Domů     7 povolání, na která už nenarazíte
7 povolání, na která už nenarazíte
7.6.2022

Doba se mění, technika je stále dokonalejší, spousta věcí určitě snazších. Má to však svá negativa – ruku v ruce s pokrokem mnoho lidí přijde o práci.

Celá řada profesí už zmizela ze světa! Máme pro vás ochutnávku těch nezajímavějších.

1/

Ledař

zánik: konec 19. století

Lednice a mrazáky se začnou používat až ve 20. století. Led ale lidé potřebují odjakživa – jak jinak zařídit, aby se potraviny v teple nezkazily?

Naštěstí jsou tu ledaři, kteří se v zimě vydávají na zamrzlé řeky a jezera. Kusy ledu doslova vysekají či odřežou pilou, vytáhnout na břeh a rozvezou do ledových sklepů. Tam by měl led nějakou dobu vydržet.

Ledaři tvrdě dřou de facto již od starověku a nezastaví se až do konce 19. století. Kdy německý vědec Carl von Linde (1842-1934) objeví techniku umělého chlazení.

Vysekat obří kusy ledy, vytáhnout na břeh, naložit a odtáhnout do města. Být ledařem je opravdu dřina. Foto: The Forest History / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Vysekat obří kusy ledy, vytáhnout na břeh, naložit a odtáhnout do města. Být ledařem je opravdu dřina. Foto: The Forest History / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

2/

Ponocný

zánik: během 20. století

Všichni lidé ve vesnici už dávno spí. Až na jednoho. Ponocný musí až do rána držet stráž! Co kdyby do obce vtrhlo cizí vojsko, vkradla se banda zlodějů nebo třeba někde vypukl požár?

Když ponocný zmerčí plameny nebo nebezpečí, zatroubí na roh. A když nedejbože nebezpečí hrozí jemu, brání se holí či halapartnou která je součástí jeho vybavení.

Každá obec či městečko má svého ponocného po dlouhá staletí, dnes už jsou skutečně raritou. Většinu jejich funkcí v průběhu 20. století přebírá policie.

3/

Předčítač

zánik: počátek 20. století

Práce v továrně je pěkná otrava! Škoda, že jsme tu nepracovali před 150 lety. Co bylo tehdy lepší?

Především v dílně či tovární hale sedí předčítač.

Je pěkně oblečený, má židli na vyvýšeném stupínku a předčítá z knihy nebo z čerstvých novin. Nebo klidně z odborářských materiálů, radících jak bojovat za lepší pracovní podmínky.

Dnes už by za předčítačce ani nikdo platit nechtěl. Většina z nich se z továren odporoučí již v prvních dekádách 20. století, s příchodem rádia.

4/

Stavěč kuželek

Zánik: po roce 1936

Chodíte na bowling? Pak samozřejmě víte, že popadané kuželky se po každém hodu postaví samy.

Tak tomu je ale až od roku 1936, kdy pro tento účel vynalezne Američan Gottfried Schmidt automatických stroj.

Samotní hráči se však nemusí namáhat ani předtím – na konci dráhy stojí stavěč kuželek, který je plně k jejich službám! Na to, že se ani na nezastaví, má prý jednu z nejhůře placených prací vůbec.

Běhat při bowlingu sem a tam nikdy nebylo nutné. Na konci dráhy stával živý stavěč kuželek! Foto: Profoto0023 / Pixabay.
Běhat při bowlingu sem a tam nikdy nebylo nutné. Na konci dráhy stával živý stavěč kuželek! Foto: Profoto0023 / Pixabay.

5/

Klepač

Zánik: 2. polovina 20. století

Zdá se vám krásný sen, třeba o talíři s voňavým jídlem… Kdo to ale klepe do stolu?

Nikdo, to vám jen klepač přišel zaklepat na okno a přerušit veškeré snění! Je čas vstávat!

Klepači jsou klasikou hlavně v Anglii a Irsku, a uživí se až do druhé poloviny 20. století. Především ve městech, kde lidé nemohou mít doma kohouta.

Že přijdou pozdě do práce, se bát nemusí – klepači často klepou bambusovou tyčí, aby probudili i nejtvrdší spáče.

Kdo nemá kohouta, může se nechávat budit klepačem! Foto: Danganhfoto / Pixabay.
Kdo nemá kohouta, může se nechávat budit klepačem! Foto: Danganhfoto / Pixabay.

6/

Lampář

zánik: 80. léta 20. století

Když se většina lidí naopak chystá jít spát, on vyráží do ulic. Přes rameno nese dlouho dřevěnou tyč s háčkem na konci. S ní obchází lampu po lampě, na stožáru pustí plyn a koncem tyče zapálí. Ulice se rozzáří!

Má už teď lampář konečně volno a může si ráno trochu přispat?

Ani náhodou – hned za rozbřesku vychází na šichtu znovu, všechny lampy zase zhasnout.

Až do chvíle, kdy jsou plynové lampy definitivně nahrazeny elektřinou. Třeba v Praze zhasne poslední v roce 1985.

Ještě před 40 lety některé lampy v ulicích ručně rozsvěcují lampaři. Foto: J Heff / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Ještě před 40 lety některé lampy v ulicích ručně rozsvěcují lampaři. Foto: J Heff / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

7/

Spojovatelka

zánik: 2002

Haló, potřebuji se dovolat na nádraží v Kolíně, prosím.“ Dnes jednoduše vyťukáte číslo do telefonu, ještě v 90. letech minulého století však v tomu potřebujete spojovatelku!

Dáma u sluchátka musí nejdřív ručně přepojit drát, a vy se dovoláte, kam potřebujete.

Konec této profese nesouvisí ani tak s příchodem mobilních telefonů, jako se zavedením automatických přepojovačů.

Poslední spojovatelky si nakonec musí najít jinou práci v roce 2002, kdy je u nás dokončená digitalizace telefonní sítě.

Foto: úvodní foto: Gawler History / Creative Commons / CC BY-SA 2.0. 1, 4: Creative Commons 2, 3: Pixabay
Související články
Historie
Starobylé město ukryté v prachu času
V prachu syrské pouště, pod nenápadným pahorkem Tell Mardích, se po tisíciletí skrývalo zapomenuté město. Jmenovalo se Ebla – a kdysi bývalo centrem moci, bohatství a mysterií. Jeho počátky sahají hluboko do 4. tisíciletí př. n. l., kdy se však jednalo jen o malou vesnici. Ale pak se něco změnilo. Ebla vyrostla v metropoli s […]
Historie
Slavní, které roztřásl Parkinson: Jan Pavel II
Začne to nenápadně. Třeba tím, že se malíček ruky chvěje a nechce přestat. Po čase se přidají další prsty. Tělo posílá vzkaz. Když ho lékař „přečte“ nahlas, život se rázem mění. Bez ohledu na slávu, bohatsví či moc. Pro jedny svatý muž, pro druhé tvrdý konzervativec, který kryje nelegální kšefty vatikánské banky a pod koberec […]
Historie
Konkláve: Jak se volí papež?
Sixtinská kaple se svým úchvatným stropem s biblickými výjevy přivítá ročně několik milionů návštěvníků. Ale během volby nového papeže se sem nikdo nepovolaný nedostane: je útočištěm pro kolegium kardinálů. Co se odehrává za zavřenými dveřmi, za extrémního utajení a přísných bezpečnostních opatření? Samotný termín konkláve má své kořeny v latinské frázi „clausum cum clave“, což […]
Historie
Kuarup a Famadihana: Tanec se smrtí napříč kontinenty
Zatímco brazilští Indiáni oživují dřevěné špalky na počest mrtvých, na Madagaskaru tančí s mumiemi předků. Objevte dva fascinující pohřební rituály, které proměňují smrt v oslavu života a hluboce zakořeněnou tradici, jež přesahuje pouhé smuteční obřady. Tyto praktiky odrážejí jedinečné kulturní perspektivy na smrt a posmrtný život, propojují současnost s minulostí a posilují sociální vazby komunit. […]
reklama
svět zločinu
Krvavý pád Bonnie a Clydea: Jak skončila nejslavnější zločinecká dvojice?
Dva roky teroru, desítky mrtvých a nekonečný útěk před zákonem. Jak dopadli Bonnie a Clyde, nejslavnější zločinecký pár Ameriky? A proč jejich smrt šokovala celý svět? Smyčka se stahuje V červenci roku 1933 byl gang dvakrát téměř dopaden. Z obou přestřelek, při kterých byla policie ve velké přesile, se přesto Clydeovi, Bonnie a jejich parťákům […]
Óm Širinkjó: Sekta, která šokovala svět smrtícím útokem
Skupina poblázněných sektářů vypustila v prostorech tokijského metra během ranní špičky smrtelně jedovatý plyn sarin ve snaze zachránit lidstvo. Vedl je jistý Šókó Asahara, zarostlý poloslepý muž z Kjúšú. Čím je přesvědčil, aby ho následovali? Šókó Asahar (1955–2018) se narodil v roce 1955 jako Čizuo Matsumoto, šesté ze sedmi dětí do chudé rodiny výrobců rohoží, […]
Bonnie a Clyde: Láska, která psala dějiny zločinu
Jejich jména se stala synonymem pro romantizovaný zločin. Bonnie Parkerová a Clyde Barrow – milenci, kteří během Velké hospodářské krize terorizovali Ameriku. Jak začal jejich příběh a proč dodnes fascinují svět? Kdo by neznal Bonnie a Clydea, legendární zločinecký pár z období velké hospodářské krize? Jejich dramatický příběh fascinuje veřejnost dodnes a mnoho lidí slavné […]
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
reklama
historie
Od strachu k léčbě: Jak se proměnilo vnímání lesa v průběhu staletí
Dnes vnímáme les jako místo odpočinku a relaxace, ale nebylo tomu tak vždy. Středověk v něm viděl nebezpečné útočiště démonů, zatímco moderní doba objevila jeho léčivou sílu. Jak se měnil náš vztah k lesu? Lidé vždy les nevnímali jako přátelské místo Ačkoli lidé po tisíciletí žili v souladu s přírodou, les pro ně vždy neznamenal […]
Krok za krokem. Tři pochody, které zanechaly stopu v historii
Upraví si kravatu, nervózně promne prsty, a pak už je ve svém živlu. Jeho hlas se line z reproduktorů do uší shromážděných. Projev Martina Luthera Kinga z onoho srpnového dne zazní v rámci Pochodu na Washington. Ve více lidech se to prostě lépe táhne. Ať už jde o nastolení nového režimu, upozornění na nerovnost ve společnosti či zkrátka […]
Zlatá ponorka I-52: Ztracený poklad nacistů v hlubinách Atlantiku
V temných vodách Biskajského zálivu odpočívá jeden z největších neobjevených pokladů druhé světové války – japonská ponorka I-52 přezdívaná „Zlatá“. Na její palubě měly být tuny zlata určené pro nacistické Německo, ale i tajné dokumenty, které by mohly změnit pohled na historii. Co se skutečně skrývá v tomto ocelovém sarkofágu pět kilometrů pod hladinou? Lokalita: Biskajský […]
Patřil držitel císařské medaile k šarlatánům nebo seriózním vědcům?
Ačkoliv Michael uveřejnil ve svém traktátu řadu zajímavých poznatků, na evropských dvorech předvádí spíše podvody šikovně maskované iluzionistickými efekty.   Alchymie se stane koníčkem Michaela Sendivoje (1566-1636) už v dobách jeho studií.  Už v roce 1594 se Polák objevuje v Praze, kde působí na dvoře Rudolfa II. Seznámí se s bohatým měšťanem Ludvíkem Korálkem z Těšína, kterému prý podivuhodným bílým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz