Domů     Která zvířata dovedou předpovídat katastrofy?
Která zvířata dovedou předpovídat katastrofy?
8.11.2017

O faktu, že některá zvířata dokážou předvídat přírodní katastrofy nebo vycítit nebezpečí u svých blízkých, se diskutovalo již dlouhá léta. Nyní však konečně přišli vědci z kalifornské univerzity v Berkeley s ověřenými fakty.

Napomohly jim zejména přesné údaje, svědectví a záznamy z průběhu zemětřesení, které zasáhlo Japonsko v roce 2011.

1. Ptáci opouštějí ohrožená území

Nesčetná pozorování místních obyvatel i vědců potvrdila, že v prosinci 2004, kdy zasáhlo pobřeží indického oceánu katastrofální tsunami, při kterém zahynulo více než 200 000 lidí, opustili všichni plameňáci nízko položené oblasti přírodní rezervace Point Calimere v Indii a přestěhovali se dále od pobřeží.

Tento přesun se udál o 24 hodin dříve, než přišla smrtící vlna. Stejně reagovaly i americké zlaté pěnice, které více než 24 hodin předem opouštějí svá teritoria před blížícím se tornádem.

Plameňáci dokázali vycítit tsunami 24 hodin předem.
Plameňáci dokázali vycítit tsunami 24 hodin předem.

2. Kočky ve stresu

Netýká se to jen koček domácích, ale všech kočkovitých šelem. Před silným zemětřesením v Japonsku v roce 2011 lidé pozorovali u svých chlupatých miláčků nervozitu, chvění a silný stres. Zvířata se za každou cenu pokoušela utéci.

Stejné chování pozorovali i ošetřovatelé kočkovitých šelem v zoologických zahradách. Tady přišli vědci dokonce s vysvětlením. Kočky mají totiž mnohem širší rozsah sluchu než lidé a slyší hluk, který působí počínající záchvěvy země.

Navíc jsou prý schopné detekovat změny atmosférického tlaku, změny gravitace a jemné chvění zemské kůry. Zkrátka kočky disponují dokonalým varovným systémem, který jim můžeme jen závidět.

Kočky mají dokonalý varovný systém.
Kočky mají dokonalý varovný systém.

3. Krávy ztrácejí mléko

Specifický dar vycítit předem přírodní katastrofu mají i krávy. Potvrdily to výsledky výzkumu vědců z japonské národní univerzity.

Ti si ověřili zprávy o chování krav před oním velkým zemětřesením v roce 2011 a zjistili, že dokonce šest dní před smrtícími otřesy a následnou vlnou tsunami se u krav prudce snížila produkce mléka a snižování pokračovalo až do chvíle zemětřesení.

Navíc, volně se pasoucí krávy se vydaly dlouho před tsunami hledat útočiště do vyšších poloh a i přes úsilí pastýřů se odmítaly vrátit do údolí. Podobné chování pak vědci zjistili i u řady dalších domácích zvířat jako koní, psů, koz, ovcí či slepic.

Nedávno se čínským vědcům podařilo prokázat změnu chování před zemětřesením už u 58 druhů domácích a divokých zvířat.

4. Žraloci milují hurikány

Zatímco většina zvířat před blížícími se katastrofami prchá do bezpečí, žraloci se chovají naprosto opačně. Zdá se, že jsou skutečnými lovci hurikánů.

Vědci z univerzity v americkém Miami už dlouhá léta značkují žraloky a při této příležitosti zjistili, že zejména tygří žraloci, ale i jiné druhy těchto predátorů, tíhnou k místům s rychlými změnami teplot.

K těm dochází zejména tam, kde se obvykle rodí silné bouře. Odborníci už nyní pečlivě sledují pohyby žraločích hejn a využívají těchto údajů při předpovídání vzniku hurikánů a silných bouří.

Žraloci tíhnou k místům s rychlými změnami teplot.
Žraloci tíhnou k místům s rychlými změnami teplot.

5. Medvědi cítí bouři

Dlouholeté výzkumy amerických a kanadských vědců prokázaly, že medvědi grizzly jsou dokonalými indikátory změn počasí a dokážou vycítit bouře dlouho před tím, než doopravdy vypuknou. Jejich smysly jsou neobyčejně vyvinuté.

Například člověka dokážou vycítit až na vzdálenost 28 kilometrů. Stejné čichové vlastnosti spolu s dalšími smyslovými schopnostmi, které jsou pro nás zatím velkou neznámou, dokážou vycítit příchozí bouře, případně další přírodní katastrofy.

Je zdokumentováno několik případů, kdy medvědi grizzly opustili své dlouho obývané území předtím, než jej postihla přírodní katastrofa, která zničila tisíce hektarů lesa.

Medvědi dokáží vycítit příchod bouře.
Medvědi dokáží vycítit příchod bouře.

6. Sloni varují troubením

Pověsti o slonech, kteří umí vycítit nějaké nebezpečí v podobě přírodní katastrofy, jsou známé už od starověku. Nicméně dlouho se mělo za to, že podobné historky patří spíše do říše bájí.

Odborníci si však mohli ověřit, že sloni mají opravdu mimořádné schopnosti vycítit nebezpečí.

Ve chvíli, kdy se zatřásla země při velkém zemětřesení poblíže Filipín v roce 2004, tedy řadu hodin před příchodem ničivé vlny tsunami, prudce zareagovali sloni používaní pro vyjížďky turistů na Sumatře. Začali všichni najednou mohutně troubit.

Podle jejich mahouta (poháněče) se to nikdy předtím nestalo. Zároveň se dali i s turisty na zádech na úprk z pláže do nedalekých kopců a nedali se ničím zastavit.

Při nebezpečí začnou sloni troubit choboty.
Při nebezpečí začnou sloni troubit choboty.

7.  Včely zalezou do úlů

Všimli jste si, že když se blíží špatné počasí, zmizí všechny včely? Této jejich schopnosti vycítit změny počasí využívali už naši předkové při jeho předpovídání. Takto dokážou včely předem ohlásit bouři, prudký déšť nebo vítr.

Vědci zjistili, že včely jsou schopné vnímat změny vlhkosti v atmosféře dlouho předtím, než se spustí déšť. Vnímají také změny atmosférického tlaku vzduchu, ke kterým dochází zpravidla před bouřkou.

Cítí i změny elektrického napětí ve vzduchu, a to díky jemným chloupkům na zádech, které jsou citlivé na atmosférickou elektřinu. Podobně se chovají i další druhy hmyzu.

Například berušky cítí předem příchod velkého horka a shlukují se dohromady ve velkých hejnech, která jim lépe umožňují zachovat si tělesnou vlhkost.

8. Psi vycítí rakovinu

Poněkud jiného druhu varování před nebezpečím je zvláštní smysl psů vycítit u člověka těžké onemocnění, a dokonce i rakovinu, a to i v případech, kdy ji nezaregistrují ani citlivé přístroje. Například rakovinu prostaty u mužů vycítí s přesností na 98 %.

Pomáhá jim v tom jejich neuvěřitelně vyvinutý čich. Oproti člověku, který má v nose na 5 000 000 čichových buněk jich mají psi 200 000 000. Z dechu či potu člověka dokážou vycítit i cukrovku.

Podobné schopnosti mají i nenápadné mušky octomilky, které dokážou spolehlivě detekovat například rakovinu prsu a navíc odliší od sebe i jednotlivé skupiny rakovinných buněk.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml