Domů     5x bolavé zuby v dějinách: Vyléčilo zubní kaz havraní lejno?
5x bolavé zuby v dějinách: Vyléčilo zubní kaz havraní lejno?

„Potřebuji vytrhnout zub,“ žádá kováře mladý muž s oteklou tváří. Ten hned vezme do ruky kleště a chystá se na bolestivou proceduru. Mladíka mu podrží dva pomocníci, aby se necukal. Ve středověku si s léčením zubů nikdo hlavu neláme.

Lidé nemají tušení, co vlastně kaz způsobuje a vytržení nemocného zubu je pro ně jedinou cestou, jak se zbavit bolesti.

Už na papyrových svitcích z 16. a 17. století př. n. l. se ve změti hieroglyfů dočteme, jak staří Egypťané dokázali dovedně léčit chrup. Zubní výplně tenkrát zhotovují ze směsi umletého ječmene, okrového prášku, obojí spojují medem v pastu.

Na chrupu některých lebek egyptských mumií dnes vidíme otvory nedaleko kořene zubu. K čemu tehdy sloužily? Zřejmě odváděly hnis ze zubního váčku. Etruské si poradili s výrobou zubních protéz už kolem roku 900 př. n. l. Pojďme se podívat, jak si s léčením chrupu poradili naši předkové.

1. Za všechno může červ

Kdo: Římané

Kdy: 1. století n. l.

Co: Kazivost zubů údajně způsobuje červ, který je navrtává.

Zajímavost: Už tehdy jsou v Římě zubní zákroky zřejmě docela výnosným obchodem.

„Vykouříme červa,“ rozhodne panovníkův osobní lékař Scribonius Largus. Chce římskému císaři Claudiovi (10 př. n. l.–54 n. l.) ošetřit zub, který ho už delší dobu pobolívá. Nyní už je bolest opravdu intenzivní.

Císař by udělal cokoli, aby se jí zbavil. Largus k celé proceduře vykuřování červa použije kadidlo. Staví se proti specializaci lékařů a léčí skutečně všechno. Poněkud kuriózní metoda je samozřejmě neúčinná a císař dál trpí.

Už Sumeřané v době před 5000 lety si myslí, že zub užírá červ. Zvláštní názor přetrvává dlouho do novověku. Definitivně ho zavrhne až německý přírodovědec Jacob Christian Schäffer (1718–1790) roku 1757.

2. Propagátor zlatých výplní

Kdo: italský lékař Giovanni d´Arcoli

Kdy: 15. století

Co: odstraňování zubního kazu vyvrtáním

Zajímavost: D´Arcoli používá k výplni zlato.

„Je-li to nutné, můžete zub provrtat malým vrtákem, aby tepelná síla působila na nemocné místo,“ prohlašuje italský lékař Giovanni d´Arcoli (1412–asi 1484), který působí jako profesor medicíny na univerzitě v Padově.

Trhání zubů se d´Arcoli vyhýbá. Chce je léčit. Když se nespokojí s vypalováním žhavým železem, sáhne po vrtáku. Zkažený zub vyvrtá a dutinu pak vyplňuje zlatou fólií. Ovšem prvenství v oblasti kovových zubních výplní mu nepatří.

První amalgám ze stříbra používali už Číňané v době kolem roku 200 př. n. l.  Ovšem navzdory svým pokrokovým názorům se D´Arcolimu nedaří změnit názory středověké Evropy na péči o zuby. Běžně se pak amalgámy ze stříbra používají až kolem roku 1880.

3. Bělení zubů močí

Kdo: německý lékař Christian Franz Paullini (1643–1712)

Kdy: 17. století

Co: Zkažený zub vyléčí havraní lejno.

Zajímavost: Paulini se zabývá léčivými účinky výkalů.

Teorii o zubním červu, který bolestivě hlodá v chrupu, lidé věří ještě po celé 17. století. Proto si s bolavými zuby moc nevědí rady.

Christian Franz Paullini (1643–1712), lékař z německého Eisenachu (dnes ve spolkové zemi Durynsko), zastává názor, že pomohou přírodní prostředky. „Dejte si do zubu havraní lejno, potom se zkazí úplně a sám vypadne,“ radí například pacientům.

Jeho dílo Heilsame Dreck-Apotheke (Špinavá lékárna) poskytuje zájemcům celou sbírku receptů, ve kterých pro léčebné účely využívá zvířecí exkrementy. Spis z roku 1697 vzbudí obrovskou pozornost. „Zuby se nejlépe vyleští vlastní močí,“ tvrdí také Paullini.

Třebaže jeho teorie o havraním lejnu je zcela zcestná, s lidskou močí má pravdu. Už staří Římané používají zubní pastu s obsahem moči a je velmi účinná. Jak je to možné?

V moči najdeme amoniak, který dokáže zuby vybělit.

4. Odmítnutí kvůli závisti

Kdo: francouzský lékař Nicolas Dubois de Chémant (1753–1824)

Kdy: 18. -19. století

Co: výroba umělých zubů z porcelánu

Zajímavost: Na rozdíl od kostěných protéz ty porcelánové nezapáchají.

„Fuj, zase ten odporný smrad,“ ušklíbne se francouzský lékárník Duchâteau ze Saint Germain, když musí čichat zápach z kostěných zubních protéz, které nabízí ve svém obchodě.

Stejný problém a z toho pramenící nechutenství řeší i bezzubí lidé, jimž nezbývá nic jiného, než takové protézy nosit. „Už to mám. Umělé zuby by se daly vyrábět v továrně z porcelánu,“ bleskne mu jednoho dne roku 1744 hlavou spásná myšlenka.

Naváže spolupráci s porcelánovou manufakturou Guérard a nechá vyrobit první vzorek. Odzkouší ho přímo na sobě. Úspěšně. V roce 1776 proto požádá královskou akademii, aby jeho vynález zaregistrovala. Dočká se ale jenom odmítnutí.

 „Pokusy s porcelánovými zuby jinde nedopadly úspěšně,“ zní odůvodnění lékařské akademie. „Tvrdí se, že závěr o nevhodnosti měl však svou příčinu v závisti mnohých zubních lékařů,“ domnívá se současný lékař Přemysl Paichl.

Úspěch proto s velmi podobným patentem oslaví až pařížský dentista Nicolas Dubois de Chémant (1753–1824) v roce 1788. Po Paříži se tehdy povídá, že se prostě nějak dostal k principu výroby Duchâteauových zubů.

5. Bolest utiší narkóza

Kdo: americký lékař William Morton

Kdy: 1846

Co: éter jako anestetikum při trhání

Zajímavost: Původní experiment s použitím rajského plynu při trhání zubu skončí ostudou.

„Auu,“ vykřikne pacient při trhání zubu. Bolest mu způsobuje nesnesitelná muka. Lékaři si proto lámou hlavu nad tím, jak pacienty zbavit těchto krutých chvilek.

Mladý americký zubní lékař Horace Wells (1815–1848) z Hartfordu ve státě Connecticut provádí od roku 1844 pokusy s rajským plynem jako narkotikem pro trhání zubů.

V experimentu pokračuje i v Bostonu společně se svým přítelem a kolegou Williamem Mortonem (1819–1868). Roku 1845 se odvážně pustí do veřejného předvedení své procedury.

Jenže během zákroku plyn selže a pacient v zubařském křesle se svíjí bolestí. „Slyšeli jste už o té ostudě?“ šušká se po bostonských ulicích. Cesty obou lékařů se proto rozejdou, ale Morton v pokusech dál pokračuje.

Americký chemik Charles F. Jackson (1805–1880) objeví náhodou uspávací účinky éteru, když se ho omylem nadýchá v laboratoři. Jackson prodá éter Mortonovi a ten s ním experimentuje. 30. září 1846 provede pod éterovou narkózou úspěšné vytržení stoličky.

Foto: querfurt.de, tomboybklyn.com, psmag.com, wikimedia.org, goodhousekeeping.com
Související články
Historie
Manželky českých králů: Proč neměla choť Leopolda I. Čechy ráda?
České královny to mnohdy neměly jednoduché. Jejich manželové vládli rozsáhlé říši a ony musely podstupovat leccos, co jim zrovna nebylo po chuti. Některé z nich třeba neměly naše obyvatele zrovna v lásce. Český král a římský císař Matyáš Habsburský (1557‒1619) si 4. prosince 1611 bere Annu Tyrolskou (1585–1618). Tehdy se ocitá už na konci svých fyzických a […]
Historie
Děsivá poprava metodou krvavého orla. Co při ní oběť cítí?
Diváci stojí mlčky, ve vzduchu je cítit napětí. Přestože válečníci s kulatými štíty a těžkými meči rozbili nejednu hlavu, neštítí se rozpárat břicho nevinným dětem a znásilňovat v chrámu božím, přesto je v téhle chvíli jejich odvaha vystavena velké zkoušce a zároveň zvědavosti. Krvavý orel není k vidění každý den. Král Ragnar Lodbrok proklíná všechny bohy. Jeho armáda je poražena a […]
Historie
Innocence VIII.: Když už jsme jednou papežem…
Slabý, snadno ovlivnitelný a rozhazovačný – takový byl Innocence VIII. Jeho zvolení papežem bylo plné úplatků a jeho pontifikát charakterizovalo utrácení církevního majetku, podpora inkvizice a procesů s čarodějnicemi, a zavedení Sazebníku mučení. Slabý, snadno ovlivnitelný a také rozhazovačný, tak takový byl další hříšník na papežském stolci – Innocence VIII. Už samotné jeho zvolení bylo […]
Historie
První lásky císaře Františka Josefa I.: City ochladly po pár schůzkách
Je výhodnou partií. Poprvé se do ženy zakouká už ve svých 14 letech. K velké nelibosti své matky. Naštěstí románek nemá dlouhého trvání. Ale brzy dojde i na zasvěcení do intimního života s další ženou. První láskou budoucího rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. (1830–1916) je krásná Berta von Marwitz, dvorní dámy pruské královny Elise (1801–1873). Láskou k ní […]
reklama
záhady a tajemství
Potřebujete zhubnout? A zkusili jste hypnózu?
Už jste ten příběh slyšeli? Pokud přiložíte k ruce hypnotizovaného kovový předmět a budete tvrdit, že je rozpálený, dotyčnému se udělá na ruce puchýř, ačkoliv má – třeba lžička – pokojovou teplotu! Hypnabilita je individuální schopnost každého z nás pohroužit se do hypnózy. A je-li tato schopnost vysoká, tento nekomfortní experiment může fungovat. Pak je […]
Peter Underwood: Okultní Sherlock Holmes
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Duchové jsou součástí života Petera Underwooda (1923–2014) od dětství. Už jako devítiletý kluk totiž prožívá první paranormální zážitek. „Tatínek stál u mé postele,“ […]
Fenomén jménem troll: Co o něm vlastně víme?
Trollové jsou nadpřirozené bytosti ze severské mytologie, které žijí v horách, skalách nebo jeskyních. Jen velice zřídka pomáhají lidem a často jsou vnímáni zejména i jako přímo nebezpeční… Různorodý vzhled S příchodem křesťanství se změnil pohled na ně – stali se pohanskými bytostmi, žijícími daleko od lidí. Vzhled trollů je prý různý, někdy jsou popisováni […]
Harry Price: Lovec duchů a podvodníků
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Znáte americkou duchařskou komedii Krotitelé duchů z roku 1984? Její hrdinové kupodivu nejsou tak úplně vymyšlení. Podobní „krotitelé“ duchů opravdu existují a opravdu […]
reklama
svět zločinu
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
Kamarádky z karavanů: Taser, páčidlo a živá pochodeň
Malý kluk zírá do lednice. „Tiny! Mám hlad,“ kňourá směrem ke starší sestře. Tina prohrábne police a vlastní peněženku. Sesype pár drobných, co vyjdou na balení bílého chleba a pár vajíček na obalení, aby ho mohla osmažit. Kde jsou rodiče? Nejsou s to se dostat z drogové závislosti – a ani nemají tu ambici. Momentálně […]
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz