Domů     7 povolání, na která už nenarazíte
7 povolání, na která už nenarazíte
7.6.2022

Doba se mění, technika je stále dokonalejší, spousta věcí určitě snazších. Má to však svá negativa – ruku v ruce s pokrokem mnoho lidí přijde o práci.

Celá řada profesí už zmizela ze světa! Máme pro vás ochutnávku těch nezajímavějších.

1/

Ledař

zánik: konec 19. století

Lednice a mrazáky se začnou používat až ve 20. století. Led ale lidé potřebují odjakživa – jak jinak zařídit, aby se potraviny v teple nezkazily?

Naštěstí jsou tu ledaři, kteří se v zimě vydávají na zamrzlé řeky a jezera. Kusy ledu doslova vysekají či odřežou pilou, vytáhnout na břeh a rozvezou do ledových sklepů. Tam by měl led nějakou dobu vydržet.

Ledaři tvrdě dřou de facto již od starověku a nezastaví se až do konce 19. století. Kdy německý vědec Carl von Linde (1842-1934) objeví techniku umělého chlazení.

Vysekat obří kusy ledy, vytáhnout na břeh, naložit a odtáhnout do města. Být ledařem je opravdu dřina. Foto: The Forest History / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Vysekat obří kusy ledy, vytáhnout na břeh, naložit a odtáhnout do města. Být ledařem je opravdu dřina. Foto: The Forest History / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

2/

Ponocný

zánik: během 20. století

Všichni lidé ve vesnici už dávno spí. Až na jednoho. Ponocný musí až do rána držet stráž! Co kdyby do obce vtrhlo cizí vojsko, vkradla se banda zlodějů nebo třeba někde vypukl požár?

Když ponocný zmerčí plameny nebo nebezpečí, zatroubí na roh. A když nedejbože nebezpečí hrozí jemu, brání se holí či halapartnou která je součástí jeho vybavení.

Každá obec či městečko má svého ponocného po dlouhá staletí, dnes už jsou skutečně raritou. Většinu jejich funkcí v průběhu 20. století přebírá policie.

3/

Předčítač

zánik: počátek 20. století

Práce v továrně je pěkná otrava! Škoda, že jsme tu nepracovali před 150 lety. Co bylo tehdy lepší?

Především v dílně či tovární hale sedí předčítač.

Je pěkně oblečený, má židli na vyvýšeném stupínku a předčítá z knihy nebo z čerstvých novin. Nebo klidně z odborářských materiálů, radících jak bojovat za lepší pracovní podmínky.

Dnes už by za předčítačce ani nikdo platit nechtěl. Většina z nich se z továren odporoučí již v prvních dekádách 20. století, s příchodem rádia.

4/

Stavěč kuželek

Zánik: po roce 1936

Chodíte na bowling? Pak samozřejmě víte, že popadané kuželky se po každém hodu postaví samy.

Tak tomu je ale až od roku 1936, kdy pro tento účel vynalezne Američan Gottfried Schmidt automatických stroj.

Samotní hráči se však nemusí namáhat ani předtím – na konci dráhy stojí stavěč kuželek, který je plně k jejich službám! Na to, že se ani na nezastaví, má prý jednu z nejhůře placených prací vůbec.

Běhat při bowlingu sem a tam nikdy nebylo nutné. Na konci dráhy stával živý stavěč kuželek! Foto: Profoto0023 / Pixabay.
Běhat při bowlingu sem a tam nikdy nebylo nutné. Na konci dráhy stával živý stavěč kuželek! Foto: Profoto0023 / Pixabay.

5/

Klepač

Zánik: 2. polovina 20. století

Zdá se vám krásný sen, třeba o talíři s voňavým jídlem… Kdo to ale klepe do stolu?

Nikdo, to vám jen klepač přišel zaklepat na okno a přerušit veškeré snění! Je čas vstávat!

Klepači jsou klasikou hlavně v Anglii a Irsku, a uživí se až do druhé poloviny 20. století. Především ve městech, kde lidé nemohou mít doma kohouta.

Že přijdou pozdě do práce, se bát nemusí – klepači často klepou bambusovou tyčí, aby probudili i nejtvrdší spáče.

Kdo nemá kohouta, může se nechávat budit klepačem! Foto: Danganhfoto / Pixabay.
Kdo nemá kohouta, může se nechávat budit klepačem! Foto: Danganhfoto / Pixabay.

6/

Lampář

zánik: 80. léta 20. století

Když se většina lidí naopak chystá jít spát, on vyráží do ulic. Přes rameno nese dlouho dřevěnou tyč s háčkem na konci. S ní obchází lampu po lampě, na stožáru pustí plyn a koncem tyče zapálí. Ulice se rozzáří!

Má už teď lampář konečně volno a může si ráno trochu přispat?

Ani náhodou – hned za rozbřesku vychází na šichtu znovu, všechny lampy zase zhasnout.

Až do chvíle, kdy jsou plynové lampy definitivně nahrazeny elektřinou. Třeba v Praze zhasne poslední v roce 1985.

Ještě před 40 lety některé lampy v ulicích ručně rozsvěcují lampaři. Foto: J Heff / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Ještě před 40 lety některé lampy v ulicích ručně rozsvěcují lampaři. Foto: J Heff / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

7/

Spojovatelka

zánik: 2002

Haló, potřebuji se dovolat na nádraží v Kolíně, prosím.“ Dnes jednoduše vyťukáte číslo do telefonu, ještě v 90. letech minulého století však v tomu potřebujete spojovatelku!

Dáma u sluchátka musí nejdřív ručně přepojit drát, a vy se dovoláte, kam potřebujete.

Konec této profese nesouvisí ani tak s příchodem mobilních telefonů, jako se zavedením automatických přepojovačů.

Poslední spojovatelky si nakonec musí najít jinou práci v roce 2002, kdy je u nás dokončená digitalizace telefonní sítě.

Foto: úvodní foto: Gawler History / Creative Commons / CC BY-SA 2.0. 1, 4: Creative Commons 2, 3: Pixabay
reklama
Související články
Historie
Smrt miláčka davů: Mohl někdo tragické nehodě princezny Diany zabránit?
Ve výtahu vládne uvolněná atmosféra. Snědý muž prohodí k usměvavé ženě nevinný vtípek, ta se rozchichotá na celé kolo. Zatímco si užívají zdánlivého klidu, před hotelem panuje nevídaný chaos! Každý chce totiž objektivem zachytit Dianu a jejího egyptského milence! Pohřeb princezny Diany (1961-1997) se změní v celonárodní tryznu. „Sbohem, anglická růže,“ pěje zpoza klavíru uslzený Elton John […]
Historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Historie
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
reklama
historie
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Záhadný a nakažlivý Syndrom K zachraňoval Židy před nacisty
Ačkoliv Itálii nezasáhl holokaust tak silně jako jiné evropské země, i zdejší Židé se na konci druhé světové války ocitli v ohrožení života. Aby je zachránili, přišli lékaři z římské nemocnice Fatebenefratelli s geniálním plánem – neexistující nemocí, které se nacisté báli a která lékařům pomohla ukrýt za zdmi nemocničního zařízení až stovky Židů… Situace židovských obyvatel v Itálii, […]
Firmy za 2. světové války: Hugo Boss šije pro Hitlerjungend, Allianz pojistí osvětimský koncentrační tábor
Jejich značka je symbolem kvalitní produkce. Spojuje je nelehká doba 2. světové války. Zatímco někteří jsou nacistům na ruku, jiní se snaží ze všeho elegantně vybruslit. Uniformy pro SS, hnědé košile pro SA nebo stejnokroje pro Hitlerjugend se ve 30. letech minulého století šijí v továrně člena NSDAP, módního návrháře a podnikatele Huga Bosse (1885–1948). Zaměstnává […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku
Finty pro pěkné obočí
panidomu.cz
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
enigmaplus.cz
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty. Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
21stoleti.cz
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nov