Domů     10 zajímavostí o slinách
10 zajímavostí o slinách

Sliny se skládají z vody, enzymů, proteinů i dalších důležitých látek, které pomáhají rozmělnit potravu a pak ji správně strávit. Toto jsou známá fakta. Ale co ta méně známá?

1. Klíč k úspěšné reprodukci?

Věděli jste, že existuje věda, zabývající se líbáním? Je to filematologie! Vědci se v jedné ze studií zaměřili na to, zda mohou sliny hrát roli v lidské reprodukci.

Dobrovolníky, kteří jim pomohli ve výzkumu, byly páry univerzitních studentů, u kterých analyzovali hladiny jejich hormonů.

Dvojice, které se pouze držely za ruce, nezažily stejný pokles stresového hormonu kortizolu ani zvýšení hormonu lásky oxytocinu jako líbající se páry.

Z evolučního hlediska může být líbání způsobem, jak ovlivnit tyto hormony, které byly identifikovány jako klíč k reprodukčnímu úspěchu. Sliny mužů také obsahují hormon testosteron, který zvyšuje sexuální touhu.

Podle vědců příroda zařídila vše tak, aby se pomocí výměny slin při líbání přenášel i na partnerku a také u ní došlo ke zvýšení sexuálního apetitu.

2. Když jsou ústa příliš suchá

Někteří lidé trpí poruchou, zvanou xerostomie, při které se jim netvoří v ústech dostatek slin. I když nejde o život ohrožující onemocnění, není to rozhodně nic příjemného.

Tenká vrstva slin, pokrývající ústní dutinu, chrání zuby a dásně a hraje důležitou roli v jejich zdraví. Bez této ochranné vrstvy dochází k častějšímu vzniku zubních kazů i infekcím úst.

Sliny rovněž díky obsahu proteinů usnadňují žvýkání a slouží jako jakési „mazivo“, které pomáhá předcházet opotřebení zubů a poškozování zubní skloviny.

Sliny mohou hrát důležitou úlohu i v procesu lidské reprodukce.
Sliny mohou hrát důležitou úlohu i v procesu lidské reprodukce.

3. Lze zahnat žízeň slinami?

Pokud člověk ztroskotá nebo zabloudí v poušti, udělal by vše pro svou záchranu. Snažit se zahnat žízeň vlastními slinami však není dobrý nápad, přestože zhruba 98% procent jejich složení tvoří voda.

Obsahují však velké množství bílkovin a enzymů, což je dělá mnohem koncentrovanějšími, než je voda. Pokud není k dispozici nic jiného, než sliny, tělo se brzy dehydratuje a vzniká začarovaný kruh.

Sliny se stávají ještě koncentrovanějšími a organismu potřebnou vodu zkrátka nedodají.

4. Hit na černém trhu

V Jihoafrické republice jsou horkým artiklem na černém trhu sliny od pacientů s tuberkulózou. Zdraví lidé pak vezmou lahvičky na kliniku a tvrdí, že sputum je jejich vlastní. Po pozitivním testu na TBC dostanou potvrzení, které použijí pro získání podpory.

Ta činí v přepočtu asi 75 dolarů měsíčně (cca 1800 korun), přičemž za lahvičku zaplatí sumu, rovnající se 100 až 150 korunám. Také pro nezaměstnané a chudobou trpící pacienty s TBC jde o další menší přivýdělek.

Některá onemocnění mají za následek sníženou tvorbu slin a s tím související problémy.
Některá onemocnění mají za následek sníženou tvorbu slin a s tím související problémy.

5. Sliny obsahují lék proti bolesti

Nejsilnějšími léky na bolest jsou opioidy, včetně morfinu. Navzdory úlevě, kterou přinášejí, má jejich dlouhodobé užívání řadu negativních dopadů na lidský organismus. Často na nich také vzniká závislost.

Vědci se proto po léta snaží najít náhradu stejné síly, ale bez vedlejších účinků.

V roce 2006 experti z Pasteurova ústavu v Paříži zjišťují, že v lidských slinách se nachází peptid s názvem opiorfin.

Stejně jako morfin nebo jiné syntetické látky s podobným působením se váže na místa na těle, přenášející bolestivé signály do mozku a blokuje jejich přenos.

Navíc na něm nevzniká závislost, nedá se jím předávkovat a může působit jako antidepresivum. Při prvotních testech však vědci přicházejí na to, že by mohl působit pouze omezeně a tak „vychytají“ tento nedostatek a zvýší jeho stabilitu.

Některé studie naznačují, že by mohl velmi dobře účinkovat zejména u určitých typů bolestí, kromě jiného například u chronických bolestí, které bývají často rezistentní vůči některým běžně používaným lékům.

Výzkumníci si však uvědomují, že jsou na samém začátku a proto na tomto poli probíhají rozsáhlé výzkumy. Lék by v případě úspěchu mohl být dostupný v injekční formě i v podobě tablet.

6. Jak vyrobit „zázračnou“ vakcínu

Když úřady ve spolupráci s policí vyšetřují v roce 2016 chicagského lékaře v souvislosti s jeho prapodivnými praktikami, netuší, že brzy budou překvapeni ještě více.

Doktor Ming Te Lin vytvořil vlastní vakcínu proti alergiím, do které přidal vodku z místního obchodu a kočičí sliny neznámého původu. Takto očkoval své pacienty více než 10 let, přičemž nejmladšímu z nich byl pouhý týden.

Zajímavé je, že žádný z jeho pacientů ani jejich rodiče si nikdy nestěžovali. Na alergologa a imunologa si kontrola posvítí poté, co falšuje jiné lékařské záznamy.

Je mu zakázáno vykonávat lékařskou praxi a samozvaný experimentátor, který prohlašuje, že všechna očkování byla v pořádku, skončí před soudem.

Sliny žízeň nezaženou…
Sliny žízeň nezaženou…

7. Překvapivý objev

Před 4 lety identifikují vědci zcela novou bakterii, která se živí jinými bakteriemi v lidských slinách a odolává antibiotikům. Odborníci se v souvislosti s tímto objevem domnívají, že až polovina mikrobů v našich slinách nemusí být ještě správně rozpoznána.

8. Žabí sliny mění konzistenci

Řada kreslených filmů ukazuje žáby, lapající hmyz jazykem. Není to v žádném případě nadsázka. Za touto schopností obojživelníků stojí kombinace rychlosti, přesnosti a specifických vlastností jejich slin.

Jejich prvním úkolem je zachytit potravu, trávení přichází na řadu později. Ve chvíli, kdy jazyk doslova vystřelí dopředu, mají sliny ještě řídkou konzistenci, avšak poté, co žába chytí svou kořist, mění se na lepkavé a hmyz se nemá jak bránit.

A pro zajímavost: jazyk žab je asi 10x měkčí, než je jazyk lidský.

Žabí sliny mění při lovu hmyzu svou konzistenci.
Žabí sliny mění při lovu hmyzu svou konzistenci.

9. Záhadní předkové

Když v roce 2017 vědci studují mucin-7, bílkovinu, odpovědnou za slizkou konzistenci slin, narazí na něco podivného. Gen MUC7, související s touto bílkovinou, se radikálně lišil od stejného genu, nalezeného v jiných oblastech.

To podle nich znamená, že zhruba před 200 000 lety se předkové moderních lidí v subsaharské Africe zkřížili s něčím, co mělo s člověkem málo společného.

Vědci nemají ponětí, jak tito tvorové vypadali a pokud nenajdou jejich pozůstatky, zřejmě se to nikdy nedozví.

10. Kauza zvaná lyssinum

V roce 2018 vyděsí 4letý kanadský chlapec okolí, když ve školce zaleze pod stůl, vrčí a štěká na ostatní. Matka ho vezme k léčitelce, která usoudí, že jde o následek pokousání psem a aplikuje mu lék zvaný lyssinum. Jde o sliny psa se vzteklinou.

Kůra zabere, ale případ rozvíří veřejné mínění. Zatímco konvenční lékaři jsou vážně znepokojeni, asociace jejich kolegů, vyznávajících alternativní medicínu, je s výsledkem spokojena a ani úřady nevyjádří námitky.

Foto: www.chicagoparent.com, www.animalwised.com, https://pixabay.com, www.youtube.com
Související články
Věda a technika
Struktura DNA aneb o symbolu života
25. duben 1953 se zapsal do historie jako den, kdy byl veřejně oznámen objev struktury DNA. Deoxyribonukleová kyselina, jak zní její celý název, je bez nadsázky považována za základní stavební kámen všech živých organismů. Každý jednotlivý organismus má svou vlastní DNA řadu, ve které jsou zapsány veškeré informace o něm. Nikdo a nic na světě […]
Věda a technika
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
Věda a technika
Jak vznikal Pražský Semmering?
První veřejná železnice zahájila svoji činnost v roce 1825. Stalo se tak v Anglii a kromě zboží tehdy poprvé v historii přepravovala rovněž i osoby. Rozvoj železniční dopravy v průběhu 19. století se již během několika desetiletí projevil zejména tím, že byla postupně vybudována hustá dopravní síť, jež velmi zkrátila tehdejší cestování nejen po Evropě, […]
Věda a technika
Robot jako starověký vynález: Pracoval bez zásahu lidské ruky
Určitě víte, že slovo robot vymyslel spisovatel Karel Čapek. A proslavil ho po celém světě. Tato historie je dnes všeobecná známá a ze školy ji zná nejspíše každý. Dnes nám roboti pomáhají v mnoha oblastech. Jenže ve skutečnosti mají mnohem delší historii. Nejspíše netušíte, že první programovatelný stroj, který plnil příkazy člověka, sestrojil v egyptské Alexandrii […]
reklama
svět zločinu
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
Postrach padouchů: Divoký Bill Hickok se stal obětí msty
Ačkoliv si Wild Bill Hickok vybuduje pověst proslulého rváče, nikde se nedostane mimo zákon. Se svým revolverem míří obávaný pistolník velice rychle, ale zároveň nikdy neútočí jako první. Kdo to proti němu zkusí, má obvykle smůlu. Wild Bill Hickok (1837–1876) patří ke krasavcům a na svůj zevnějšek je náležitě pyšný. Hezkou tvář, nazrzlé kadeřavé vlasy […]
Bandita Jesse James: Bývalý přítel ho zákeřně trefil zezadu
Dokáže střílet oběma rukama a pekelně rychle. Míří jistě, ruce se mu nikdy nezachvějí. Jesse James nejdříve bojuje ve válce Severu proti Jihu na jižanské straně. Válečné akce si ale vykládá po svém. Bojová jednotka Williama Quantrilla, které je Jesse Woodson James (1847–1882) členem, je totiž svérázná partička, která hlavně přepadá poštovní dostavníky Unie a […]
Pád „dvojčat“ odstartoval válku s terorismem
Říká se, že kdo zažil 11. září 2001, nikdy nezapomene na okamžik, kdy se o nejhorším a nejvíce šokujícím teroristickém útoku v historii lidstva dozvěděl. Pád budov Světového obchodního centra po útoku letadel ovládaných al-Káidou sledoval celý svět prakticky v přímém přenosu. A to ještě nebyl zdaleka konec.   Ten den zahynulo přes tři tisíce lidí, dalších […]
reklama
věda a technika
Revoluce jménem internet. Jak se svět změnil v globální vesnici
Rok 1969 je v historii lidstva nesmazatelně spojen s okamžikem, kdy se lidská noha poprvé dotkla povrchu jiného tělesa než Země. Ale v tom roce se stalo i něco jiného, co možná na první pohled nebylo tak velkolepé, ale co naše životy takříkajíc převrátilo naruby. Mnozí odborníci se shodují, že od doby vynálezu knihtisku lidstvo […]
Automatická pračka aneb konec máchání prádla v potoce
Prát prádlo začalo být potřeba se vznikem prvního oblečení, které bylo třeba udržovat čisté. Pokud se vám vzhledem k roční době vybaví Popelka, která máchá prádlo v říčce, tak vězte, že tak nějak to doopravdy bylo. Jen bez tří oříšků. Prádlo se pralo v čisté vodě, otloukalo o kamení a ručně ždímalo. Mužům však bylo jejich žen líto […]
Morová smrt: Marná snaha o záchranu
Středověcí lékaři neměli moc možností, jak nemocné zachránit. Doposud zdravým radili alespoň co nejdříve ze zamořeného území odejít někam, kde je čerstvý vzduch. Doboví odborníci totiž vycházeli z poznatků Hippokrata a Galéna, což znamená, že původ nemocí viděli v nerovnováze tělních tekutin: hlenu, krve, žluté a červené žluči. Konkrétně mor měl způsobovat nadbytek krve, která […]
K-129: Ukradená ponorka
Přichází povel „Ponořit!“ Zazní varovný signál, pak se přes temný trup převalí první vlny. Ještě chvíli brázdí hladinu periskop, pak se ponoří i ten. Ponorka mizí pod hladinou. Nikdo v tu chvíli netuší, že už navždy. Téměř 100 metrů dlouhá K–129 sovětského tichomořského loďstva patří ke strategickým ponorkám třídy Golf, nese na palubě tři balistické jaderné […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz