Domů     Znaky českých horních měst: Proč se v Jihlavě spřátelil ježek se lvem?
Znaky českých horních měst: Proč se v Jihlavě spřátelil ježek se lvem?
17.12.2018

Český král Václav II.  si na svůj dvůr zve italské finančníky a právníky. S jejich vydatnou pomocí vydává v roce 1300 Ius regale montanorum (královský horní zákoník). Kutná Hora díky němu získává zvláštní výsady, přitom ještě nemá postavení města…

Za vlády Václava II. (1271 – 1305) se Kutná Hora stává druhým nejdůležitějším hospodářským centrem v zemi. Zdejší doly pokrývají 41 % těžby stříbra v Evropě!

Statut města přitom získává až v roce 1307. Nejstarším důkazem o existenci kutnohorského znaku je jeho vyobrazení na hradě v bavorském Laufu. Tvoří ho dvě hornická kladiva společně s královskou korunou, kterou z jedné strany drží český lev, z druhé orlice.

Pod korunou najdeme kalich. Některé prameny tvrdí, že ho přidal král Jiří z Poděbrad (1420 – 1471).

Ten sice městu potvrzuje jeho privilegia, ale podle historika Jiřího Čarka (1908 – 1985) se kalich ve znaku poprvé objevuje až v roce 1489, osmnáct let po Jiříkově smrti!

Kalich pod korunou ve znaku Kutné Hoře prý přidal český král Jiří z Poděbrad.
Kalich pod korunou ve znaku Kutné Hoře prý přidal český král Jiří z Poděbrad.

Jihlava: Jak si jméno vyložili Němci?

Stříbrná horečka přivábí do Jihlavy koncem 40. let 13. století horníky a obchodníky z celé Evropy. Už od středověku se na jihlavských pečetích objevuje český lev.

Panovníkům totiž podle práva náleží všechno nerostné bohatství země a horní města patří mezi jejich majetek, proto jim propůjčuje svůj symbol.

Dalším znakem Jihlavanů je ježek. Proč si vybrali právě bodlinaté zvíře? Nejpravděpodobnější odpověď nabízí odborník na jihlavské dějiny František Hoffmann:

„Němečtí obyvatelé si vykládali jméno svého města – Iglau – od slova igel, jež znamenalo ježka.“ Lev se s ježkem skamarádí už v 15. století, kdy se oba společně objevují ve znaku na Kodexu jihlavského notáře Jana z Gelnhausenu.

Němci se domnívali, že Iglau značí ježka, a tak se bodlinaté zvíře dostalo i do městského znaku.
Němci se domnívali, že Iglau značí ježka, a tak se bodlinaté zvíře dostalo i do městského znaku.

Stříbro: Panovník si kovu váží

Drahý kov přímo do názvu dostalo západočeské Stříbro, které si svá městská privilegia vydobylo už v roce 1240. Bez příjmů z dolů by byla královská kasa prázdná.

Odborníci odhadují, že v letech 1250 – 1410 se v našich horních městech vytěžilo asi 2240 tun stříbra (roční těžba cca 5 – 25 tun). Panovník používal kov na ražbu mincí, jako podíl dostával jednu osminu ze zisku.

Že si i Jiří z Poděbrad stříbra s velkým i malým „s“ považoval, o tom svědčí listina ze 7. června 1469, v němž zdejším měšťanům přidává do znaku hradební zeď s bránou, věže a heraldického lva.

Jílové u Prahy a jeho erb, status královského města získalo už roku 1350.
Jílové u Prahy a jeho erb, status královského města získalo už roku 1350.

Jílové u Prahy: Nejlepší zlato na korunu

Někdy v 1. polovině 13. století vzniká jižně od Prahy nenápadná hornická osada, v níž se bude těžit zlato více než 650 let. Z doby císaře Karla IV. (1316 – 1378) pochází jílovské pečetidlo s korunovaným českým lvem.

Právě Karel sídlu uděluje roku 1350 výsady královského města. Pavel Borský z muzea v Jílovém tvrdí, že podle rozborů císař nechal ze zdejšího zlata vyrobit i Svatováclavskou korunu. Krále zvířat měšťané používají i jako svůj znak.

I další z českých panovníků Vladislav II. Jagellonský (1456 – 1516) dobře věděl, jakou má kov cenu, proto neváhal a 10. února 1477 měšťanům práva potvrdil. Jako výraz přízně přidal na štít pod korunu svoji iniciálu W.

Město Jáchmov se v 16. století proslavilo ražbou stříbrných tolarů a v době největší slávy bylo druhé největší po Praze.
Město Jáchmov se v 16. století proslavilo ražbou stříbrných tolarů a v době největší slávy bylo druhé největší po Praze.

Jáchymov: Šlapal na paty Praze

Město proslavené ve 20. letech 16. století ražbou stříbrných tolarů.

Čtyři roky po zahájení těžby, roku 1524 už dosahuje úctyhodných výnosů 166 023 tolarů, za další dva roky (deset let po svém založení) má neuvěřitelných 18 tisíc obyvatel a se stává druhým největším městem po Praze (v ní tenkrát žilo 30 tisíc lidí).

Obyvatele tvořilo 8000 horníků, 800 štajgrů (důlní dozorce – pozn. red.) a 400 směnových mistrů. Všichni pracují v 900 dolech a 13 hutích.

Ani jejich znak nepostrádá kladívka, hornickou tradici naznačuje i zlatá okrouhlá stavba rumpálu s kuželovitou špičatou střechou. Erb nesou dva štítonoši – patroni města svatý Jáchym a svatá Anna.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Vražda římského císaře Caliguly se stala pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma se vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je jeho […]
Historie
Mongolská armáda Čingischána: Velitel neodměňuje podle rodového původu, ale zásluh
Z někdejších přátel Čingischána a Džamuchy se stali nepřátelé. Džamuchův bratr ovšem jednoho dne odvedl Temüdžinově družině koně. Čingischánova pomsta na sebe nenechala dlouho čekat a zloděj byl zabit. To se stalo poslední kapkou ke konci jejich přátelství. Někdejší přítel Ďžamucha proti němu poslal armádu o 30 000 bojovnících. K boji došlo u Dalan-baldžutu. Přesila se stala […]
Historie
Národní muzeum: Sbírky dodá šlechta, pozemek městská ráda
Ulice opanují tanky a střelba je slyšet na každém rohu. Kalendář tehdy ukazuje srpen 1968 a Československo zažívá jeden z nejtěžších dnů v historii. Škodě neujde ani Národní muzeum, které si údajně vojáci spletou s budovou Československého rozhlasu. Dnes budova zdobí Václavské náměstí, v minulosti Národní muzeum, které je založeno v roce 1818, prožije turbulentní období. Zvládne to s odřenou fasádou […]
Historie
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
reklama
záhady a tajemství
Když řádí bouřka: Fascinující síla přírody a její tajemné jevy
Bouřky odjakživa budily v lidech úžas i hluboký respekt. Představte si sílu, která dokáže spálit orgány za zlomek vteřiny, a přesto je opředena tajemnými jevy, jež dodnes fascinují vědce. Ponořte se do světa blesků, kulových blesků a Eliášových ohňů, a zjistěte, jak se dávné obavy proměňovaly v moderní poznání tohoto dechberoucího fenoménu. Fenomén Blesk spálí […]
Když se stroje vzbouří: Hrozba umělé inteligence a scénáře konce světa
Roboti, kteří si uvědomí sebe sama a vzbouří se proti svým lidským pánům – oblíbený motiv sci-fi příběhů, který se s rychlým rozvojem umělé inteligence stává čím dál realističtější. Přední vědci a technologičtí magnáti varují před nekontrolovatelným vývojem AI, který by mohl znamenat konec lidské dominance. Je umělá inteligence naší záchranou, nebo zkázou? Roboti, kteří […]
Magie čísel ve stavbách: Mystérium pětky, osmička pro Pannu Marii a hřbitov ve tvaru lebky
Roku 1720 se pokládá základní kámen ke svatostánku na Zelené Hoře. Stavba, dílo Jana Blažeje Satniniho-Aichela, na které dělníci čile pracují až do roku 1722, se stává poctou mučedníkovi Janovi Nepomuckému. Santiniho stavby ukrývají spoustu církevních odkazů. Tady hraje velkou roli pětka, protože nad Nepomuckého mrtvým tělem se mělo rozzářit pět hvězd. Podle kabaly symbolizuje […]
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
reklama
zajímavosti
Bizarní japonské televizní soutěže: Hranice absurdity v zábavě
Zapomeňte na běžné vědomostní kvízy a pěvecké soutěže. Japonská televize je plná bizarních a nepochopitelných show, které posouvají hranice zábavy do extrémních rozměrů. Připravte se na svět, kde se bowling hraje s lidskými kuželkami a zpěváci jsou rozptylováni skrytými modelkami. Soutěž ve zpěvu karaoke, kde soutěžící obšťastňuje skrytá modelka? Bowling s lidskou „koulí“? Foukání hmyzu […]
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých […]
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života […]
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz