Domů     8 podivuhodných věcí, které provádí lidské tělo
8 podivuhodných věcí, které provádí lidské tělo
17.12.2018

Známe to všichni. Když jsme unavení, zíváme. Když strávíme delší dobu ve vodě, udělají se nám na prstech varhánky. V chladu máme husí kůži, a když jsme smutní, brečíme. Málokdo ale ví, že se ve skutečnosti jedná o obranné mechanismy těla. Čemu a jak se náš organismus brání?

1. Zívání

Zívnutí je reflex, kdy při hlubokém nádechu doširoka otevřeme ústa. Je vnímáno jako známka únavy a příprava ke spánku. Bývá rovněž jedním z prvních příznaků mořské nemoci, nebo jiných nemocí z pohybu. Průměrné zívnutí trvá asi 6 sekund.

Nenarozené dítě zívá v děloze už od třetího měsíce těhotenství. Během zívání se vyplavují toxiny, prokrvuje se mozek, tělo zaplaví hormony dobré nálady (endorfiny), zvýší se krevní tlak a zlepší se naše koncentrace.

Existují dvě teorie, proč zívá nejen člověk, ale také většina obratlovců. Podle první slouží zívání k okysličení krve a mozku, podle druhé vede k ochlazování krve, a tím předchází přehřátí mozku.

Ano, asi 50 % lidí zívne do pět minut od chvíle, kdy viděli nebo slyšeli někoho zívat či se o zívání hovořilo, a to platí i pro nevidomé. Nápodoba je projevem empatie, jejímž prostřednictvím se lidé přizpůsobují stavu své skupiny. Signál k zívání dávají tzv. zrcadlové buňky v kůře předního mozku.

2. Kýchání

Kýchnutí je reflex, při kterém je mohutný nádech následován prudkým výdechem.

Cizí částice se totiž přes chloupky v nose dostanou až k nosní sliznici a způsobí uvolnění hormonu histaminu, který způsobuje stahy hladkého svalstva, a mozek pak vyšle signál ke kýchnutí.

Kýchání nejčastěji vyvolává prach, pyly, roztoči, viry a bakterie, někdy však stačí i náhlá změna teploty. Proč při kýchání zavíráme oči? Jde opět o reflex, při kýchnutí zkrátka neudržíte oči otevřené.

Není to proto, že by vám jinak vylezly z důlků, jak se traduje, ale vlivem úzkého propojení mezi nervy vedoucími k očím a k nosu. Podráždění jednoho nervu, například v nose, vyvolá reakci druhého v oku.

Kýchnutí slouží k udržení či obnovení průchodnosti nosní dutiny a není možné ho ovlivnit vůlí. Rozhodně není dobré ho zadržovat, jinak by mohlo dojít například k poškození sliznice hltanu.
Kýchnutí slouží k udržení či obnovení průchodnosti nosní dutiny a není možné ho ovlivnit vůlí. Rozhodně není dobré ho zadržovat, jinak by mohlo dojít například k poškození sliznice hltanu.

3. Ranní protahování

Odborně se ranní protažení označuje jako pandikulace a je vlastní nejen lidem, ale i mnoha zvířecím druhům. Jen my na něj často v ranním shonu zapomínáme. V dávných dobách bylo díky protažení tělo rychleji připraveno reagovat na případné nebezpečí.

Jde o osvědčený způsob kontroly, kterou provádí mozek, aby zjistil, zda všechny svaly pracují správně. Zároveň je tím připravuje na pohyb. Díky protažení se také vyřeší případná tuhost či napjatost ve svalech a kloubech.

Jsou to kočky, které dokážou vylézt prakticky kamkoli, při čištění těla zaujímají neuvěřitelné polohy a mají skvělé reflexy. Je možné, že jim k této úžasné pohyblivosti nemalou měrou napomáhá právě protahování, kterému se věnují velmi často.

4. Škytavka

Škytavkou se rozumějí náhlé, ve většině případů spontánní stahy bránice. Mezi nejčastější příčiny škytavky patří konzumace sycených a alkoholických nápojů, dehydratace, příliš rychlé jedení, kombinace teplých a studených potravin nebo bouřlivý smích.

Obvykle přejde brzy sama. V opačném případě se osvědčily dva postupy: buď dlouze zadržet dech po výdechu, anebo pomalu, po co nejdelší dobu, pít vodu nebo jiný nesycený nápoj.

Jde o reakci na podráždění bráničních nervů, které vyvolají stahy bránice.
Jde o reakci na podráždění bráničních nervů, které vyvolají stahy bránice.

5. Vrásčité prsty

Většině lidé se po delší koupeli nebo mytí nádobí udělají vrásky neboli varhánky na prstech. Vědci se dlouhou dobu domnívali, že to souvisí s tím, že do sebe ve vlhku kůže nasaje vodu a nabobtná. Tak tomu ale není.

Lidem, kteří mají poškozené nervy, se totiž varhánky nedělají. A k čemu je varhánkování dobré? Varhánky na prstech měly především evoluční význam, našim předkům umožňovaly snazší sběr plodin v mokré vegetaci, ty na nohou zase bezpečnější pohyb za deště.

K jejich tvorbě dochází vlivem změn průtoku krve v cévách pod bříšky prstů. Mezi vráskami se vytvoří kanálky, které odvádějí vodu.
K jejich tvorbě dochází vlivem změn průtoku krve v cévách pod bříšky prstů. Mezi vráskami se vytvoří kanálky, které odvádějí vodu.

6. Selektivní ztráta paměti

Ztráta paměti, označovaná jako amnézie, většinou následuje po úrazu hlavy nebo otravě, může však souviset i s psychickým onemocněním (stařecká demence, Alzheimerova choroba).

Někdy je jejím spouštěčem také nezvládnutý emoční stres či traumatický zážitek – například znásilnění nebo ztráta milované osoby. Jejich účinky na mozek mohou být stejné jako při jeho fyzickém poškození. Lze zlepšit paměť?

Aby paměť lépe fungovala, je potřeba snížit hladinu stresu, kterou každý den člověk prožívá. Pomoci mohou meditace, jóga, pravidelné cvičení i dostatek spánku, který slouží k ukládání informací do dlouhodobé paměti. Nepřítelem paměti je tzv.

Google efekt, kdy si lidé myslí, že si nemusejí nic pamatovat, protože si to najdou ve vyhledávači.

Jde o obranný mechanismus mozku, který nás chce uchránit před citovým traumatem a bolestí. Proto ošklivé vzpomínky z paměti zcela vymaže.
Jde o obranný mechanismus mozku, který nás chce uchránit před citovým traumatem a bolestí. Proto ošklivé vzpomínky z paměti zcela vymaže.

7. Husí kůže

Husí kůže neboli piloerekce je fyziologickou reakcí těla na chlad či silný nával emocí. Vyskytuje se také u zvířat v případě ohrožení. Když naježí srst, vypadají větší, čímž se snaží zastrašit protivníka. A odkud se vzal tento podivný název?

Husí kůže, která se nám tvoří především na rukou a zádech, svým vzhledem připomíná oškubanou husu. Moc logické označení to ovšem není, protože husa chlupy nemá.

Díky tzv. vzpřimovačům chlupů dojde k jejich napřímení, čímž se zvětší prostor mezi nimi, takže pak dokážou zadržet více vzduchu a vytvoří kolem těla tepelnou izolaci.
Díky tzv. vzpřimovačům chlupů dojde k jejich napřímení, čímž se zvětší prostor mezi nimi, takže pak dokážou zadržet více vzduchu a vytvoří kolem těla tepelnou izolaci.

8. Slzy

Slzy jsou z 99 % složeny z vody, zbytek tvoří sůl a bílkoviny. Tvoří se neustále bez závislosti na vůli člověka, jen v noci jejich tvorba ustává.Hlavní úlohou slz je však ochrana oka. Slzy z něj vyplavují nečistoty a chrání jej před mikroby.

Slzy zmenšují nepravidelnosti na oční kouli a zlepšují vidění. Pláčou častěji muži, nebo ženy?

V roce 1982 vypočítal americký psycholog William Frey, že ženy pláčou v průměru 5,3krát za měsíc, a to 5 až 6 minut v kuse, zatímco muži jen 1,3krát během měsíce a jejich pláč trvá jen 2 až 3 minuty.

Rozdíl v pláči mezi pohlavími se projevuje už od dětství, kromě malých miminek. Roli v tom zřejmě sehrává hormon testosteron.

Pláčeme, když jsme smutní, vzteklí, zoufalí nebo vyčerpaní. Můžeme ale i slzet smíchy.
Pláčeme, když jsme smutní, vzteklí, zoufalí nebo vyčerpaní. Můžeme ale i slzet smíchy.
Foto: Shutterstock.com
Související články
Věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Věda a technika
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
Věda a technika
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Věda a technika
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
reklama
svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
lifestyle
Herec Danny Trejo a jeho drsný životní příběh
Danny Trejo, herec s výraznými mexickými rysy a drsným vzezřením, je známý svými rolemi záporáků. Jeho cesta od zločinu a vězení až po hollywoodská plátna je fascinující. Co ho přivedlo na vrchol a jak dnes vypadá jeho život? Divoké mládí a zločin Narodil se roku 1944 v Los Angeles jako Dan Trejo. Vyrůstal v problematické […]
Slavní milenci Marilyn Monroe: Brando s ní podvede dvě manželky!
Je dříč, kterému hází klacky pod nohy značně kolísavý zdravotní stav. Hledá lásku, je citlivá, ale osud ji zrovna dvakrát nepřeje. Kdo ze slavných měl (prý) to štěstí, že mu kráska projevila svou přízeň, aniž by se to příliš vědělo?    Slavný americký herec a režisér Marlon Brando (1924–2004) se nechá slyšet, že „s Marilyn […]
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.