Skip to content

Velká bobří zeď? Ano, i ta existuje

Který architekt by si nepřál, aby jeho dílo bylo viditelné na družicových snímcích? Bobři o to nejspíše neusilovali, přesto se jim to povedlo. Pokud by existovalo 7 zvířecích divů světa, obří bobří hráz v Kanadě by v nich jistě nechyběla.

Vodohospodáři z říše zvířat stavějí svá vodní díla proto, aby se ochránili před predátory. Cítí se bezpečněji, když východy z jejich obydlí ústí pod hladinou.

Bobří zeď ve Wood Buffalo National Park.

Po vodě se jim také lépe dopravuje potrava. Bobři jsou ve vodě o poznání pohyblivější než na souši. Tolik k hlavním důvodům, proč se vrhají do tak složité činnosti, jakým stavění hrází bezesporu je.

Bobři kácí stromy dolními řezáky; horní při tom slouží jako páka. Jsou schopni porazit strom o průměru 1 m, i když běžně kácí stromy mnohem menší. Bylo pozorováno, jak dva bobři společně pokáceli osiku o průměru čtvrt metru za 4 hodiny.

Jimi vytvořené přehrady obvykle nepřesáhnou délku 100 metrů. Proto je hráz objevená v kanadské provincii Alberta stavbou výjimečnou

Zeď na družicovém záběru.

Stavba v jižní části Wood Buffalo National Park je dlouhá 850 metrů. Její objevení bylo dílem náhody. V roce 2007 si jí povšiml vědec Jean Thie, který se původně zabýval vyhodnocením vlivů oteplování.

Jeho pozornost zaujala na záběrech z družice. Z různých snímků poté vyhodnotil, že se jedná o dílo několika generací horlivých stavitelů..

Bobři jsou oo kapybaře největší hlodavci vážící až 25 kg.

Bobři kanadští nepatří rozhodně mezi drobotinu. Dorůstají délky okolo 1 metru (včetně ocasu) a váží zhruba 20 kg. Žijí v rodinných klanech o 10 jedincích. Rodina se skládá z rodičovského páru a jejich posledně narozených potomků.

Je jasné, že na vybudování takto dlouhé hráze se podílelo větší množství bobřích rodin. Na stavbu takovýchto rozměru rozměrů muselo být totiž použito tisíců uhlodaných stromů.

Foto: Pacific Standard, atlasobscura
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …