Domů     7 rad, jak si zlepšit imunitu
7 rad, jak si zlepšit imunitu
16.2.2023

„Centrem našeho imunitního systému jsou naše střeva. Pokud nejsou v pořádku, nedokážeme odolávat nemocem.

Chceme-li být zdraví, musíme se v prvé řadě zaměřit na zlepšení jejich stavu,“ říká Peter Gartner, hlavní lékař rakouského Centra zdraví v Park Igls, kde se už přes třicet let věnují Moderní Mayrově medicíně.

Právě ta se zaměřuje na to, jak můžeme posílit svoji střevní flóru, a tím i imunitní systém spojený se střevy. Odborník přidává 7 rad, jak udělat maximum pro své zdraví.

„Imunitní systém je velmi složitá struktura, která je souhrnem všech obranných mechanismů, jimiž naše tělo disponuje. Jejím cílem je zabránit pronikání škodlivých látek a zejména mikrobů, virů a bakterií do organismu. V zásadě zahrnuje dvě oblasti:

první je vrozená, geneticky daná, a druhá je získaná – tu si budujeme svým životním stylem,“ vysvětluje Peter Gartner, hlavní lékař rakouského Centra zdraví v Park Igls, kde se zaměřují na Moderní Mayrovu medicínu, jejímž základem je vědomá regenerace střev, která přispívá k posílení obranných sil našeho organismu, a tedy imunitního systému. 

Podle holistické medicíny, kterou se v Park Igls řídí, může špatný stav našich střev zapříčinit řadu zdravotních problémů – od alergií, náchylnosti k infekcím, celkové vyčerpanosti atd. Zdravá střeva jsou tak předpokladem silného imunitního systému i duševní síly.

Současná doba zvýšeného psychického stresu podle odborníků z Park Igls stojí za vznikem tzv. nutričního stresu. Psychickou nepohodu si totiž často kompenzujeme tím, že jíme nezdravé potraviny, ve špatnou dobu a nevhodným způsobem.

A proto se tady ve velké míře zaměřují právě na edukaci v otázkách správné výživy.

„Pro naše střeva, a potažmo i pro imunitní systém, je důležitý nejen přísun určitých vitamínů a minerálů a složení potravy, ale také to, kdy a jak stravu zpracováváme.

Například i lidé, kteří se stravují správně, často dělají chybu v tom, že jedí večer syrovou zeleninu. Ale jejím zpracováváním se organismus unaví, místo toho, aby se už mohl připravovat na noční regeneraci.

Další problém, který vidíme u mnoha klientů, je to, že žvýkají stravu příliš rychle anebo vůbec.

Tím se ale nevytváří v ústech dostatek slin, nedochází k natrávení potravy a v žaludku pak dochází k jejímu kvašení – to vyvolá stres střevní sliznice a imunní systém se naruší,“ upozorňuje Peter Gartner.

7 rad, jak posílit imunitní systém:

Pečujte o svá střeva

Dodejte organismu vitamíny, minerály a stopové prvky, které jsou nezbytné pro dobře fungující imunitní systém: zejména vitamín A, vitamín B, vitamín C, zinek, selen a železo.

Zejména na podzim a v zimě zařaďte do jídelníčku česnek, zelí, brokolici, mrkev, bobulovité ovoce, ořechy a vinné hrozny, které jsou obzvláště bohaté na mikroživiny.

Vyvarujte se naopak všeho, co střevům, a tím i imunitnímu systému, nedělá dobře, jako je jídlo snězené ve spěchu. Také svačiny podávané mezi hlavními jídly jsou podle doktora Petera Gartnera nevhodné.

Spíš doporučuje dopřát si tři jídla denně, ale ta jíst správně – tedy pomalu, vnímat, co jíme, ničím jiným se v tu dobu nerozptylovat. A nepít k jídlu žádné nápoje. Odborníci z Park Igls totiž doporučují soustředit se na doplňování tekutin během dne.

A také radí – jednou nebo dvakrát týdně vynechejte večeři a dopřejte organismu poklidný noční detox.

Žvýkejte pomalu a vědomě

Každé sousto se musí dostatečně dlouho a pořádně rozžvýkat. Doktor Peter Gartner doporučuje alespoň 20x! 

Hlídejte si pitný režim

V létě to není nic složitého, zato v zimě jsme často s pitnou kúrou na štíru. Měli bychom vypít minimálně 1,5 litru čisté pramenité vody denně. V horkém letním počasí samozřejmě i 2-3 litry.

Ideální je pít co nejvíce ráno a později odpoledne, večer – pro klidné spaní – už jen minimálně. „Pokud pijeme málo, vysychají nám sliznice, a to nás znevýhodňuje v boji proti bakteriím a virům.

Dobrý pitný režim je naprostý základ pro efektivně fungující imunitní systém,“ připomíná Peter Gartner.

Dopřejte si dostatek pohybu – ale nepřepínejte se!

Fyzické cvičení stimuluje imunitní systém, který pak pracuje rychleji a účinněji, protože se vytváří více aktivních buněk. Lidé, kteří si každý den pohybem rozproudí krevní oběh, si prodlužují život, protože tím podle odborníků předcházejí mnoha nemocem.

Pravidelné cvičení navíc uvolňuje v těle hormony štěstí! A nejde o to zvednout co nejvíce kilogramů v posilovně nebo překonávat rekordy při jízdě na kole… Pokud to totiž při cvičení přeženeme, naopak riskujeme dočasné zhroucení imunitního systému. Hýbejte se, ale všeho s mírou a s rozumem!

Sluneční světlo, zdroj vitamínu D

Pro dobře fungující imunitní systém – a nejen pro něj – je nezbytný dostatek vitamínu D. Příjmem potravy můžeme pokrýt jen asi 20 % naší potřeby, 80 % si pak tělo vytváří samo vlivem slunečního záření na kůži.

I tady je však nutno myslet na její ochranu!

Nekuřte!

Nemluvě o nejrůznějších zdravotních problémech, má kouření neblahý dopad i na náš imunitní systém. Podle Petra Gartnera se jím vysušují sliznice, mohou vznikat záněty a blokuje se přirozený čisticí systém dýchacích cest.

Méně stresu, více spánku

„Při nadměrném stresu naše tělo produkuje látky, které mohou vést nejen k vysokému krevnímu tlaku, obezitě a mrtvici, ale také k omezení imunitního systému. Podobná věc se děje při chronickém nedostatku spánku: nespavost snižuje počet našich imunitních buněk.

Dopřejte si proto pravidelný odpočinek a vyvarujte se všeho, co vás připravuje o spánek: příliš vysokých teplot v místnosti, modrého světla (mobilní telefon, tablet atd.), pozdního jídla či přílišného množství alkoholu,“ uzavírá Peter Gartner.

V Park Igls vám pomohou přestat kouřit nebo chrápat 

Medical wellness resort Park Igls najdete kousek od rakouského Innsbrucku. Na ozdravné kúry sem přijíždějí lidé, kteří jsou unavení, vyčerpaní, trpí nadváhou, nespavostí, vyhořením, anebo se chtějí zbavit některé ze závislostí (nejčastěji kouření).

Na to všechno tady mají specialisty a programy šité na míru.

Pro ty, kdo si sem jedou jen odpočinout, jsou určeny nejrůznější přednášky o zdravém životním stylu, mohou využít nejrůznější léčebné procedury, voňavé koupele, zábaly, masáže, akupunkturu, Kneippův chodník a mnohé další.

Hosté si také mohou kdykoliv zaplavat ve velkém bazénu s teplou vodou a krásným výhledem na Alpy nebo se vydat do wellness světa se spoustou voňavých saun a s pohodlnými lehátky. Více na www.park-igls.at.

Foto: KAMES MEDIA
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h