Domů     7 nenápadných otvorů. Tušili jste, k čemu slouží?
7 nenápadných otvorů. Tušili jste, k čemu slouží?
28.12.2020

Spousta běžných věcí okolo nás má na sobě nejrůznější otvory. O některých víme, ale nijak si jich nevšímáme, o jiných často nemáme ani tušení…

To je ale škoda, protože tyto dírky mají často velmi užitečnou funkci. Někdy je jejich přítomnost dokonce otázkou života a smrti!

Zásadní k přežití

Také si v letadle rádi sedáte k okénku? A když jste tak někdy pozorovali pod sebou hory, moře a města, nepadlo vám při tom oko na miniaturní dírku u spodního lemu okenní tabulky?

Nelekejte se, nevede až ven, okno v letadle se skládá ze dvou částí a otvor je vyvrtaný jen v té vnitřní. Ovšem i když ho sotva postřehnete, jeho funkce jsou naprosto zásadní!

Protože teplota mimo letadlo je téměř vždy o mnoho nižší než uvnitř, v prostoru mezi okny by se hromadila vlhkost, okno by se zamlžilo a měli byste po výhledu. Maličká dírka ale prostor dostatečně odvětrá a nestane se to.

Druhou, ještě podstatnější funkcí, je ale vyrovnávání tlaku. I ten je ve výšce několika tisíc metrů nad mořem oproti kabině velmi nízký a bez těch malých dírek by tak okénka velmi snadno mohla prasknout.

A co by stalo, kdyby místo okna zbyla díra? Ještě než by letadlo havarovalo, rozdílný tlak venku a uvnitř by se začal vyrovnávat a lidi by to doslova vysálo z letadla ven!

Pouhé 2 mm měří v průměru dírka v letadlovém okénku. Už 20 let se stará o bezpečnost pasažérů.
Pouhé 2 mm měří v průměru dírka v letadlovém okénku. Už 20 let se stará o bezpečnost pasažérů.

Kouzla s tkaničkami

Máte doma plátěné tenisky? Téměř jistě na jejich vnitřní straně najdete dvě dírky lemované stříbrnými kroužky. Že je to designový detail? Možná trochu.

Nebo slouží jako větrání, aby se vám v teniskách nepotily nohy? To rozhodně také!

Ovšem ten pravý důvod je spjatý s historií značky Converse. V roce 1908 ji založí americký podnikatel Marquis Mills Converse (1861 – 1931) a původním záměrem je výroba bot na basketbal.

Když pak roku 1917 vznikne dnes kultovní model All Star, jeho reklamní tváří se stává slavný hráč Chuck Taylor (1901-1969) a popularita tenisek se šíří do celého světa.

Nejprve tedy Conversky nosí hlavně basketbalisté či jiní sportovci a ti potřebují, aby jim přesně padly na nohu.

Pokud po běžném zavázání zcela nesednou, na řadu přicházejí právě ty dvě dírky po straně – tkanička se jimi provleče tak, že se bota krásně upevní kolem chodidla!

Dvěma dírkami navíc na legendárních teniskách můžete provléct tkaničku. Bota vám bude lépe sedět na noze.
Dvěma dírkami navíc na legendárních teniskách můžete provléct tkaničku. Bota vám bude lépe sedět na noze.

Když jde o vteřiny!

Obyčejnou propisku, kterou po vypsání zahodíte do koše, jste jistě někdy měli v ruce také. Má sundavací víčko, a když jste šikovní, dá se na něj třeba hvízdat.

Ale především láká k cucání a okusování, hlavně když třeba sedíte ve škole a posloucháte nudnou přednášku.

Do toho pak stačí třeba zívnout… , zkrátka velmi snadno víčko spolknete nebo nedejbože vdechnete a může to skončit tragicky!

Anebo nemusí, pokud máte v ruce právě jednu z propisek, jejichž víčko je na konci opatřené otvorem. Ten totiž zajistí alespoň minimální přísun vzduchu do chvíle, než se k vám dostane pomoc.

V Americe se údajně zadusí víčkem od propisky asi 100 lidí ročně a většina je v kategorii 6-15 let. O tom, kolik životů už zmíněný otvor zachránil, ale bohužel údaje schází.

Necucejte víčko od propisky, pokud v něm není díra!
Necucejte víčko od propisky, pokud v něm není díra!

Je to dírka, ale na klíč to není…

Na visací zámek nejspíš zavíráte maximálně stodolu či zahradní domek, ovšem pokud vám najednou nejde otevřít, může to být docela k vzteku. V takovém případě zkuste trochu oleje. Ale kam ho nalít?

Otočte zámek vzhůru nohama. Vedle otvoru na klíč neopomněli výrobci (u většiny zámků) zhotovit nenápadnou dírku. Když nakapete olej přímo do ní, krásně se rozlije do celého mechanismu a zámek se zase vzpamatuje.

Užitečný otvor má ale i jinou funkci – když prší nebo sněží, odtéká z něj voda, aby zámek nezrezivěl. Pokud vás tedy někdy napadlo, že je tato dírka jakousi tajnou cestou, jak v případě ztráty klíče otevřít zámek, byli jste úplně vedle! Podobný kousek ani nezkoušejte.

Většina visacích zámků má vedle té klíčové ještě jednu dírku navíc. Pro případy nouze.
Většina visacích zámků má vedle té klíčové ještě jednu dírku navíc. Pro případy nouze.

Jaká je ta správná porce?

Také nikdy neumíte odhadnout, kolik dát do hrnce vařit špaget, aby to vyšlo tak akorát? Pořiďte si speciální špagetovou lžíci. Přesně tu, která má uprostřed docela velkou díru!

Pokud vás toto zvláštní kuchyňské náčiní dosud odrazovalo, možná jste jen netušili, k čemu onen otvor slouží. Aby při nabírání těstovin z hrnce odkapala voda? Ano, to také, ale především je to šikovná odměrka.

Když díru těsně naplníte syrovými špagetami, máte přesně takovou porci, která je vhodná pro jednu dospělou osobu.

Bude mi to stačit? A nepřejím se? Ideální dávku špaget pro jednu osobu udává otvor ve speciální lžíci.
Bude mi to stačit? A nepřejím se? Ideální dávku špaget pro jednu osobu udává otvor ve speciální lžíci.

Jako kouzelníci

Některé otvory se šikovně ukrývají a musíme je trochu hledat. Třeba na boku krabice s rolí alobalu. Většinou jsou po obou stranách, ale na první pohled je prozrazují pouze perforace v kartonu. Že jste o nich neměli ani páru? Nebo absolutně netušíte, k čemu tam jsou?

Vezměte si krabici s alobalem do ruky, promáčkněte jeden naznačený otvor a držte prst uvnitř. Druhou rukou teď tahejte za konec alobalu. Jde to? Určitě ano!

Snadno si takto odměříte, kolik alobalu potřebujete, aniž byste ho museli vyndavat z krabice. Protože při tom pochopitelně hrozí, že se vám role rozkutálí a celá se rozmotá.

Alobal vůbec nemusíte vyndavat z krabice. Roli stačí přidržet skrytým otvorem.
Alobal vůbec nemusíte vyndavat z krabice. Roli stačí přidržet skrytým otvorem.

Ochrana před potopou

Tentokrát nejde doslova o otvory, jsou to spíše výřezy. Najdete je na spodní straně některých hrnků a někdy je jich tam dokonce i víc. Všimli jste si jich také a jejich účel vám vrtal hlavou?

Skryté výřezy se hodí především při mytí v myčce. Když do ní uložíte hrnek dnem vzhůru, nahoře zůstane jakási mělká mistička.

Pokud je okraj dna přerušený otvory, voda vyteče a nehromadí se v ní, v opačném případě najdete po otevření myčky na všech hrnečcích malé rybníky. Výřezy ale ještě jinou funkci – když nalijete do hrnku horký nápoj, prochází jimi vzduch. Mělo by se tak snížit riziko prasknutí šálku nebo také poškození stolu.

Má váš hrnek na spodním okraji výřezy? Je tedy naprosto ideální pro mytí v myčce.
Má váš hrnek na spodním okraji výřezy? Je tedy naprosto ideální pro mytí v myčce.
Foto: Wikipedia, Pinterest,Youtube.com
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
lifestyle
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se