Domů     10 zajímavostí o slinách
10 zajímavostí o slinách

Sliny se skládají z vody, enzymů, proteinů i dalších důležitých látek, které pomáhají rozmělnit potravu a pak ji správně strávit. Toto jsou známá fakta. Ale co ta méně známá?

1. Klíč k úspěšné reprodukci?

Věděli jste, že existuje věda, zabývající se líbáním? Je to filematologie! Vědci se v jedné ze studií zaměřili na to, zda mohou sliny hrát roli v lidské reprodukci.

Dobrovolníky, kteří jim pomohli ve výzkumu, byly páry univerzitních studentů, u kterých analyzovali hladiny jejich hormonů.

Dvojice, které se pouze držely za ruce, nezažily stejný pokles stresového hormonu kortizolu ani zvýšení hormonu lásky oxytocinu jako líbající se páry.

Z evolučního hlediska může být líbání způsobem, jak ovlivnit tyto hormony, které byly identifikovány jako klíč k reprodukčnímu úspěchu. Sliny mužů také obsahují hormon testosteron, který zvyšuje sexuální touhu.

Podle vědců příroda zařídila vše tak, aby se pomocí výměny slin při líbání přenášel i na partnerku a také u ní došlo ke zvýšení sexuálního apetitu.

2. Když jsou ústa příliš suchá

Někteří lidé trpí poruchou, zvanou xerostomie, při které se jim netvoří v ústech dostatek slin. I když nejde o život ohrožující onemocnění, není to rozhodně nic příjemného.

Tenká vrstva slin, pokrývající ústní dutinu, chrání zuby a dásně a hraje důležitou roli v jejich zdraví. Bez této ochranné vrstvy dochází k častějšímu vzniku zubních kazů i infekcím úst.

Sliny rovněž díky obsahu proteinů usnadňují žvýkání a slouží jako jakési „mazivo“, které pomáhá předcházet opotřebení zubů a poškozování zubní skloviny.

Sliny mohou hrát důležitou úlohu i v procesu lidské reprodukce.
Sliny mohou hrát důležitou úlohu i v procesu lidské reprodukce.

3. Lze zahnat žízeň slinami?

Pokud člověk ztroskotá nebo zabloudí v poušti, udělal by vše pro svou záchranu. Snažit se zahnat žízeň vlastními slinami však není dobrý nápad, přestože zhruba 98% procent jejich složení tvoří voda.

Obsahují však velké množství bílkovin a enzymů, což je dělá mnohem koncentrovanějšími, než je voda. Pokud není k dispozici nic jiného, než sliny, tělo se brzy dehydratuje a vzniká začarovaný kruh.

Sliny se stávají ještě koncentrovanějšími a organismu potřebnou vodu zkrátka nedodají.

4. Hit na černém trhu

V Jihoafrické republice jsou horkým artiklem na černém trhu sliny od pacientů s tuberkulózou. Zdraví lidé pak vezmou lahvičky na kliniku a tvrdí, že sputum je jejich vlastní. Po pozitivním testu na TBC dostanou potvrzení, které použijí pro získání podpory.

Ta činí v přepočtu asi 75 dolarů měsíčně (cca 1800 korun), přičemž za lahvičku zaplatí sumu, rovnající se 100 až 150 korunám. Také pro nezaměstnané a chudobou trpící pacienty s TBC jde o další menší přivýdělek.

Některá onemocnění mají za následek sníženou tvorbu slin a s tím související problémy.
Některá onemocnění mají za následek sníženou tvorbu slin a s tím související problémy.

5. Sliny obsahují lék proti bolesti

Nejsilnějšími léky na bolest jsou opioidy, včetně morfinu. Navzdory úlevě, kterou přinášejí, má jejich dlouhodobé užívání řadu negativních dopadů na lidský organismus. Často na nich také vzniká závislost.

Vědci se proto po léta snaží najít náhradu stejné síly, ale bez vedlejších účinků.

V roce 2006 experti z Pasteurova ústavu v Paříži zjišťují, že v lidských slinách se nachází peptid s názvem opiorfin.

Stejně jako morfin nebo jiné syntetické látky s podobným působením se váže na místa na těle, přenášející bolestivé signály do mozku a blokuje jejich přenos.

Navíc na něm nevzniká závislost, nedá se jím předávkovat a může působit jako antidepresivum. Při prvotních testech však vědci přicházejí na to, že by mohl působit pouze omezeně a tak „vychytají“ tento nedostatek a zvýší jeho stabilitu.

Některé studie naznačují, že by mohl velmi dobře účinkovat zejména u určitých typů bolestí, kromě jiného například u chronických bolestí, které bývají často rezistentní vůči některým běžně používaným lékům.

Výzkumníci si však uvědomují, že jsou na samém začátku a proto na tomto poli probíhají rozsáhlé výzkumy. Lék by v případě úspěchu mohl být dostupný v injekční formě i v podobě tablet.

6. Jak vyrobit „zázračnou“ vakcínu

Když úřady ve spolupráci s policí vyšetřují v roce 2016 chicagského lékaře v souvislosti s jeho prapodivnými praktikami, netuší, že brzy budou překvapeni ještě více.

Doktor Ming Te Lin vytvořil vlastní vakcínu proti alergiím, do které přidal vodku z místního obchodu a kočičí sliny neznámého původu. Takto očkoval své pacienty více než 10 let, přičemž nejmladšímu z nich byl pouhý týden.

Zajímavé je, že žádný z jeho pacientů ani jejich rodiče si nikdy nestěžovali. Na alergologa a imunologa si kontrola posvítí poté, co falšuje jiné lékařské záznamy.

Je mu zakázáno vykonávat lékařskou praxi a samozvaný experimentátor, který prohlašuje, že všechna očkování byla v pořádku, skončí před soudem.

Sliny žízeň nezaženou…
Sliny žízeň nezaženou…

7. Překvapivý objev

Před 4 lety identifikují vědci zcela novou bakterii, která se živí jinými bakteriemi v lidských slinách a odolává antibiotikům. Odborníci se v souvislosti s tímto objevem domnívají, že až polovina mikrobů v našich slinách nemusí být ještě správně rozpoznána.

8. Žabí sliny mění konzistenci

Řada kreslených filmů ukazuje žáby, lapající hmyz jazykem. Není to v žádném případě nadsázka. Za touto schopností obojživelníků stojí kombinace rychlosti, přesnosti a specifických vlastností jejich slin.

Jejich prvním úkolem je zachytit potravu, trávení přichází na řadu později. Ve chvíli, kdy jazyk doslova vystřelí dopředu, mají sliny ještě řídkou konzistenci, avšak poté, co žába chytí svou kořist, mění se na lepkavé a hmyz se nemá jak bránit.

A pro zajímavost: jazyk žab je asi 10x měkčí, než je jazyk lidský.

Žabí sliny mění při lovu hmyzu svou konzistenci.
Žabí sliny mění při lovu hmyzu svou konzistenci.

9. Záhadní předkové

Když v roce 2017 vědci studují mucin-7, bílkovinu, odpovědnou za slizkou konzistenci slin, narazí na něco podivného. Gen MUC7, související s touto bílkovinou, se radikálně lišil od stejného genu, nalezeného v jiných oblastech.

To podle nich znamená, že zhruba před 200 000 lety se předkové moderních lidí v subsaharské Africe zkřížili s něčím, co mělo s člověkem málo společného.

Vědci nemají ponětí, jak tito tvorové vypadali a pokud nenajdou jejich pozůstatky, zřejmě se to nikdy nedozví.

10. Kauza zvaná lyssinum

V roce 2018 vyděsí 4letý kanadský chlapec okolí, když ve školce zaleze pod stůl, vrčí a štěká na ostatní. Matka ho vezme k léčitelce, která usoudí, že jde o následek pokousání psem a aplikuje mu lék zvaný lyssinum. Jde o sliny psa se vzteklinou.

Kůra zabere, ale případ rozvíří veřejné mínění. Zatímco konvenční lékaři jsou vážně znepokojeni, asociace jejich kolegů, vyznávajících alternativní medicínu, je s výsledkem spokojena a ani úřady nevyjádří námitky.

Foto: www.chicagoparent.com, www.animalwised.com, https://pixabay.com, www.youtube.com
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml