Domů     Vraždícího policistu prozradili jeho prapraprabratranci
Vraždícího policistu prozradili jeho prapraprabratranci
2.9.2022

V kalendáři je datum 18. června 1976. V diáři ho mají zaznamenáno snad všichni špičkoví kriminalisté z USA. Nebo aspoň ti, kteří se zabývali případem jednoho z nejsadističtějších násilníků a vrahů světa.

Zrůdy, která získala přezdívku Golden State Killer.

Vraťme se do léta roku 1976. Ono znásilnění odstartuje sérii dvou desítek stejných trestných činů v okruhu několika desítek mil zásadně od Sacramenta (USA). Všechna znásilnění probíhají podle téměř totožného scénáře.

Oběti sadistického pachatele pocházejí z jednopatrových domků, kam se muž dostává oknem. Vyděšenou ženu ohrožuje nožem, pak ji sváže, zacpe ústa roubíkem a znásilní ji.

Tamní policie se dostává pod tlak vyděšených potenciálních obětí, které odmítají po večerech opouštět své příbytky. A brutální násilník dostává svou první přezdívku, kterou lze volně přeložit jako Znásilňovač z východu.

Napřed hrůzné představení, potom poprava

O necelé dva roky později se něj stává vrah. To, když 2. února 1978 zaútočí na Katie a Briana Magierovy. Maskovaný pachatel je zastřelí ve chvíli, kdy venku pár venčí svého psa.

Počet znásilněných žen se zvyšuje po desítkách a přibývají další mrtví. Například chirurg Robert Offermann a jeho přítelkyně Alexandria Manning. Oblasti Santa Barbara, Ventura a Orange doslova zahaluje mrak strachu.

Netvor, kterému teď už nikdo neřekne jinak než Original Night Stalker či Golden State Killer, se vyžívá ve stále sadističtějších praktikách. Hrůzou ochromenou ženu opakovaně znásilní před zraky jejího svázaného muže. Pak je zavraždí oba.

Když 3. května 1986 znásilní a umlátí k smrti osmnáctiletou Janelle Cruz, jeho hrůzná série končí. Nikoli však zadržením vraha. Ten se toho den ztrácí jak pověstná pára nad hrncem. Na téměř 34 let.

DeAngelo býval policistou. FOTO: pedestrian / Creative Commons / volné dílo
DeAngelo býval policistou. FOTO: pedestrian / Creative Commons / volné dílo

Nemáte náhodou v rodině vraha?

V sedmdesátých a v první polovině osmdesátých let je DNA analýza teprve v plenkách.

I proto se první komplexní profil DNA pachatele těchto strašných činů podaří dát dohromady až v roce 2001. Forenzní analytici navíc mají jistotu, že Znásilňovač z východu a Original Night Stalker jsou jedna a tatáž osoba.

Vyšetřovatelé znovu procházejí dostupné datové banky věznic, kriminálníků či osob, které jsou v hledáčku policie. Marně. Po násilníkovi tam není ani stopa. Pak kohosi napadá soustředit se na internet. A vstoupit na webové stránky veřejné databáze GEDmatch.

Je tady shoda

Kriminalisté k tomu paradoxně nepotřebují žádná zásadní povolení. Vždyť tato databáze je určena k tvorbě košatých rodinných stromů života. Každý zájemce sem může dobrovolně vložit své genetické informace.

Každý takový profil je porovnán s dalším téměř milionem profilů DNA. Jenže na začátku byla další velká nula. A tak šli vyšetřovatelé dál a dál v minulosti. A najednou se objevila shoda!

Který z portrétů pachatele je ten nejvěrnější? FOTO: FBI / Creative Commons / volné dílo
Který z portrétů pachatele je ten nejvěrnější? FOTO: FBI / Creative Commons / volné dílo

Stopa vede do 19. století

„Máme ho!“ vykřiknou v tu chvíli forenzní analytici. A až dlouho potom přiznávají, že masového vraha prozradili bratranci ze čtvrtého kolena, kteří tu zanechali svůj genetický otisk ve snaze najít své vzdálené příbuzné.

Jinými slovy, on a dva zmínění muži mají společné prapraprarodiče, kteří žili někdy v polovině 19. století. Pátrání nabírá rychlý spád.

Z obřího rodinného rodokmenu doslova vystupuje Joseph James DeAngelo Jr. Jako jediný z členů rodiny splňuje zásadní předpoklady, které vyšetřovatelé sadistickému zločinci přisuzují, včetně výcviku v ozbrojených složkách.

Podezřelý má přitom za sebou vojenskou i policejní kariéru.

Vietnamského veterána a policistu, který byl propuštěn v roce 1979 kvůli krádeži v obchodě, definitivně usvědčují vzorky DNA, které zanechal na předmětech, jež policie objevila při detailním prohledání jeho popelnic.

DeAngelo si odpykává trest v kalifornské věznici Corcoran. FOTO: cdcr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
DeAngelo si odpykává trest v kalifornské věznici Corcoran. FOTO: cdcr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

V domě na ně čekal stařík na vozíku

Je 24. dubna 2018, když policisté vstoupí do domu tehdy 72letého podezřelého. K hrůze všech jeho obětí a jejich pozůstalých se tak stává jen pár desítek kilometrů od Sacramenta. Dlouhé roky zde bydlel nenápadně ve svém domě.

Žil si na vysoké noze, čemuž napovídá pohled do garáže, v níž je k vidění několik hodně drahých aut. Na první pohled je taky jasné, že vyhozený polda se bránit nebude. Své bývalé kolegy „přivítal“ na vozíku.

Už 11. května 2018 je DeAngelo obviněn ze spáchání 12 vražd, které měl vykonat Golden State Killer. A 13. srpna stejného roku mu vyšetřovatelé na základě analýzy DNA přidávají ještě jedno obvinění na další nešťastnou třináctku.

Foto: sacsheriff / Crerative Commons / volné dílo, pedestrian / Creative Commons / volné dílo, FBI / Creative Commons / volné dílo, cdcr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Svět zločinu
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi