Domů     Barrandovské terasy: Zmizelá sláva klenotu Havlových!
Barrandovské terasy: Zmizelá sláva klenotu Havlových!

Za první republiky patří k jednomu z hlavních „srdcí Prahy“, které pulzuje bez přestání. Kdo nejede nonstop od večera do rána, je OUT. Pověst a sláva teras dosahuje nebeských výšin, ze kterých však vede jen jediná cesta – dolů…

Období bujarých večírků po desítkách let střídá plíseň a špína. Do kdysi luxusního bazénu skáčou nanejvýš žáby. Špičkové číšníky a orchestr vystřídali vandalové nebo bezdomovci. Drahé záclonky a koberečky nahrazují pavučiny.

Jak rychle jsou postaveny, tak rychle dokážou ztratit svůj punc. Ne vždy jsou Terasy takové…

Americký sen

Při stavbě se nechá otec prvního českého prezidenta Václav M. Havel (1897–1979) inspirovat sanfranciskou restaurací „Cliff House“. Jakmile objekt spatří, ví, že přesně taková stavba Praze chybí.

Nevadí mu ani skutečnost, že k naprosté dokonalosti nám chybí moře. Máme přeci Vltavu a spoustu členitého terénu. V jeho hlavě se rodí plán na „moderní Hradčany“, které jsou z parníků obdivovány stovkami turistů. Volba proto padá na Barrandov.

Bez peněz ovšem nelze udělat žádné terno, a tak Václav spojí síly s bratrem Milošem (1899–1968), který mu v tomto směru může pomoci. Když dvojici doplní architekt Max Urban (1882–1959), je na úspěch zaděláno.

Inspiraci pro svůj velkolepý projekt nalezne Václav M. Havel až v dalekém San Franciscu.
Inspiraci pro svůj velkolepý projekt nalezne Václav M. Havel až v dalekém San Franciscu.

V jednoduchosti je krása

Trojice je při plánování opravdu sehraná a nic neponechává náhodě. To, že se ozývá spousta škarohlídů a posměváčků, je nemůže rozhodit. Oni svému nápadu věří. Kaskádovitě rozložený komplex je pojat naprosto jednoduše.

Žádné přehnané výstřelky, čistý funkcionalismus. Hotovo je bleskovou rychlostí za 6 měsíců. K návštěvě láká Pražany jednoduchý slogan: „Za Prahou, a přece v Praze“ a zřízená kyvadlová doprava.

Slavnostní pásku 4. října 1930 přestřihne dokonce sám prezident Tomáš Garrigue Masaryk (1850–1937). Ten den se na Barrandově sejde neuvěřitelných 50 000 lidí!

Zlatá éra

Stačí pár měsíců a v terasách se dveře netrhnou. Z obyčejného podniku je rázem barrandovská oáza pražské smetánky ozdobená vlaječkami a osvětlena majákem. Jako třešnička na dortu je v roce 1930 vybudován bazén.

Ten je určen jen skutečným otužilcům, protože je napouštěn ledovou vodou přímo z Vltavy.

V restauraci je možné posedět za zvuku orchestru R. A. Dvorského (1899–1966) s Vlastou Burianem (1891–1962), Oldřichem Novým (1899–1983) nebo Svatoplukem Benešem (1918–2007). I ti nejlepší číšníci musí být při výstupu na hlavní vyhlídkovou věž zvláště opatrní.

Prostor je totiž neskutečně malý a zákazníci v saloncích nedočkaví. Aby se v terasách jen nesedělo a neplkalo, jsou v místech dnešní Strakonické ulice umístěny tenisové kurty, volejbalové i basketbalové hřiště, písečná pláž a soukromá loděnice.

K naprosté dokonalosti tomu přeci jen něco chybí. Každé správné místo by mělo mít svojí noční „zašívárnu“, kde lze upustit páru. Tak vzniká v roce 1937 „Trilobit bar“ podle návrhu Vladimíra Grégra (1902–1943).

Za první republiky jsou Terasy vyhledávaným zdrojem zábavy všech Pražanů.
Za první republiky jsou Terasy vyhledávaným zdrojem zábavy všech Pražanů.

Šmajchlkabinet

První políček utrží podnik v roce 1939. Okupace Československa mění jako mávnutím kouzleného proutku atmosféru i klientelu. Zlatou mládež střídají nacističtí pohlaváři a vojáci. A z nich žádný úspěch ani existenční průlom nekouká.

Mají sice velké oči i spoustu plánů, dokonce zavádí i přímou železniční dráhu z Hlavního nádraží na Barrandov, jenže jen proto, aby se v útrobách areálu mohli schovávat pohlaváři se svými milenkami.

I když je areál zvyklý na opilecké hrátky a jásot, Němci svým neohrabaným stylem podnik postupně demolují. A není nikdo, kdo by této situaci mohl zabránit.

K vylepšení situace nepřispěje ani komunistický převrat v roce 1948. Terasy, které po odchodu Němců zejí prázdnotou, jsou v roce 1952 vládou „znárodněny“. Doslova to znamená, že vláda dělníků si objektu nevšímá a nechá jej postupně upadat.

Situaci nezachrání ani prohlášení celého areálu za kulturní památku v roce 1988.

K jejich rozpadu a žalostnému stavu přispěje především častá změna politických režimů.
K jejich rozpadu a žalostnému stavu přispěje především častá změna politických režimů.

Návrat rodinného klenotu

Velké změny a očekávání nastávají po Sametové revoluci, kdy je objekt vrácen původním majitelům. Těmi jsou bratři Ivan (*1938) a Václav Havlovi (1936–2011). Situace však zůstává při starém.

V roce 1994 je zavřena „Francouzská restaurace“ o 3 roky později celý areál. Původní nábytek je rozkraden, okna vymlácena, střechou zatéká. Pohled na Terasy je více než žalostný. Kdysi milovaný objekt připomíná dům vhodný leda tak do horrorového filmu.

Jediný, koho areál stále láká, jsou bezdomovci a vandalové. Těm se nakonec v roce 2001 podaří vypálit prostory „Trilobit baru“ do základů. Zbyde z něj pouze pár ohořelých prken.

V letošním roce se situace obrací o 180 stupňů, po desetiletích pustošení dostávají terasy nový kabát.

Foto: Pinterest.com, Wikipedie.cz
Související články
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
historyplus.cz
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
Plameny stravují dřevěné trámoví. Obyvatelé vyděšeně zírají, jak v oblaku dýmu mizí jejich domovy. Dnes přespí pod širým nebem, ale hradiště ve Valech u Mikulčic nezanikne. Vrhnou se do práce a brzy tu bude stát nové.   Karavana kupců dorazí k dřevěnému mostu přes řeku Moravu. Po krátkém uvítání následuje hostina, poté pozvání do baziliky, pýchy
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
iluxus.cz
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
Při koupi motorky jsou klíčové testovací jízdy. Společnost Invelt, která se řadí mezi první dealery BMW v Čechách, připravila pro milovníky a nadšence motorek den pro zákazníky s dispozicí jedenácti z
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
skutecnepribehy.cz
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
Kolem zapáleného ohně se nás sešlo devět. Myslely jsme si, že to bude jenom zábava, naše kouzlení ale začalo působit. Proutěná koštátka čarovala a plnila naše přání. Na tento svátek se vždycky těšíme. Dodnes hledáme se sestrou Madlou, kam bychom vyrazily a pořádně si filipojakubskou noc neboli čarodějnice užily. Jednou v mládí jsme vzaly i naše dvě kamarádky Soňu
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
enigmaplus.cz
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
Kanadský lovec Melvin Georgekish zažije v srpnu roku 2013 šok. V lese v kanadské provincii Québec totiž spatří dva páry červených očí, které na něj upřeně zírají. V mechu navíc později nalezne záhadné
Ekologická domácnost se vyplatí
panidomu.cz
Ekologická domácnost se vyplatí
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Křupavá kachna v těstíčku
tisicereceptu.cz
Křupavá kachna v těstíčku
Suroviny 2 kachní prsa 3 kuličky celého pepře 2 lžíce rýžového vína 2 lžíce sójové omáčky 1 celá skořice 1 bobkový list 1 lžička soli Na těstíčko 100 g hladké mouky 1 dcl ledové vody
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
nasehvezdy.cz
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
Herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice život dětí obvykle nekomentuje, tentokrát však zřejmě nemá na vybranou! Její nejstarší dcera Rozálie Prachařová (20) se totiž při natáčení seriálu Lež na pl
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
21stoleti.cz
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 19
Portugalsko je rajský kout – Evropa
nejsemsama.cz
Portugalsko je rajský kout – Evropa
Na Pyrenejském poloostrově se vedle Španělska nachází barevné Portugalsko, jehož pobřeží ohraničuje Atlantský oceán. Proč je skvělou volbou pro jarní prodloužený víkend i letní dovolenou? Země mořeplavců nabídne nejen chuť Pastéis de Nata – jednoho z nejlepších dezertů na světě. Můžete tu degustovat portská vína u legendární řeky Douro v Portu, objevovat krásnou architekturu i přírodu. Vybere si tu zkrátka každý! Z hospůdek
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř