Skip to content

Nejslavnější hračka: Invazi medvědů způsobila chromá žena!

teddy-bears-31a

Každý jsme v dětství měl svého oblíbeného. Chodil s námi ven, hrál si s námi, hlídal nás před bubáky. A kdo říká, že neměl, tak ho má dodnes. Méďu. Plyšáka.

„Děvče ty úplně hoříš,“ ustaraně vzdychá paní Steiffová, když utírá pot z čelíčka 18mesíční dcerky Margarete (1847–1909). „Je to obrna,“ říká přivolaný lékař a obavy jsou na místě. Nemoc nezůstává bez následků a holčička částečně ochrne. Navzdory tomu v jihoněmeckém Geigenu vyrůstá v energickou slečnu, která má skvělé organizační schopnosti a hlavu plnou nápadů. Vášnivě ráda šije a za první uspořené peníze si kupuje nejnovější výkřik technické revoluce. Šicí stroj. Otevře si krejčovský salón a právě tady jednoho večera roku 1879 neteřím a synovcům ušije ze zbytků několik filcových slonů.

Margarete-1-hochauflösend
Za nejslavnější hračkou je žena. Margarete Steiff.

Medvědy čeká drátěná evoluce

Povzbuzena jejich nadšením, našije plný pytel také pro místní trh a s rostoucím úspěchem rozšiřuje nabídku o další zvířátka.  Nechybí ani medvědi. V roce 1893 se jich prodá 16 000 a v roce 1902 prochází zásadní evolucí. Margaretin synovec Richard Steiff (1877–1939) navrhuje zcela nový typ plyšového medvěda. S drátěnou kostrou a pohyblivými končetinami. Právě ten na veletrhu hraček v Lipsku nadchne Hermanna Berga, zástupce americké George Borgfeldt & Company, a tak se medvědi vydávají na cestu za oceán.

Richard Steiff with teddy bear - Portrait
Revoluční změny provede její synovec Richard Steiff.

Prezident medvídě nestřelí

Majitel brooklynského obchodu Morris Michtom (1870–1938) otevře 16 listopadu téhož roku deník Washington Post. Narazí na historku o smůle prezidenta Theodora Roosevelta (1858–1919), který na lovu medvědů žádného neulovil. Když mu nakonec přitáhli medvídě, aby si konečně mohl vystřelit, odmítl to jako nesportovní se slovy: „Cožpak bych se pak mohl podívat do očí svým klukům?“ Historku provází karikatura Clifforda Berrymana a Morris dostává nápad. Načrtne podle obrázku malou hračku a jeho žena Rose ji ušije. Ve výloze obchodu se pak objeví jako Teddyho medvídek i s článkem vystřiženým z novin. Budí takový zájem, že Michtom nestačí vyrábět. Zakládá hračkářskou firmu a píše prezidentovi. Mohla by hračka nést jeho jméno? Roosevelt souhlasí, ale má podmínku: „Nebude registrováno a budou jej moci volně využívati i další výrobci.“

This political cartoon by Clifford Berryman's depicts President Theodore Roosevelt's bear hunting trip to Mississippi. The cartoon gave the 'Teddy' Bear it's name. It was published in the Washington Post in 1902.
Hračku proslaví historka prezidenta Roosevelta.

Kdo nemá méďu, není in

V létě 1904 se Teddy stává hitem světové výstavy v americkém St. Luis a roku 1908 už Michtom společně s dalšími výrobci dodává na trh téměř milion plyšáků ročně. Ameriku zachvátí hotová plyšákománie a svého Teddyho musí mít každý, kdo chce být in. Zdobí šatny hereček, dámy, ale i pánové, si je nosí na pikniky, děti, ale i dospělí, se s nimi fotografují, a nezanevře na něj ani Roosevelt, který ho využívá jako volebního maskota. Zpočátku se výrobci snaží zachovat podobu skutečných medvíďat. Postupně ji však stylizují do podoby, kterou člověk podvědomě vnímá jako roztomilou a mazlivou. Ač se ve 30. letech ustálí, přichází výrobci s množstvím variací v barvách, velikostech i materiálech. V posledních letech se objevují také plyšáci, kteří jsou místo pilin nacpaní elektronikou. Smějí se, mluví, chodí a někteří už jsou spíše chlupatými roboty než hračkami.

shutterstock_141266917
Dnes patří „méďa“ mezi nejoblíbenější hračky.

3 miliony poprvé, podruhé…

Stávají se také předmětem sběratelského zájmu a ti nejvzácnější se za astronomické sumy prodávají ve slavných aukčních síních. Třeba v londýnské Sotheby se roku 1987 prodá plyšový medvídek firmy Steiff z roku 1912 za částku odpovídající 575 000 korun, o dva roky později se draží medvídek ruské princezny Xenie Romanovovy (1875-1960) až do výše 780 000 korun. Rekord však drží méďa z roku 1920, který se v roce 1989 prodává v USA v přepočtu za 3 500 000 korun.

Foto: https://www.danburymint.co.uk, archiv
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Skutečný horor: Čí jekot se rozléhá v nejstrašidelnějších lesích v Británii?
epochalnisvet.cz

Skutečný horor: Čí jekot se...

Turista si vpodvečer povídá s vesničany u ohně. Vtom se z blízkého...
Suchem v lesích nejvíce trpí smrky
21stoleti.cz

Suchem v lesích nejvíce...

Sucho je problematikou, která se v poslední době objevuje...
Opulence ve stylu art deco
iluxus.cz

Opulence ve stylu art deco

Pokud bychom měli možnost se do nějakého...
Jitka Asterová: Propadá panice kvůli svému věku
nasehvezdy.cz

Jitka Asterová: Propadá panice...

Herečka a moderátorka Jitka Asterová (57) v posledních...
Světlo je přiznanou nadějí
rezidenceonline.cz

Světlo je přiznanou nadějí

Desdemona, Rosalinda, Anna Karenina, Manon Lescaut,...
Vědci popsali unikátní evoluční mechanismus
21stoleti.cz

Vědci popsali unikátní...

Tým českého vědce Petra Svobody...
Ladislav Potměšil zůstane invalidou?
nasehvezdy.cz

Ladislav Potměšil zůstane...

Před třičtvrtě rokem absolvoval oblíbený herec...
Záhada Piltdownského člověka konečně vyřešena!
epochalnisvet.cz

Záhada Piltdownského člověka...

O městečku Piltdown v jihovýchodní Anglii...
Šperky s puncem výjimečnosti
iluxus.cz

Šperky s puncem výjimečnosti

Hledáte-li osobité šperky vytvářené s radostí a láskou,...
Počet obětí sovětského vpádu do Československa byl vyšší
21stoleti.cz

Počet obětí sovětského vpádu do...

Čeští historici Prokop Tomek a Ivo Pejčoch...
Kouzlo moderní ložnice
rezidenceonline.cz

Kouzlo moderní ložnice

Ložnice s koupelnou patří k těm místům, kde člověk nabírá...
Nejslavnější akrobatické kousky, nad nimiž tuhne v žilách krev
epochalnisvet.cz

Nejslavnější akrobatické...

Absolutně postrádají pud sebezáchovy. Na...