Skip to content

Importovaný Západ na dosah ruky TUZEX: Dnes se značka vrací!

Šedou socialistickou přítomnost od vysněného západního lesku dělí výloha. Před ní se houfují fronty a veksláci, za ní je vábivý dotek plný zahraničního alkoholu, oblečení, elektroniky, kinder vajíček a intimsprejů.

Importovaný Západ na dosah ruky má jméno TUZEX, a dnes se značka vrací…

TUZemský EXport je fenomén doby. Ostrov přepychu, hutná koncentrace západního životního stylu v materiálně řídkém socialistickém Československu. Je to jediné místo, kde se dá sehnat vše, a zároveň jediná síť obchodů, kde se nesmí platit korunami.

Luxusní mikrosvět s materiálním rájem má vlastní oběživo. Valuty zahraničních měn anebo bony. Oficiálně se jim říká „odběrové poukazy podniku zahraničního obchodu TUZEX“ a stejně oficiálně se směňují v poměru 1 : 1.

Jenže dostane je jenom ten, kdo pracuje v zahraničí nebo v zahraničním obchodu, kde se plat převádí ve valutách na tuzexové konto, a majitel si pak může vybírat buď přepočtené koruny, nebo právě bony.

A bony jsou tím, co otevírá dveře do Tuzexu. Kdo se k poukazům nedostane, zbývá mu směnit je u veksláků: 1 bon se ve zlatých osmdesátých letech prodává za 5 korun (jinak se řídí podle kurzu).

Administrativní budova PZO Koospol, prodejna Tuzex
Fronta před Koospolem na Leninově třídě v Praze (dnes Evropská). Tady byl Tuzex třeba samoobslužný.

Obchod pro vyvolené

Tuzex funguje na dvou principech: na dovozu a vývozu. Nakupuje zboží z celého světa a pak také zboží od domácích výrobců, kteří ho dělají přímo pro Tuzex. Tehdy se do obchodů nechodí něco kupovat, ale shánět.

A zahraniční zboží se shání jenom v Tuzexu. Drtivá většina lidí nemá šanci valuty sehnat, a kdo to štěstí má, musí je podle devizového zákona do 14 dnů od jejich nabytí převést na tuzexové poukázky. Tuzexové koruny mají hodnotu 0,50; 1; 5; 10; 20; 50; 100 a 500 TKčs.

Čechoslováci za ně kupují kdeco – západní spotřební elektroniku, potraviny, kosmetiku i auta. Jde o zajímavé modely ze Švédska (Volvo 360GL, SAAB 99), modely z Británie Ford Cortina a Austin Allegro nebo bestsellery 80.

let Fiat Uno a Ford Escort. Tehdy (v roce 1988) přijde Škoda Rapid 136 R na 17 460 bonů, Lada 2107 stojí 21 600 bonů, Fiat Uno 38 700 bonů. Čechoslováci berou průměrný plat 3 500 Kčs a benzin stojí 8,80 Kčs/litr.

Kakao Tuzex -ed
Bývalo kakao pro Čechy a pak kakao pro Tuzex.

Královsky se baví

V republice vznikne dost schizofrenní situace. Na jednu stranu je Tuzex legální, protože stát potřebuje valuty a peníze z prodeje zahraničního zboží. Avšak morálně je nakupování západního zboží minimálně pochybné.

Korunu tomu nasazují ilegální veksláci, soukromí bankéři, u kterých směňuje koruny za bony většina zákazníků. „Bony? Nějaký bony? Za bůra…?“ Nejdou přehlédnout. Postávají hodiny před Tuzexy, mají kožené bundy, trička s krokodýlem nebo třemi pruhy a pravé levisky.

Na hlavě trvalou a pod ní v létě sluneční brýle. V občance mají razítko ze zaměstnání, které za ně dělá někdo jiný. Kupují tvrdou měnu od turistů a Čechoslovákům vzápětí prodávají bony. Žijí ze zisku z rozdílu a žijí si královsky.

Tuzex 1981 fronta na jeans - ed
I v Plzni se stály fronty (rok 1981).

Režim je chce

Když je chytnou, jsou v maléru. Oni je ale moc nechytají, protože poškozování devizového hospodářství se dokazuje těžko, a pochůzkáři si občas chtějí v Tuzexu taky něco koupit, tak dělají, že nic nevidí.

Navíc veksláky „potřebuje“ i režim, protože zmírňují nespokojenost obyvatelstva s nefungujícím trhem, a navíc bez jejich „vekslu“ by obraty v tuzexových prodejnách byly o desítky procent menší. A že to byly významné částky!

Jenom v roce 1988 dělal obrat Tuzexu 250 milionů dolarů. V tom roce stojí v celé ČSSR 170 prodejen, kde se prodá na 60 000 televizí, 30 000 videorekordérů a přehrávačů nebo 10 000 osobních počítačů! Všechno ale padne s rokem 1989.

Obchodům bez konkurence najednou konkurence přibude. A masivní. Po klidné sametové revoluci se ve stejné tichosti promění i Tuzex. Od 1. července 1992 prodává zboží už normálně za koruny, třebaže to většina lidí ani nepostřehne, a vekslákům zbudou doma tisíce papírků na vyhození.

V roce 1998 představuje účetní ztráta 120 000 000 korun a v březnu se značka dostane do likvidace. Dnes se značka vrací, ale bude stát na jiném principu.

Tuzex Skoda 110LS plakat - ed
Kdo chtěl v roce 1975 novou Škodu 110LS, mohl být v pořadníku Mototechny (55 800 Kčs), nebo mohl jít do Tuzexu (asi 14 000 bonů).

Dnes nabízíme… (1988)

Kinder vajíčko s překvapením 0,5 bonu

Pravá švýcarská čokoláda 2 bony

Tvrdé sparty 2 bony

Videokazeta TDK (90 minut) 10 bonů

Džínové kalhoty od 110 bonů

Škoda Rapid 136 R 17 460 bonů

Opel Kadett 39 000 bonů

(U veksláků se bony měnily kurzem 5:1)

Foto: Dr. Jiří Javorský
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

České retro v Nota Bene
iluxus.cz

České retro v Nota Bene

Restaurace Nota Bene na pražské křižovatce I.P....
Incident z Alenconu: Přistálo na kopci UFO?
epochalnisvet.cz

Incident z Alenconu:...

Americký Roswell, brazilská Varginha nebo britský...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Taneční hodiny
skutecnepribehy.cz

Taneční hodiny

Z balkonu jsem pozorovala...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz

Dům roku, který se zrodil ve...

Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové...
NASA varuje: Měsíc bude od roku 2030 způsobovat obří záplavy
enigmaplus.cz

NASA varuje: Měsíc bude od roku...

Podle nedávné zprávy NASA se budeme muset...
To se nám líbí, palec nahoru! Víme, proč zrovna palec…
enigmaplus.cz

To se nám líbí, palec nahoru!...

Proč zvedáme palce? Denně se setkáváme se...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Astronomové poprvé spolehlivě zaznamenali disk hmoty umožňující vznik měsíců kolem extrasolární planety
21stoleti.cz

Astronomové poprvé spolehlivě...

Díky radioteleskopu ALMA se astronomům vůbec...
Promarnila svou životní šanci?
nasehvezdy.cz

Promarnila svou životní šanci?

Na muže měla vždycky...