Domů     7 nenápadných otvorů. Tušili jste, k čemu slouží?
7 nenápadných otvorů. Tušili jste, k čemu slouží?
28.12.2020

Spousta běžných věcí okolo nás má na sobě nejrůznější otvory. O některých víme, ale nijak si jich nevšímáme, o jiných často nemáme ani tušení…

To je ale škoda, protože tyto dírky mají často velmi užitečnou funkci. Někdy je jejich přítomnost dokonce otázkou života a smrti!

Zásadní k přežití

Také si v letadle rádi sedáte k okénku? A když jste tak někdy pozorovali pod sebou hory, moře a města, nepadlo vám při tom oko na miniaturní dírku u spodního lemu okenní tabulky?

Nelekejte se, nevede až ven, okno v letadle se skládá ze dvou částí a otvor je vyvrtaný jen v té vnitřní. Ovšem i když ho sotva postřehnete, jeho funkce jsou naprosto zásadní!

Protože teplota mimo letadlo je téměř vždy o mnoho nižší než uvnitř, v prostoru mezi okny by se hromadila vlhkost, okno by se zamlžilo a měli byste po výhledu. Maličká dírka ale prostor dostatečně odvětrá a nestane se to.

Druhou, ještě podstatnější funkcí, je ale vyrovnávání tlaku. I ten je ve výšce několika tisíc metrů nad mořem oproti kabině velmi nízký a bez těch malých dírek by tak okénka velmi snadno mohla prasknout.

A co by stalo, kdyby místo okna zbyla díra? Ještě než by letadlo havarovalo, rozdílný tlak venku a uvnitř by se začal vyrovnávat a lidi by to doslova vysálo z letadla ven!

Pouhé 2 mm měří v průměru dírka v letadlovém okénku. Už 20 let se stará o bezpečnost pasažérů.
Pouhé 2 mm měří v průměru dírka v letadlovém okénku. Už 20 let se stará o bezpečnost pasažérů.

Kouzla s tkaničkami

Máte doma plátěné tenisky? Téměř jistě na jejich vnitřní straně najdete dvě dírky lemované stříbrnými kroužky. Že je to designový detail? Možná trochu.

Nebo slouží jako větrání, aby se vám v teniskách nepotily nohy? To rozhodně také!

Ovšem ten pravý důvod je spjatý s historií značky Converse. V roce 1908 ji založí americký podnikatel Marquis Mills Converse (1861 – 1931) a původním záměrem je výroba bot na basketbal.

Když pak roku 1917 vznikne dnes kultovní model All Star, jeho reklamní tváří se stává slavný hráč Chuck Taylor (1901-1969) a popularita tenisek se šíří do celého světa.

Nejprve tedy Conversky nosí hlavně basketbalisté či jiní sportovci a ti potřebují, aby jim přesně padly na nohu.

Pokud po běžném zavázání zcela nesednou, na řadu přicházejí právě ty dvě dírky po straně – tkanička se jimi provleče tak, že se bota krásně upevní kolem chodidla!

Dvěma dírkami navíc na legendárních teniskách můžete provléct tkaničku. Bota vám bude lépe sedět na noze.
Dvěma dírkami navíc na legendárních teniskách můžete provléct tkaničku. Bota vám bude lépe sedět na noze.

Když jde o vteřiny!

Obyčejnou propisku, kterou po vypsání zahodíte do koše, jste jistě někdy měli v ruce také. Má sundavací víčko, a když jste šikovní, dá se na něj třeba hvízdat.

Ale především láká k cucání a okusování, hlavně když třeba sedíte ve škole a posloucháte nudnou přednášku.

Do toho pak stačí třeba zívnout… , zkrátka velmi snadno víčko spolknete nebo nedejbože vdechnete a může to skončit tragicky!

Anebo nemusí, pokud máte v ruce právě jednu z propisek, jejichž víčko je na konci opatřené otvorem. Ten totiž zajistí alespoň minimální přísun vzduchu do chvíle, než se k vám dostane pomoc.

V Americe se údajně zadusí víčkem od propisky asi 100 lidí ročně a většina je v kategorii 6-15 let. O tom, kolik životů už zmíněný otvor zachránil, ale bohužel údaje schází.

Necucejte víčko od propisky, pokud v něm není díra!
Necucejte víčko od propisky, pokud v něm není díra!

Je to dírka, ale na klíč to není…

Na visací zámek nejspíš zavíráte maximálně stodolu či zahradní domek, ovšem pokud vám najednou nejde otevřít, může to být docela k vzteku. V takovém případě zkuste trochu oleje. Ale kam ho nalít?

Otočte zámek vzhůru nohama. Vedle otvoru na klíč neopomněli výrobci (u většiny zámků) zhotovit nenápadnou dírku. Když nakapete olej přímo do ní, krásně se rozlije do celého mechanismu a zámek se zase vzpamatuje.

Užitečný otvor má ale i jinou funkci – když prší nebo sněží, odtéká z něj voda, aby zámek nezrezivěl. Pokud vás tedy někdy napadlo, že je tato dírka jakousi tajnou cestou, jak v případě ztráty klíče otevřít zámek, byli jste úplně vedle! Podobný kousek ani nezkoušejte.

Většina visacích zámků má vedle té klíčové ještě jednu dírku navíc. Pro případy nouze.
Většina visacích zámků má vedle té klíčové ještě jednu dírku navíc. Pro případy nouze.

Jaká je ta správná porce?

Také nikdy neumíte odhadnout, kolik dát do hrnce vařit špaget, aby to vyšlo tak akorát? Pořiďte si speciální špagetovou lžíci. Přesně tu, která má uprostřed docela velkou díru!

Pokud vás toto zvláštní kuchyňské náčiní dosud odrazovalo, možná jste jen netušili, k čemu onen otvor slouží. Aby při nabírání těstovin z hrnce odkapala voda? Ano, to také, ale především je to šikovná odměrka.

Když díru těsně naplníte syrovými špagetami, máte přesně takovou porci, která je vhodná pro jednu dospělou osobu.

Bude mi to stačit? A nepřejím se? Ideální dávku špaget pro jednu osobu udává otvor ve speciální lžíci.
Bude mi to stačit? A nepřejím se? Ideální dávku špaget pro jednu osobu udává otvor ve speciální lžíci.

Jako kouzelníci

Některé otvory se šikovně ukrývají a musíme je trochu hledat. Třeba na boku krabice s rolí alobalu. Většinou jsou po obou stranách, ale na první pohled je prozrazují pouze perforace v kartonu. Že jste o nich neměli ani páru? Nebo absolutně netušíte, k čemu tam jsou?

Vezměte si krabici s alobalem do ruky, promáčkněte jeden naznačený otvor a držte prst uvnitř. Druhou rukou teď tahejte za konec alobalu. Jde to? Určitě ano!

Snadno si takto odměříte, kolik alobalu potřebujete, aniž byste ho museli vyndavat z krabice. Protože při tom pochopitelně hrozí, že se vám role rozkutálí a celá se rozmotá.

Alobal vůbec nemusíte vyndavat z krabice. Roli stačí přidržet skrytým otvorem.
Alobal vůbec nemusíte vyndavat z krabice. Roli stačí přidržet skrytým otvorem.

Ochrana před potopou

Tentokrát nejde doslova o otvory, jsou to spíše výřezy. Najdete je na spodní straně některých hrnků a někdy je jich tam dokonce i víc. Všimli jste si jich také a jejich účel vám vrtal hlavou?

Skryté výřezy se hodí především při mytí v myčce. Když do ní uložíte hrnek dnem vzhůru, nahoře zůstane jakási mělká mistička.

Pokud je okraj dna přerušený otvory, voda vyteče a nehromadí se v ní, v opačném případě najdete po otevření myčky na všech hrnečcích malé rybníky. Výřezy ale ještě jinou funkci – když nalijete do hrnku horký nápoj, prochází jimi vzduch. Mělo by se tak snížit riziko prasknutí šálku nebo také poškození stolu.

Má váš hrnek na spodním okraji výřezy? Je tedy naprosto ideální pro mytí v myčce.
Má váš hrnek na spodním okraji výřezy? Je tedy naprosto ideální pro mytí v myčce.
Foto: Wikipedia, Pinterest,Youtube.com
reklama
Související články
Zajímavosti
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří […]
Zajímavosti
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Zajímavosti
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
reklama
záhady a tajemství
Záhady kolem krále Artuše: Kým vlastně byl, kde ležel bájný hrad Camelot a kde se vzala kouzelník Merlin?
„Zítra nás čeká boj,“ prohlašuje Artuš a přehlédne svoje rytíře. Usedá s nimi u kulatého stolu, kde nikdo nemůže být v čele. Kde se jejich legendární setkání mohla odehrávat? A jak to bylo se samtoným Artušem? Po téměř čtyřech staletích vlády Římanů nad Anglií zůstává na ostrovech spousta římských staveb včetně amfiteátrů. Jeden z nich se nachází […]
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
historie
Marie Terezie založí ministerstvo zahraničí a nechá vytvořit slabikář
„Každému, komu udělila audienci, také pozorně naslouchala a v rámci možností vyhověla jeho prosbě,“ uvádí současný rakouský historik Frank Huss. Umění jednat s lidmi ovládá Marie naprosto dokonale.  „K nám Čechům neměla tato královna jaktěživa nejmenší náchylnost a lásku. Od doby, co se v Praze dala honosně korunovat (12. května 1743 – pozn. red.), až do své […]
Premiér, který prosadil válku, skončil rukou atentátníka
Hrabě Karl von Stürgkh, politik z doby Rakouska-Uherska, působil nějaký čas v úřadu premiéra. Jeho konec ale nebyl zrovna nejšťastnější. Vrah si na něj počíhal při obědě. Karl von Stürgkh (1859–1916) pochází ze štýrské šlechtické rodiny, povýšené v roce 1721 do hraběcího stavu. V roce 1891 je zvolen do císařské rady. Později, v letech 1909–1911, působí jako ministr školství rakouské […]
Bylo tu, není tu: Jak nacisté zplundrovali Evropu?
Na nehybná nahá lidská těla dopadají sněhové vločky. Ledabyle zaparkovaný valník je plný vyhublých mrtvých. Až jejich fotografie obletí svět, mnoho lidí se stále bude zdráhat uvěřit, jaká zvěrstva byl s to nacistický režim spáchat. Krvavá mašinerie koncentračních táborů má pro třetí říši finanční bonusy – vždyť jen v Osvětimi si nakrade na 8 tun […]
Ve vzduchu je cítit konflikt. Čím Římané rozčilovali Germány?
Císař Octavianus Augustus má plnou hlavu plánů. V Germánii, kde Římané po přelomu letopočtu dosáhli řady vojenských úspěchů, by rád rozšířil svůj vliv. V nejlepším případě by pak z území na pravém břehu řeky Rýna udělal další říšskou provincii. Tím, kdo se o to má pokusit, se stává Publius Quintilius Varus (46 př. n. l.–9 n. l.), od […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou