Přerostlé morče, právě to vás nejspíš napadne při pohledu na damana. Jenže pozor, tihle drobci jsou příbuznými největších žijících suchozemských savců, což jsou… ano, tušíte správně – sloni.
O koho jde?
Damani jsou savci se špičatými čenichy a krátkými ocasy, kteří dosahují zhruba velikosti kočky a hmotnosti pěti kilogramů. Mořeplavci si je spletli s divokými králíky, nicméně oproti nim mají damani velmi malé uši.
Samci a samice se svým vzhledem příliš neliší. Jejich kolonie čítají až 80 členů, vyčleňují se v ní ale ještě rodiny o třech až patnácti jedincích. Někdy žijí společně damani stepní a damani skalní, ale množí se vždy pouze v rámci svého druhu, nekříží se.
Hodně slunce, málo vody
Damanům kolísá tělesná teplota a mají špatnou termoregulaci, proto asi 95 % dne tráví odpočinkem na sluníčku, kde se vyhřívají. Jejich ledviny ovšem umí efektivně recyklovat vodu, proto mohou žít na místech, kde je jí nedostatek.
Damanní nožky jsou uzpůsobené ke šplhání. Na chodidlech totiž mají měkké polštářky a žlázky produkující sekret. Díky nim přilnou k povrchu a můžou poměrně pohodlně lézt.
Na vnitřních stranách zadních tlapek mají po jednom prstu s drápkem, který používají k čištění srsti. Ostatní zakončují drobná nehtová kopýtka.
Smysly
Čich, sluch a zrak mají damani vcelku dobře vyvinuté. K hmatové orientaci používají dlouhé vousky na čenichu. Samice rodí mláďata po 7–8 měsících březosti, přičemž k páření dochází jednou za rok.
Na svět přicházejí dva až čtyři potomci, kteří mají srst i vyvinuté oči. Krátce po porodu jsou už aktivní. Damani mezi sebou komunikují postojem, zvuky i pachem.
Na hřbetě mají místo se světlejší srstí, pod níž jsou žlázy, které produkují sekret pomáhající v signalizaci i vyhrazení teritoria.
Příbuzní
I když se to nezdá, damani jsou ze zoologického hlediska příbuzní se slony. Podobnosti se samozřejmě těžko rozpoznávají. Vidět však u nich můžeme horní řezáky, připomínající maličké kly, které jim celý život rostou.
Příbuzenský vztah je pojí také se sirénami, kterým se říká vodní krávy. Generace damanů skalních se chodí vyprazdňovat na jedno místo a z jejich exkrementů pak zkameněním vzniká hyraceum, tedy materiál podobný kameni.
Ten je pak složkou výrobu parfémů a tradiční africká lidová medicína ho používá k léčbě epilepsie.
Jednotlivé druhy
Damani skalní
Někdy také označovaní jako damani jihoafričtí nebo kapští se vyskytují v Sýrii, Libyi, Alžírsku a dalších zemích pod africkým sluncem. Někdy se zabydlují v opuštěných norách po surikatách.
Jsou býložravci, a proto do jejich jídelníčku patří hlavně trávy, ale také ovoce.
Damani stepní
Domovem damanů stepních je Afrika, především země jako Egypt, Angola, Somálsko a Etiopie, a to nížiny i horské výšky dosahující více než 3 000 metrů nad mořem. Patří mezi menší druhy damanů.
Damani stromoví
I damani stromoví žijí v Africe a, jak už jejich název napovídá, pohybují se hlavně po stromech, v jejichž dutinách si staví doupata. Živí se rostlinnou stravou, která záleží na tom, ve které části kontinentu se vyskytují.
Podle toho se také ještě dělí na čtyři druhy: damany stromové jižní, východní, západní a beninské.