Domů     3 nejtajemnější loupeže: Podaří se je někdy vyřešit?
3 nejtajemnější loupeže: Podaří se je někdy vyřešit?

Existují loupeže, které vešly do dějin. Zločinci je totiž provedli tak důmyslně, že nikdy nebyli dopadeni. Navíc jejich akce dodnes fascinují vyšetřovatele.

Ti nemohou pochopit, jak lupičům jejich smělé plány mohly vyjít a jakým způsobem se jim tak dokonale podařilo zahladit stopy. Budou tyto zločiny někdy vyřešeny?

Není krádež jako krádež. Když se na počátku 20. století ztratí irské korunovační klenoty, ostuda sahá až do nejvyšších míst.

Poté, co ve Spojených státech amerických v 60. letech minulého století proběhne největší loupež v hotovosti všech dob, nastane všeobecná panika.

A jakmile se v médiích roku 1971 objeví zpráva o zločinci, který přepadl letadlo a unikl zdánlivě nejabsurdnějším způsobem, jakým mohl, lidé nevěří svým očím a uším. Poznejte s Enigmou tři mysteriózní, dodnes nevyřešené loupeže!

ZLOČIN V SRDCI PEVNOSTI

Loupež: ukradené irské korunovační klenoty

Kdy: červenec 1907

Kde: Dublinský hrad, Dublin, Irsko

Když je irská chlouba – odznaky vlády a moci známé jako korunovační klenoty – roku 1903 převážena do Dublinského hradu, snad každý by za bezpečnost tohoto místa dal ruku do ohně.

Před nedávnem zde byl totiž vybudován nový trezor, kde budou tyto poklady zaručeně v bezpečí. Jenže to by věci musely jít podle plánu. Komplikace nastanou hned v momentě, kdy klenoty dorazí do hradu.

Zjistí se totiž, že sejf, v němž jsou insignie uloženy, je příliš velký na to, aby prošel trezorovými dveřmi.

V Dublinském hradu byl sice vybudovaný nový trezor, ale nastaly nečekané komplikace. Foto: Jowaria-CC BY-SA 4.0
V Dublinském hradu byl sice vybudovaný nový trezor, ale nastaly nečekané komplikace. Foto: Jowaria-CC BY-SA 4.0

Arthur Vicars (1862–1921), heraldik (specialista na erby) působící na Dublinském hradě, proto rozhodne, že budou uloženy v jeho kanceláři. Sedm klíčů od dveří střeží on a jeho spolupracovníci a vrata jsou navíc chráněna západkou.

Od samotného sejfu jsou klíče dva, a i ty opatruje Vicars. Ovšem jak se brzy ukáže, skrýš, která byla zvolena, právě bezpečná není.

Národní ostuda

Dne 10. července 1907 má zemi navštívit král Velké Británie a Irska Eduard VII. (1841–1910) s královnou Alexandrou (1844–1925). Velkolepá událost je napjatě očekávána a jakákoliv chyba je nemyslitelná.

Jenže k ní bohužel dojde. Čtyři dny před návštěvou královského páru se ze sejfu v Dublinském hradu ztratí irské korunovační klenoty! Jak uvádí současný americký spisovatel a novinář J. M. Pressley:

„Naposledy byly viděny na počátku června 1907, když je Vicars ukazoval knihovníkovi. 6. července, několik dní před královskou návštěvou, bylo zjištěno, že celý set odznaků a šperků chybí.“ Jak se něco takového mohlo stát?

Věděl Vicars o celé krádeži předem? Foto: CC-George Grantham Bain Collection (Library of Congress)-Public Domain
Věděl Vicars o celé krádeži předem? Foto: CC-George Grantham Bain Collection (Library of Congress)-Public Domain

Opilec na stráži

Vyšetřování se ubírá zajímavým směrem. Je totiž známým faktem, že Vicars po nocích rád popíjí. Traduje se dokonce, že je jednoho rána nalezen ve své kanceláři se šperky kolem krku. Dostal se snad někdo do sejfu bez jeho vědomí, když byl opilý?

Anebo klenoty vyndal sám Vicars? Spekuluje se dokonce, že právě tato událost možná byla jakýmsi tréninkem neznámého lupiče. Proč ale bylo tehdejší podivné vyndání šperků ze sejfu přehlédnuto bez větší pozornosti?

„Následné vyšetřování ukázalo, že se jednalo o práci zevnitř, sejf byl otevřen klíčem,“ uvádí Pressley. Nabízí se tedy různé možnosti. Byla loupež naplánovaná některým z pracovníků Dublinského hradu? Věděl o ní snad sám Vicars? Důkazy chybí, a dopátrat se viníka je proto téměř nemožné.

Věděl o všem?

Pak ale Vicars přijde s podivným svědectvím. Za lupiče označí druhého nejvyššího velitele Dublinského zámku, Francise Shackletona (bratra známého cestovatele Ernesta Shackletona, 1874–1922).

Zároveň odmítne rezignovat na svou funkci. Věděl snad Vicars o celé krádeži předem? Umožnil její hladké provedení svému kolegovi? Pádné důkazy bohužel chybí. Shackleton je zproštěn viny a nikdo jiný za viníka označen není.

Irské korunovační klenoty se až dodnes nenavrátily. Kde je jim konec?

Poštovní dodávka vezla 1,5 milionu dolarů. Foto: Unsplash
Poštovní dodávka vezla 1,5 milionu dolarů. Foto: Unsplash

ČISTÁ MAFIÁNSKÁ PRÁCE?

Loupež: přepadení poštovní dodávky, vezoucí 1,5 milionu dolarů

Kdy: srpen 1962

Kde: Plymouth, Massachusetts, USA

Jedná se na tu dobu o největší loupež hotovosti všech dob. Dne 14. srpna roku 1962 je přepadena poštovní dodávka, která veze 1,5 milionu dolarů (asi 28,5 milionu korun) v malých bankovkách do bostonské banky ve státě Massachusetts.

Ve městě Plymouth ji zastaví dva muži v policejních uniformách. Jenže se nejedná o běžnou silniční kontrolu. Jak uvádí spisovatel J. M. Pressley: „Když dodávka zastavila, dva muži ozbrojení brokovnicemi se prodrali do kabiny.

Strážci byli odzbrojeni a spoutáni.“ Neznámí únosci sednou za volant a uhánějí neznámo kam i s vyděšenou posádkou. Asi o 40 kilometrů dále vůz opouštějí a lup překládají do několika aut. Pak již nikdo nikdy nespatří ani zločince, ani ukradené peníze. Kdo má tuto loupežnou akci na svědomí?

Byla to práce zevnitř?

Přestože se vyšetřovatelé zprvu chvástají, že dopadnout viníky nebude žádný problém, vyřešit zločin se jim nedaří. Léta na případu marně pracuje FBI (Federální úřad pro vyšetřování) i poštovní inspektoři.

Dokonce nabízejí vysokou finanční odměnu každému, kdo přinese relevantní stopu. Média spekulují o možných vinících, ale obviňují zřejmě nepravé. Po skutečných lupičích není ani památky. Byl to snad někdo „zevnitř“, kdo věděl o tom, kdy a co bude dodávka převážet?

Práce protřelých gangsterů?

Už to vypadá, že loupež zůstane věčným mystériem, ovšem když v roce 1973 vyjde kniha bostonského gangstera Vincenta Teresy (1930–1990) Můj život v mafii (My Life in the Mafia), přijde i zajímavá stopa, která vede právě k uloupeným penězům z poštovní dodávky v Plymouthu.

Teresa ve své knize totiž tvrdí, že za loupeží stál mafián John J. Kelley, který měl mít na svědomí dokonce hned několik loupežných přepadení. Kelley se proto ihned dostává pod tlak vyšetřovatelů.

„Obtěžovali mou manželku a vystrašili moje siamské kočky,“ otiskne tehdy magazín Newsweek jeho prohlášení. Najme si právního zástupce F. Lee Baileyho (*1933) a ten ho zbaví všech obvinění.

Měl loupež na svědomí opravdu Kelley a jeho gang, nebo někdo docela jiný? Proč se to policistům nikdy nepodařilo objasnit? A měla vůbec policie skutečný zájem na dopadení věhlasných a vlivných mafiánů?

JAKO ZLÝ JAMES BOND

Loupež: neznámý pachatel ukradne 200 000 dolarů

Kdy: listopad 1971

Kde: v letadle na trase Portland–Seattle, USA

Motory se rozeřvou a letadlo v americkém Portlandu odstartuje na svou cestu do Seattlu. Lidé jsou přikurtováni na svých sedadlech a očekávají rutinní let. Jenže to netuší, že na palubě s nimi je i člověk, který se zanedlouho postará o pořádný poprask.

Dan Cooper – tak se tajemný, asi pětačtyřicetiletý muž prokáže svými doklady na letišti, než nastoupí na palubu. Následně se posadí do zadní části letadla, před sedadla, která jsou vyhrazena letuškám.

Na sobě má černý oblek, bílou košili, kravatu a černé sluneční brýle. Když stroj vzlétne, vyndá z kapsy obálku a podá ji letušce za sebou. Ta se bláhově domnívá, že jí dává své telefonní číslo a vzkaz automaticky strčí do kapsy.

Jenže tajemný pasažér ji vyvede z omylu: „Slečno, myslím si, že byste se měla na ten vzkaz podívat. Mám bombu,“ říká prý Cooper, a letuška proto obálku ihned otevře. Zpráva, kterou obsahuje, jí vyrazí dech: „Ve svém kufříku mám bombu.

Použiju ji, pokud to bude nutné. Chci, abyste seděla vedle mě. Toto je únos.“

 

Plakát FBI hledající D. B. Coopera. Foto: CC-U.S. Federal Government-Public Domain
Plakát FBI hledající D. B. Coopera. Foto: CC-U.S. Federal Government-Public Domain

Mění své plány

Únos, který 24. listopadu 1971 provádí tajemný Dan Cooper (někdy uváděn rovněž jako D. B. Cooper), vejde do dějin jako jeden z těch nejsmělejších. Jeho plán je odvážný.

Nejprve letušce Tině Mucklow sdělí své požadavky – výkupné 200 000 dolarů (necelé 4 miliony korun) v neoznačených bankovkách a celkem 4 padáky. Zásilka mu má být předána na letišti v Seattlu.

Letuška jeho instrukce ihned předá dál a okamžitě je zalarmována FBI. Jelikož vyšetřovatelé netuší, co má Cooper za lubem, rozhodnou se všem jeho požadavkům vyhovět. Když letoun přistane, pasažéři a část posádky je propuštěna.

Zůstat musí pouze pilot, druhý pilot, technik a letuška Mucklow. Poté, co únosce dostane, oč žádal, přikáže znovu vzlétnout a zamíří do Mexico City. Piloti jej však upozorní, že tato destinace je za stávajících podmínek nedosažitelná.

Cooper proto rozhodne letět do bližšího Rena v Nevadě. Na co má ale ty 4 padáky? Donutí snad posádku vyskočit z letounu?

Tajemné bankovky u řeky

Když unesený Boeing 727 znovu vzlétne, přikáže Cooper posádce, aby zašla do kabiny stroje. Letuška Mucklow tehdy ještě spatří, že si únosce k zápěstí přivazuje jakési lano.

Pak si čtveřice všimne jeho snahy otevřít zadní dveře letounu, a dokonce mu nabídne pomoc. Uslyší však jen ostré „Ne!“. Následně je v kabině znát změna tlaku vzduchu a je jasné, že Cooper vyskočil ven.

Jelikož je ale v tu dobu špatné počasí, a tudíž i špatná viditelnost, nikdo únosce venku nespatří. Po tomto okamžiku jako by se po něm slehla zem, či spíše oblaka. Mohl takový manévr přežít?

Teorií o tom, zda se neznámému muži podařilo dokončit svůj plán, je mnoho. FBI se však přiklání k názoru, že Cooper svůj skok z letadla nepřežil.

V roce 1980 je u řeky Columbia River u Vancouveru (stát Washington) nalezeno 5880 dolarů, které prokazatelně pocházely z lupu. Dostaly se sem snad peníze po proudu řeky? Nebo byly na místě zanechány až po několika letech po únosu?

Vyšetřovatelé se nedokážou jednomyslně shodnout. Jisté je, že zbytek peněz nikdy objeven není, stejně jako tělo údajného Coopera či jeho padák. Kdo byl tento muž a jak nakonec dopadl?

Foto: Viz popisky
Související články
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina