Domů     220 utonulých Čechů: Kdo může za neštěstí parníku Eastland?
220 utonulých Čechů: Kdo může za neštěstí parníku Eastland?
15.10.2022

Chicago je na přelomu 19. a 20. století jedním z největších amerických měst, pyšnící se i významnou menšinou z řad Čechů a Slováků. I je stihne v roce 1915 katastrofa, jež si vyžádá přes 800 obětí. Stane se zároveň nejhorší námořní tragédií, která kdy postihne naše krajany…

Možná že jste o nezměrné tragédii nikdy neslyšeli. Je pravda, že přece jen zůstává ve stínu mnohem horší katastrofy parníku Titanic, ke které došlo o tři roky dříve před chicagským neštěstím. Obě události přitom leccos spojuje.

Jistě, parník Eastland neztroskotá vinou nárazu do ledovce, ignorance, lidská nepozornost a chamtivost ale hrají podstatnou roli i v tomto příběhu. Přesto za zmaření celkem 844 lidských životů nezůstane nikdo potrestán.

Vyhlídkové plavby táhnou

Kovový krasavec SS Eastland spatří světlo světa v roce 1903, kdy je slavnostně uveden do provozu. Jeho účel je jasný, sloužit má k přepravě turistů, městské chicagské smetánky i dalších pasažérů po řece Chicago.

Ostatně, není to nic neobvyklého, lodní rekreační doprava se v této době ve Spojených státech těší stále větší oblibě. A oblíbí si ji i čeští krajané, kterých jsou v jedné z amerických metropolí stovky. Projížďka s Eastlandem se stává žádanou službou.

Tedy až do osudového 24. července 1915, kdy dojde k tragické katastrofě. Eastland poté rychle „překabátí“, stává se z něj bojový člun a získává nové jméno USS Wilmette. Do „starého železa“ se dostane až po 2. světové válce.

Tragédii připomíná pamětní deska na nábřeží Chicago River. FOTO: Victorgrigas / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Tragédii připomíná pamětní deska na nábřeží Chicago River. FOTO: Victorgrigas / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Nekonečná řada přešlapů

Co tragickému letnímu dni předcházelo? Náznaků, že by se snad mohlo něco stát, bylo více… A to úplně od začátku! Již v roce 1903 Eastland nešikovně narazí do kotvícího remorkéru George W. Gardner a způsobí jeho potopení.

Při neštěstí nikdo nezahyne a Eastland utrpí jen pár škrábnutí, proto se incident nebere příliš vážně. Za zmínku pak stojí i vzpoura z téhož roku, za níž stojí nebetyčně tvrdohlaví lodní hasiči.

Ti odmítají uhasit drobný požár bojleru parníku, jelikož prý nedostali brambory, které se podávali jako jídlo. Kapitán lodi John Pereue ztrácí nervy a nařídí jejich zatčení.

K uhašení pak dojde na poslední chvíli v době, kdy loď dosahuje přístavu. Kvůli incidentu dojde také k výměně kapitánů, John Pereue musí „zvednout kotvy“.

Největší výlet života

Následují léta inovací, přeměň a změn vlastníků parníku. Loď křižuje řeku Chicago a Velká jezera, čas od času se objeví nějaká ta závada, vesměs ale nejde o nic vážného.

To už se ale dostáváme do horkých letních dní roku 1915. Zaměstnanci fabriky Hawthorne Works v Ciceru jsou natěšení. Zaměstnavatel pro ně zprostředkoval báječnou plavbu spojenou s piknikem. Cílovou stanicí Eastlandu je město Michigan City ve státě Indiana.

Nejen, že se parádního výletu zúčastní zaměstnanci firmy, ale také jejich rodinní příslušníci, včetně mnoha dětí. Volna zaměstnanci během roku příliš nemají, a tak tuto příležitost rádi chytnou za pačesy.

Velkou část výletní posádky tvoří čeští imigranti, kteří se usadili v Ciceru poblíž Chicaga. K výletu kromě Eastlandu poslouží ještě další čtyři parníky – Theodore Roosevelt, Petoskey, Racine a Rochester.

Začíná se naklánět

Ráno 24. července začíná naloďování. Celkem 2572 pasažérů se na palubu dostane překvapivě rychle, netrvá to ani 40 minut. Parník je narvaný k prasknutí, spousta cestujících postává na otevřené horní palubě bez možnosti nějakého většího pohybu.

Už tehdy se začne parník znatelně naklánět na levobok. Posádka se snaží stroj vyvážit vpuštěním vody do jeho balastních nádrží, kýžený efekt se však nedostaví. Následuje 15 dlouhých minut.

Prezidentův nešťastný akt

Za zkázou, která přijde, stojí zřejmě nevědomky i idealistický americký prezident Woodrow Wilson (1856–1924), který v roce 1915 přijímá kontroverzní LaFolleteův zákon, reagující na zkázu Titanicu z roku 1912. Právní norma stanovuje, že na palubě lodí se musí nacházet alespoň tolik záchranný člunů, aby dokázaly pojmout minimálně 75 procent pasažérů.

Státník si pravděpodobně neuvědomil, že navýšení počtu člunů se stane obrovskou zátěží pro většinu plavidel. Čluny připevněné na horních palubách by mohly lehce způsobit, že by došlo k převrácení připomínající želví úraz.

A přesně k tomu směřovalo dění z 24. července. Eastland při osudové výletní plavbě disponoval dvojnásobným množstvím záchranných člunů, než pro které byl určen. Navíc se na jeho palubě nacházelo na 37 záchranných raftů.

A k tomu všemu oněch 2572 cestujících se svými věcmi. Ano, Eastland se stává pomyslnou želvou, jejíž krunýř ji stáhne na dno.

Tragédii zaznamenali doboví fotografové. FOTO: Max Rigot Celling Company / Creative Commons / volné dílo
Tragédii zaznamenali doboví fotografové. FOTO: Max Rigot Celling Company / Creative Commons / volné dílo

Jako válení sudů z kopce

„Zdálo se, že cestující rozpoznávali potencionální nebezpečí lépe než samotné vedení nebo inspektoři,“ smutně konstatuje George W. Hilton ve své knize o lodní tragédii. Podivné naklánění na jednu stranu pocítili i ti nejmenší.

Bezpečnostní inspektoři a odborná posádka sahají k napouštění vody do již zmíněných nádrží. Marně. Ty nejlehčí věci se z nenadávání začnou sunout po podlaze k okraji lodě.

Sklouzávat začnou i mnohé děti… „Viděl jsem přesně to, co vidíte, když se díváte na děti, které se valí z kopce.

Celý zástup mužů, žen a dětí klouzal a sjížděl dolů spolu s hromadou krabic, láhví od mléka a dalších odpadků,“ popisuje hrozivou scénu přeživší George Goyette. A hrůzu dál líčí.

„Klouzali dolů ve zmítající se, ječící mase a když se loď zcela převrátila na bok, narazili do schodů, a byli unášeni pryč.“

Úkryt před zimou smrtící pastí

Přesně v 7:28 ráno už z vražedné scenérie není úniku. Parník se zcela převalí na levobok a zastaví se až na dně řeky, které bylo jen 6,1 metrů pod hladinou. Jen polovina plavidla je ponořena.

Většina cestujících je v té době v podpalubí, ráno je totiž ještě chladné a pasažéři se chtějí alespoň trochu ohřát. Tento záměr má však tragickou dohru.

Stovky lidí jsou totiž rázem uvězněni pod vodou, někteří jsou ihned rozdrcení nárazem těžkého nábytku, včetně klavírů, knihoven a zdobných stolů.

I přes to, že blízká bárka Kenosha ihned zahájí záchrannou akci, zkáze neunikne 844 cestujících a další 4 členové posádky. Nejčastějším důvodem úmrtí byl úder do hlavy (zpravidla vinou nárazu předmětů) a utopení.

Záchrana pasažérů z trosek parníku FOTO: Max Rigot Selling Company / Creative Commons / volné dílo
Záchrana pasažérů z trosek parníku FOTO: Max Rigot Selling Company / Creative Commons / volné dílo

Zkáza to na pohled

Převrácení lodi bylo tak rychlé, že do provozu nebyl uveden ani jeden záchranný člun, rozdány dokonce nebyly ani žádné záchranné vesty! Tragédii, která se odehrává mezi mosty v Clark Street a LaSalle Street, sledují tisíce lidí z břehů.

Sledují i celou záchrannou akci. Spoustu nešťastníků zachrání „pouhé“ hozené lano. Jiné, i když se ze smrtící pasti parníku dostanou, doženou prudké vlny, jež převrácení lodi způsobí.

Vše jen kvůli zisku?

Až tajemnou otázkou zůstává, proč není nikdo hnán k odpovědnosti. Jak je možné, že za tak obrovskou tragédii, při které  mimo jiné zahyne 22 celých rodin, nikdo nepyká?

Je prokázané, že jen tři týdny před katastrofou zvýší lodní inspektor Robert Reid povolený počet cestujících až na 2500 osob. Z vyšetřování vyplyne šokující fakt, že Eastland v takovém stavu nebyl schopný plavby.

Dobový tisk dokonce přichází s informací, že na palubě mohlo být ve skutečnosti až 3200 cestujících! Balastní nádrže prý nefungovaly správně. A tak dále, a tak dále… „Vinu nese zločinná nedbalost, šlendrián a ziskuchtivost,“ dočteme se v tisku.

A ten zřejmě není příliš daleko od pravdy, na plavby se prodá rekordní počet vstupenek.

Foto: Detroit Publishing Company / Creative Commons / volné dílo, Max Rigot Celling Company / Creative Commons / volné dílo, Victorgrigas / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Historie
Návštěva ve středověké Číně: V kuchyni preferovali harmonii chutí
Když máte něco dobrého na talíři, nacpeš se k prasknutí? Tak s tím ve středověké Číně nepochodíš. Přežírání Číňané odmítají, ovšem dobré jídlo si vychutnat umějí. Označují ho za skutečné umění, které přirovnávají k poezii nebo malování a zábavu hodnou té nejvyšší šlechty. Kdo má ve středověké Číně vysoké postavení, patří k němu i konzumace vybraných lahůdek. Básník a […]
Historie
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Historie
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
reklama
věda a technika
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
reklama
lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz