Domů     7 otazníků vznášejících se nad Machu Picchu
7 otazníků vznášejících se nad Machu Picchu
22.10.2022

Machu Picchu je jedním z nejtajemnějších komplexů staveb, které na naší planetě najdeme. Mnoho otázek týkajících se tohoto inckého města zůstává stále nezodpovězeno. Za jakým účelem bylo na tak těžce dostupném místě zbudováno? A kam vlastně zmizeli jeho původní obyvatelé?

Ruiny zapomenutého inckého města objevuje až roku 1911 americký archeolog Hiram Bingham. Do té doby o něm věděla jen hrstka Kečuánců žijících v této oblasti, protože Machu Picchu po opuštění původními obyvateli zarostlo hustým pralesem.

Ostatně Binghama takřka za ruku dovedl do tohoto tajemného města jedenáctiletý kečuánský chlapec jménem Pablito Alvarez.

Brzy potom se z Machu Picchu stala turistická senzace, která je od roku 1983 zařazena mezi památky světového dědictví UNESCO a v roce 2007 se dostává mezi sedm nových divů světa. Co je však na celém městě tak záhadného?

Jeden z prvních snímků Macchu Picchu vznikl krátce po objevení lokality, v roce 1912. FOTO: Hiram Bingham / Creative Commons / volné dílo
Jeden z prvních snímků Macchu Picchu vznikl krátce po objevení lokality, v roce 1912. FOTO: Hiram Bingham / Creative Commons / volné dílo

Kdy bylo postaveno?

Podle archeologů mělo město vzniknout mezi 13. a 15. stoletím, přesněji možná mezi roky 1440 až 1450. Stavbu měl nařídit nejspíše vládce Pachacútec Yupanqui (1438–1472).

S přesností těchto údajů je to ale velmi složité, protože Inkové po sobě nezanechali žádné písemné zdroje. Jediné, z čeho se tak dá čerpat, jsou archeologické nálezy a záznamy v podobě tzv. kipu, tedy zauzlovaných provázků.

Není však jasné, zda tímto způsobem Inkové i psali, nebo zda jím pouze zaznamenávali početní operace.

Jak bylo postaveno?

Bylo použito klasické incké metody stavění – tedy za použití kvádrového zdiva tvořeného z opracovaných a na sebe položených kamenů. Maltu ani jiné pojivo Inkové nepoužívali.

Je jisté, že stavba musela být extrémně náročná, protože Machu Picchu leží ve výšce několika set metrů nad údolím (celkově ve výšce 2430 metrů nad mořem).

Celé město je skvěle propracované – nechybí tu centrální náměstí, obytné čtvrti, chrám, pohřebiště nebo důmyslný vodovodní systém. Ve městě žilo odhadem asi 5000 obyvatel. To, jak bylo město postaveno, však až taková záhada není.

Nejvíce si totiž odborníci lámou hlavy s následující otázkou: Za jakým účelem?

K čemu město sloužilo?

Je jisté, že takto položené město nemělo administrativní, vojenskou ani obchodní důležitost. A dodnes tedy zůstává záhadou, k čemu vlastně sloužilo.

Podle jedné z teorií se jednalo o posvátné místo pro rození posvátných inckých žen, jimž se říkalo „Sluneční panny“. Podle jiné teorie, za níž stojí výzkumy Johna Rowa a Richarda Burgera, jde zase o sídlo vládce Inků Pachacutiho.

Další badatel, Johan Reinhard, zase předkládá důkazy o tom, že místo pro město bylo vybráno podle okolních hor, které byly pro Inky posvátné.

Podle jiné teorie mohlo být Machu Picchu vystavěno za účelem hospodářské kontroly okolních oblastí, které si Inkové žijící na této hoře podmanili. A nakonec uveďme ještě teorii, podle níž mohlo jít o vězení.

Mapa města FOTO: Holger Behr / Creative Commons / volné dílo
Mapa města FOTO: Holger Behr / Creative Commons / volné dílo

O čem svědčí nalezené kostry?

Na místě bylo nalezeno mnoho kosterních pozůstatků. Zajímavé je, že ze 173 původně nalezených těl patří 150 ženám. To opět poukazuje na to, že místo bylo možná určeno primárně ženám. Teoretizuje o tom i objevitel místa Bingham.

Později se však ukáže, že původní výzkumy byly chybné a že zastoupení mužů a žen na místě bylo zhruba 50 : 50 (nakonec se zde postupem času nalezlo asi 250 koster).

