Umíte anglicky nebo rusky? V tom případě hovoříte jedněmi z pěti nejužívanějších jazyků světa. Ale rozhodně si nemysleme, že si angličtina drží první příčku. Na té pevně sedí řeč, která se u nás učí opravdu pomálu.
Ještě než článek rozkliknete, zkuste si tipnout, kterých pět jazyků se honosí přízviskem „nejužívanější“.
1. mandarínština respektive standardní čínština
Většinu čtenářů napadne, že jde o angličtinu. Ale kdepak! Jde o tak zvanou mandarínštinu, nazývanou též mandarínská čínština. Hovoří jí neuvěřitelná část lidstva – více jak jedna miliarda!
Jen si představte, že ještě v roce 1950 představovala taková suma rovnou půlku populace. To, že jí ovládá taková masa způsobuje spíše fakt, že Čína patří k nejlidnatějším zemím světa, než to, že by mohlo jít o jednoduchý jazyk.
Běžné prohlášení totiž můžete podat čtyřmi různými způsoby a pokaždé vyzní jinak. Pro Evropana, který si s intonací příliš hlavu nedělá jde o hotovou katastrofu.
2. angličtina
Angličtina se drží hned na druhém místě. Rozdíl v počtu mluvčích je ale tak markantní, že se tomu až zdráháme uvěřit: polovička. Angličtinou podle sociologů hovoří 508 miliónů lidí. Úctyhodná suma, ale do prvního místa má pěkně co dohánět.
Jedno prvenství ale má: je úředním jazykem nejvíce zemí. Domluvíte se s ní bez problému třeba i na Novém Zélandu, samozřejmě v USA, Austrálie, Anglie, ale i Zimbabwe, v karibské oblasti, Hong Kongu, Jižní Africe a Kanadě.
3. hindí
Určitě se těšíte, kdo je třetím vítězem na stupíncích slávy. Bude to už ruština? Kdepak. Opět jde o jazyk, která u nás příliš nepotkáme.
Hindustánský jazyk, zahrnující pod sebe celou škálu dialektů, z nichž nejužívanější a nejznámější se jmenuje hindí, má přibližně 490 milionů řečníků. Téměř jako angličtina. Kdo by to byl řekl? Neměl by se na školách spíše učit on?
Ostatně, oplývá jednoduššími základy, než první jmenovaný. Zkusit to můžete hned, třeba na slovíčku ahoj. V hindi „namaste“.
4. španělština
Konečně místo čtvrté a na něm se umisťuje španělština s 392 miliony mluvčími. Toto číslo vzhledem ke vzrůstajícímu zájmu dětí ve školách ještě pravděpodobně povyroste a jen tím zvýší náskok před svým jazykovým soupeřem na pátém místě: ruštinou.
Zvládá ho 277 miliónů lidí a k zemím, kde se tomuto jazyku překvapivě dobře daří, patří i USA.