Domů     4x hygienické návyky: Myli se lidé ve středověku jenom dvakrát do roka?
4x hygienické návyky: Myli se lidé ve středověku jenom dvakrát do roka?

„Bůh spasí jenom ty, kteří jsou chudí, hladoví a špinaví,“ hlásají její představitelé a lidé se tím ke své škodě řídí. „Čistota je znamením bohatství, a to je hřích,“ vysvětlují kněží prostým lidem a ti je na slovo poslouchají. Jakákoli péče o tělo zavání ve středověku zhýčkaností. 

„Sotva lze vidět něco špinavějšího, než jsou oni.

Myjí se jen dvakrát do roka a šaty si nikdy nečistí, ale nosí je tak dlouho, až se rozpadnou na hadry,“ líčí vyslanec bagdádského chalífy úroveň evropské hygieny, když pobývá na dvoře císaře Svaté říše římské Oty II. (955–983).

Je v šoku, zdůrazňuje, že Evropané si nečistí ruce před ani po jídle, ani po vykonání tělesné potřeby.

1. Péče o tělo je zhýčkanost

Kde: střední a západní Evropa

Kdy: 476-14. století

Zajímavost: Církev hlásá, že boží spasení čeká jedině špinavé a lidi jí věří.

Když se v roce 476 n. l. rozpadne starověká římská říše, její hygienické návyky jsou inspirující jedině pro hrstku vládnoucích germánských vrstev. Například merovejští králové se po antickém vzoru myjí až do roku 751, kdy skončí vláda jejich dynastie.

Středověká Evropa ale na hygienu úplně kašle. Lidé chodí špinaví, neupravení, nemyjí se klidně dlouhé měsíce.

Lví podíl na tom má církev, která hlásá, že Bůh spasí jenom špinavé a hladové. Situace dojde tak daleko, že například benediktinský řád dovoluje svým mnichům jenom jednu nebo dvě koupele ročně.

Žebravé řády dominikánů a františkánů dokonce zdůrazňují špínu jako projev zbožnosti.

2. Špína se pěstuje i na zámku

Kde: Evropa

Kdy: 15.–17. století

Zajímavost: Hygienu začnou v Evropě plné špíny propagovat nevěstky.

Zápach nemytých lidských těl, který je typickým znamením středověku, přetrvává i do novověku. Většině lidí připadá normální a dokonce i příjemný, a to dokonce i ve vznešených šlechtických a dokonce i královských kruzích.

„Prosím, nemyj se, má nejdražší, za týden jsem u tebe,“ píše ve 2. polovině 16. století francouzský král  Jindřich IV. Navarrský (1553–1610) své milence Gabrielle d’Estrées (1573–1599).

„Nesahej na to, dostaneš mor,“ okřikne chůva šlechtického synka, na kterého dává pozor. Nejenom ona, i ostatní lidé vodě nedůvěřují, myslí si, že přenáší zákeřnou černou smrt. A bojí se i mýdla.

„Nepoužívejte mýdlo, je škodlivé,“ varují dokonce lékaři. Umyvadla se vyrábějí ve velikosti jídelní misky a vrcholem evropské hygieny je omočení konečků prstů na rukou a nohou. Stranou zájmu zůstává i obličej, ani ten se nemyje.

Zakořeněné špinavé zvyky ale začínají měnit zámožní Benátčané.  V lázních tráví klidně i celou noc a dopřávají si přitom spoustu dobrého jídla a pití. Čas od času se ale bohužel stane, že někdo v lázni usne a utopí se… Také nevěstky bojují proti špíně.

„Umyj své tělo v lázni s voňavkou, pak na tebe dostane muž chuť a dokonale ho uspokojíš,“ radí ženám.

3. Horká koupel není zdravá

Kde: Evropa

Kdy: 18. století

Zajímavost: Na šlechtická sídla proniká první výbava koupelen v podobě toaletních stolků.

Skupina venkovských děvčat a chlapců se smíchem a křikem běží k potoku. Je léto a tak nadšeně vběhnou do vody a stříkají kolem sebe. Voda už v nich nevzbuzuje odpor. Doma k umytí klidně použijí vodu ze žlabu určenou pro dobytek, nebo mají v chalupě káď.

Ve městech si zajdou ke kašně nebo veřejné studni. Ovšem v zimě je všechno při starém. Do studené vody se nikomu nechce, jenom občas si trochu vody ohřejí na peci. Nesmí ale být moc horká. Proč? „Panoval názor, že koupání v horké vodě je nezdravé.

Lidé věřili, že rozšiřuje póry, kterými pak mohou do těla snáze pronikat nemoci,“ píše současný český autor Vlastimil Vondruška. Lidé postupně berou vodu a mytí na milost.

Přispívá k tomu rozvoj medicíny, ale také skutečnost, že církev už nemá takovou moc, aby ostatním vnucovala názor, že být zbožný znamená být špinavý. Hlavně bohatší lidé se proto začínají pravidelně mýt.

Šlechtická sídla mají dokonce samostatnou místnost k mytí.

Od 2. poloviny 18. století v ní nechybí speciální toaletní nábytek, který tvoří stolky se zrcadlem a spoustou přihrádek a skříněk, jejich výbavu tvoří porcelánové mycí soupravy s umyvadly a konvicemi na vodu. Chudším lidem ale musí stačit necky ve chlévě. Mít špinavé a potrhané oblečení a páchnout teď znamená být nedůvěryhodný.

4. Hitem se stává mýdlo

Kde: Evropa, USA

Kdy: 19. století

Zajímavost: Prakticky každá bohatší evropská i americká domácnost už má svoji zinkovou vanu.

Cesta mýdla do domácností není tak jednoduchá. Do Evropy vtrhne přes sever Afriky, kde se už ve středověku usazují mydláři. Italské kupce tahle novinka samozřejmě zaujme a začnou ji nakupovat.

V Benátkách a Janově se mýdlo díky tomu vyrábí už ve 14. století a šíří se dál. Na svoji zlatou éru si ale musí ještě počkat půl tisíciletí.

Američan William Colgate (1783–1857) zakládá v roce 1806 v New Yorku továrnu na mýdlo pod značkou Colgate & Co. O průmyslově vyráběné mýdlo začíná být obrovský zájem. V 19. století už je koupel s mýdlem rituálem.

Právě díky němu jdou mýdla na dračku, a tak Colgateovi brzy přibývá konkurence. Pokroku se neubrání ani Čechy. V domku v Rynolticích u Liberce začíná v roce 1848 sedlák a řezník George Schicht vyrábět svoje mýdlo.

Živnost později převezme jeho syn Johann Schicht (1855–1907) a právě on představuje v roce 1891 legendární mýdlo s jelenem. Dodnes ale zůstává záhadou, proč zvolil právě tohle zvíře.

Nastává celoevropský boom mýdla, a proto v Novosedlicích u Ústí nad Labem vybuduje továrnu, která je před 1. světovou válkou největší v Evropě (dnešní Setuza).

Foto: artuk.org, pinterest.com, madameisistoilette.blogspot.com, davnonedavno.blogspot.com, madameisistoilette.blogspot.com
Související články
Historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
záhady a tajemství
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Čí jsou lidské ostatky nalezené na Vildštejně v hradním komíně?
Hrad Vildštejn v obci Skalná najdeme nedaleko Františkových Lázní. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1224, kdy je jako majitel hradu uváděn Gerold z Vildštejna. Na hradě se však v průběhu staletí vystřídalo mnoho majitelů. V majetku krutého rodu… Například roku 1531 hrad získali Viršperkové. Členové tohoto rodu byli známi svou prchlivostí a […]
Lady Wonder: Klisna, která uměla předpovídat budoucnost?
Když si manželský pár z americké Virginie pořídí hříbě, netuší, že nezískali jen pomocníka na svou farmu. Jejich kobylka se stane hvězdou, za kterou se sjíždějí lidé z celé země. Chtějí znát svůj osud, vítěze voleb anebo výsledek sportovního klání. A když jsou v koncích, přijdou za ní i detektivové! Koně jsou úžasná zvířata, o […]
reklama
záhady a tajemství
Paldiski: Přístav, jehož jméno se nesmělo ani vyslovit!
V místech, kde se potkává Finský záliv s Baltským mořem se nachází přístavní město Paldiski – statutární centrum kraje Harjumaa v Estonsku. Nyní je to klidné, ba trochu ospalé sídlo. Není tomu tak dlouho, co zde existovala supertajná námořní základna. Jméno města nebylo radno ani vyslovit. Vše bylo v takovém režimu utajení, že Paldiski prý […]
Salemské čarodějnické procesy: Byly na vině halucinace?
Čechy čarodějnické procesy v podstatě téměř neohrozily, samozřejmě se smutnou výjimkou Jesenicka a Šumperska, kde bylo upáleno asi 200 žen. K posledním procesům zde došlo v roce 1696. Salemské šílenství Za zřejmě nejznámějším tehdejším „honem na čarodějnice“ se však musíme vydat do Salemu a vrátit se do roku 1692, kdy ve zcela puritánském prostředí propuklo […]
Fenomén zvaný bilokace
Bilokace, tedy výskyt jedné osoby na dvou místech současně v jednom okamžiku, je velice zajímavý a doposud ne zcela uspokojivě vysvětlený jev, který navíc může mít též souvislost s takzvaným astrálním tělem nebo i s dvojníkem člověka… Antonín Paduánský Bilokace patří také k zázrakům, kterých byl údajně schopen portugalský františkán Antonín Paduánský (1195-1231). Katolická tradice […]
To by člověk nevymyslel! Tři dechberoucí historické náhody
Už v dětství ji všichni odepisují, jenže dívka zrádnou tuberkulózu porazí, a dokonce získá dobrou práci. Když ji jako stevardku přidělí na obří loď, má velkou radost. Tehdy netuší, že bude mít čest procházet se po palubách největších plavidel svého druhu. U dvou z nich dokonce uvidí, jak zmizí v temném mořském hrobě! „Život je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v