Skip to content

7 nenápadných otvorů. Tušili jste, k čemu slouží?

Spousta běžných věcí okolo nás má na sobě nejrůznější otvory. O některých víme, ale nijak si jich nevšímáme, o jiných často nemáme ani tušení…

To je ale škoda, protože tyto dírky mají často velmi užitečnou funkci. Někdy je jejich přítomnost dokonce otázkou života a smrti!

Zásadní k přežití

Také si v letadle rádi sedáte k okénku? A když jste tak někdy pozorovali pod sebou hory, moře a města, nepadlo vám při tom oko na miniaturní dírku u spodního lemu okenní tabulky?

Nelekejte se, nevede až ven, okno v letadle se skládá ze dvou částí a otvor je vyvrtaný jen v té vnitřní. Ovšem i když ho sotva postřehnete, jeho funkce jsou naprosto zásadní!

Protože teplota mimo letadlo je téměř vždy o mnoho nižší než uvnitř, v prostoru mezi okny by se hromadila vlhkost, okno by se zamlžilo a měli byste po výhledu. Maličká dírka ale prostor dostatečně odvětrá a nestane se to.

Druhou, ještě podstatnější funkcí, je ale vyrovnávání tlaku. I ten je ve výšce několika tisíc metrů nad mořem oproti kabině velmi nízký a bez těch malých dírek by tak okénka velmi snadno mohla prasknout.

A co by stalo, kdyby místo okna zbyla díra? Ještě než by letadlo havarovalo, rozdílný tlak venku a uvnitř by se začal vyrovnávat a lidi by to doslova vysálo z letadla ven!

Pouhé 2 mm měří v průměru dírka v letadlovém okénku. Už 20 let se stará o bezpečnost pasažérů.

Kouzla s tkaničkami

Máte doma plátěné tenisky? Téměř jistě na jejich vnitřní straně najdete dvě dírky lemované stříbrnými kroužky. Že je to designový detail? Možná trochu. Nebo slouží jako větrání, aby se vám v teniskách nepotily nohy?

To rozhodně také!

Ovšem ten pravý důvod je spjatý s historií značky Converse. V roce 1908 ji založí americký podnikatel Marquis Mills Converse (1861 – 1931) a původním záměrem je výroba bot na basketbal.

Když pak roku 1917 vznikne dnes kultovní model All Star, jeho reklamní tváří se stává slavný hráč Chuck Taylor (1901-1969) a popularita tenisek se šíří do celého světa.

Nejprve tedy Conversky nosí hlavně basketbalisté či jiní sportovci a ti potřebují, aby jim přesně padly na nohu. Pokud po běžném zavázání zcela nesednou, na řadu přicházejí právě ty dvě dírky po straně – tkanička se jimi provleče tak, že se bota krásně upevní kolem chodidla!

Dvěma dírkami navíc na legendárních teniskách můžete provléct tkaničku. Bota vám bude lépe sedět na noze.

Když jde o vteřiny!

Obyčejnou propisku, kterou po vypsání zahodíte do koše, jste jistě někdy měli v ruce také. Má sundavací víčko, a když jste šikovní, dá se na něj třeba hvízdat. Ale především láká k cucání a okusování, hlavně když třeba sedíte ve škole a posloucháte nudnou přednášku.

Do toho pak stačí třeba zívnout… , zkrátka velmi snadno víčko spolknete nebo nedejbože vdechnete a může to skončit tragicky!

Anebo nemusí, pokud máte v ruce právě jednu z propisek, jejichž víčko je na konci opatřené otvorem. Ten totiž zajistí alespoň minimální přísun vzduchu do chvíle, než se k vám dostane pomoc.

V Americe se údajně zadusí víčkem od propisky asi 100 lidí ročně a většina je v kategorii 6-15 let. O tom, kolik životů už zmíněný otvor zachránil, ale bohužel údaje schází.

Necucejte víčko od propisky, pokud v něm není díra!

Je to dírka, ale na klíč to není…

Na visací zámek nejspíš zavíráte maximálně stodolu či zahradní domek, ovšem pokud vám najednou nejde otevřít, může to být docela k vzteku. V takovém případě zkuste trochu oleje. Ale kam ho nalít?

Otočte zámek vzhůru nohama. Vedle otvoru na klíč neopomněli výrobci (u většiny zámků) zhotovit nenápadnou dírku. Když nakapete olej přímo do ní, krásně se rozlije do celého mechanismu a zámek se zase vzpamatuje.

Užitečný otvor má ale i jinou funkci – když prší nebo sněží, odtéká z něj voda, aby zámek nezrezivěl. Pokud vás tedy někdy napadlo, že je tato dírka jakousi tajnou cestou, jak v případě ztráty klíče otevřít zámek, byli jste úplně vedle!

Podobný kousek ani nezkoušejte.

Většina visacích zámků má vedle té klíčové ještě jednu dírku navíc. Pro případy nouze.

Jaká je ta správná porce?

Také nikdy neumíte odhadnout, kolik dát do hrnce vařit špaget, aby to vyšlo tak akorát? Pořiďte si speciální špagetovou lžíci. Přesně tu, která má uprostřed docela velkou díru!

Pokud vás toto zvláštní kuchyňské náčiní dosud odrazovalo, možná jste jen netušili, k čemu onen otvor slouží. Aby při nabírání těstovin z hrnce odkapala voda? Ano, to také, ale především je to šikovná odměrka.

Když díru těsně naplníte syrovými špagetami, máte přesně takovou porci, která je vhodná pro jednu dospělou osobu.

Bude mi to stačit? A nepřejím se? Ideální dávku špaget pro jednu osobu udává otvor ve speciální lžíci.

Jako kouzelníci

Některé otvory se šikovně ukrývají a musíme je trochu hledat. Třeba na boku krabice s rolí alobalu. Většinou jsou po obou stranách, ale na první pohled je prozrazují pouze perforace v kartonu. Že jste o nich neměli ani páru?

Nebo absolutně netušíte, k čemu tam jsou?

Vezměte si krabici s alobalem do ruky, promáčkněte jeden naznačený otvor a držte prst uvnitř. Druhou rukou teď tahejte za konec alobalu. Jde to? Určitě ano!

Snadno si takto odměříte, kolik alobalu potřebujete, aniž byste ho museli vyndavat z krabice. Protože při tom pochopitelně hrozí, že se vám role rozkutálí a celá se rozmotá.

Alobal vůbec nemusíte vyndavat z krabice. Roli stačí přidržet skrytým otvorem.

Ochrana před potopou

Tentokrát nejde doslova o otvory, jsou to spíše výřezy. Najdete je na spodní straně některých hrnků a někdy je jich tam dokonce i víc. Všimli jste si jich také a jejich účel vám vrtal hlavou?

Skryté výřezy se hodí především při mytí v myčce. Když do ní uložíte hrnek dnem vzhůru, nahoře zůstane jakási mělká mistička. Pokud je okraj dna přerušený otvory, voda vyteče a nehromadí se v ní, v opačném případě najdete po otevření myčky na všech hrnečcích malé rybníky.

Výřezy ale ještě jinou funkci – když nalijete do hrnku horký nápoj, prochází jimi vzduch. Mělo by se tak snížit riziko prasknutí šálku nebo také poškození stolu.

Má váš hrnek na spodním okraji výřezy? Je tedy naprosto ideální pro mytí v myčce.
Foto: Wikipedia, Pinterest,Youtube.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Co tají Věstonická Venuše?
enigmaplus.cz

Co tají Věstonická Venuše?

Věstonická Venuše je oslavou ženy, pravěkým...
Šílený císař Nero:  Pronásledoval ho duch jeho matky?
epochalnisvet.cz

Šílený císař Nero: ...

Z císařských komnat se ozývá přerývané oddechování. Patří...
Pražské židovské hřbitovy: Tajemná místa posledního odpočinku
enigmaplus.cz

Pražské židovské hřbitovy:...

Starý židovský hřbitov není jediným pohřebištěm,...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Kapka ke kapce, pro užitek i osvěžení
panidomu.cz

Kapka ke kapce, pro užitek i...

Voda je život a pro zahradu to platí...
Jaká je pravda? Vážně manželku podvádí?
nasehvezdy.cz

Jaká je pravda? Vážně...

Mnoho prožitých...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Boj v zákulisí Slunečné? Závidí jí slávu a peníze!
nasehvezdy.cz

Boj v zákulisí Slunečné? Závidí...

Dlouhé roky se snaží...
Babiččiny tvarohové buchty
tisicereceptu.cz

Babiččiny tvarohové buchty

A když buchty, nemůže chybět česká klasika...
Již 8. rok v řadě se Hublot stal oficiální časomírou Bol d’Or Mirabaud
iluxus.cz

Již 8. rok v řadě se Hublot stal...

Léto je ideálním obdobím k obnově a...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Opustil mě můj největší kamarád
skutecnepribehy.cz

Opustil mě můj největší...

Tak věrný a oddaný dokáže být...