Skip to content
reklama

3 vize konce světa: Zničí nás srážka se Sluncem, nebo přelidnění?

Blíží se rok 1000 a řadu lidí v Evropě zachvacuje panika. Přijde konec světa? Na starém kontinentu se množí násilnosti, poutníci se vydávají na cestu do Jeruzaléma. Sám papež Silvestr II. hlásá, že s přelomem tisíciletí nastane Tisícileté království Kristovo, které ukončí světové dějiny…

Představy o konci světa jsou stejně staré jako lidstvo samo. Když v roce 2012 probíhal ve 20 zemích světa průzkum, celých 14 procent respondentů se domnívalo, že se ještě za svého života stanou svědky apokalypsy.

1. Přijde Antikrist? Původce vize: italský teolog Jáchym z Fiore (1130/1135–1202) Doba: 80. léta 12. století Zajímavost: Roku 1263 je jeho učení odsouzeno jako kacířské.

Práce notáře na dvoře sicilského krále Viléma I. (1120/1121–1166) Jáchyma nebaví. Propadne studiu Bible, především novozákonního Zjevení svatého Jana, které se zabývá Apokalypsou. „Chci kázat o víře, o budoucnosti světa,“ sdělí svému otci, také notáři.

„Vyženu ti ty nesmysly z hlavy,“ rozčílí se on. Jáchym neuposlechne. Opouští své zaměstnání, putuje po Itálii a káže lidem, než dosáhne kněžského svěcení.

Jak vypadá apokalypsa? Někdo si je představuje jako čtyři jezdce: smrt, hladomor, válku a dobývání.

V 80. letech 12. století zamíří do kláštera v Casamari nedaleko Říma, kde mu papež Klement III. (1130–1191) dovolí zabývat se apokalypsou. Jáchym zde popíše svoji představu o vývoji světa, o trojím věku: „Po čase Otce (starozákonní doba), přijde čas Syna (Nový zákon) a nakonec nastane doba Ducha svatého, jenž bude vrcholem dějin a rájem na Zemi.

Před jeho příchodem se ale lidstvo bude muset vypořádat s Antikristem…“ Na otázku, kdo bude Antikristem, ale Jáchym neodpoví a roku 1263 církev odsoudí jeho učení jako kacířské.

blank
Jáchym, z Fiore může zkoumat vize konce světa. Papež mu to milostivě dovolí.

2. Nebezpečná hvězda Původce vize: italský mnich Tommaso Campanella (1568–1639) Doba: 1603 Zajímavost: Unikne trestu smrti tím, že předstírá šílenství.

„Stanete se mesiášem,“ předpoví údajně jistý Žid dominikánskému mnichovi Tommasu Campanellovi. A řeholník mu uvěří. Inspiruje se učením Jáchyma z Fiore, pozoruje hvězdy, věří v existenci démonů. Kvůli svým názorům se záhy dostává do konfliktu s církví.

Už jeho první dílo Philosophia sensibus demonstrata zkoumá církevní Svatý úřad. Výsledek? Za svoje „pythagorejské názory“ si roku 1594 Campanella vykoleduje vězení.

blank
Tommaso Campanella se církvi nezamlouvá. Za svoje kacířské názory si vyslouží vězení.

Na svobodě se ocitá o tři roky později a žalář ho očividně neodradil od dalších astrologických pozorování. „Země se srazí se Sluncem,“ líčí svoji vizi konce světa, který má nastat v roce 1603. Po ní prý přijde zlatý věk a nové království.

I tentokrát ovšem Campanella narazí. Navíc se v roce 1599 zúčastní rolnického povstání v rodné Kalábrii. To už je pro katolickou církev příliš. U inkvizičního soudu mu všechny předchozí hříchy spočítají.

Trestu smrti unikne jen díky tomu, že předstírá šílenství. Ve vězení stráví 27 let.

blank
Angličan Thomas Malthus označuje za příčinu bídy lidské pudy.

3. Ničivé pudy Původce vize: anglický ekonom Thomas Robert Malthus (1766–1834) Doba: 1798 Zajímavost: Už tehdy upozorňuje na vyčerpání zdrojů potravin.

Anglikánského pastora Thomase Malthuse láká ekonomie víc než náboženství. Tvrdí, že „příčinou bídy v Anglii jsou lidské pudy“, touha po potravě a rozmnožování. V roce 1798 sepisuje Esej o principu populace, v níž upozorňuje na příliš rychlý růst počtu lidí.

Ve svých teoriích zřejmě vychází z amerických dat. Ve Státech přibývá lidí kvůli imigrantům z Evropy. Malthus si myslí, že je třeba přijmout opatření, která „v sobě zahrnou účinnou a trvalou kontrolu množství populace v souladu s obtížemi, které vznikají při získávání potravy“. Jak tohle opatření uvést do praxe? Ekonom předpokládá války o potravinové zdroje, při kterých dojde k vyvraždění části populace.

Foto: fiore.artofvizuals.com, wikipedia.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz

Znovuzrození ikonického...

Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila...
Chce zničit Borhyové hvězdnou kariéru?
nasehvezdy.cz

Chce zničit Borhyové...

Dlouhá léta neměla na Nově...
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz

Krůtí maso se zeleninovým...

Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso...
Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz

Mrazivá předpověď: Do roku...

Ledovce jsou krásné a majestátní....
Perla neomylně poznala, kde jí je potřeba
skutecnepribehy.cz

Perla neomylně poznala, kde...

Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je...
Tapety jako na zámku
panidomu.cz

Tapety jako na zámku

Jinak řečeno tapety textilní. Právě ty si spojujeme s...
Největší zázraky 21. století: Dokazují existenci věcí mezi nebem a zemí?
enigmaplus.cz

Největší zázraky 21. století:...

Američan Grayson Kirby si při autonehodě...
Trpí delfíni „alzheimerem“?
21stoleti.cz

Trpí delfíni „alzheimerem“?

Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou...
Uteče Rybová manželovi za Majerem?
nasehvezdy.cz

Uteče Rybová manželovi za...

Už nějakou dobu se...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Zastavil Jozue Slunce? Pomáhala mu vyspělá mimozemská rasa?
enigmaplus.cz

Zastavil Jozue Slunce?...

Desetitisíce židovských bojovníků visí svému...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha