Domů     Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
16.5.2024

Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty.

Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama.

V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což byl odsouzen a utekl do Francie. Obvinění ze sexuálního zneužívání dalších žen postupně narůstala a jeho případ zůstává otevřený.

Navzdory svým filmovým úspěchům se stal Polanski synonymem kontroverze a zneužití moci, jeho případ vyvolal otázky o roli spravedlnosti a trestu pro ty, kdo zneužívají svou moc.

Přichází na svět v roce 1933 v Paříži jako potomek židovského otce a katolické matky, která má ale rovněž židovský původ. Romanovi Polanskému jsou čtyři roky, když se celá rodina vrací do Polska.

V jeho dalším osudu pořádně zamíchá karty 2. světová válka. Matka umírá v Osvětimi, otec skončí v koncentračním táboře v Mathausenu. Ještě před deportací stihnou syna poslat ke známým, aby ho zachránili.

Roman nakonec vystřídá několik štací, protože někteří lidé ho ukrývat odmítnou. Zakotví potom v chudé zemědělské rodině Stefanie a Jana Buchalových ve vesnici Wysoka poblíž Krakova.

Obvinění ze sexuálního zneužívání dalších žen postupně narůstala a jeho případ zůstává otevřený. Foto: pixabay
Obvinění ze sexuálního zneužívání dalších žen postupně narůstala a jeho případ zůstává otevřený. Foto: pixabay

Vražda manželky

„Stefania zcela nezištně a z pouhé lásky k bližnímu riskovala svůj život i životy manžela a dětí a skoro dva roky mě ukrývala,“ uvádí Polanski později v listu pro památník Jad Vašem. Nakonec má příběh jeho neradostného dětství alespoň jeden happy-end:

po válce se šťastně shledá s otcem, který přežije koncentrační tábor. Zdá se, že kariéře úspěšného režiséra už nic nebrání. Žije v USA. V roce 1968 se navíc ožení s půvabnou herečkou Sharon Tateovou (1943–1969).

Očekávají potomka, ale jejich štěstí netrvá dlouho.

Pouhý rok po svatbě do domu, který si pronajali v době režisérova působení v Hollywoodu, vtrhnou členové sekty šíleného Charlese Mansona (1934–2017) a Sharon ve vysokém stupni těhotenství i její přítomné přátele brutálně zavraždí.

Soudce chce 50 let

V roce 1977 Polanski čelí obvinění ze znásilnění třináctileté dívky Samanthy Geimerové. Přiznává se k činu kvůli tomu, aby dostal malý trest a pokud možno byl propuštěn na podmínku.

S prokurátorem se dohodne na trestu 90 dnů za mřížemi, odsedí si ale jenom 48 dnů. Soudce ale nakonec změní názor a rozhodne se pro nezvykle tvrdý verdikt. Už tehdy chce slavného režiséra poslat na 50 let do vězení.

Polanski proto v roce 1978 prchá v USA do Francie. Jeho hollywoodská kariéra v tu chvíli končí a americká justice ho považuje za uprchlého zločince. Přesto se mu v Evropě daří navázat na úspěšnou kariéru režiséra.

Roku 2002 dokonce promění nominaci na Oscara za film Pianista, nemluvě o tom, že řada jeho dalších snímků skončila s nominací na filmové ceny.

Žádá stažení obvinění

Objevují se nové oběti: roku 2010 britská herečka Charlotte Lewisová, se kterou si měl proti její vůli užít v roce 1983. V létě  roku 2017 se ale na druhou stranu ozývá první z obětí, tehdy čtyřiapadesátiletá Samantha Geimerová.

Prosí o shovívavost vůči režisérovi a obvinění vůči němu chce stáhnout. Soud jí ale nevyhoví, téhož roku už totiž nechtějí mlčet další tři ženy:

jednu zná veřejnost pouze pod křestním jménem Robin, druhou je umělkyně Marianne Barnardová, s níž měl mít Polanski sex v jejích pouhých deseti letech, třetí je švýcarská herečka Renate Langerová, která tvrdí, že ji měl znásilnit v roce 1972 ve švýcarském Gstaadu.

Filmový režisér Roman Polanski v 60. letech 20. století. Život se s ním nemazlí. Jen taktak unikne nacistům a sekta zavraždí jeho ženu. Foto: CC / Autor nieznany. Veřejná doména
Filmový režisér Roman Polanski v 60. letech 20. století. Život se s ním nemazlí. Jen taktak unikne nacistům a sekta zavraždí jeho ženu. Foto: CC / Autor nieznany. Veřejná doména

Přidá fyzický útok

S podobným příběhem přichází v listopadu 2019 francouzská fotografka Valentine Monnierová. Tvrdí, že ji Polanski v roce 1975 znásilnil a následně zbil. Vše se odehrálo také na režisérově chatě ve Švýcarsku.

Osmnáctiletá Valentine byla v té době začínající herečkou a modelkou. Režisér její tvrzení popírá. „Samozřejmě si na to nevzpomínám, protože to je lež.

Je zřejmé, že obvinění ze znásilnění už není dostatečně senzační, takže musíte přidat něco dalšího (fyzický útok). Nebiju ženy,“ reaguje na obvinění v tisku. Proč Valentine tak dlouho mlčela? Bála se prý, že ji Polanski zabije.

Pykají nevinní

Na konci roku 2019 zároveň Polanski obviní producenta Harveyho Weinsteina (*1952), později obžalovaného za obtěžování a znásilnění žen, že proti němu vedl kampaň, aby zabránil jeho úspěchu v oscarovém klání s filmem Pianista.

„Byl to on, kdo znovu po 26 letech vytáhl můj případ se Samanthou Geimerovou. Tehdy už to nikoho nezajímalo,“ stěžuje si.

Poznamenává, že z něj média dělají monstrum a za jeho chybu z roku 1977 pyká jeho rodina – druhá manželka Emmanuelle Seignerová a dvě děti.

Jeho kauzu americký soud dodnes přes opakované žádosti Polanského právníků neuzavřel, trvá na tom, že se režisér musí dostavit k vyslechnutí rozsudku. Ten ale od roku 1978 do USA nevkročil.

Foto: Viz popisky. Úvodní foto: Georges Biard / CC BY-SA 3.0
Související články
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Lifestyle
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
reklama
lifestyle
Liratura, psací stroj, nápad a flaška: Proč umělci tak často sahali po alkoholu?
Čtenáři je zbožňují způsobem, jaký dnes znají jen hvězdy pop music. Ovlivní dějiny literatury. A uchlastají se k smrti. Protože po flašce sahají stejně často jako po čistém listu papíru. Většinou věří tomu, že jim alkohol pomáhá a na jeho vlnách připlouvají nápady. Lékaři však tvrdí: „Domněnka, že alkohol poskytuje spisovatelům rozlet, je jen iluze. […]
Dentální nit: Od kdy ji používáme?
Touha mít čistý chrup je instinktivní záležitost. Už archeologické nálezy dokazují, že se naši dávní předkové zbavují nečistot mezi zuby pomocí tenkých špičatých větviček i dalších nástrojů. Dnes máme větší komfort: k odstranění jídla a plaku z obtížně dostupných míst používáme dentální nit. A tu svou mají i opice! O tom, že bez dentální nitě […]
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
Konec pohádky Diany a Charlese: Rytíř na bílém koni zjevně neexistuje
Princ a princezna jako z pohádky. „Z jejího pohledu to byla láska – myslela si, že ji doslova pohltí, že se pro ni stane se rytířem na bílém koni, vším, co vždycky chtěla,“ uvádí britská spisovatelka Wendy Holdenová o vztahu princezny Diany a Charlese. Jenže zanedlouho se ukáže, že o idylku jde jenom navenek. Princezna Diana […]
reklama
věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz