Domů     3 nejtajemnější loupeže: Podaří se je někdy vyřešit?
3 nejtajemnější loupeže: Podaří se je někdy vyřešit?

Existují loupeže, které vešly do dějin. Zločinci je totiž provedli tak důmyslně, že nikdy nebyli dopadeni. Navíc jejich akce dodnes fascinují vyšetřovatele.

Ti nemohou pochopit, jak lupičům jejich smělé plány mohly vyjít a jakým způsobem se jim tak dokonale podařilo zahladit stopy. Budou tyto zločiny někdy vyřešeny?

Není krádež jako krádež. Když se na počátku 20. století ztratí irské korunovační klenoty, ostuda sahá až do nejvyšších míst.

Poté, co ve Spojených státech amerických v 60. letech minulého století proběhne největší loupež v hotovosti všech dob, nastane všeobecná panika.

A jakmile se v médiích roku 1971 objeví zpráva o zločinci, který přepadl letadlo a unikl zdánlivě nejabsurdnějším způsobem, jakým mohl, lidé nevěří svým očím a uším. Poznejte s Enigmou tři mysteriózní, dodnes nevyřešené loupeže!

ZLOČIN V SRDCI PEVNOSTI

Loupež: ukradené irské korunovační klenoty

Kdy: červenec 1907

Kde: Dublinský hrad, Dublin, Irsko

Když je irská chlouba – odznaky vlády a moci známé jako korunovační klenoty – roku 1903 převážena do Dublinského hradu, snad každý by za bezpečnost tohoto místa dal ruku do ohně.

Před nedávnem zde byl totiž vybudován nový trezor, kde budou tyto poklady zaručeně v bezpečí. Jenže to by věci musely jít podle plánu. Komplikace nastanou hned v momentě, kdy klenoty dorazí do hradu.

Zjistí se totiž, že sejf, v němž jsou insignie uloženy, je příliš velký na to, aby prošel trezorovými dveřmi.

V Dublinském hradu byl sice vybudovaný nový trezor, ale nastaly nečekané komplikace. Foto: Jowaria-CC BY-SA 4.0
V Dublinském hradu byl sice vybudovaný nový trezor, ale nastaly nečekané komplikace. Foto: Jowaria-CC BY-SA 4.0

Arthur Vicars (1862–1921), heraldik (specialista na erby) působící na Dublinském hradě, proto rozhodne, že budou uloženy v jeho kanceláři. Sedm klíčů od dveří střeží on a jeho spolupracovníci a vrata jsou navíc chráněna západkou.

Od samotného sejfu jsou klíče dva, a i ty opatruje Vicars. Ovšem jak se brzy ukáže, skrýš, která byla zvolena, právě bezpečná není.

Národní ostuda

Dne 10. července 1907 má zemi navštívit král Velké Británie a Irska Eduard VII. (1841–1910) s královnou Alexandrou (1844–1925). Velkolepá událost je napjatě očekávána a jakákoliv chyba je nemyslitelná.

Jenže k ní bohužel dojde. Čtyři dny před návštěvou královského páru se ze sejfu v Dublinském hradu ztratí irské korunovační klenoty! Jak uvádí současný americký spisovatel a novinář J. M. Pressley:

„Naposledy byly viděny na počátku června 1907, když je Vicars ukazoval knihovníkovi. 6. července, několik dní před královskou návštěvou, bylo zjištěno, že celý set odznaků a šperků chybí.“ Jak se něco takového mohlo stát?

Věděl Vicars o celé krádeži předem? Foto: CC-George Grantham Bain Collection (Library of Congress)-Public Domain
Věděl Vicars o celé krádeži předem? Foto: CC-George Grantham Bain Collection (Library of Congress)-Public Domain

Opilec na stráži

Vyšetřování se ubírá zajímavým směrem. Je totiž známým faktem, že Vicars po nocích rád popíjí. Traduje se dokonce, že je jednoho rána nalezen ve své kanceláři se šperky kolem krku. Dostal se snad někdo do sejfu bez jeho vědomí, když byl opilý?

Anebo klenoty vyndal sám Vicars? Spekuluje se dokonce, že právě tato událost možná byla jakýmsi tréninkem neznámého lupiče. Proč ale bylo tehdejší podivné vyndání šperků ze sejfu přehlédnuto bez větší pozornosti?

„Následné vyšetřování ukázalo, že se jednalo o práci zevnitř, sejf byl otevřen klíčem,“ uvádí Pressley. Nabízí se tedy různé možnosti. Byla loupež naplánovaná některým z pracovníků Dublinského hradu? Věděl o ní snad sám Vicars? Důkazy chybí, a dopátrat se viníka je proto téměř nemožné.

Věděl o všem?

Pak ale Vicars přijde s podivným svědectvím. Za lupiče označí druhého nejvyššího velitele Dublinského zámku, Francise Shackletona (bratra známého cestovatele Ernesta Shackletona, 1874–1922).

Zároveň odmítne rezignovat na svou funkci. Věděl snad Vicars o celé krádeži předem? Umožnil její hladké provedení svému kolegovi? Pádné důkazy bohužel chybí. Shackleton je zproštěn viny a nikdo jiný za viníka označen není.

Irské korunovační klenoty se až dodnes nenavrátily. Kde je jim konec?

Poštovní dodávka vezla 1,5 milionu dolarů. Foto: Unsplash
Poštovní dodávka vezla 1,5 milionu dolarů. Foto: Unsplash

ČISTÁ MAFIÁNSKÁ PRÁCE?

Loupež: přepadení poštovní dodávky, vezoucí 1,5 milionu dolarů

Kdy: srpen 1962

Kde: Plymouth, Massachusetts, USA

Jedná se na tu dobu o největší loupež hotovosti všech dob. Dne 14. srpna roku 1962 je přepadena poštovní dodávka, která veze 1,5 milionu dolarů (asi 28,5 milionu korun) v malých bankovkách do bostonské banky ve státě Massachusetts.

Ve městě Plymouth ji zastaví dva muži v policejních uniformách. Jenže se nejedná o běžnou silniční kontrolu. Jak uvádí spisovatel J. M. Pressley: „Když dodávka zastavila, dva muži ozbrojení brokovnicemi se prodrali do kabiny.

Strážci byli odzbrojeni a spoutáni.“ Neznámí únosci sednou za volant a uhánějí neznámo kam i s vyděšenou posádkou. Asi o 40 kilometrů dále vůz opouštějí a lup překládají do několika aut. Pak již nikdo nikdy nespatří ani zločince, ani ukradené peníze. Kdo má tuto loupežnou akci na svědomí?

Byla to práce zevnitř?

Přestože se vyšetřovatelé zprvu chvástají, že dopadnout viníky nebude žádný problém, vyřešit zločin se jim nedaří. Léta na případu marně pracuje FBI (Federální úřad pro vyšetřování) i poštovní inspektoři.

Dokonce nabízejí vysokou finanční odměnu každému, kdo přinese relevantní stopu. Média spekulují o možných vinících, ale obviňují zřejmě nepravé. Po skutečných lupičích není ani památky. Byl to snad někdo „zevnitř“, kdo věděl o tom, kdy a co bude dodávka převážet?

Práce protřelých gangsterů?

Už to vypadá, že loupež zůstane věčným mystériem, ovšem když v roce 1973 vyjde kniha bostonského gangstera Vincenta Teresy (1930–1990) Můj život v mafii (My Life in the Mafia), přijde i zajímavá stopa, která vede právě k uloupeným penězům z poštovní dodávky v Plymouthu.

Teresa ve své knize totiž tvrdí, že za loupeží stál mafián John J. Kelley, který měl mít na svědomí dokonce hned několik loupežných přepadení. Kelley se proto ihned dostává pod tlak vyšetřovatelů.

„Obtěžovali mou manželku a vystrašili moje siamské kočky,“ otiskne tehdy magazín Newsweek jeho prohlášení. Najme si právního zástupce F. Lee Baileyho (*1933) a ten ho zbaví všech obvinění.

Měl loupež na svědomí opravdu Kelley a jeho gang, nebo někdo docela jiný? Proč se to policistům nikdy nepodařilo objasnit? A měla vůbec policie skutečný zájem na dopadení věhlasných a vlivných mafiánů?

JAKO ZLÝ JAMES BOND

Loupež: neznámý pachatel ukradne 200 000 dolarů

Kdy: listopad 1971

Kde: v letadle na trase Portland–Seattle, USA

Motory se rozeřvou a letadlo v americkém Portlandu odstartuje na svou cestu do Seattlu. Lidé jsou přikurtováni na svých sedadlech a očekávají rutinní let. Jenže to netuší, že na palubě s nimi je i člověk, který se zanedlouho postará o pořádný poprask.

Dan Cooper – tak se tajemný, asi pětačtyřicetiletý muž prokáže svými doklady na letišti, než nastoupí na palubu. Následně se posadí do zadní části letadla, před sedadla, která jsou vyhrazena letuškám.

Na sobě má černý oblek, bílou košili, kravatu a černé sluneční brýle. Když stroj vzlétne, vyndá z kapsy obálku a podá ji letušce za sebou. Ta se bláhově domnívá, že jí dává své telefonní číslo a vzkaz automaticky strčí do kapsy.

Jenže tajemný pasažér ji vyvede z omylu: „Slečno, myslím si, že byste se měla na ten vzkaz podívat. Mám bombu,“ říká prý Cooper, a letuška proto obálku ihned otevře. Zpráva, kterou obsahuje, jí vyrazí dech: „Ve svém kufříku mám bombu.

Použiju ji, pokud to bude nutné. Chci, abyste seděla vedle mě. Toto je únos.“

 

Plakát FBI hledající D. B. Coopera. Foto: CC-U.S. Federal Government-Public Domain
Plakát FBI hledající D. B. Coopera. Foto: CC-U.S. Federal Government-Public Domain

Mění své plány

Únos, který 24. listopadu 1971 provádí tajemný Dan Cooper (někdy uváděn rovněž jako D. B. Cooper), vejde do dějin jako jeden z těch nejsmělejších. Jeho plán je odvážný.

Nejprve letušce Tině Mucklow sdělí své požadavky – výkupné 200 000 dolarů (necelé 4 miliony korun) v neoznačených bankovkách a celkem 4 padáky. Zásilka mu má být předána na letišti v Seattlu.

Letuška jeho instrukce ihned předá dál a okamžitě je zalarmována FBI. Jelikož vyšetřovatelé netuší, co má Cooper za lubem, rozhodnou se všem jeho požadavkům vyhovět. Když letoun přistane, pasažéři a část posádky je propuštěna.

Zůstat musí pouze pilot, druhý pilot, technik a letuška Mucklow. Poté, co únosce dostane, oč žádal, přikáže znovu vzlétnout a zamíří do Mexico City. Piloti jej však upozorní, že tato destinace je za stávajících podmínek nedosažitelná.

Cooper proto rozhodne letět do bližšího Rena v Nevadě. Na co má ale ty 4 padáky? Donutí snad posádku vyskočit z letounu?

Tajemné bankovky u řeky

Když unesený Boeing 727 znovu vzlétne, přikáže Cooper posádce, aby zašla do kabiny stroje. Letuška Mucklow tehdy ještě spatří, že si únosce k zápěstí přivazuje jakési lano.

Pak si čtveřice všimne jeho snahy otevřít zadní dveře letounu, a dokonce mu nabídne pomoc. Uslyší však jen ostré „Ne!“. Následně je v kabině znát změna tlaku vzduchu a je jasné, že Cooper vyskočil ven.

Jelikož je ale v tu dobu špatné počasí, a tudíž i špatná viditelnost, nikdo únosce venku nespatří. Po tomto okamžiku jako by se po něm slehla zem, či spíše oblaka. Mohl takový manévr přežít?

Teorií o tom, zda se neznámému muži podařilo dokončit svůj plán, je mnoho. FBI se však přiklání k názoru, že Cooper svůj skok z letadla nepřežil.

V roce 1980 je u řeky Columbia River u Vancouveru (stát Washington) nalezeno 5880 dolarů, které prokazatelně pocházely z lupu. Dostaly se sem snad peníze po proudu řeky? Nebo byly na místě zanechány až po několika letech po únosu?

Vyšetřovatelé se nedokážou jednomyslně shodnout. Jisté je, že zbytek peněz nikdy objeven není, stejně jako tělo údajného Coopera či jeho padák. Kdo byl tento muž a jak nakonec dopadl?

Foto: Viz popisky
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
Záhady a tajemství
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h