Vědci kroutí hlavou nad některými prapodivnými a často i úchvatnými úkazy, které se vyskytují na naší planetě. Domnívají se, že musejí mít nějaké vysvětlení.
Přesto stále existuje spousta jevů, kterých se sice mohou dotknout, ale jejichž původ je pro ně zahalen tajemstvím.
Vidoucí gigantické oko
Uprostřed písečných dun Sahary leží v Mauritánii obrovský útvar hornin, který na naší planetě není s ničím srovnatelný. Přezdívá se mu Oko Sahary. Jeho průměr je přibližně 50 km a skládá se z několika soustředných kruhů v různých odstínech modré barvy.
Vědci o něm stále vedou spory a nedokážou vysvětlit, jak zvláštní struktura mohla vzniknout. Poprvé si jeho tvaru všimnou až v 60. letech minulého století kosmonauti, kteří pozorují Zemi z oběžné dráhy.
Záhadný pouštní lak
Pouštní skály jsou často pokryty tenkou vrstvou, jejíž barvy se různí od bledě oranžové až po černou. Lidé již v pravěku vytvářejí na těchto skalách petroglyfy – nejrůznější obrazy tím, že barevné vrstvy seškrabují.
Ačkoliv se pouštní lak vykytuje po celé planetě, vědci stále netuší, jak se mohl vytvořit. Většinou je to hlinka. Zhruba třetinu z ní tvoří železo a mangan, které laku dávají barvu, ale jsou také příčinou velké záhady. Laboratorní testy ukázaly, že v materiálu jsou mikroorganismy.
Co má sopka za lubem?
Sopka Uturuncu v jihozápadní Bolívii je časovaná bomba 6008 metrů vysoká. Naposledy vybuchla před 300 000 lety, ale pozorování ze satelitů během posledních 20 let naznačuje nebezpečné aktivity:
její podzemní komora se plní magmou nejrychleji na světě, desetkrát rychleji než u podobných vulkanických systémů! Za vteřinu sem přiteče jeden kubický metr magmy.
Výsledkem je, že se země kolem sopky do vzdálenosti 70 kilometrů nadouvá o několik centimetrů ročně.
Proč je jezero růžové?
Růžových jezer je na naší planetě víc, ale poměrně malé slané jezero Hillier na ostrově Middle Island v západní Austrálii je jediné, nad kterým vědcům zůstává rozum stát. Na délku měří 600 metrů, na šířku 250. Proč je právě toto růžové?
Jeho barvu možná vůbec nezpůsobují živé organismy, jako jinde, ale chemické reakce. Sůl v jezeře může reagovat s rozpuštěnou jedlou sodou nebo tam může být nějaké jiné vzácné chemické složení skal, které jezero obklopují.
Byla první slepice nebo vejce?
Grand Canyon (Velký kaňon) v severní Arizoně, jeden z nejznámějších kaňonů na světě, možná vytvořila řeka Colorado, ale kdo ví? Je téměř 446 kilometrů dlouhý, se šířkou od 500 metrů do 29 kilometrů. Největší hloubka je okolo 1 600 metrů.
Vědci se neshodnou na tom, zda kaňon vymodeloval tok řeky Colorado nebo to bylo naopak – kaňon už tam byl a řeka si prostě našla cestu jeho korytem. Poslední výzkumy naznačují, že Colorado protéká kaňonem nejméně 17 milionů let.