Domů     3 královské svatební průšvihy: Malé šaty i opilý ženich
3 královské svatební průšvihy: Malé šaty i opilý ženich
25.5.2023

Svatba. Chvíle štěstí, která je dokonalým magnetem na průšvihy. Zapomenuté prstýnky, ztracené kytky, převržené dorty, nevěsty na útěku. A věřte, že ani královské svatby se navzdory všem opatřením a dokonalé organizaci takovým průšvihům nevyhnou. A platí to dnes i ve středověku.

Nevhodný polibek

Kdo: Edward II a Isabela Francouzská

Kdy: 25. ledna 1308

Anglický král Eduard II. (1284–1327) se má oženit s dvanáctiletou Isabelou Francouzskou (1295–1358). Ne že by ji miloval, nebo se mu snad líbila.

Což dá jasně najevo už během svatební ceremonie, kdy místo nevěsty v závěru obřadu políbí rytíře Pierse Gavestona (1284–1312). Ne proto, že by stál nejblíž, ale protože pro něj má slabost a rozhodně to není první polibek, který si ti dva vymění.

O tom, že Eduard II svou manželku podvádí právě s Gavestonem si špitají angličtí i francouzští holubi na střeše a naštvaná Isabela mu to nikdy neodpustí.

Její nenávist roste s každým projevem Eduardovy přízně a Gavestonovi a po něm dalšímu milenci Hugovi Despenserovi (1286–1326).

Nakonec se spojí s hrabětem Rogerem Mortimerem (1287–1330), posbírají malou armádu a 21. září 1326 s podporou anglické šlechty, která má Eduarda II také plné zuby, svého manžela sesadí, uvězní a krátce poté, ho nechá zabít.

Tím, že mu nechá vrazit rozžhavenou tyč do konečníku, čímž dá jasně najevo, co si o něm myslí.

Edward II je sice hlava pomazaná a korunovaná, ale ani on se nevyhne svatebnímu trapasu. (Britská knihovna volné dílo, commons.wikimedia)
Edward II je sice hlava pomazaná a korunovaná, ale ani on se nevyhne svatebnímu trapasu. (Britská knihovna volné dílo, commons.wikimedia)

Příliš malé šaty

Kdo: Ludvík XVI a Marie Antoinetta

Kdy: 16. května 1770

Marie Antoinetta (1755–1793) má 14 let, když ji ambiciózní matka Marie Terezie (1717–1780) vyexpeduje z Vídně, aby se provdala za budoucího francouzského krále Ludvíka XVI. (1754–1793).

Chystá se sice svatba veliká, pozváno je na 6000 hostů, ale její šaty jsou ušity dlouho předtím, než dorazí. Jsou nádherné, pokryté stříbrem a diamanty takže když si je zkouší v síni plné zrcadel to jiskří až zrak přechází. Má to však háček. Živůtek.

Švadlena totiž špatně odhadla míry a šaty jsou moc malé.

Na rozsáhlé předělávky, jaké by si jejich zvětšení vyžádalo, není čas, a tak musí Marie k oltáři vyrazit v šatech, které přes veškerou snahu nelze vzadu dopnout a přes veškeré maskování odhalují korzet i část zad.

Což v době, kdy je skandálem veřejně odhalit kotníček, svatební hosty šokuje a způsobí skandál, o kterém se mluví ještě dlouho. O čem se ovšem nemluví, i když se leccos šušká, je, že ze svatební noci nic nebylo.

Novomanžel, který je známý svým nezřízeným apetitem, se totiž přecpal k prasknutí a zcela vyčerpán celou noc spal jako špalek.

Svatební šaty Marie Antoinetty jsou sice krásné tak, že zrak přechází, ale zase nepřechází tak, aby nebylo vidět, že jsou nevěstě poněkud těsné. (Joseph Hauzinger, Volné dílo, commons.wikimedia)
Svatební šaty Marie Antoinetty jsou sice krásné tak, že zrak přechází, ale zase nepřechází tak, aby nebylo vidět, že jsou nevěstě poněkud těsné. (Joseph Hauzinger, Volné dílo, commons.wikimedia)

Opilý ženich

Kdo: Jiří IV a Karolina Brunšvická

Kdy: 8. dubna 1795

Manželství krále Jiřího IV (1762–1830) se sestřenicí Karolinou Brunšvickou (1768–1821) je katastrofa. Včetně svatby. Ani jeden toho druhého totiž nechce.

Jiří se jako mladík zamiloval do katoličky Marie Anne Fitzherbertové (1756–1837), která je nejen o šest let starší, ale navíc dvojnásobná vdova.

Přesto ji miluje tak moc, že se s ní, navzdory otcovu nesouhlasu a zákonu, který mu takový sňatek zapovídá, 15. prosince 1785 ožení. Samozřejmě tajně, a přesto, že je sňatek podle zákona neplatný. Navíc jako král naseká spoustu dluhů, které je nutno splatit.

A tak mu naplánují svatbu a vyberou nevěstu. Nepříliš pohlednou sestřenici Karolinu. Ti dva se od prvního okamžiku nenávidí. A jak se svatba blíží, Jiří stále častěji říká: „Není mi dobře. Podej mi sklenku brandy!“ Během svatebního obřadu v paláci sv.

Jakuba je tak opilý, že nedokáže stát na nohou a musejí ho podpírat.

Kdykoli Karolinu vidí, neodpustí si jedovatou poznámku, kdy o ní mluví zásadně jako o „šeredné špindíře, která ani není panna.“ Ona mu však, pokud jde o nelichotivé názory, nezůstává nic dlužna. Tahle svatba je zkrátka průšvih a totéž platí o celém jejich manželství.

Karolina jí vyvoleného Jiřího IV nechce, ostatně on ji také ne, není tedy divu že je její ženich během obřadu zpitý do němoty. (James Lonsdale, Volné dílo, commons.wikimedia)
Karolina jí vyvoleného Jiřího IV nechce, ostatně on ji také ne, není tedy divu že je její ženich během obřadu zpitý do němoty. (James Lonsdale, Volné dílo, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia Titulka (De Hans Eworth, volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
reklama
věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Lečo v modernějším provedení
nejsemsama.cz
Lečo v modernějším provedení
Papriky, rajčata a samozřejmě vejce, to v leču nesmí chybět. My přidáme ještě spoustu bylinek. Suroviny: 4 vejce 1 červená paprika 2 stroužky česneku 100 g rajčatového protlaku 1 konzerva loupaných rajčat sůl, pepř 1 menší cibule hrst čerstvé petrželky hrst čerstvého koriandru 1 lžička mleté uzené papriky 2 lžíce olivového oleje Postup: V pánvi na oleji nechte
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
nasehvezdy.cz
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
Další řada taneční show StarDance se nezadržitelně blíží. Postupně se odkrývá, kdo z řady známých osobností v ní bude tančit. Jednou z účastnic má být podle internetových médií herečka ze seriálu U
Oddanou lásku utnula gilotina
historyplus.cz
Oddanou lásku utnula gilotina
Na popravčí pódium vstupuje s hlavou pyšně vztyčenou, ale vzápětí ho dostihne zpráva o uvěznění milované manželky. Hrdý revolucionář se mění v lidskou trosku, která se bude marně vzpírat katům. Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš
Záviděla mi i cizího tatínka
skutecnepribehy.cz
Záviděla mi i cizího tatínka
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
21stoleti.cz
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
enigmaplus.cz
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
Jak scéna z amerického seriálu Hra o trůny vypadá podivný výjev, který zkoumají archeologové na švédském ostrově Öland. Důvodem je nalezení ostatků téměř tří desítek mužů, kteří zemřeli za více než po
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a