Skip to content
reklama
reklama

Vraždícího policistu prozradili jeho prapraprabratranci

V kalendáři je datum 18. června 1976. V diáři ho mají zaznamenáno snad všichni špičkoví kriminalisté z USA. Nebo aspoň ti, kteří se zabývali případem jednoho z nejsadističtějších násilníků a vrahů světa.

Zrůdy, která získala přezdívku Golden State Killer.

Vraťme se do léta roku 1976. Ono znásilnění odstartuje sérii dvou desítek stejných trestných činů v okruhu několika desítek mil zásadně od Sacramenta (USA). Všechna znásilnění probíhají podle téměř totožného scénáře.

Oběti sadistického pachatele pocházejí z jednopatrových domků, kam se muž dostává oknem. Vyděšenou ženu ohrožuje nožem, pak ji sváže, zacpe ústa roubíkem a znásilní ji. Tamní policie se dostává pod tlak vyděšených potenciálních obětí, které odmítají po večerech opouštět své příbytky.

A brutální násilník dostává svou první přezdívku, kterou lze volně přeložit jako Znásilňovač z východu.

Napřed hrůzné představení, potom poprava

O necelé dva roky později se něj stává vrah. To, když 2. února 1978 zaútočí na Katie a Briana Magierovy. Maskovaný pachatel je zastřelí ve chvíli, kdy venku pár venčí svého psa. Počet znásilněných žen se zvyšuje po desítkách a přibývají další mrtví.

Například chirurg Robert Offermann a jeho přítelkyně Alexandria Manning. Oblasti Santa Barbara, Ventura a Orange doslova zahaluje mrak strachu. Netvor, kterému teď už nikdo neřekne jinak než Original Night Stalker či Golden State Killer, se vyžívá ve stále sadističtějších praktikách.

Hrůzou ochromenou ženu opakovaně znásilní před zraky jejího svázaného muže. Pak je zavraždí oba. Když 3. května 1986 znásilní a umlátí k smrti osmnáctiletou Janelle Cruz, jeho hrůzná série končí. Nikoli však zadržením vraha.

Ten se toho den ztrácí jak pověstná pára nad hrncem. Na téměř 34 let.

blank
DeAngelo býval policistou. FOTO: pedestrian / Creative Commons / volné dílo

Nemáte náhodou v rodině vraha?

V sedmdesátých a v první polovině osmdesátých let je DNA analýza teprve v plenkách. I proto se první komplexní profil DNA pachatele těchto strašných činů podaří dát dohromady až v roce 2001. Forenzní analytici navíc mají jistotu, že Znásilňovač z východu a Original Night Stalker jsou jedna a tatáž osoba.

Vyšetřovatelé znovu procházejí dostupné datové banky věznic, kriminálníků či osob, které jsou v hledáčku policie. Marně. Po násilníkovi tam není ani stopa. Pak kohosi napadá soustředit se na internet.

A vstoupit na webové stránky veřejné databáze GEDmatch.

Je tady shoda

Kriminalisté k tomu paradoxně nepotřebují žádná zásadní povolení. Vždyť tato databáze je určena k tvorbě košatých rodinných stromů života. Každý zájemce sem může dobrovolně vložit své genetické informace.

Každý takový profil je porovnán s dalším téměř milionem profilů DNA. Jenže na začátku byla další velká nula. A tak šli vyšetřovatelé dál a dál v minulosti. A najednou se objevila shoda!

blank
Který z portrétů pachatele je ten nejvěrnější? FOTO: FBI / Creative Commons / volné dílo

Stopa vede do 19. století

„Máme ho!“ vykřiknou v tu chvíli forenzní analytici. A až dlouho potom přiznávají, že masového vraha prozradili bratranci ze čtvrtého kolena, kteří tu zanechali svůj genetický otisk ve snaze najít své vzdálené příbuzné.

Jinými slovy, on a dva zmínění muži mají společné prapraprarodiče, kteří žili někdy v polovině 19. století. Pátrání nabírá rychlý spád. Z obřího rodinného rodokmenu doslova vystupuje Joseph James DeAngelo Jr. Jako jediný z členů rodiny splňuje zásadní předpoklady, které vyšetřovatelé sadistickému zločinci přisuzují, včetně výcviku v ozbrojených složkách.

Podezřelý má přitom za sebou vojenskou i policejní kariéru. Vietnamského veterána a policistu, který byl propuštěn v roce 1979 kvůli krádeži v obchodě, definitivně usvědčují vzorky DNA, které zanechal na předmětech, jež policie objevila při detailním prohledání jeho popelnic.

blank
DeAngelo si odpykává trest v kalifornské věznici Corcoran. FOTO: cdcr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

V domě na ně čekal stařík na vozíku

Je 24. dubna 2018, když policisté vstoupí do domu tehdy 72letého podezřelého. K hrůze všech jeho obětí a jejich pozůstalých se tak stává jen pár desítek kilometrů od Sacramenta. Dlouhé roky zde bydlel nenápadně ve svém domě.

Žil si na vysoké noze, čemuž napovídá pohled do garáže, v níž je k vidění několik hodně drahých aut. Na první pohled je taky jasné, že vyhozený polda se bránit nebude. Své bývalé kolegy „přivítal“ na vozíku. Už 11. května 2018 je DeAngelo obviněn ze spáchání 12 vražd, které měl vykonat Golden State Killer. A 13. srpna stejného roku mu vyšetřovatelé na základě analýzy DNA přidávají ještě jedno obvinění na další nešťastnou třináctku.

Foto: sacsheriff / Crerative Commons / volné dílo, pedestrian / Creative Commons / volné dílo, FBI / Creative Commons / volné dílo, cdcr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jaký byl pravý důvod jejich manželské krize?
nasehvezdy.cz

Jaký byl pravý důvod jejich...

Je své manželce ROMAN...
Impozantní Rabí
epochanacestach.cz

Impozantní Rabí

Romantický hrad Rabí patří...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Podezřelé zelené koule prý slídily u laboratoře pro vývoj jaderných zbraní
enigmaplus.cz

Podezřelé zelené koule prý...

Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných...
Rustikální koláč se žampiony
tisicereceptu.cz

Rustikální koláč se žampiony

Lahodný bramborový koláč přijde k chuti...
Za mé první rande mohlo střelivo
skutecnepribehy.cz

Za mé první rande mohlo...

Lenka musela odjet na firemní...
V roce 2024 začne platit nová evropská směrnice o kyberbezpečnosti: Českou chybí IT specialisté
21stoleti.cz

V roce 2024 začne platit nová...

Evropská komise schválila novou...
Astronomové zachytili záhadný rádiový signál z neznámého zdroje
epochalnisvet.cz

Astronomové zachytili záhadný...

Australští astronomové objevili zvláštní rádiový zdroj...
Cannafest: Veletrh s vůní konopí
panidomu.cz

Cannafest: Veletrh s vůní...

Naštěstí jsou dávno pryč doby, kdy vůně konopí...
Bude se opakovat minulost a uteče od ní další partner?
nasehvezdy.cz

Bude se opakovat minulost a...

Když se naposledy radovala...
Hitlerovy zvukové zbraně: Osvojili si nacisté infrazvuk?
enigmaplus.cz

Hitlerovy zvukové zbraně:...

Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje...
Hodinářství Koscom prezentovalo hodinky Credor v hodnotě 18 milionů korun
iluxus.cz

Hodinářství Koscom...

Hned pět jedinečných mistrovských děl japonské...