999-0412-502 / CC-BY-SA 3.0

NEPRODÁŠ? ZEMŘEŠ!

Nacisté skoupí všechny pozemky v okolí. A co když někdo nechce prodat? Pak přijde na řadu vyhrožování – a při nejhorším transport do koncentračních táborů. Megalomanství nacistických pohlavárů neunikne ani zdejší infrastruktura.

Hitler zatím vesele na Berghofu přijímá zástupce Hitlerjugend a dalších skupin. 22. října 1937 je tu pořádně rušno.

Hitlerův „zámek“ navštíví vévoda a vévodkyně z Windsoru, tedy bývalý anglický král Eduard VIII. (1894–1972) a jeho americká manželka Wallis (1896–1986).

Špitá se o nich, že inklinují k fašismu a Hitler si zřejmě brousí zuby, že by mohl Eduarda posadit zpátky na trůn, až před ním Anglie padne na kolena. Hitler se promenáduje po chodbách a chlubí se uměleckými sbírkami.

Ostatně, sám je vášnivý malíř, který do konce života těžce nese nepřijetí na Akademii výtvarných umění.

15. září 1938 za ním na Berghof dorazí premiér Spojeného království Neville Chamberlain (1869–1940) a 19. ledna 1941 se tu ukáže také Benito Mussolini (1883–1845).

Z pozapomenuté malé usedlosti nechá nacistická bestie vybudovat opulentní sídlo. FOTO: Bundesarchiv, Bild 146-1991-077-31 / CC-BY-SA 3.0
Z pozapomenuté malé usedlosti nechá nacistická bestie vybudovat opulentní sídlo. FOTO: Bundesarchiv, Bild 146-1991-077-31 / CC-BY-SA 3.0

GERMÁNSKÝ DÝCHÁNEK

Svou usedlost si Hitler částečně rozkreslí sám. Rozsáhlá rekonstrukce je ale hlavně dílem architekta Aloise Degana (1887–1960). Přibude velká terasa s úchvatným výhledem.

Návštěvy Hitler obvykle usazuje v sále s germánskými prvky a velkým mramorovým krbem. Pokud je součástí pozvánky i jídlo, podává se ve velké jídelně pro 24 hostů obložené drahým dřevem z borovice limba.

Tenhle strom se může dožívat až 1000 let a přežije i mrazy o teplotě -60 stupňů Celsia.

V usedlosti nechybí studovna s rozsáhlou knihovnou plnou svazků o hudbě, malířství, dějinách a architektuře. Hitler ale nepracuje zde, má k tomu vlastní místnost v patře. Z ní vedou dveře do jeho soukromých pokojů.

Když Angela opustí Berghof, nepřekvapivě její místo zaujme Eva Braunová (1912–1945). Hitler má ze svých místností přímý vstup do části vyhrazené jeho dlouholeté milence.

Adolf Hitler, Neville Chamberlain a Joachim von Ribbentrop před usedlostí. FOTO: Bundesarchiv, Bild 183-H12478 / CC-BY-SA 3.0
Adolf Hitler, Neville Chamberlain a Joachim von Ribbentrop před usedlostí. FOTO: Bundesarchiv, Bild 183-H12478 / CC-BY-SA 3.0

WAGNER I HOLLYWOOD 

„Podívej, co se z tebe stalo! Je z tebe arogantní ženská, která odmítá vidět realitu,“ vyčítá Evě oprávněně často její starší sestra Ilse (1908–1979). Zato s mladší sestrou, Margaret řečenou Gretl (1915–1987), má Eva skvělý vztah. Nastěhuje si ji i na Berghof.

Kromě společenských setkání si užívají také zdejší soukromé kino umístěné do společenského sálu. Pro pohlaváry se tu promítají trháky hollywoodské produkce, které jsou jinak v říši zakázané.

Když se nepromítá, usedlostí se ze sálu často line klavírní hudba, obvykle od německého skladatele Richarda Wagnera (1813–1883).

Na severní straně velkého sálu si každý všimne ohromného okna. Jsou z něj vidět i bílé špičky Alp. Když nefouká a zavládne letní počasí, okno se dá spustit do suterénu a hala je pak z části otevřená.

Pokud se na Berghof vypravíte dnes, uvidíte toto... FOTO: Jonovision82 / Creative Commons - CC-BY-SA 4.0
Pokud se na Berghof vypravíte dnes, uvidíte toto… FOTO: Jonovision82 / Creative Commons – CC-BY-SA 4.0

ČAS NA ČAJ 

Nenápadné pohledy se stáčejí k pohodlnému křeslu v rohu. Neslavnější z nacistických bestií si tu spí jako nemluvně. Neruší ho tichý hovor ani šumění větru. Jsme v čajovně zřízené roku 1937 na vrchu Mooslahnerkopf.

Jde o Hitlerovo oblíbené místo uprostřed lesů, pouhý kilometr chůze po dřevěném chodníku od Berghofu. Chodí sem takřka každý den svého pobytu.

14. července 1944 ale Hitler Berghof opouští a přesidluje do Vlčího doupěte u města Kętrzyn (tehdy německy Rastenburgu na dnešním polském území) ve Východním Prusku.  Je 25. dubna 1945 a do Hitlerovy sebevraždy v Berlíně zbývá pět dní.

Berghof se otřásá v základech pod útokem Královského letectva. Hitlerova hacienda ale mnoho škod nedozná.

4. května 1945 končí svérázné vojenské klání Francouzů a Američanů, kteří zápolí o to, kdo první obsadí Hitlerovu oblíbenou usedlost.

Na místo dorazí 101. divize US-Airborne, 3. americká pěší divize a 2. francouzská obrněná divize.

Oddíly SS přílišný odpor klást nebudou, ale Berghof jen tak nepředají – raději ho podpálí. V rozkladném díle zkázy poté pokračuje místní obyvatelstvo a roku 1952 nechají zříceninu bavorské úřady vyhodit do povětří.

Foto: Bundesarchiv - Bild, Creative Commons
reklama
Související články
Historie
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
Historie
Češi štvali císaře písní Kde domov můj
Vládnutí své velké zemi František Josef I. chápe hlavně jako vyřizování spousty listin. Pevně věří, že právě tohle od něho očekávají jeho poddaní, kterých je celkem asi 50 milionů. Lidé se mu snaží projevovat loajalitu, a to platí dokonce i pro rebelantské Čechy. Například jen pár dní po nezdařeném atentátu na jeho osobu (proběhl 18. […]
Historie
Malárie a stavba Panamského průplavu
Jedna z nejvýznamnějších infekčních nemocí, která i dnes zabíjí až půl milionu lidí ročně, malárie ovlivnila i stavbu Panamského průplavu, jenž spojuje Atlantský a Tichý oceán. Jeho budování však neprobíhalo bez komplikací.   Kanál je dlouhý téměř 82 km, lodím jeho proplutí trvá 8 až 10 hodin. Jeho otevření významně zkrátilo lodní dopravu. Dříve musela loď […]
Historie
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
Zklamání. I tak se dají popsat pocity Francouzů, když Rakousko prohraje v roce 1866 válku s Pruskem. Mnohem raději by byli, kdyby válečné štěstí stálo při Vídni. Pruské vítězství a rychlé uzavření míru mezi oběma zeměmi považují za vlastní selhání. Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl v tomto sporu hrát prostředníka. Počítal s tím, že si za tuto pomoc […]
reklama
historie
Smrt miláčka davů: Mohl někdo tragické nehodě princezny Diany zabránit?
Ve výtahu vládne uvolněná atmosféra. Snědý muž prohodí k usměvavé ženě nevinný vtípek, ta se rozchichotá na celé kolo. Zatímco si užívají zdánlivého klidu, před hotelem panuje nevídaný chaos! Každý chce totiž objektivem zachytit Dianu a jejího egyptského milence! Pohřeb princezny Diany (1961-1997) se změní v celonárodní tryznu. „Sbohem, anglická růže,“ pěje zpoza klavíru uslzený Elton John […]
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
reklama
zajímavosti
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.