Jedny z nejnovějších teorií tak poukazují na to, že místo mohlo sloužit jako bydliště pro vládnoucí elitu v čele s hlavním inckým vládcem.

Další archeologické nálezy však vyvracejí i tuto teorii, jelikož podle mnohých objevů je zjevné, že zde nežili jen Inkové, ale také lidé z přilehlých oblastí, například od jezera Titicaca.

Jak se město jmenovalo?

Do dnešních dní se nedochoval ani původní název města. Machu Picchu mu tak dnes říkáme podle přilehlé hory, která se nad ruinami tyčí. Nepleťte si ji však s tou, kterou vidíte na typické fotografii města.

Na nejběžnějším pohledu na Machu Picchu totiž vidíte horu Huayna Picchu, zatímco hora Machu Picchu se nachází za zády fotografa. Zajímavé je také to, že objevitel města Hiram Bingham dal nejdříve městu název „Ztracené město Inků“. Pod stejným názvem vyšla i jeho kniha, která místo nejvíce proslavila.

Důležitým místem je Chrám Slunce. FOTO: Fabrizio Guzmán / Creative Commons / volné dílo
Důležitým místem je Chrám Slunce. FOTO: Fabrizio Guzmán / Creative Commons / volné dílo

Jak zaniklo?

Také zánik města je vedle jeho funkce dodnes nevyřešenou záhadou. Zřjmé je to, že Inkové město náhle opustili (zhruba sto let po jeho dokončení, tedy přibližně v roce 1572), a to poté zcela zchátralo. Důvod toho, proč odešli, však dodnes zůstává nejasný.

Nápadné samozřejmě je i to, že k tomu došlo v době, kdy bylo území kolonizováno Španěly. O tom, že by však Španělé věděli o městě nebo že by obyvatelé města věděli o Španělech, však nemáme žádné informace.

A tak se varianta, že místní byli vyhnáni, nebo dokonce vyvražděni kolonizátory, jeví spíše jako teoretická. Nabízí se také možnost potyčky mezi Inky samotnými, protože bývalo zvykem, že poražení byli všichni zmasakrováni.

Jenže na kosterních pozůstatcích nalezených na tomto místě nejsou žádné známky hromadného vraždění patrné. Pravděpodobné je i to, že většina obyvatel Machu Picchu zemřela na neštovice.

Každopádně díky tomu, že až do objevení americkým archeologem v roce 1911 nebylo město nalezeno Španěly, nebylo vykradeno ani poničeno, a tak si jeho krásu můžeme prohlížet dodnes.

Proč leží právě na tomto místě?

O tom, že šlo pro Inky o velice významné místo, svědčí i mimořádná poloha města. Okolní útesy se zvedají strmě do výšky 450 metrů od hladiny řeky, která teče v údolí. Řeka způsobuje i to, že se zde ráno zvedá mlha, jež město dokonale maskuje.

Je zjevné, že město mělo být tajné a že jeho poloha byla známa jen velmi malému množství lidí. To nám samo o sobě může alespoň něco málo napovědět o jeho účelu. V údolí se nacházely dva mosty, které se daly velmi snadno odstranit. Nejspíše pro případ, že by do Machu Picchu chtěla vtrhnout nepřátelská armáda.

Foto: icelight / Creative Commons / CC BY 2.0, Hiram Bingham / Creative Commons / volné dílo, Holger Behr / Creative Commons / volné dílo, Fabrizio Guzmán / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Záhady a tajemství
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Záhady a tajemství
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
záhady a tajemství
Starobylé menhiry, nezodpovězené historické otazníky
Starobylé menhiry mají mít magické vlastnosti i léčivou sílu. Podle některých hypotéz není navíc ani rozmístění těchto kamenů v krajině zcela náhodné a má svá specifická pravidla. Když údajně například v okolí Prahy uděláme pomyslnou spojnici mezi jednotlivými dochovanými menhiry, uvidíme prý skutečně zajímavé geometrické obrazce… Aura plná tajemství Stejně jako u nás, rovněž také […]
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Čí jsou lidské ostatky nalezené na Vildštejně v hradním komíně?
Hrad Vildštejn v obci Skalná najdeme nedaleko Františkových Lázní. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1224, kdy je jako majitel hradu uváděn Gerold z Vildštejna. Na hradě se však v průběhu staletí vystřídalo mnoho majitelů. V majetku krutého rodu… Například roku 1531 hrad získali Viršperkové. Členové tohoto rodu byli známi svou prchlivostí a […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív