Vlajka Austrálie, odkazující na Commonwealth (volné spojení Velké Británie a jejích bývalých dominií), získává svoji dnešní podobu 22. května 1909. Jde o výsledek veřejné soutěže, které se zúčastnilo více než 30 000 návrhů.
Výherce získal 200 liber, což byla částka odpovídající přibližně tehdejšímu průměrnému měsíčnímu platu.
Ve státním znaku, který Austrálii roku 1912 daroval britský král Jiří V. (1865–1936), nechybí symboly šesti svazových států (Jižní Austrálie – straka, Nový Jižní Wales – kříž svatého Jiřího se lvem a hvězdami, Queensland – modrý maltézský kříž a koruna, Tasmánie – červený lev, Victoria – britská koruna a souhvězdí Jižního kříže, Západní Austrálie – černá labuť).
Směřování do budoucnosti
Štítonoši jsou klokan a pštros emu. Říká se, že tito tvorové byli vybráni do znaku nejenom jako typičtí představitelé australské fauny, ale prý také proto, že neumějí couvat, což má vyjadřovat směřování země do budoucnosti.
Poprvé v atlasu
Pravdou ovšem je, že jak klokan, tak pštros emu couvat dokážou, i když to zkoušejí jen málokdy. První vyobrazení obou zvířat pro znak pochází z roku 1886 a je určeno pro Nový australský atlas.