Skip to content

Importovaný Západ na dosah ruky TUZEX: Dnes se značka vrací!

Šedou socialistickou přítomnost od vysněného západního lesku dělí výloha. Před ní se houfují fronty a veksláci, za ní je vábivý dotek plný zahraničního alkoholu, oblečení, elektroniky, kinder vajíček a intimsprejů.

Importovaný Západ na dosah ruky má jméno TUZEX, a dnes se značka vrací…

TUZemský EXport je fenomén doby. Ostrov přepychu, hutná koncentrace západního životního stylu v materiálně řídkém socialistickém Československu. Je to jediné místo, kde se dá sehnat vše, a zároveň jediná síť obchodů, kde se nesmí platit korunami.

Luxusní mikrosvět s materiálním rájem má vlastní oběživo. Valuty zahraničních měn anebo bony. Oficiálně se jim říká „odběrové poukazy podniku zahraničního obchodu TUZEX“ a stejně oficiálně se směňují v poměru 1 : 1.

Jenže dostane je jenom ten, kdo pracuje v zahraničí nebo v zahraničním obchodu, kde se plat převádí ve valutách na tuzexové konto, a majitel si pak může vybírat buď přepočtené koruny, nebo právě bony.

A bony jsou tím, co otevírá dveře do Tuzexu. Kdo se k poukazům nedostane, zbývá mu směnit je u veksláků: 1 bon se ve zlatých osmdesátých letech prodává za 5 korun (jinak se řídí podle kurzu).

Administrativní budova PZO Koospol, prodejna Tuzex
Fronta před Koospolem na Leninově třídě v Praze (dnes Evropská). Tady byl Tuzex třeba samoobslužný.

Obchod pro vyvolené

Tuzex funguje na dvou principech: na dovozu a vývozu. Nakupuje zboží z celého světa a pak také zboží od domácích výrobců, kteří ho dělají přímo pro Tuzex. Tehdy se do obchodů nechodí něco kupovat, ale shánět.

A zahraniční zboží se shání jenom v Tuzexu. Drtivá většina lidí nemá šanci valuty sehnat, a kdo to štěstí má, musí je podle devizového zákona do 14 dnů od jejich nabytí převést na tuzexové poukázky. Tuzexové koruny mají hodnotu 0,50; 1; 5; 10; 20; 50; 100 a 500 TKčs.

Čechoslováci za ně kupují kdeco – západní spotřební elektroniku, potraviny, kosmetiku i auta. Jde o zajímavé modely ze Švédska (Volvo 360GL, SAAB 99), modely z Británie Ford Cortina a Austin Allegro nebo bestsellery 80.

let Fiat Uno a Ford Escort. Tehdy (v roce 1988) přijde Škoda Rapid 136 R na 17 460 bonů, Lada 2107 stojí 21 600 bonů, Fiat Uno 38 700 bonů. Čechoslováci berou průměrný plat 3 500 Kčs a benzin stojí 8,80 Kčs/litr.

Kakao Tuzex -ed
Bývalo kakao pro Čechy a pak kakao pro Tuzex.

Královsky se baví

V republice vznikne dost schizofrenní situace. Na jednu stranu je Tuzex legální, protože stát potřebuje valuty a peníze z prodeje zahraničního zboží. Avšak morálně je nakupování západního zboží minimálně pochybné.

Korunu tomu nasazují ilegální veksláci, soukromí bankéři, u kterých směňuje koruny za bony většina zákazníků. „Bony? Nějaký bony? Za bůra…?“ Nejdou přehlédnout. Postávají hodiny před Tuzexy, mají kožené bundy, trička s krokodýlem nebo třemi pruhy a pravé levisky.

Na hlavě trvalou a pod ní v létě sluneční brýle. V občance mají razítko ze zaměstnání, které za ně dělá někdo jiný. Kupují tvrdou měnu od turistů a Čechoslovákům vzápětí prodávají bony. Žijí ze zisku z rozdílu a žijí si královsky.

Tuzex 1981 fronta na jeans - ed
I v Plzni se stály fronty (rok 1981).

Režim je chce

Když je chytnou, jsou v maléru. Oni je ale moc nechytají, protože poškozování devizového hospodářství se dokazuje těžko, a pochůzkáři si občas chtějí v Tuzexu taky něco koupit, tak dělají, že nic nevidí.

Navíc veksláky „potřebuje“ i režim, protože zmírňují nespokojenost obyvatelstva s nefungujícím trhem, a navíc bez jejich „vekslu“ by obraty v tuzexových prodejnách byly o desítky procent menší. A že to byly významné částky!

Jenom v roce 1988 dělal obrat Tuzexu 250 milionů dolarů. V tom roce stojí v celé ČSSR 170 prodejen, kde se prodá na 60 000 televizí, 30 000 videorekordérů a přehrávačů nebo 10 000 osobních počítačů! Všechno ale padne s rokem 1989.

Obchodům bez konkurence najednou konkurence přibude. A masivní. Po klidné sametové revoluci se ve stejné tichosti promění i Tuzex. Od 1. července 1992 prodává zboží už normálně za koruny, třebaže to většina lidí ani nepostřehne, a vekslákům zbudou doma tisíce papírků na vyhození.

V roce 1998 představuje účetní ztráta 120 000 000 korun a v březnu se značka dostane do likvidace. Dnes se značka vrací, ale bude stát na jiném principu.

Tuzex Skoda 110LS plakat - ed
Kdo chtěl v roce 1975 novou Škodu 110LS, mohl být v pořadníku Mototechny (55 800 Kčs), nebo mohl jít do Tuzexu (asi 14 000 bonů).

Dnes nabízíme… (1988)

Kinder vajíčko s překvapením 0,5 bonu

Pravá švýcarská čokoláda 2 bony

Tvrdé sparty 2 bony

Videokazeta TDK (90 minut) 10 bonů

Džínové kalhoty od 110 bonů

Škoda Rapid 136 R 17 460 bonů

Opel Kadett 39 000 bonů

(U veksláků se bony měnily kurzem 5:1)

Foto: Dr. Jiří Javorský
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Můj syn mi zachránil život
skutecnepribehy.cz

Můj syn mi zachránil život

Díky svému hodnému a velkorysému...
Trable na Marsu: Tamnímu vrtulníčku Ingenuity zvoní hrana
21stoleti.cz

Trable na Marsu: Tamnímu...

NASA hlásí jisté potíže s marsovským...
Vydrží mu manželství s mladou kráskou?
nasehvezdy.cz

Vydrží mu manželství...

Před necelými sedmi lety se...
Přistání UFO v Německu: Co viděly děti a policisté z Messelu?
enigmaplus.cz

Přistání UFO v Německu: Co...

Manévry záhadných světel doprovázené přistáním...
Rebarborové muffiny s drobenkou
tisicereceptu.cz

Rebarborové muffiny s...

Místo tradičního koláče s drobenkou...
Půst je zdravý
panidomu.cz

Půst je zdravý

Pradávné tajemství, jak si udržet zdraví, na...
Pravěké reaktory v Gabonu: Využívala se jaderná energie už před miliardami let?
enigmaplus.cz

Pravěké reaktory v Gabonu:...

V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu,...
Prodloužený víkend v Česku může uspokojit každého
epochalnisvet.cz

Prodloužený víkend v Česku...

Chcete si do sytosti užít prvních jarních paprsků...
Vztah v ohrožení kvůli seriálu!
nasehvezdy.cz

Vztah v ohrožení kvůli...

Role v seriálu ZOO ...
MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY: OBEJDETE JE I PĚŠKY
epochanacestach.cz

MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY:...

Město Mikulov je ideálním...
Porsche 718 Cayman GT4 ePerformance prozrazuje potenciál Mission R
iluxus.cz

Porsche 718 Cayman GT4...

Od studie na závodní trať....
Kompozitní terasa bez kompromisů
rezidenceonline.cz

Kompozitní terasa bez...

Produkty z dřevěného kompozitu jsou dnes velkým hitem,...