Domů     6 pozemských tvorů zrozených ve vesmíru
6 pozemských tvorů zrozených ve vesmíru
5.10.2023

Až se jednou lidé usadí na Měsíci nebo na Marsu, budou tam moct i rodit děti? A pokud ano, dokážou pak tito mimozemšťané žít na naší planetě?

I když se to zdá zatím daleko, drobné indicie vědci sbírají už teď. Při pokusech se zvířaty!

1/

PULCI: Mají vetší hlavu

Žáby drápatky vodní žijí v Africe, ovšem v roce 1984 se dočkají nezvyklého výletu. Oplozená vajíčka si přibalí astronauti na misi raketoplánu Challenger a několik pulců se vylíhne přímo na oběžné dráze!

Pokus si zopakují v roce 1996, kdy je již podrobně sledován jejich vývoj. Pulci z vesmíru mají přeci jen jisté abnormality – trochu větší hlavu, mozek nebo oči.

Na Zemi běžně pulcům pomáhá gravitace, díky níž poznají, kde je vodní hladina. Jedinci narození ve stavu beztíže plavou po návratu na Zemi trochu zmateně! Rychle se však adaptují a fungují jako ostatní!

Medaka japonská porodí zdravá mláďata, sama však vesmírný pobyt moc nezvládá. Foto: yshinada / Creative Commons / CC BY-NC 4.0.
Medaka japonská porodí zdravá mláďata, sama však vesmírný pobyt moc nezvládá. Foto: yshinada / Creative Commons / CC BY-NC 4.0.

2/

MEDÚZY: Ve vodě jsou ztracené!

Představte si 60 000 medúz plujících vesmírem! Zatím jde tedy jen o larvy na palubě raketoplánu Columbia, kde se v roce 1991 rozmnoží 2000 talířovek ušatých.

Hlavní otázka tehdy zní: Ovlivní medúzy absence zemské gravitace, když při jejich pohybu v oceánech to skoro vypadá, že se jich přitažlivost netýká?

I medúzy však mají rovnovážný orgán podobný tomu v našem uchu, díky němuž se orientují v prostoru. Talířovkám narozeným ve vesmíru se orgán normálně vyvine, ale na Zemi ho neumí správně použít!

Což je trochu alarmující – aby to podobně nedopadlo i s lidmi…

Mušky octomilky si z kosmu přivezou slabou imunitu. Foto: Tambako the Jaguar / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.
Mušky octomilky si z kosmu přivezou slabou imunitu. Foto: Tambako the Jaguar / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.

3/

RYBY: Ztrácí kosti

Zvířata pro vesmírné experimenty vědci často testují už v umělém stavu beztíže na Zemi. A když dojde na ryby, zjistí, že většina druhů má bez gravitace problémy s plaváním.

Výjimkou je drobná medaka japonská, která si tedy v roce 1994 vyslouží čestné místo v raketoplánu Columbia. A rovnou se stane prvním obratlovcem, který zvládne celý reprodukční cyklus mimo naši planetu!

Během 15denní mise proběhne páření a samička naklade 43 vajíček. Z 8 z nich se ještě před návratem vyvinou naprosto zdravá mláďata, která se i ve vesmíru chovají jako ryby ve vodě!

Problémy má jen matka – stejně jako lidské astronauty na oběžné dráze ji postihne řídnutí kostí.

4/

OCTOMILKY: Neumí se bránit

Obavy, že ve vesmíru nemůže nikdo přežít, zbourají už v roce 1947 mušky octomilky. Na palubě upravené německé rakety V2 se stanou vůbec prvními živočichy, které plánovaně opustí planetu Zemi!

A protože jsou díky krátkému reprodukčnímu cyklu a 60% genetické shodě s člověkem pro výzkum jako stvořené, v roce 2006 je vědci cíleně rozmnožují v rámci mise raketoplánu Discovery.

Vše probíhá skoro jako na Zemi, novorozené mušky si ale z vesmíru dovezou oslabený imunitní systém. Potvrdí se jisté buněčné změny, kvůli kterým hůře bojují s infekcemi.

Šváb zplozený ve vesmíru roste rychleji než ten pozemský! Foto: Erik_Karits / Pixabay.
Šváb zplozený ve vesmíru roste rychleji než ten pozemský! Foto: Erik_Karits / Pixabay.

5/

ŠVÁBI: Jsou ještě silnější!

Švábi jsou známí schopností přežít vysoké dávky nebezpečného záření. Koho jiného tedy poslat na oběžnou dráhu, kde je mnohonásobně vyšší radiace než na Zemi?

Roku 2007 tak vycestuje s ruskou agenturou Roskosmos na oběžnou dráhu švábice Naděžda. Podle plánu je oplodněna a naklade kokon s vajíčky, z nichž se vyvíjejí budoucí mláďata.

Na vylíhnutí si sice počkají až na přistání, ovšem i tak oproti svým vrstevníkům ze Země vykazují jisté odlišnosti. Jsou ještě odolnější, rostou rychleji a také jim dříve tmavne pevné schránka, která je při narození průhledná.

Krysám na oběžné dráze klesá testosteron, což pro vesmírné rozmnožování není dobré znamení! Foto: sipa / Pixabay.
Krysám na oběžné dráze klesá testosteron, což pro vesmírné rozmnožování není dobré znamení! Foto: sipa / Pixabay.

6/

KRYSY a MYŠI: Zatím otálejí

Než přijde na řadu člověk, měli by se ve vesmíru narodit jednodušší savci!

Sověti to už v roce 1979 zkouší s krysami, těm se však do kopulace ve stavu beztíže moc nechce. Některé ale během cesty ovulují, a na Zemi pak počnou zdravá mláďata. Neoplozenému vajíčku tedy vesmírné prostředí asi nevadí.

NASA neuspěje v roce 1998 ani u myší, kterým navíc už na nízké oběžné dráze klesá hladina testosteronu!

V Japonsku už však krysy porodily v simulované gravitaci, a tak je možná další krok jen otázkou času…

Foto: úvodní foto: Him4411 / Pixabay 1, 2: Creative Commons 3, 4: Pixabay
reklama
Související články
Věda a technika
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta, […]
Věda a technika
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Věda a technika
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
reklama
zajímavosti
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
reklama
lifestyle
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
Že cvičení a vůbec pohyb jsou pro lidský organismus prospěšné, není žádným objevem. Nejde přitom jen o fyzickou a psychickou kondici. Cvičení posiluje srdce a cévy, zvyšuje srdeční výkon a zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na metabolismus i na imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují, že lidé, kteří cvičí, jsou i odolnější vůči bolesti.   […]
Krvavá tečka za Opus 40: Tvůrce skončí na dně vlastního lomu
Uznávaný znalec architektury Brendan Gill (1914–1997) bloumá po kamenných stupních a chodníčcích. U vztyčeného monolitu se zastaví a rozhlíží. „Tohle je jedno z největších a nejkouzelnějších děl celého kontinentu,“ utrousí fascinovaně.   Vydejte se s EPOCHOUplus.cz na území newyorského města Saugerties, kde navštívíme unikátní stavbu sochaře a herce Harveyho Fitea (1903—1976). Na úctyhodné ploše 26 […]
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.