Domů     6 pozemských tvorů zrozených ve vesmíru
6 pozemských tvorů zrozených ve vesmíru
5.10.2023

Až se jednou lidé usadí na Měsíci nebo na Marsu, budou tam moct i rodit děti? A pokud ano, dokážou pak tito mimozemšťané žít na naší planetě?

I když se to zdá zatím daleko, drobné indicie vědci sbírají už teď. Při pokusech se zvířaty!

1/

PULCI: Mají vetší hlavu

Žáby drápatky vodní žijí v Africe, ovšem v roce 1984 se dočkají nezvyklého výletu. Oplozená vajíčka si přibalí astronauti na misi raketoplánu Challenger a několik pulců se vylíhne přímo na oběžné dráze!

Pokus si zopakují v roce 1996, kdy je již podrobně sledován jejich vývoj. Pulci z vesmíru mají přeci jen jisté abnormality – trochu větší hlavu, mozek nebo oči.

Na Zemi běžně pulcům pomáhá gravitace, díky níž poznají, kde je vodní hladina. Jedinci narození ve stavu beztíže plavou po návratu na Zemi trochu zmateně! Rychle se však adaptují a fungují jako ostatní!

Medaka japonská porodí zdravá mláďata, sama však vesmírný pobyt moc nezvládá. Foto: yshinada / Creative Commons / CC BY-NC 4.0.
Medaka japonská porodí zdravá mláďata, sama však vesmírný pobyt moc nezvládá. Foto: yshinada / Creative Commons / CC BY-NC 4.0.

2/

MEDÚZY: Ve vodě jsou ztracené!

Představte si 60 000 medúz plujících vesmírem! Zatím jde tedy jen o larvy na palubě raketoplánu Columbia, kde se v roce 1991 rozmnoží 2000 talířovek ušatých.

Hlavní otázka tehdy zní: Ovlivní medúzy absence zemské gravitace, když při jejich pohybu v oceánech to skoro vypadá, že se jich přitažlivost netýká?

I medúzy však mají rovnovážný orgán podobný tomu v našem uchu, díky němuž se orientují v prostoru. Talířovkám narozeným ve vesmíru se orgán normálně vyvine, ale na Zemi ho neumí správně použít!

Což je trochu alarmující – aby to podobně nedopadlo i s lidmi…

Mušky octomilky si z kosmu přivezou slabou imunitu. Foto: Tambako the Jaguar / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.
Mušky octomilky si z kosmu přivezou slabou imunitu. Foto: Tambako the Jaguar / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.

3/

RYBY: Ztrácí kosti

Zvířata pro vesmírné experimenty vědci často testují už v umělém stavu beztíže na Zemi. A když dojde na ryby, zjistí, že většina druhů má bez gravitace problémy s plaváním.

Výjimkou je drobná medaka japonská, která si tedy v roce 1994 vyslouží čestné místo v raketoplánu Columbia. A rovnou se stane prvním obratlovcem, který zvládne celý reprodukční cyklus mimo naši planetu!

Během 15denní mise proběhne páření a samička naklade 43 vajíček. Z 8 z nich se ještě před návratem vyvinou naprosto zdravá mláďata, která se i ve vesmíru chovají jako ryby ve vodě!

Problémy má jen matka – stejně jako lidské astronauty na oběžné dráze ji postihne řídnutí kostí.

4/

OCTOMILKY: Neumí se bránit

Obavy, že ve vesmíru nemůže nikdo přežít, zbourají už v roce 1947 mušky octomilky. Na palubě upravené německé rakety V2 se stanou vůbec prvními živočichy, které plánovaně opustí planetu Zemi!

A protože jsou díky krátkému reprodukčnímu cyklu a 60% genetické shodě s člověkem pro výzkum jako stvořené, v roce 2006 je vědci cíleně rozmnožují v rámci mise raketoplánu Discovery.

Vše probíhá skoro jako na Zemi, novorozené mušky si ale z vesmíru dovezou oslabený imunitní systém. Potvrdí se jisté buněčné změny, kvůli kterým hůře bojují s infekcemi.

Šváb zplozený ve vesmíru roste rychleji než ten pozemský! Foto: Erik_Karits / Pixabay.
Šváb zplozený ve vesmíru roste rychleji než ten pozemský! Foto: Erik_Karits / Pixabay.

5/

ŠVÁBI: Jsou ještě silnější!

Švábi jsou známí schopností přežít vysoké dávky nebezpečného záření. Koho jiného tedy poslat na oběžnou dráhu, kde je mnohonásobně vyšší radiace než na Zemi?

Roku 2007 tak vycestuje s ruskou agenturou Roskosmos na oběžnou dráhu švábice Naděžda. Podle plánu je oplodněna a naklade kokon s vajíčky, z nichž se vyvíjejí budoucí mláďata.

Na vylíhnutí si sice počkají až na přistání, ovšem i tak oproti svým vrstevníkům ze Země vykazují jisté odlišnosti. Jsou ještě odolnější, rostou rychleji a také jim dříve tmavne pevné schránka, která je při narození průhledná.

Krysám na oběžné dráze klesá testosteron, což pro vesmírné rozmnožování není dobré znamení! Foto: sipa / Pixabay.
Krysám na oběžné dráze klesá testosteron, což pro vesmírné rozmnožování není dobré znamení! Foto: sipa / Pixabay.

6/

KRYSY a MYŠI: Zatím otálejí

Než přijde na řadu člověk, měli by se ve vesmíru narodit jednodušší savci!

Sověti to už v roce 1979 zkouší s krysami, těm se však do kopulace ve stavu beztíže moc nechce. Některé ale během cesty ovulují, a na Zemi pak počnou zdravá mláďata. Neoplozenému vajíčku tedy vesmírné prostředí asi nevadí.

NASA neuspěje v roce 1998 ani u myší, kterým navíc už na nízké oběžné dráze klesá hladina testosteronu!

V Japonsku už však krysy porodily v simulované gravitaci, a tak je možná další krok jen otázkou času…

Foto: úvodní foto: Him4411 / Pixabay 1, 2: Creative Commons 3, 4: Pixabay
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h