Domů     10 nejnepříjemnějších zvuků kolem nás
10 nejnepříjemnějších zvuků kolem nás
4.12.2017

Šumění lesa, jarní déšť, vrnění kotěte, Mozartova symfonie. To všechno jsou zvuky, které zpravidla v člověku vyvolávají příjemné pocity. Občas je však sluch vystaven něčemu, z čehož má tendenci šílet…

1. Nehty na tabuli

Skřípot vyvolaný pohybem nehtů o tabuli vyvolává u mnoha lidí doslova osypky. Proč ale vlastně? Podle studie rakouských a německých vědců vydané v roce 2011 se tento zvuk pohybuje mezi 2 000 a 5 000 Hz. Do tohoto kmitočtového pásma spadají varovné výkřiky primátů, takže je možné, že vnímání nepříjemného škrábání souvisí s evolucí.
Skřípot vyvolaný pohybem nehtů o tabuli vyvolává u mnoha lidí doslova osypky. Proč ale vlastně? Podle studie rakouských a německých vědců vydané v roce 2011 se tento zvuk pohybuje mezi 2 000 a 5 000 Hz. Do tohoto kmitočtového pásma spadají varovné výkřiky primátů, takže je možné, že vnímání nepříjemného škrábání souvisí s evolucí.

2. Hlučné žvýkání

Misofonie je zvláštní porucha sluchu, kvůli které člověka napadají i vražedné myšlenky. Zvuk, kterému je vystaven, mu natolik leze na nervy, že ztrácí sebekontrolu. Obvykle se jedná o žvýkání či srkání, ale třeba i stříhání nehtů.

V léčbě se zpravidla uplatňují generátory zvuků (příjemně vnímané zvuky ve spojení se zvukem rizikovým by měly zamezit nežádoucí reakci), dále různé psychoterapeutické metody (například záměrné opakované vystavování se danému zvuku s cílem zvýšení tolerance k němu) či psychofarmaka.

3. Hudba v hlavě

Zná to každý z nás. Do hlavy se mu nastěhuje nějaký jednoduchý popěvek, který z ní ne a ne odejít. Sice se nejedná přímo o klasický zvuk, ale tito ušní červi, jak zní odborný název, útočí právě na sluchový systém.

Devadesát procent lidí s ušním červem bojuje aspoň jednou týdně, čtvrtina populace pak dokonce několikrát denně.

4. Pláč malých dětí

Brekot malého dítěte také nepatří mezi nejlibější zvuky, i když zde se trochu liší vnímání u žen a u mužů. Výzkumníci z Oxfordské univerzity zjistili, že takový zvuk vyvolá v mozku dospělých intenzivní reakci, zejména v oblastech zodpovědných za emoce.

Zároveň se zvýší fyzická výkonnost a nastartují se reflexy zodpovědné za péči o potomstvo. Pokud je tak člověk kupříkladu v letadle s cizím plačícím dítětem, jeho organismus je excitován a zároveň frustrován, protože péči o dítě má na starosti někdo jiný.

5. Vuvuzely

Od mistrovství světa ve fotbale, které v roce 2010 proběhlo v Jihoafrické republice, uplynulo již sedm let. Víc než vítězství španělské reprezentace v hlavách utkvěl příšerný rachot, který doprovázel každé utkání.

Onen randál měly na svědomí tisíce hudebních nástrojů zvaných vuvuzely, které vydávaly zvuk z dálky připomínající rojení včel, zblízka pak vchod do pekla.

Někteří lidé na stadionech poté trpěli dočasnou ztrátou sluchu, fotbalová federace FIFA posléze jejich další používání zakázala.

6. Zvracení

Dávicí reflexy přicházejí ke slovu ve chvílích, kdy se v trávicím traktu objeví něco, co tam nemá co pohledávat. Doprovázejí je přitom ne příliš lahodné zvuky, což má ovšem svůj důvod.

V okamžicích, kdy naši předci žijící v tlupě snědli něco podezřelého, některý z nich vrhnul. Neurony v mozcích ostatních v tu chvíli zbystřily, zrcadlily situaci a vyslaly signál k preventivnímu zbavení se zkonzumované potravy.

7. Hádka

Někdo se možná vyžívá ve sledování hádek mezi lidmi, jak o tom svědčí některé televizní pořady. Ale málokdo se hlasitých hádek sám rád účastní. Na hádky mezi rodiči jsou citlivé zejména malé děti a řada lidí si tento odpor přenáší i do dospělosti.

8. Telefonování

Člověk sedí třeba v tramvaji, město je ucpané a kousek od něj už půl hodiny někdo telefonuje. Nebohý cestující si tak proti své vůli vyslechne drby z bulvárních novin, stížnosti na děti či důkladný rozbor současné situace ve Spartě Praha.

Po chvíli se taková situace stává nesnesitelnou. Pak je tu ještě jeden faktor, který se nedá ovlivnit. Lidské mozky mají tendenci některé věci předvídat.

Neurony neabsorbují obsah telefonního hovoru, ale snaží se predikovat, co v něm bude následovat, zvláště, když slyší jen jednu stranu rozhovoru. A ve chvílích, kdy se jim to nedaří, přicházejí na řadu nepříjemné pocity.

9. Kašel a další tělesné zvuky

V některých kulturách je doslova ostudou neříhnout si po jídle, ale to jsou spíše výjimky. Většina tělesných zvuků je vnímána nepříjemně, což je dáno evolučně.

Jevy, které tyto zvuky provázejí, mohou totiž souviset s patogeny, které posléze šíří nejrůznější choroby.

10. Hnědá nota

Hnědá nota je bájným metalovým tónem, při kterém se posluchačům uvolní svěrače. Má se pohybovat pod hranicí slyšitelnosti na frekvenci mezi 5 a 9 hZ. Pokud je však zvuk dostatečně hlasitý, tělem projedou vibrace, které způsobí jistou nehodu.

Po hnědé notě pátrala řada vědeckých pracovišť včetně NASA, která se bála, aby se ona nepříjemnost nepřihodila jejím astronautům. Avšak onen tón zatím a asi naštěstí zůstává utajen…

Foto: MavCure, Pinterest, NPR, Today I Found Out, compassionatesleepsolutions, wikipedia
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml