Domů     Mistře, nepostrádáte něco? 3x slavní, kterým chybí část těla
Mistře, nepostrádáte něco? 3x slavní, kterým chybí část těla
28.4.2016

Stejně jako jejich kolegové z branže, i oni si plnými doušky vychutnávají každodenní přísun uznání a obdivu za svou práci. Přesto se od svých uměleckých druhů v mnohém liší.

Někteří onen rozdíl skrývají pod vrstvou šatstva, jiní ho bez známky ostychu dávají na odiv veřejnosti…

Do srdcí svých příznivců se vrývají nejen talentem, se kterým ovládají svou profesi, ale také odvahou, s jakou se staví nepříznivému osudu, a místo vyvěšení bílé vlajky se s ním pouštějí do křížku. A přesto, že jejich tělo nemá všechno, co má mít, vítězí na celé čáře.

Beznohá hvězda seriálu

Kdo: Robert David Hall

Profese: herec

Co mu chybí: obě nohy

Od konce druhé světové války uběhnou dva roky, od začátku listopadu pak devět dní, když se v jedné z porodnic v americkém státě New Jersey prodere na svět Robert David Hall (*1947).

Otce nikdy nepozná, matka, diplomovaná zdravotní sestra, dohlíží na jeho výchovu zcela osamocená.

Se sladkým pocitem zadostiučinění tak v roce 1971 sleduje synovu slavnostní promoci na UCLA (University of Kalifornia, Los Angeles), ze které si její potomek odnáší diplom z anglické literatury.

Tak čas zvolna plyne až do onoho osudného data – 10. července 1978. V tu dobu pracuje Hall jako diskžokej rozhlasové stanice v Orange County v Kalifornii, píše slogany pro místní reklamní agenturu, po večerech brnká v kapele na kytaru a v koutku duše sní o velké herecké kariéře.

Bolestivou trhlinu do jeho smělých plánů však vytne hrozivá rána, která se ozve poté, co do jeho vozu zničehonic v plné rychlosti vrazí 18kolový náklaďák.

Následný výbuch plynové cisterny uvězní nebohého Halla na několik nekonečně dlouhých okamžiků přímo uprostřed žhnoucího pekla. Když je z něj konečně polomrtvý zachráněn, má kromě dalších zranění i bolestivé popáleniny na 65 procentech těla. Následkem toho přichází o pravou nohu nad kolenem a o levou pod ním.

Doktor bez nohou

Ani ztráta dolních končetin a více než sedm měsíců hospitalizace, během kterých si Hall musí osvojit chůzi na studených protézách, ho nezastaví v postupném plnění si dávného snu.

I přes svůj handicap je pravidelným účastníkem konkurzů, nestydí se přijmout ani méně výrazný štěk a svůj podmanivý hlas dává s radostí k dispozici i dabingovým režisérům. Mnoho jím ztvárněných postav s ním sdílí i jeho handicap.

Hallova nezlomná vůle se vyplácí v roce 2000, kdy dostává nabídku zahrát si v nově vznikajícím seriálu stanice CBS, vyprávějícím o práci elitních lasvegaských forenzních vědeckých kriminalistů.

Jeho postava koronera doktora Alberta Robbinse se měla původně objevit jen v pilotní epizodě, charismatický herec však svým výkonem zaujal natolik, že scenáristi postupně dopsali jeho roli téměř do každého dílu.

Dnes je Robert David Hall nejen jednou z hvězd Kriminálky Las Vegas, ale také hrdým otcem dvou synů a členem komise herců s postižením.

Jednoruký udavač rytmu

Kdo: Rick Allen

Profese: bubeník

Co mu chybí: levá ruka

Píše se únor roku 1984. Stále slavnější britská rocková kapela Def Leppard se zavírá do studia v irském Dublinu, aby tu započala práci na své v pořadí čtvrté desce, pracovně nazvané Animal Instinct.

Intenzivní tvorbu nových písní mají na pár dní pozastavit jen vánoční svátky. Opět nahrávat se má začít s prvními dny nového roku.

S tímhle termínem počítá i bubeník Rick Allen (*1963), který je ve skupině od svých 15 let a kvůli mlácení do bicích se vykašle i na školu. I proto si hodlá poslední prosincový den pořádně užít.

Ve víru bujarých oslav sedá vedle své holandské přítelkyně za volant černého automobilu Chevrolet Corvette, aby se jím společně dopravili na silvestrovskou párty kousek od jeho rodinného domu v anglickém Sheffieldu.

Jen pár kilometrů před cílem je však na úzké cestě předhání Alfa Romeo, jejíž řidič se rozhodne zahrát si s 21letým muzikantem na kočku a myš. Začíná zpomalovat, blokovat mu cestu i všechny jeho pokusy o předjetí.

Allen zuří, vyhrožuje, nadává, a když mu dojde trpělivost, sešlápne plynový pedál k podlaze a strhne volant doprava. K jeho smůle však právě v ten okamžik začíná silnice zatáčet prudce vlevo.

V ní ztrácí mladý bubeník nad silným a rychlým vozem kontrolu, naráží do kamenných svodidel, která automobil v přemetech odmršťují do pole.

Já jsem slavný rockový bubeník

Rickovo tělo je obrovskou nárazovou energií z auta doslova vystřeleno. Není však kompletní. Přetržený bezpečnostní pás zachytává jeho levou ruku a oddělí ji v ramenním kloubu.

Když na místo dorazí pomoc, spatří Allena, jak zmateně pobíhá po poli, z prázdného rukávu se mu valí krev a z úst jen neustále opakující se věta: „Já jsem slavný rockový bubeník!“ Ve špitále se ošetřujícím lékařům nejprve daří chybějící úd vrátit zpět na místo.

Ránu ale napadne infekce a lékařům nezbývá nic jiného než ruku opětovně amputovat.

Ačkoliv to zpočátku považuje za holou utopii, nakonec se Allen na přímluvu svých kamarádů rozhodne nepoddat se nešťastnému osudu a i přes svůj handicap pokračovat v hudební kariéře.

Začíná pilně cvičit na speciálním elektronickém setu, ve kterém funkci levé ruky nahrazují nožní pedály, a po pár měsících je zpátky ve staré formě.

V srpnu 1986 jeho návratu na koncertní pódium, stojící v anglickém Doningtonu na festivalu Monsters of Rock, přihlížejí davy bouřících fanoušků. To vystoupení dodnes zůstává jedním z nejemocionálnějších v historii Def Leppard.

Rok poté pak konečně vychází album s příznačným názvem Hysteria, jehož nahrávání utnula Rickova nehoda. V roce 2008 zařazuje britský on-line hudební magazín Gigwise Allena na sedmé místo v žebříčku 100 nejlepších bubeníků všech dob.

Bezmezná vůle vítězit

Kdo: Aimee Mullinsová

Profese: modelka, herečka

Co jí chybí: obě nohy

Její životní příběh by dal z fleku dohromady poutavý román na pokračování, ze kterého by mohl těžit nejeden dovedný scenárista.

Vyprávěl by o kráse, chytrosti, ale hlavně statečnosti okouzlující dámy, zařazené magazínem People mezi 50 nejkrásnějších lidí této planety, která se rozhodla vzepřít osudu, dala vale svému handicapu a dobyla svět.

Od narození Američanky Aimee Mullinsové (*1976) uplyne pouhý rok, když jí lékaři musejí kvůli nevyvinutým lýtkovým kostem amputovat obě nohy pod koleny.

Zatímco vrstevníci kolem ní se právě učí chodit, jí tak už od raného dětství stejnou oporu poskytují protézy. Ty jsou však tím jediným, co Aimee odlišuje od okolního světa. Rodiče pro ni nevyhledávají žádnou speciální péči.

Plave, jezdí na kole, leze s ostatními po stromech, lyžuje a navštěvuje běžnou školu. Právě během studií pak povýší svou lásku k pohybu na další úroveň. Je hrdou členkou volejbalových, softbalových i fotbalových týmů.

Na univerzitě pak nad všemi ostatními sporty převládne atletika. Vrcholu v ní dosáhne beznohá kráska v roce 1996, kdy se na Paralympijských hrách v Atlantě stane trojnásobnou světovou rekordmankou.

Ovládne sprint na 100 i 200 metrů a záda všem zúčastněným ukáže i ve skoku dalekém.

Vypravěčka příběhů

Její jméno do popředí veřejného zájmu však nedostanou jen vrcholné sportovní výkony. V roce 1999 si ji jako svou múzu vybírá výstřední britský módní návrhář Alexander McQueen (1969–2010).

Místo protéz jí „obuje“ složitě vyřezávané dřevěné boty a pošle ji po molu své londýnské přehlídky. Její tvář i tělo ozdobí i stránky předních módních časopisů, jako je Vogue, Sports Illustrated, Life či Glamour.

Přes všechny své aktivity i úspěchy v nich však touží Aimee zažít stejný sukces ještě v jednom odvětví. „Moje první vzpomínka z dětství je, že jsem chtěla hrát. Vypravovat příběhy…“ říká.

Jako herečka debutuje v roce 2002 v uměleckém filmu Cremaster 3, o pár let později se pod taktovkou Olivera Stonea (*1946) mihne v katastrofickém World Trade Center a lze ji spatřit i v Pěti malých prasátkách, kde sekunduje samotnému Herculovi Poirotovi.

V roce 2012 zavítá i do našich končin, když se objevuje jako host na filmovém festivalu v Karlových Varech.

Foto: commons.wikimedia.org, en.wikipedia.org
Související články
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
svět zločinu
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml