Domů     3x slavní ve službách diktátorů: Pro pár špinavých dolarů navíc!
3x slavní ve službách diktátorů: Pro pár špinavých dolarů navíc!
7.4.2017

Být obletovanou světovou hvězdou s sebou, kromě zájmu médii a fanoušků, přináší také pravidelný přísun tučných honorářů. A některé z hereckých či pěveckých stars jsou pro peníze schopné udělat téměř cokoliv.

Navzdory svému svědomí.

Hvězdné ovečky Muammara Kaddáfího

Kdo: 50 Cent, Lionel Richie, Nelly Furtadová, Mariah Careyová, Usher, Beyoncé

Roky: 2005–2009

Publikum: rodina bývalého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího

Libyi si podrobí na dlouhých 42 let. Zatímco lid trpí, diktátor Muammar Kaddáfí (1942–2011) si užívá blahobytu a pro pobavení využívá lecjakou známou osobnost.

V roce 2005 si například jeho syn Mutasim (1974–2011) zaplatí amerického rappera Curtise Jamese Jacksona (*1975), známého jako 50 Cent, aby mu zarappoval na soukromém koncertě v Benátkách.

Po vypuknutí občanské války v Libyi v roce 2011, daruje umělec celý honorář kontu UNICEF. V dubnu 2006 přijede Kaddáfímu do Tripolisu zabroukat pár písní v rámci mírového koncertu k 20. výročí náletů amerického letectva na hlavní město, americký zpěvák Lionel Richie (*1949), ke kterému si diktátor přijde i pro autogram.

V únoru 2011 se pak ke svému starému prohřešku na Twitteru přiznává kanadská zpěvačka Nelly Furtadová (*1978): „V roce 2007 jsem dostala za vystoupení od Kaddáfího milion dolarů.

Honorář věnuji na charitu.“  Stejného kostlivce ve skříni má i kolegyně Mariah Careyová (*1970), která pro Kaddáfího zapěje v roce 2008 na karibském ostrově Saint Barthélemy.

Šťastný nový rok!

O rok později však vybuchne opravdová pěvecká bomba. Na Silvestra 2009 na párty pořádanou Mutasimem přijíždí hned několik hvězd v čele s Beyoncé (*1981). Ta si za svůj zpěv a svůdné vrtění zadnicí odnáší dva miliony dolarů.

Její manžel, rapper Jay-Z (*1969) pak z hlediště spolu s dalšími dobře placenými hosty, zpěvákem Jonem Bon Jovim (*1962) či herečkou Lindsay Lohanovou (*1986), sledují ještě vystoupení zpěváka a skladatele Ushera (*1978), který se ujme i odpočítávání konce roku 2009. V novém roce to zpěvačka pěkně schytá.

„Management Beyoncé dělá dobrá rozhodnutí, kam ji poslat.

Zdá se, že někdo zaspal, nebo ty peníze byly tak ohromující, že řekli, kašli na veřejnou image a ber to,“ okomentuje zpěvaččino počínání pro televizi CNN profesor mediálních studií na Kolumbijské univerzitě Marc Lamont Hill.

Čokoládová kráska nakonec peníze věnuje na obnovu zemětřesením poničeného Haiti. Stejně se zachová i Usher, který honorář pošle Amnesty International.

Všechno nejlepší, pane prezidente!

Kdo: Jennifer Lopezová

Rok: 2013

Publikum: autoritářský prezident Turkmenistánu Gurbanguly Berdimuhamedov

Poslední červnový den roku 2013 se letovisko Avaza na pobřeží Kaspického moře, u města Turkmenbaši, změní v dějiště velkolepé show, jejíž hlavní hvězdou je uhrančivá zpěvačka s portorikánskými kořeny Jennifer Lopezová (*1969).

V těsných legínách zapěje tři písně a než za ně vyinkasuje 1,5 milionu dolarů, vrátí se na pódium a v červeně žhnoucím turkmenském kroji přidá skladbu přímo pro prezidenta Gurbangulyho Berdimuhamedova (*1957), jehož narozeninám je celá sláva věnovaná.

„Byla to pro nás radost a přejeme vám velmi šťastné narozeniny,“ zahlaholí medovým hlasem než s dalšími popovými hvězdami z Ruska, Ukrajiny, Turecka a Číny spustí známou narozeninovou píseň.

Pár hodin poté se na její hlavu začíná valit vlna kritiky, nejen od ochránců lidských práv, k jejichž porušování v zemi běžně dochází.

Postsovětský Turkmenistán dlouhodobě okupuje přední pozice na žebříčku nejzkorumpovatelnějších zemí a jeho vladař Berdimuhamedov je kritizován za autoritářské sklony a cenzuru.

Taky za pronásledování opozice a rozdělování investic ze zásob zemního plynu mezi rodiny svých stoupenců. Nesouhlas s jeho počínáním znamená vězení nebo exil.

Kdybych bývala věděla…

Pranýřování svého jména vydrží J.Lo snášet 24 hodin, pak její tým vydává prohlášení.

„Kdyby Jennifer Lopezová věděla o obviněních, která se na adresu prezidenta objevují, nikdy by akci nenavštívila.“ Její osobní narozeninové blahopřání bylo prý výsledkem prosby na poslední chvíli od čínské energetické společnosti, která cestu zpěvačky organizovala a které se rozhodla „laskavě vyhovět“.  Podle turkmenských médií mělo vystoupení Lopezové přímo na místě ohromující úspěch.

Aplaus přítomných ministrů a velvyslanců nebral konce. Celá podívaná pak vyvrcholila klavírním vystoupením prezidentova devítiletého vnuka Kerimberdyho Berdimuhamedova a ohňostrojem.

Paradoxně stejná zpěvačka v roce 2010 zrušila kvůli tamní politické situaci vystoupení na Kypru s odůvodněním, že „nemůže vědomě podpořit žádný stát spojený s porušováním lidských práv“.

Veselé Vánoce s Mariah

Kdo: Mariah Careyová

Rok: 2013

Publikum: angolský diktátor José Eduardo dos Santos

Na vyvolené, kteří se v půli prosince roku 2013 stanou hosty galavečeru Angolského červeného kříže, čeká mimořádná podívaná.

Po vystoupení lokálních umělců před ně ve vyzývavých šatech nakráčí americká hvězda Mariah Careyová a v dvouhodinové show naplno předvede zlato v hrdle.

Po skončení ochotně pózuje s prezidentovou dcerou a šéfkou Angolského červeného kříže Isabel i se samotným despotou Josém Eduardem dos Santosem (*1942). Reakce ochránců lidských práv na sebe nenechá dlouho čekat.

„Je smutné vidět známou umělkyni koupenou krutým policejním režimem, aby bavila kleptokracii otce a dcery, kteří nezákonně nahromadili obrovské jmění, zatímco většina Angolanů žije s méně než dvěma dolary na den,“ bouřil se Thor Halvorssen (*1976) z organizace Human Rights Foundation.

Nic špatného jsme neudělali

Dos Santos vládne Angole už téměř čtyři desetiletí. K moci se dostal v září 1979 a noří zemi do stále většího marasmu. V krvavé občanské válce zemřelo na jeden a půl milionu lidí.

Zatímco jeho rodina kontroluje velký díl ekonomiky státu, který patří k předním africkým producentům ropy a zemního plynu, 70 procent obyvatelstva žije v chudobě a 68 procent z nich nemá stálý přístup k pitné vodě.

K tomu je 32,6 procenta obyvatel starších 15 let negramotných. Santos ovládá soudy, armádu i média. Mnozí z těch, co se mu vzpírali, skončili na popravišti.

Byla jsem naivní!

„Před pěti lety zpívala rodině diktátora Kaddáfího. Tentokrát postoupila k veřejným koncertům podporujícím jednoho z největších porušovatelů lidských práv a tyranů Afriky,“ připomněl Halvorssen i zpěvaččin škraloup z roku 2008, který omlouvala slovy:

„Byla jsem naivní a netušila, kdo mě objednal.“ Tentokrát kritiku jejího vystoupení, za které měla Careyová podle listu The Daily Telegraph obdržet milion dolarů, smete ze stolu její manažer Jermaine Dupri (*1972):

„Nemám pocit, že bychom udělali něco špatného. Americký prezident se nechal s dcerou tohoto chlapíka vyfotit a gratuloval mu k tolika letům v úřadu.“

Foto: closerweekly.com, metro.co.uk, ibtimes.com, theshaderoom.com, abcnews.go.com
reklama
Související články
Zajímavosti
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zajímavosti
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zajímavosti
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
Zajímavosti
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly. Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud […]
reklama
záhady a tajemství
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
Vrak parníku Karlsruhe jantarovou komnatu neskrývá
Parník Karlsruhe nabere 11. dubna 1945 na svoji palubu v dnešním Baltyisku celkem 1083 uprchlíků. Vydává se na cestu a o den později se řadí do konvoje s dalšími plavidly. Společně míří do Kodaně. Zaostává ale za zbytkem formace, a to se mu stává osudným.   Sovětská letadla po něm začnou nemilosrdně pálit. Loď zasáhne torpédo a poté […]
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
historie
Jak Marie Terezie pomáhala svobodným matkám?
Za porod nemanželského dítěte čeká ženy v habsburské monarchii během první poloviny 18. století smrt. Ještě v roce 1743 se mohou podle platného zákona dočkat stětí hlavy. Ovšem Marie Terezie tuto praxi změní. Ačkoliv je Marie Terezie (1717–1780) velmi silně věřící katolička a katolíci považují početí a porod nemanželského dítěte za hřích, panovnice chápe, že […]
Méšova stéla popisuje vítězství Moabitů nad Židy
Území Izraele tvoří jedno velké archeologické naleziště, téměř při každém kopnutí do země tu dostávají biblické příběhy reálné obrysy a tajemné postavy z Písma svatého se vynořují z hlubin starověku. Potvrzuje se, že skutečně existovaly. „Můžeme přečíst jedno písmeno a to B, o čemž si ostatní myslí, že by mohlo být začátkem slova Balak,“ říká například Ronald Hendel, profesor […]
Malíř Alfons Mucha v Praze čelil závisti
Nabídka, která se neodmítá. Právě tu dostává Alfons Mucha v létě 1909 v Čechách, kam se na skok vrací. Jde o malířskou výzdobu interiérů čerstvě dostavěného Reprezentačního domu hlavního města Prahy (dnešní Obecní dům). Mucha o tuto práci přitom projeví zájem už v roce 1905. Tehdy malíře Alfonse Muchu (1860–1939) navštíví starosta Prahy Vladimír Srb. (1856–1916), aby mu […]
Podnikání Františka Štěpána Lotrinského zaplatilo dluh v rakouské státní kase
Františka Štěpána Lotrinského láká armáda. K vojenské kariéře však nemá schopnosti a jeho žena Marie Terezie to naštěstí brzy pochopí. Snaží se ho proto přesvědčit, aby neodjížděl k vojsku, a užívá k tomu typicky ženské zbraně. „Uchýlila jsem se k našim obvyklým prostředkům, polibkům a slzám, ale co ty u manžela po devítiletém manželství zmohou? Také jsem ničeho […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Mořský mnich: Prastaré tajemství z hlubin moří
enigmaplus.cz
Mořský mnich: Prastaré tajemství z hlubin moří
Je rok 1546, když moře na pobřeží největšího dánského ostrova Sjælland vyvrhne podivného tvora. Nic podobného dosud lidské oko nespatřilo. Bytost je napůl ryba a napůl člověk! Nález se okamžitě st
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Denivky na talíři
panidomu.cz
Denivky na talíři
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Potravinové lesy: Přírodní produkty zdarma, zlepšení klimatu i zdraví lidí
21stoleti.cz
Potravinové lesy: Přírodní produkty zdarma, zlepšení klimatu i zdraví lidí
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá