Domů     3 staré technologie, které si počkaly na úspěch!
3 staré technologie, které si počkaly na úspěch!

Představte si, že jedete ve svém elektromobilu, jehož pohon z větší části obstarávají zabudované výkonné solární panely. Řídí jej samonaváděcí systém od Googlu, jehož velká pracuje na virtualizovaných serverech. Víte, co mají tyto tři technologie společného? Trvalo desítky let, než byly uvedeny do praxe.

Kdykoliv se objeví nová technologie, je zprvu k dispozici jen těm nejbohatším. Zaváděcí cena bývá vysoká, aby se zaplatily náklady na vývoj. K prvním uživatelům patří také nadšenci, kteří rádi zkoušejí nové věci a neváhají za ně utratit hodně peněz (tzv.

early adopters; inovátoři). Pokud má nová technologie úspěch u této skupiny, má šanci rozšířit se v masovém měřítku. Některé technologie si ale na hromadné využití musely počkat hodně dlouho, přesto se nakonec prosadily. Které to jsou?

1. Solární energie (fotovoltaika)

Kdy se poprvé objevila: 1883

O co jde: O přímou přeměnu slunečního záření na elektřinu pomocí tzv.

fotovoltaických článků (solárních panelů).

První fotovoltaickou buňku z tenkých vrstev zlata vyvinul v roce 1883 americký vynálezce Charles Fritts (1850-1903), slavný německý fyzik Albert Einstein (1879-1955) dostal za teoretické vysvětlení fotoelektrického efektu v roce 1921 Nobelovu cenu za fyziku.

Proč se nerozšířila: Teprve v roce 1954 se podařilo v Bellových laboratořích vyrobit první použitelné a efektivní solární články. Výrobní cena ale byla proti elektřině z uhelných elektráren až 100x vyšší.

Co ji nakoplo: Zvrat nastal s příchodem prvních satelitů, které potřebovaly být ve vesmíru napájeny. Baterie dlouho nevydržely, a tak američtí inženýři zkusili v roce 1958 poprvé využít u družice Vanguard 1 solární článek. Postupně zlepšovaná technologie ale zažívá rozmach až v posledních letech.

Dnes je solární energie schopna uspokojit roční potřebu 40 000 000 domácností ve světě. Množství sluneční energie dopadající na zemský povrch je přitom tak obrovské, že by celkovou současnou spotřebu elektřiny pokrylo 6000x.
Dnes je solární energie schopna uspokojit roční potřebu 40 000 000 domácností ve světě. Množství sluneční energie dopadající na zemský povrch je přitom tak obrovské, že by celkovou současnou spotřebu elektřiny pokrylo 6000x.

2. Virtualizace a cloud computing

Kdy se poprvé objevila: 1966

O co jde: O přesun výpočetního výkonu a úložného prostoru z našeho počítače do specializovaných datacenter. Firemní, domácí a mobilní počítače stahující obsah ze vzdálených serverů, které se starají o zpracování všech dat.

Dnes jej masově používáme ve službách jako Facebook, Twitter, Google a mnoha dalších.

Prvními průkopníky v této oblasti byli inženýři z IBM, kteří představili experimentální systém IBM M44/44X založený na sdílení počítačového výkonu už v 60. letech minulého století.

Proč se nerozšířila: Počítačová technologie nebyla na takové úrovni, aby byla tato služba pro zákazníky zajímavá. Dnes ji může kdokoli velmi snadno a velmi rychle získat obrovský výkon přesně dle potřeby.

Firmám odpadá nutnost starat se o hardware, stačí si koupit přesně tak dimenzovaný výkon, který je potřeba.

Co ji nakoplo:

Celosvětová masová obliba služeb jako Facebook, Skype nebo Twitter, neustálé zvyšování výkonu a rychlosti počítačů.

Bývalý americký hacker a zakladatel hnutí svobodného softwaru Richard Stallman (*1953) varuje před nebezpečím ztráty soukromí uživatelů a nárůstu moci společností, u kterých jsou data uživatelů ukládána.
Bývalý americký hacker a zakladatel hnutí svobodného softwaru Richard Stallman (*1953) varuje před nebezpečím ztráty soukromí uživatelů a nárůstu moci společností, u kterých jsou data uživatelů ukládána.

3. Elektrické automobily

Kdy se poprvé objevily: 1828

O co jde: Za historicky první elektromobil se považuje vůz sestavený holandským profesorem Sibrandusem Stratinghem roku 1835, tedy 50 let před prvním automobilem se spalovacím motorem.

Pro svou vysokou cenu byly elektromobily oblíbené spíše u bohatých řidičů, kteří je vzhledem ke krátkému dojezdu (50–60 km) používali výhradně pro jízdu po městě.

Na počátku 20. století bylo 40 % z registrovaných vozidel na parní pohon, 38 % na elektrický a 22 % na benzínový.

Proč se nerozšířily: Nevýhody elektrických aut se začaly silně projevovat s vybudováním silnic mezi jednotlivými městy a s nutností delšího dojezdu. V tom se daleko lépe osvědčily benzínové modely.

S objevením ropných ložisek se navíc stala nafta levnější a benzínová auta úspornější.

Co je nakoplo: Dodnes žádný větší boom elektrických automobilů nenastal, přesto se jejich počet stále zvětšuje. Cena nafty a benzínu stoupá, zatímco cena elektřiny pro nabití dnešních elektrických automobilů je nižší.

Moderní elektrické automobily začínají konečně mít použitelný dojezd několik stovek kilometrů, svůj elektrický model chystá nebo již má téměř každá velká automobilka.

V roce 2014 dosáhl počet elektrických aut na celém světě 500 000 kusů, z toho 200 000 jich jezdí v USA a 1/3 tohoto počtu jen v Kalifornii. V tomto roce se v České republice prodalo pouhých 386 elektrických aut.
V roce 2014 dosáhl počet elektrických aut na celém světě 500 000 kusů, z toho 200 000 jich jezdí v USA a 1/3 tohoto počtu jen v Kalifornii. V tomto roce se v České republice prodalo pouhých 386 elektrických aut.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
zajímavosti
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h