Domů     Zrození gotického umění: Riskovali kněží v písařských dílnách svoje zdraví?
Zrození gotického umění: Riskovali kněží v písařských dílnách svoje zdraví?

„Ještě dokončit písmeno,“ šeptá si mnich v klášterním skriptoriu, když namáčí brk do červeného inkoustu. Už brzy padne soumrak a bude muset práci ukončit.

Po letech strávených v písařské dílně je pořád unavený, jeho pokožka na obličeji má divně našedlou barvu, občas dokonce trpí poruchami zraku. „Co se to se mnou děje?“ mumlá si pro sebe. Netuší, jak moc si kvůli své práci zahrává se zdravím…

Kněz jde s univerzitním studentem dlouhými chodbami klášterní knihovny.

Zastaví se u jednoho regálu a vytáhne knihu v těžké kožené vazbě zdobené kováním.

Její desky spojuje zámeček, aby se k jejím slovům nedostal nikdo nepovolaný. Opatrně knihu odnese k zešikmenému stolku ve skriptoriu. Sáhne do kapsy pláště pro malý klíček a se cvaknutím zámeček otevře. Teprve teď se může student začíst do stránek přírodovědného spisu.

Červený pigment je jedovatý, Mnichům, kteří s ním psali mohl způsobit otravu.
Červený pigment je jedovatý, Mnichům, kteří s ním psali mohl způsobit otravu.

Gotické knihy se opatřují nákladným kováním a na některých z nich se dokonce vyskytuje zámek. Církev chce totiž mít spisy pod kontrolou. Mistrovským dílem se před vynálezem knihtisku stává i samotný přepis a výzdoba knih.

Jde o náročnou práci, při které jsou mniši ve skriptoriích ohroženi na zdraví. Červený pigment inkoustů se totiž skládá ze suříku (olověná sůl) nebo sloučenin rtuti a způsobuje tak otravu.

V Byzantské říši se červená barva dokonce nesměla používat, ovšem ne kvůli jedovatému působení. Purpurovou barvou směl psát jenom císař, ostatním za to hrozila smrt.

Katedrála v Chartres je považována za vzor čisté gotiky.
Katedrála v Chartres je považována za vzor čisté gotiky.

Lomený oblouk: Vzniká plamenům navzdory

Plameny šlehají do výšky. Píše se rok 1134 a dvě západní věže katedrály ve francouzském Chartres asi 90 km jihozápadně od Paříže zachvátil požár. Naštěstí už nedlouho poté, co dohoří poslední uhlíky se opět začíná stavět. Probíhá oprava západního průčelí.

Kameníci tu zkoušejí první prvky, které se stanou typické pro gotickou architekturu, například lomený oblouk. Jenže jejich snaha je marná. Pouhých 60 let po prvním požáru katedrálu znovu olizují plameny.

Ani teď ale nikdo na nic nečeká a už krátce po požáru začnou v roce 1194 práce na obnově svatostánku. Tentokrát už je plný lomených oblouků a stává se vzorem gotických staveb.

„Je celá z kamene, má nádhernou a pevnou klenbu, která jistě přečká až do dnů Posledního soudu,“ vzdává stavbě hold francouzský kronikář Guillaume le Breton (asi 1165–asi 1225).

Podle legendy je prý na 200 sochách a 172 vitrážích zapsáno celé Písmo svaté. Vysvěcení katedrály proběhne 24. října 1260 a obřadu se zúčastní i francouzský král Ludvík IX. (1214–1270).

Za jasného slunečného letního dne vnitřek opatství v Saint Denis doslova zahltí sluneční záře.
Za jasného slunečného letního dne vnitřek opatství v Saint Denis doslova zahltí sluneční záře.

Opatství v Saint Denis: Oltář zalije světlo

„Propojíme kostel s opatstvím,“ rozhodne někdy kolem roku 1137 Suger (1081–1155), opat ve francouzském Saint Denis.

Patří mezi důvěrníky hned dvou francouzských králů, a sice Ludvíka VI. (1081–1137) a Ludvíka VII. (1120/1121–1180). Zdejší opatství je zároveň panovníkovou rezidencí, a proto je význam přestavby skutečně obrovský.

Nejdříve se stavitelé vrhnou na západní stranu. Původně jednoduchý vstup se tak mění v trojitý a připomíná vítězný oblouk císaře Konstantina I. (272/285–337) v Římě. A co teprve, když nad vchod umístí velké kruhové okno?

Najednou je zde mnohem více vidět. Spousta světla je jedním z typických znaků uměleckého slohu, který se právě rodí. Jakmile dělníci dokončí v roce 1140 práce na západní straně opatství, hned se pouští do východní strany.

I tady chce Suger co nejvzdušnější prostor a zbrusu nová žebrová klenba a velká okna to umožní. Je-li v létě jasná modrá obloha, kněžiště kostela doslova zalévají sluneční paprsky. Na svět právě přišla první gotická stavba.

Mistr Theodorik svá díla nepodepisuje. Tvoří pro slávu Boží, ne svoji vlastní.
Mistr Theodorik svá díla nepodepisuje. Tvoří pro slávu Boží, ne svoji vlastní.

Deskové obrazy: Mistrovská díla bez podpisu

„Není hradu ani kaple jinde ve světě tak drahocenného jako kaple sv.

Kříže na Karlštejně,“ píše Beneš Krabice z Veitmile (†1375), kronikář doby Karla IV. Zdůrazňuje nejenom to, že jde o schránku pro české korunovační klenoty, kterou střeží celkem 130 deskových maleb (jedna se nezachovala).

Sotva se někde najde tolik gotických malířských skvostů na jednom místě. Jejich autorem se stává Mistr Theodorik (před 1328–před 1381), Karlův dvorní malíř. Je ale štěstí, že se podařilo odhalit jeho totožnost.

Velká část gotických mistrů, která se specializuje hlavně na deskové malby, portréty nebo fresky s biblickými výjevy, se totiž pod sví velkolepá díla nepodepsala.

„Tvořím své dílo pro větší slávu boží, nikoli pro slávu svoji,“ tak by zněla jejich odpověď na otázku, proč ponechali své dílo jako anonym.

Jména mnoha z nich kvůli tomu ani neznáme… Podobné to bylo i u soch, kde se nejoblíbenějším námětem stala madona s dítětem nebo pieta, Panna Marie s Kristovým tělem sejmutým z kříže.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz