Domů     7 rad, jak si zlepšit imunitu
7 rad, jak si zlepšit imunitu
16.2.2023

„Centrem našeho imunitního systému jsou naše střeva. Pokud nejsou v pořádku, nedokážeme odolávat nemocem.

Chceme-li být zdraví, musíme se v prvé řadě zaměřit na zlepšení jejich stavu,“ říká Peter Gartner, hlavní lékař rakouského Centra zdraví v Park Igls, kde se už přes třicet let věnují Moderní Mayrově medicíně.

Právě ta se zaměřuje na to, jak můžeme posílit svoji střevní flóru, a tím i imunitní systém spojený se střevy. Odborník přidává 7 rad, jak udělat maximum pro své zdraví.

„Imunitní systém je velmi složitá struktura, která je souhrnem všech obranných mechanismů, jimiž naše tělo disponuje. Jejím cílem je zabránit pronikání škodlivých látek a zejména mikrobů, virů a bakterií do organismu. V zásadě zahrnuje dvě oblasti:

první je vrozená, geneticky daná, a druhá je získaná – tu si budujeme svým životním stylem,“ vysvětluje Peter Gartner, hlavní lékař rakouského Centra zdraví v Park Igls, kde se zaměřují na Moderní Mayrovu medicínu, jejímž základem je vědomá regenerace střev, která přispívá k posílení obranných sil našeho organismu, a tedy imunitního systému. 

Podle holistické medicíny, kterou se v Park Igls řídí, může špatný stav našich střev zapříčinit řadu zdravotních problémů – od alergií, náchylnosti k infekcím, celkové vyčerpanosti atd. Zdravá střeva jsou tak předpokladem silného imunitního systému i duševní síly.

Současná doba zvýšeného psychického stresu podle odborníků z Park Igls stojí za vznikem tzv. nutričního stresu. Psychickou nepohodu si totiž často kompenzujeme tím, že jíme nezdravé potraviny, ve špatnou dobu a nevhodným způsobem.

A proto se tady ve velké míře zaměřují právě na edukaci v otázkách správné výživy.

„Pro naše střeva, a potažmo i pro imunitní systém, je důležitý nejen přísun určitých vitamínů a minerálů a složení potravy, ale také to, kdy a jak stravu zpracováváme.

Například i lidé, kteří se stravují správně, často dělají chybu v tom, že jedí večer syrovou zeleninu. Ale jejím zpracováváním se organismus unaví, místo toho, aby se už mohl připravovat na noční regeneraci.

Další problém, který vidíme u mnoha klientů, je to, že žvýkají stravu příliš rychle anebo vůbec.

Tím se ale nevytváří v ústech dostatek slin, nedochází k natrávení potravy a v žaludku pak dochází k jejímu kvašení – to vyvolá stres střevní sliznice a imunní systém se naruší,“ upozorňuje Peter Gartner.

7 rad, jak posílit imunitní systém:

Pečujte o svá střeva

Dodejte organismu vitamíny, minerály a stopové prvky, které jsou nezbytné pro dobře fungující imunitní systém: zejména vitamín A, vitamín B, vitamín C, zinek, selen a železo.

Zejména na podzim a v zimě zařaďte do jídelníčku česnek, zelí, brokolici, mrkev, bobulovité ovoce, ořechy a vinné hrozny, které jsou obzvláště bohaté na mikroživiny.

Vyvarujte se naopak všeho, co střevům, a tím i imunitnímu systému, nedělá dobře, jako je jídlo snězené ve spěchu. Také svačiny podávané mezi hlavními jídly jsou podle doktora Petera Gartnera nevhodné.

Spíš doporučuje dopřát si tři jídla denně, ale ta jíst správně – tedy pomalu, vnímat, co jíme, ničím jiným se v tu dobu nerozptylovat. A nepít k jídlu žádné nápoje. Odborníci z Park Igls totiž doporučují soustředit se na doplňování tekutin během dne.

A také radí – jednou nebo dvakrát týdně vynechejte večeři a dopřejte organismu poklidný noční detox.

Žvýkejte pomalu a vědomě

Každé sousto se musí dostatečně dlouho a pořádně rozžvýkat. Doktor Peter Gartner doporučuje alespoň 20x! 

Hlídejte si pitný režim

V létě to není nic složitého, zato v zimě jsme často s pitnou kúrou na štíru. Měli bychom vypít minimálně 1,5 litru čisté pramenité vody denně. V horkém letním počasí samozřejmě i 2-3 litry.

Ideální je pít co nejvíce ráno a později odpoledne, večer – pro klidné spaní – už jen minimálně. „Pokud pijeme málo, vysychají nám sliznice, a to nás znevýhodňuje v boji proti bakteriím a virům.

Dobrý pitný režim je naprostý základ pro efektivně fungující imunitní systém,“ připomíná Peter Gartner.

Dopřejte si dostatek pohybu – ale nepřepínejte se!

Fyzické cvičení stimuluje imunitní systém, který pak pracuje rychleji a účinněji, protože se vytváří více aktivních buněk. Lidé, kteří si každý den pohybem rozproudí krevní oběh, si prodlužují život, protože tím podle odborníků předcházejí mnoha nemocem.

Pravidelné cvičení navíc uvolňuje v těle hormony štěstí! A nejde o to zvednout co nejvíce kilogramů v posilovně nebo překonávat rekordy při jízdě na kole… Pokud to totiž při cvičení přeženeme, naopak riskujeme dočasné zhroucení imunitního systému. Hýbejte se, ale všeho s mírou a s rozumem!

Sluneční světlo, zdroj vitamínu D

Pro dobře fungující imunitní systém – a nejen pro něj – je nezbytný dostatek vitamínu D. Příjmem potravy můžeme pokrýt jen asi 20 % naší potřeby, 80 % si pak tělo vytváří samo vlivem slunečního záření na kůži.

I tady je však nutno myslet na její ochranu!

Nekuřte!

Nemluvě o nejrůznějších zdravotních problémech, má kouření neblahý dopad i na náš imunitní systém. Podle Petra Gartnera se jím vysušují sliznice, mohou vznikat záněty a blokuje se přirozený čisticí systém dýchacích cest.

Méně stresu, více spánku

„Při nadměrném stresu naše tělo produkuje látky, které mohou vést nejen k vysokému krevnímu tlaku, obezitě a mrtvici, ale také k omezení imunitního systému. Podobná věc se děje při chronickém nedostatku spánku: nespavost snižuje počet našich imunitních buněk.

Dopřejte si proto pravidelný odpočinek a vyvarujte se všeho, co vás připravuje o spánek: příliš vysokých teplot v místnosti, modrého světla (mobilní telefon, tablet atd.), pozdního jídla či přílišného množství alkoholu,“ uzavírá Peter Gartner.

V Park Igls vám pomohou přestat kouřit nebo chrápat 

Medical wellness resort Park Igls najdete kousek od rakouského Innsbrucku. Na ozdravné kúry sem přijíždějí lidé, kteří jsou unavení, vyčerpaní, trpí nadváhou, nespavostí, vyhořením, anebo se chtějí zbavit některé ze závislostí (nejčastěji kouření).

Na to všechno tady mají specialisty a programy šité na míru.

Pro ty, kdo si sem jedou jen odpočinout, jsou určeny nejrůznější přednášky o zdravém životním stylu, mohou využít nejrůznější léčebné procedury, voňavé koupele, zábaly, masáže, akupunkturu, Kneippův chodník a mnohé další.

Hosté si také mohou kdykoliv zaplavat ve velkém bazénu s teplou vodou a krásným výhledem na Alpy nebo se vydat do wellness světa se spoustou voňavých saun a s pohodlnými lehátky. Více na www.park-igls.at.

Foto: KAMES MEDIA
Související články
Zajímavosti
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Zajímavosti
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
Zajímavosti
Dovolte, abych se představil. Jmenuji se krokodýl
Snad každé dítě pozná krokodýla. Obrovského plaza s typickou stavbou těla si totiž není možné splést. Napadlo by vás, že jeho nejbližšími žijícími příbuznými jsou ptáci? Nebo že občas potřebují pomoc od zubaře? Pojďme se proto společně podívat na zoubek jednomu velikánovi, který i přes svou všeobecnou známost umí lecčím překvapit. Krokodýlům se občas přezdívá „živoucí […]
Zajímavosti
Těžký život albínů: V Africe čelí teroru
Narodit se v Africe s albinismem je něco jako trest. Zejména v málo rozvinutých zemích, kde lidé na venkově věří šamanům, kouzlům a pověrám, žijí albíni v neustálém strachu o svůj život. Mnoho Afričanů totiž věří, že části těl albínů mají magické účinky. Albíni jsou lidé s nepřirozeně bledou kůží, s popelavou barvou vlasů i […]
reklama
historie
Jejich jméno raději zapomeňte! Tři nejznámější zrádci světových dějin
Píše se 24. října 1945 – krátce před třetí ráno je před popravčí četu, kterou tvoří deset mužů, předveden jeden z nejnenáviděnějších mužů norských dějin. Po pár vteřinách Vidkun Quisling umírá, lékaři následně zjistí, že jeho srdcem prošlo celkem osm kulek. Záporák se vším všudy Kdo: Jidáš Koho zradí: Ježíše Krista „Za třicet stříbrných, z medvídka padá […]
Chutná pečeně, pestrá strava a placky jako fast food jsou známé už v pravěku a starověku
Máte pocit, že pravěcí a starověcí lidé to v kuchyni moc neuměli? Mýlíte se. Už tenkrát se řadili k labužníkům, kteří si dovedli vyrobit zajímavé a chutné pokrmy. Kulinářské tradice se rodily už tenkrát. Středoevropani a nejenom oni už v pravěkých dobách uměli připravit chutné jídlo pro své hladové žaludky. Vlastně prazáklad dnešní kuchyně si neseme od té […]
Ukřižování Krista: Mesiáši náleží nejpotupnější trest
Na Velký pátek umírá Kristus na kříži. „Podle křesťanské věrouky zástupné utrpení a smrt Kristova zachraňuje věřící ze smrti,“ vysvětluje současná česká autorka Valburga Vavřinová význam Ježíšovy oběti. Římský místodržící Pilát Pontský (†37) ho vydá na smrt za to, že se považuje za mesiáše, krále Židů. Ukřižován je na Golgotě a Pilát dá na kříž […]
Vévoda Albrecht III. Bavorský uměl výborně česky a měl nakročeno k zisku českého trůnu
Albrecht III. Bavorský se má stát pýchou svého otce. Místo toho si ale vybere ženu podle svého srdce, což mu tatínek má velmi za zlé. Nezdárný synek se otcem smíří až po její smrti. Nebezpečná politická situace v Mnichově přiměje vévodu Arnošta Bavorského (1373–1438), aby svého syna Albrechta III. Bavorského (1401–1460).  poslal na vychování ke své […]
reklama
zajímavosti
Tukovce: Časovaná bomba v útrobách kanalizace
Stal se předmětem muzejní expozice s rekordní návštěvností, posloužil k výrobě bionafty a zároveň jeho pouhá přítomnost obrací žaludek naruby. Řeč je o fenoménu posledního desetiletí, který se stal nákladnou daní za pohodlný život v městském blahobytu.   V únoru 2018 vystavilo Londýnské muzeum kousek hroudy vydolované ze stokové sítě jedné z jeho městských částí. Exponát, který přilákal rekordní […]
Proč nosí rozbité zrcadlo 7 let neštěstí?
Střepy přinášejí štěstí, až na jednu výjimku. Kdo rozbije zrcadlo, tomu pořádně zatrne! Opravdu teď bude nešťastný celých 7 let? Kdo na to vůbec přišel a jak je to s jinými pověrami? Za odpovědí se vraťme do 14. století, přímo do pohádkových italských Benátek. Právě tady se totiž vyrábí ta nejvyhlášenější zrcadla v Evropě! Proč […]
Poslové svítání: Kdy zdomácněly slepice a proč se do hrobů dávala vejce?
Obecně se zvětšování mozku dává do souvislosti s masitou stravou. Kdy pračlověk začal chovat zvířata a nebyl odkázaný jenom na lov divoké zvěře. Kdy se v jeho jídelníčku objevila první vejce? Kdy a kde se poprvé chovaly slepice? Už v období kolem roku 10 000 př. n. l. pralidé chovají ovce, později také kozy, prasata či hovězí dobytek […]
Právě rozkvétají: Pampelišky!
Smetánka lékařská neboli pampeliška patří mezi skutečně pravé posly jara, protože když rozkvete, můžeme si být jisti, že zima je již tentokrát opravdu pryč. Bývá též jednou z prvních květin, kterou se pro její „sluníčkovou“ barvu učí pojmenovávat děti. Květy smetánky lékařské také slouží spolu s vrbovými kočičkami jako první potrava pro včely a zároveň […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krémové rizoto s houbami
nejsemsama.cz
Krémové rizoto s houbami
Italské rizoto není sypké, ale krásně vláčné. Na přípravu použijte druh rýže s vyšším obsahem škrobu. Ingredience na 4 porce: 1 hrnek rýže na rizoto Arborio 250 g hřibů 1 středně velká cibule 50 ml bílého vína 700 ml kuřecího nebo zeleninového vývaru 50 g parmazánu kousek másla pepř olivový olej Postup: Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno, hříbky také.
Diamant Naděje: Jeho kletba postihla i královskou rodinu!
enigmaplus.cz
Diamant Naděje: Jeho kletba postihla i královskou rodinu!
Existuje jen málo klenotníků, kteří by ve své sbírce drahokamů chtěli mít tento temně modrý diamant s odhadovanou hodnotou až 8.5 miliardy korun. Leží na něm totiž mocná kletba přinášející vlastníkům
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
epochalnisvet.cz
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás.   Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii.
Breitling podpoří klimaticky neutrální let kolem světa
iluxus.cz
Breitling podpoří klimaticky neutrální let kolem světa
Breitling, renomovaný švýcarský výrobce luxusních hodinek, se spojil s projektem Climate Impulse vedeným Bertrandem Piccardem, významným průzkumníkem a zastáncem klimatu. Tato spolupráce se nese na
Zrada od nejlepší kamarádky Hanychové!
nasehvezdy.cz
Zrada od nejlepší kamarádky Hanychové!
Krátce nato, co se exmodelka Agáta Hanychová (38) rozešla s mediálním magnátem Jaromírem Soukupem (55), dal se dohromady s její nejlepší kamarádkou! Ta se do Soukupa prý zamilovala někdy v půlce lis
Proč Češi svého biskupa nechtěli?
historyplus.cz
Proč Češi svého biskupa nechtěli?
Třikrát se vydal do Čech s nadějí, že konečně přesvědčí své krajany k životu ve zbožnosti a slušnosti, a vždy musel odejít s nepořízenou. Budoucí světec Vojtěch už pak nedostal šanci svůj životní sen uskutečnit. Zakladatel slavného rodu, kníže Slavník (†981), sídlící v Libici nad Cidlinou, má kromě nemanželských dětí oficiálně šest synů. Je mezi nimi jeho nástupce Soběslav
Na zámku Zbiroh myslí i na milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Na zámku Zbiroh myslí i na milovníky adrenalinu
Nestačí vám obyčejná prohlídka skvostného zámku a toužíte po aktivnějším prožití výletu? Pak je tu v areálu zámku Zbiroh právě pro vás připraven Active park. Jeho základem je Lanové centrum s překážkami zavěšenými ve výšce až devíti metrů na stromech zámeckého lesoparku. Velký okruh je určen pro dospělé a zdatnější děti od 12 let a vysoké nejméně
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Muž v masce čerta mě okouzlil
skutecnepribehy.cz
Muž v masce čerta mě okouzlil
Každý masopust je pro mě dobou, kdy se kromě jídla oddávám vzpomínkám. Kdysi jsem totiž na masopustním průvodu poznala lásku svého života. Bylo mi něco přes dvacet, studovala jsem vysokou školu a měla spoustu plánů, jak vyrazím do světa a já nevím co ještě. Pak mě kamarádka Tamara pozvala na víkend k ní na vesnici. A můj život se
Láhev Perrier vzdává hold francouzské vědě.  Vyhrajte dárky od světového designéra Philippe Starcka
21stoleti.cz
Láhev Perrier vzdává hold francouzské vědě. Vyhrajte dárky od světového designéra Philippe Starcka
Světoznámá značka minerální vody Perrier představila novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck, který u příležitosti
Polička s kouzlem starých časů
panidomu.cz
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku